vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

502 επισκέπτες, 2 χρήστες
dkostas, zamploutos

Twitter

Mon dessert

Αποσυνδεδεμένος Atmogia

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mon dessert
« Απάντηση #30 στις: Νοεμβρίου 13, 2016, 13:06 »
Τελεια η παρουσίαση  Αλλα Θα ηθελα και εγω να πληρωνω υγρα οχι marketing

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Βορινός

  • *
  • 39
  • Φύλο: Άντρας
  • A vaper needs a cig like a fish needs a bicycle
Απ: Mon dessert
« Απάντηση #31 στις: Νοεμβρίου 13, 2016, 13:49 »
Καταρχάς μην ξεχνάμε πως τα υγρά δεν είναι μόνο Lamda & Alertas, είναι και Foggy, τα παιδιά εκεί είναι κατά το 1/3 (τουλάχιστον) συμμετέχοντες στην σύλληψη της ιδέας και την δημιουργία των υγρών. Να διαβάζουμε τι αναγράφεται στο φιαλίδιο.

Τώρα, τα υγρά λέγονται Mon Dessert για τον απλούστατο λόγο ότι είναι gourmet γλυκά επιδόρπια, που σημαίνει ότι όπως δεν είναι δυνατόν να καταβροχθίζεις καθημερινά gourmet επιδόρπια έτσι είναι παράλογο να θες να ατμίζεις συνέχεια γλυκά υγρά τέτοιου υψηλού επιπέδου και ποιότητας σαν βουλιμικός ασθενής.

Τα Mon Dessert είναι να βρίσκονται διαθέσιμα μαζί με άλλα υγρά που αποτελούν την βασική ατμιστική δραστηριότητα και όταν θες να απολαύσεις τον καφέ σου με λίγο cheesecake ή να κλείσεις την ημέρα σου με μια υπέροχη ιδέα σοκολάτας, τότε θα βάλεις Mon Dessert.

Προσωπικά πιστεύω ότι ανέβηκε πολύ ο πήχης με τα υγρά Mon Dessert. Ζούμε στην εποχή των προσομοιώσεων και είναι πραγματικά ευχάριστο και απόλυτα τίμιο να σου δίνει ο Αλέρτας την ευκαιρία να έχεις πρόσβαση σε τέτοιες συνταγές χωρίς να αισθάνεσαι ότι σε κοροϊδεύουν με γεύσεις που δεν αντιστοιχούν σε κάτι απτό.

Αξίζει τα χρήματά του διότι πολύ απλά συμμετέχεις σε μία γευσιγνωστική πραγματικότητα άξια συμμετοχής, την μοιράζεσαι και την απολαμβάνεις. Και είναι ακριβώς αυτό που ισχυρίζεται: προηγμένες γεύσεις με αντίκρυσμα.


« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 13, 2016, 22:21 από Κώστας Βορινός »

Αποσυνδεδεμένος vkostas

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mon dessert
« Απάντηση #32 στις: Νοεμβρίου 14, 2016, 09:59 »
Χαίρομαι που Έλληνες βγάζουν τέτοια ποιοτικά υγρά, αλλά νομίζω πως σε αυτή την τιμή θα έπρεπε να είναι το μπουκαλάκι 30ml ή περίπου στα 10€ το 20ml.

Αποσυνδεδεμένος Rbmkn4

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mon dessert
« Απάντηση #33 στις: Νοεμβρίου 14, 2016, 10:53 »
Τώρα, τα υγρά λέγονται Mon Dessert για τον απλούστατο λόγο ότι είναι gourmet γλυκά επιδόρπια, που σημαίνει ότι όπως δεν είναι δυνατόν να καταβροχθίζεις καθημερινά gourmet επιδόρπια έτσι είναι παράλογο να θες να ατμίζεις συνέχεια γλυκά υγρά τέτοιου υψηλού επιπέδου και ποιότητας σαν βουλιμικός ασθενής.
Με το συμπαθειο και χωρις παρεξηγηση, αλλα το παραπανω ειναι εντελως ακυρο.
Δε χρειαζομαι κεχαγια στο ατμισμα μου, ουτε καποιον να μου λεει πως και ποτε θα ατμιζω για να δικαιολογηθει η υψηλοτατη τιμη του προιοντος.
Ατμιστικο υγρο ειναι, οχι πουρο αβανας, κι ουτε και προκειται να το εχω για τις "μικρες και μοναχικες βαθυστοχαστες στιγμες" πλαι στο τζακι με ενα μαλτ στο ενα χερι και τα απαντα του Μπωντλαιρ στο αλλο.

Το ποιοτικο ατμισμα ειναι πλεον (πολυ) προσιτο -ακομα προσιτοτερο σε diy- κι οσες εταιριες δεν το καταλαβαινουν κανουν κακο στη δουλεια τους.
Κι ολα αυτα ειναι η δικη μου προσωπικη αποψη.

Αποσυνδεδεμένος Gatilaras

  • **
  • 230
  • Φύλο: Άντρας
  • Που πας ρε γιδα μες την καταιγιδα χωρις μπλοκε?
Απ: Mon dessert
« Απάντηση #34 στις: Νοεμβρίου 14, 2016, 11:47 »
Παιδες ηρεμα με την τιμη... Υπαρχουν κ ακριβοτερα υγρα με 17-18ε τα 15ml και 25ε τα 20ml,επισης υπαρχουν mods αξιας 400-500+ευρω και ατμοποιητες 200+ευρω... Για να υπαρχουν σημαινει οτι υπαρχει κ κοινο να τα παρει,δεν υποστηριζω κανεναν ουτε βγαζω κανενα κερδος απο κανεναν απλα ειμαι της αποψης οτι εαν μου αρεσει το υγρο και εχω θα το παρω και ας ειναι και υπερυπερκοστολογημενο..Γνωμη μου παντα και παντοτε φιλικα..

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Mon dessert
« Απάντηση #35 στις: Νοεμβρίου 14, 2016, 11:53 »
Όλες οι γνώμες είναι σεβαστές, αρκεί να γράφονται με κόσμιο τρόπο και να αιτιολογούνται.

Πολλές φορές οι "πιέσεις" προς τους εμπόρους και κατασκευαστές "ρυθμίζουν" καλύτερα την αγορά.
Από την άλλη, αν πράγματι κάποιος το θεωρεί ακριβό για αυτό που του προσφέρει
το προσπερνά και πάει στο επόμενο που τον ευχαριστεί.

Ακόμα κι ο ίδιος ο κατασκευαστής θα κρίνει τις κινήσεις του ανάλογα με την πορεία του προϊόντος.
Αν δει πως δεν κάνει τις αναμενόμενες πωλήσεις θα το μελετήσει (λογικά)
και είτε θα αποσύρει το προϊόν, είτε θα του μειώσει την τιμή (αν είναι εφικτό).

Αποσυνδεδεμένος dmw

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mon dessert
« Απάντηση #36 στις: Νοεμβρίου 15, 2016, 02:51 »
Δεν νομίζω να είπε κανείς ότι δεν υπάρχει και πιο high αγορά. Όπως αυτή που περιγράφεις με τα mod των 400 ευρώ και τα υγρά που πάνε 1,5 ευρώ το ml. Το θέμα είναι ότι μια βανίλια και μια σοκολάτα δεν δικαιολογούν τέτοιες τιμές, ειδικά όταν μιλάμε για υγρά που φτιάχνονται στην Ελλάδα. Αν θες πούλα τα έξω 15 ευρώ, εντός της χώρας η τιμή όχι απλά δεν είναι προσιτή, αλλά είναι υπερβολική από κάθε άποψη.
Ο άλλος στο CastleLong μου το παλαιώνει σε βαρέλια από τα οποία έχουν περάσει malts σε υπόγεια κελάρια κ.τ.λ τουλάχιστον έτσι μου το παρουσιάζει (ακόμα και αν δεν το κάνει έτσι) για να μου δικαιολογήσει την τιμή του, άσε που η γεύση δικαιολογεί την τιμή και μιλάμε για ένα πολύ ιδιαίτερο και special υγρό.
Τώρα να μου λες ότι ο Αλέρτας και ο κάθε αλέρτας σου δωσε μια συνταγή για μια βανίλια και μια σοκολάτα και είπες να τα βαρέσει 15 ευρώ τα 20 ml είναι υπερβολή ειδικά όταν υπάρχουν καλύτερα υγρά από το δικό σου σε πιο προσιτές τιμές. Τέτοιες τιμές (για μένα) καταστρέφουν την αγορά. Αν εσύ σαν L μου βαράς αυτό 15 ευρώ και το αγοράζουν, τι εμποδίζει τον Κύπριο της RoyalVape, της Paragon ή της Tobiana να ξεκινήσει να βαράει και αυτός τα υγρά του που (για μένα) είναι εξίσου ποιοτικά με της Λάμδα;

Αποσυνδεδεμένος hirobo50

  • *
  • 27
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mon dessert
« Απάντηση #37 στις: Νοεμβρίου 15, 2016, 15:48 »
Δηλαδη τα υγρα λαμδα ειναι λιγοτερο ποιοτηκα μιας και το ποιο ακριβο λαμδα ειναι στα 13.50 ευρω δηλαδη στα υγρα του αλερτα και του φογγι εχουν βαλει καλυτερες πρωτες υλες απο οτι εχει βαλει ο λαμδα??δεν νομιζω...επισης ειναι 3,ωραια αν ηταν δηλαδη 6 θα τα πουλουσαν 25 ευρω....εν παση περιπτωση τα υγρα εχουν κοστολογιθει λιγακι παραπανω απο οτι θα επρεπε τωρα φταει το οτι ειναι 3 γιατι εχου βαλει καλυτερα υλικα κανεις δεν θα μαθει,ειμαι και εγω της αποψης οτι τα ελληνικα υγρα θα επρεπε να ειναι ποιο προσιτα στον τοπο τους(η καταναλωση θα φερει το κερδος μου λεει συνεχεια το αφεντικο μου)βεβαια ο καθενας κρινει αναλογα με το αν του αρεσουν και αν μπορει να τα αγορασει για να τα ατμιζει οποτε θελει οχι λιγο λιγο...θα τα δοκιμασω δε λεω αλλα υπαρχουν και ποιο φτηνα,προσωπικη γνωμη!!!

Αποσυνδεδεμένος Apospol

  • ***
  • 547
  • Φριτέζας
Απ: Mon dessert
« Απάντηση #38 στις: Νοεμβρίου 16, 2016, 21:34 »
Όταν δε σκέφτεται τον εγχώριο πελάτη ο παρασκευαστής,ακριβώς το ίδιο συμβαίνει και αντίστροφα.
Απλά πράγματα και τροφή για σκέψη.

Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Απ: Mon dessert
« Απάντηση #39 στις: Νοεμβρίου 16, 2016, 22:42 »
Λέγαμε όλοι ρε παιδιά "γ@μ@τ@ τα Λάμδα" , "πόσο ποιοτικά εϊναι τα Λάμδα" , "πόσο φτηνά είναι τα Λάμδα για την ποιότητα και τη γεύση τους" , φάτε τη τώρα!  :laugh1: :laugh1: :laugh1: 

Προφανώς ο κόσμος δεν τα σχολίαζε για να τιμολογήσουν ακριβότερα επερχόμενες gourmet σειρές, αλλά...........  :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Mon dessert
« Απάντηση #40 στις: Νοεμβρίου 16, 2016, 23:12 »
@PsilosX
Τι ακριβώς "φάγαμε" φίλε μου? Τα υγρά είναι της Λ? Τα πουλάει η Λ? Έβαλε την τιμή η Λ? Ανέβασε την τιμή στα υγρά που εκείνη παράγει ως συνταγές και διαθέτει?
Νομίζω καλό είναι να προσέχουμε και να μην γράφουμε ανακρίβειες.
Και αντε και να ήταν της Λ τα υγρά και άντε και να είχε βάλει η Λ την τιμή. Αυτό ξαφνικά κάνει τα υπόλοιπα υγρά της ακριβά και μη ποιοτικά?

Τα υγρά του foggy / Αλερτα είναι πολύ τσιμπημένα στην τιμή, το έχω ξαναγράψει και παλιότερα. Προέρχονται όμως από ένα μεγάλο chef και εκτός των "απλών" ατμιστών αρέσουν και σε γευσιγνώστες. Και ποιός δεν θα ήθελε να πάει σε εστιατόριο με αστέρια Michelin και να πληρώσει σαν να έφαγε πιτόγυρα? Σε κάποιο παράλληλο σύμπαν μπορεί να γίνεται, στο δικό μας σύμπαν όμως δυστυχώς δεν γίνεται.
Μπορεί το αποτέλεσμα να είναι σίγουρα υπερτιμημένο λόγω marketing / ονόματος chef. Αυτό όμως δεν κάνει το προιόν άσχημο, τον πόνο στην τσέπη μας κάνει άσχημο. Αν μπορούν να τα κάνουν φθηνότερα θα ήταν ευχής έργο. Αν όχι, εγώ προσωπικά θα φροντίσω να αγοράζω ότι αντέχω, όπως κάνω και με όλα τα υλικά αγαθά. Δεν θα κάτσω να παρακαλάω τον καθένα να τα κάνει φθηνότερα για να μπορώ να τα αγοράσω. Αν δεν έχει τις πωλήσεις που περιμένει, θα τα κάνει φθηνότερα μόνος του ή θα πάει άπατος. Αν τις έχει τις πωλήσεις, τότε....







« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 16, 2016, 23:21 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Απ: Mon dessert
« Απάντηση #41 στις: Νοεμβρίου 16, 2016, 23:22 »
Παρερμήνευσες το μήνυμά μου. Καλά και γω που το ξαναδιαβάζω δεν είναι ξεκάθαρο το τι εννοώ γιατί πολυανέφερα τη Λάμδα.  :idiot1:

Το όλο point ήταν ότι λέγαμε όλοι πολύ καλά λόγια για τα υγρά τους σε σημείο που σου λέει ο άλλος αφου κι εμένα γκουρμεδιές είναι και όλοι λένε ότι η Λάμδα τα έχει φτηνά, γιατί να μην τσιμπήσουμε λίγο παραπάνω τα δικά μας? Πάλι ευχαριστημένος θα είναι ο κόσμος...

Όσο για το πως να διαχειρίζομαι τα υγρά που θεωρώ εγώ premium και ακριβά, αυτό δεν έχω κανένα πρόβλημα να το κάνω. Όποτε παίρνω 101 το μπουκαλάκι το κρατάω πάνω από μήνα.  8)

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Mon dessert
« Απάντηση #42 στις: Νοεμβρίου 16, 2016, 23:24 »
Ναι ρε συ, έτσι όπως το έγραψες (για μένα τουλάχιστον) φαινόταν ότι η Λ μας την "έκατσε" από πίσω  :-[
Αν εννοούσες οτι κάποιος από τους υπόλοιπους στην αλυσίδα εκμετάλλευσης μπορεί να θεώρησε ότι έχει περιθώριο να τσιμπήσει μερικά € παραπάνω, συμφωνώ απόλυτα.

Αποσυνδεδεμένος m1chael

  • **
  • 266
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mon dessert
« Απάντηση #43 στις: Νοεμβρίου 17, 2016, 00:44 »
Παρακολουθώ με ενδιαφέρον την συζήτηση για την τιμή της συγκεκριμένης σειράς. Προσωπικά θεωρώ ότι είναι υπερβολική η τιμή, έχοντας δοκιμάσει και κάποια από τα υγρά της σειράς. Προφανώς το marketing και το branding παίζει τον ρόλο του για την συγκεκριμένη τιμή, αλλά κάποιος στην αλυσίδα παραγωγής/διάθεσης ξεχνάει σε ποια χώρα και σε ποιο κοινό απευθύνεται. 

Μέχρι τώρα, οι τιμές σε ακριβά υγρά (βλέπε Five Pawns και άλλες gourmet-διες εξ Αμερικής και Γαλλίας) δικαιολογούνται σε έξοδα διάθεσης, αποστολής, αλλά και της fixed τιμής στην χώρα προέλευσης, όπου η αγοραστική δύναμη των ατμιστών, ενδέχεται να είναι διαφορετική. 

Όλα αυτά φαίνεται πως κάποιος τα ξέχασε, και δεν θέλω να φανταστώ τι τιμή θα έχουν τα υγρά με φόρο και σε 10ml συσκευασία. 

Προφανώς υπάρχουν πολύ καλύτερα και πολύ χειρότερα υγρά αναπλήρωσης από τα συγκεκριμένα, και όλοι εμείς οι ατμιστές θα κρίνουμε την τιμή τους στο ταμείο. 

Οπότε ό,τι και να λέμε, είτε βρίσκουμε λογική είτε παράλογη την τιμή τους, στην τελική ο καθένας από εμάς θα επιλέξει αν τα ατμίσει ή ΄όχι...

Απορία.. Τον σεφ τον ξέραμε και από χθες και το έχουμε κάνει τόσο μεγάλο θέμα; Δεν αμφισβητώ ότι ο άνθρωπος είναι καλός στην δουλειά του, αλλά ατμιστές είμαστε, όχι δοκιμαστές ζαχαροπλαστείου.. Θα βγάλει και ο Παρλιάρος υγρά;

Αποσυνδεδεμένος lagoudakis

  • *****
  • 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • ρουφαμε και τα λεμε...Γιαννης ο κλαρινογαμπρος
Απ: Mon dessert
« Απάντηση #44 στις: Νοεμβρίου 17, 2016, 01:02 »
ξερει κανεις αν υπαρχει δυνατοτητα δοκιμης στο καταστημα;γιατι δεν λεει να τα πληρωσεις και να πανε χαμενα

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172313 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276790 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15420 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14053 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9417 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43285 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 436 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35880 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559551 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182791 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 216 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10767 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364