vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

226 επισκέπτες, 6 χρήστες
Milarepa, manoslykos, dkostas, danys620, lagoudakis, Doubt

Twitter

R150 by Hotcig (150W)

Αποσυνδεδεμένος geanagno

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
R150 by Hotcig (150W)
« στις: Οκτωβρίου 22, 2016, 13:45 »
Εδώ και λίγο καιρό, έψαχνα ένα όμορφο mod, σχετικά μικρού μεγέθους, που να παίρνει 2 μπαταρίες και να δένει όμορφα με τους ατμοποιητές που έχω στην κατοχή μου. Ένα flash sale της Gearbest για το R150 της Hotcig μου κίνησε το ενδιαφέρον και γρήγορα το έβαλα στο καλάθι.
Το μοντάκι το έχω στα χέρια μου εδώ και μερικές ημέρες, ωστόσο λόγω στρατιωτικών υποχρεώσεων, σήμερα βρήκα τον χρόνο να το παρουσιάσω.

Συσκευασία και τα λοιπά

Το πρώτο πράγμα που βλέπει κανείς είναι η απλή, λιτή και απέριττη συσκευασία. Ελαφριά, ξύλινη και προσεγμένη.



Στα ενδότερα της, υπάρχει ένα manual χρήσης, ένα καλώδιο usb, μια κάρτα γνησιότητας - εγγύησης και προφανώς, η συσκευή. Ένα σημαντικό μειονέκτημα, για εμένα, είναι ότι το manual έχει αρκετά λάθη κατά τη μετάφρασή του από τα Κινέζικα στα Αγγλικά, και δεν εννοώ απλά και καθημερινά λάθη, αλλά λάθη που θα έκανε το Google Translate, καθιστώντας το ένα από τα χειρότερα manuals που έχουν περάσει από τα χέρια μου.



Ένα πλεονέκτημα, που μου κέντρισε το ενδιαφέρον, ήταν ότι για αισθητικούς λόγους, η Hotcig προσφέρει 2 drip tips (510 και wide bore) στον abalone χρωματισμό των panels που συνοδεύουν το κύριο σώμα του μοντ. Κάτι τέτοιο, δεν θα μπορούσε να λείψει από την παρουσίαση. Το drip tip έρχεται σε ένα γυάλινο δοχείο με ξύλινο πώμα, το οποίο θεωρώ μια μικρή και όμορφη πινελιά.



Βλέποντας καλύτερα το drip tip, φαίνεται ότι το μοτίβο του drip tip διαφέρει αισθητά από εκείνο του μοντ, χωρίς ωστόσο να δημιουργεί (σε εμένα τουλάχιστον) κάποιο αισθητικό πρόβλημα.



Ας δούμε καλύτερα τώρα το ίδιο το μοντ...






Χαρακτηριστικά

Πρόκειται για ένα μοντ που λειτουργεί με 2 μπαταρίες σε σειρά, λειτουργώντας από 1-150W.
Η μέγιστη τάση εξόδου είναι 7.5V ενώ φτάνει τα 40 Amps. Λειτουργικά, η συσκευή δουλεύει σε VW και σε έλεγχο θερμοκρασίας για Ni200, SS316, Ti και WW (κάτι που δεν εξηγεί ούτε το manual ούτε και κάποιο site περί τίνος πρόκειται).
Το μενού, ειδικά όταν μιλάμε για λειτουργία σε έλεγχο θερμοκρασίας, είναι σχετικά περίπλοκο και χρειάζεται λίγος χρόνος προσαρμογής για τον χρήστη. Η ταχύτητα αυξομείωσης των watts γίνεται αρκετά γρήγορα, κάτι που μπορεί να θεωρηθεί και θετικό και αρνητικό.  Η OLED οθόνη, διαστάσεων 0,91’’ είναι αρκετά φωτεινή και η διαμόρφωση του μενού, οπτικά, θυμίζει αρκετά dna.
Το R150 φέρει όλες τις γνωστές μας προστασίες, πλην μίας, της προστασίας αντίστροφης πολικότητας, κάτι που σημαίνει ότι πρέπει να είμαστε ιδιαίτερα προσεκτικοί όταν τοποθετούμε τις μπαταρίες.
Ένα ιδιαίτερο χαρακτηριστικό και ίσως σήμα κατατεθέν της συσκευής είναι ότι η Hotcig προωθεί την πλακέτα ως «αδιάβροχη», κάτι που...δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να αποδείξω ότι ισχύει ή όχι.

Η πλακέτα λειτουργεί άψογα, έχοντας άμεση απόκριση και έχοντας την δυνατότητα αναβαθμίσεων λογισμικού. Η λειτουργία της πλακέτας σε έλεγχο θερμοκρασίας με Ni200 και SS316 ήταν άριστη, περνώντας το τεστ με το βαμβάκι. Περαιτέρω για την πλακέτα δεν μπορώ να γράψω, καθώς δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις επί του θέματος αλλά και δεν έχω χρησιμοποιήσει το μοντ για μεγάλο χρονικό διάστημα.

Η διαχείριση των μπαταριών είναι εξαιρετική, κρατώντας πολύ περισσότερο από άλλα μοντάκια που έχω στην κατοχή μου.

Εξωτερικά

Το σώμα του μοντ είναι κατασκευασμένο από κράμα αλουμινίου (T6), κάτι που φαίνεται αμέσως από το βάρος του. Χωρίς μπαταρίες, ζυγίζει 152 γραμμάρια δίνοντας ωστόσο μια στιβαρή και σίγουρη αίσθηση. Ο κονέκτορας 510 (spring loaded) είναι φτιαγμένος από ανοξείδωτο ατσάλι και σε γενικές γραμμές είναι αρκετά καλός, κάνοντας καλή επαφή με όλους τους ατμοποιητές που του έβαλα. Οι διαστάσεις του, όπως αναφέρει ο κατασκευαστής είναι (Μ-Π-Υ) 9-5.5-2.5 εκατοστά.
Τα πλαϊνά καπάκια του μοντ ενώνονται με το σώμα με μαγνήτες, οι οποίοι είναι αρκετά καλοί ώστε να μην υπάρχει κροτάλισμα ή κάποιο κενό. Ωστόσο, η αφαίρεση τους γίνεται σχετικά εύκολα.

Τα κουμπιά του μοντ είναι στιβαρά, με ελάχιστο περιθώριο κίνησης προς οποιαδήποτε κατεύθυνση και χωρίς να κάνουν κάποιον ιδιαίτερο ήχο κατά τη χρήση.

Σύγκριση μεγέθους

Όπως έχω πει παραπάνω, το R150 είναι αρκετά μαζεμένο μοντ. Χαρακτηριστικά, ας το δούμε πλάι-πλάι με IPV5 - Cuboid και VTC Mini.





Συνοπτικά

Θετικά


  • Αρκετά μικρό, κάθεται πολύ καλά στο χέρι
  • Όμορφο (τουλάχιστον για εμένα) και κάτι το διαφορετικό από τα συνηθισμένα
  • Συνδυάζεται με drip tip για αισθητικούς λόγους
  • Λειτουργικά καλό (so far so good που λένε και οι Άγγλοι)
  • Πολλές επιλογές σε πλαϊνά καπάκια
  • Καλό φινίρισμα
  • Τα κουμπιά και τα καπάκια κάθονται όπως πρέπει, χωρίς να παίζουν ή να κροταλίζουν
  • Φωτεινή οθόνη
  • Διαχείριση μπαταριών

Αρνητικά


  • Η συσκευή δεν απενεργοποιείται. Κλειδώνει, μπαίνει σε sleep mode αλλά δεν υπάρχει τρόπος απενεργοποίησης, πέρα από την αφαίρεση των μπαταριών
  • Πολύπλοκο μενού
  • Απουσία TCR
  • Απουσία προστασίας αντίστροφης πολικότητας (κάτι που δεν καταλαβαίνω γιατί να μην υπάρχει)
  • Το manual

Συμπερασματικά


Είμαι αρκετά ικανοποιημένος με την αγορά του R150 της Hotcig. Είναι αρκετά όμορφο, μικρό και λειτουργεί όπως πρέπει. Ωστόσο, για να είμαι αντικειμενικός, θα έλεγα ότι αμφιταλαντεύομαι μεταξύ των θετικών και των αρνητικών του. Σίγουρα, η εξωτερική εμφάνιση και η κατασκευή του είναι μια ευχάριστη έκπληξη από μια εταιρία που μέχρι σήμερα δεν γνώριζα, ωστόσο το μενού, το manual χρήσης και η έλλειψη TCR αποτελούν «αγκάθια». Εκείνο που ίσως με παραξένεψε (αλλά και με ξένισε) ήταν η έλλειψη προστασίας αντίστροφης πολικότητας, κάτι που θεωρώ απαραίτητο. Εάν προκύψει κάτι στο άμεσο μέλλον ή εάν έχω ξεχάσει κάτι, θα ενημερώσω το νήμα.

Μέχρι τότε, geanagno over and out!



« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 23, 2016, 18:51 από geanagno »

Αποσυνδεδεμένος Kostas Ζ

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Απ: R150 by Hotcig (150W)
« Απάντηση #1 στις: Νοεμβρίου 19, 2016, 00:39 »
Καλησπέρα.Ειμαι καινούργιος ατμιστης μόλις δύο μήνες και είμαι ενθουσιασμένος.Προσπαθω σιγά σιγά να βάλω μία τάξη  σε όλο αυτό που λέγεται ατμισμα και ήθελα να ρωτήσω για τα μοντακια μεταβλητής ισχύος αν κάνουν μετασχισμο της τάσης της μπαταρίας και πόσο επηρεάζει το ατμισμα όταν ή τάση της μπαταρίας πέφτει 

Αποσυνδεδεμένος Fruitjee

  • *
  • 58
  • Φύλο: Άντρας
Απ: R150 by Hotcig (150W)
« Απάντηση #2 στις: Νοεμβρίου 19, 2016, 01:15 »
Πολυ ομορφη και λεπτομερης παρουσιαση φιλε μου, μπραβο. Και το χρωματακι εξαιρετικο  :thumpup:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2109 310604 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 12, 2024, 12:46
από Antiprosopos
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 278837 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 12, 2024, 02:33
από stavax
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13027 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123901 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 64109 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206855 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93042 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3943 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1167 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173245 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15623 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14356 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias