vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

409 επισκέπτες, 5 χρήστες
camber, Sergios, panoskapa, Nikrom, Jorge

Twitter

Mon dessert

Αποσυνδεδεμένος metalllinos

  • *
  • 26
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mon dessert
« Απάντηση #15 στις: Νοεμβρίου 03, 2016, 21:41 »
Τα δοκίμασα και τα 4. Εξαιρετικές εντυπώσεις από ολόκληρη τη σειρά. Λίγα λόγια μόνο για τώρα... η σοκολάτα είναι εκπληκτική! η καλύτερη που έχω δοκιμάσει ποτέ. Το Melon Past(e) είναι ένα φανταστικό καλοκαιρινό-και όχι μόνο- γλυκό και δροσερό υγρό και το γευστικό του προφίλ είναι όπως αναφέρει η εταιρία. Το αχλάδι εκεί μέσα δίνει ρέστα!  Το cheezit και πάλι πολύ καλό. Μπόλικο το φραγκοστάφυλο το οποίο προσωπικά μου άρεσε. Πολύ ισορροπημένη και η κρέμα του, χωρίς γάλα ή βούτυρο! Πολύ ξεκούραστο για all day vaping. Η έκπληξη όμως ήρθε από το CreamNuts όπου εκεί που δεν το περίμενα, μου άρεσε πολύ. Τα δοκίμασα σε 6ρια και η νικοτίνη μου έπεσε βαριά και δεν τα ευχαριστήθηκα όσο ήθελα αφού ατμίζω κοντά στα 3mg ή και λιγότερο πλέον... Σύντομα θα τα δοκιμάσω και στη νικοτίνη μου για να μπορέσω άνετα και άφοβα να τα δοκιμάσω όπως πρέπει... η ρινική εισπνοή σε υγρό υψηλότερης νικοτίνης από αυτήν που συνήθως κάποιος ατμίζει είναι σχεδόν απαγορευτική...  

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Απ: Mon dessert
« Απάντηση #16 στις: Νοεμβρίου 04, 2016, 10:08 »
Όντως το CreamNuts είναι η αποκάλυψη της σειράς.

Melonpast(e)

Παρόμοιο με το Tetraploid από Lamda, αλλά αντί για βάση το καρπούζι,
έχει το πεπόνι. Όσοι γουστάρετε το εν λόγω υγρό (και δεν έχετε πρόβλημα
με κάποιο από τα συστατικά του Melonpaste), προχωρήστε με κλειστά τα
μάτια. Όσοι γουστάρετε μενθόλες (please, άλλο μενθόλη και άλλο μέντα,
σταματήστε να τα μπερδεύετε/συνχέετε) επίσης αξίζει να το δοκιμάσετε.
Προσωπικά είμαι της άποψης πως κανένα φρουτένιο υγρό δεν θα 'πρεπε
να βγαίνει χωρίς έστω και λίγη μενθόλη. Να μην έχει καθόλου μενθόλη, μου
φαίνεται δύσκολο, εκτός και αν έτυχε τη μέρα της δοκιμής να έχει πολύ κρύο
οπότε το άτμιζα χωρίς να ζεστένεται, πάντως μια δροσιά/οξύτητα μου έβγαζε.
Γενικά, ευχάριστο φρουτένιο υγρό, με πολύ "σωστό" χτύπημα. Αν και -όπως
το Tetraploid- δεν είναι ακριβώς του "γούστου" μου, θα το ξαναέπαιρνα κάποτε
(ειδικά όταν πιάσουν ζέστες).
Δεν έχω διαφωνίσει ποτέ με κριτική αλλά ειλικρινά θα διαφωνήσω οριζόντια και κάθετα μαζί σου για το Melonpaste(e). Το υγρό δεν έχει ΚΑΜΜΙΑ σχέση με το Tetraploid. Ποιο πολύ σχέση έχει με το over the rainbow παρά με το Tetraploid. Επίσης μενθόλη νομίζω οτι δεν παίζει σ' αυτό το υγρό, ποιο πολύ για τζιντζερ μου κάνει όπως και στο Over the rainbow.
Βέβαια αυτή τη στιγμή διαφωνώ με τους γευστικούς σου κάλυκες και το ξέρω πως έιμαι λάθος αλλα ειλικρινά με το Tetraploid για μένα καμμία σχέση

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 04, 2016, 15:12 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Mon dessert
« Απάντηση #17 στις: Νοεμβρίου 04, 2016, 15:14 »
Από τη γρήγορη δοκιμή μου, συμφωνώ. Όντως περισσότερες ομοιότητες με το Over the Rainbow έχει, παρά με το Tetraploid.

Ελπίζω μέσα στο Σ/Κ να μπορέσω να ανεβάσω και τις αναλυτικές μου απόψεις...

Αποσυνδεδεμένος metalllinos

  • *
  • 26
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mon dessert
« Απάντηση #18 στις: Νοεμβρίου 04, 2016, 23:06 »
το ίδιο πιστεύω και εγώ. Καμία σχέση με το tetraploid. Υπάρχουν κοινά στοιχεία με το over the rainbow, όμως και πάλι πολύ διαφορετικό. Υπάρχει και μενθόλη μέσα και γιαυτό υπάρχει τέτοιο δροσερό boost στο γλυκό πεπόνι. Όμως μετά αναλαμβάνει το αχλάδι που κινείται γευστικά στη σκιά του πεπονιού και απέναντι τους υπάρχει το ξινό λάιμ (σε πολύ λιγότερη ένταση όμως- όση χρειάζεται κατά τη γνώμη μου) ως το αντίπαλο δέος του γλυκού για να ισορροπήσει το αποτέλεσμα, το οποίο είναι εκπληκτικό!  

Αποσυνδεδεμένος Anubis

  • **
  • 486
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mon dessert
« Απάντηση #19 στις: Νοεμβρίου 06, 2016, 15:40 »
επειδη εχω θεμα στο να καταλαβω τα "αδυναμα" σε ενταση γευσης υγρα αυτα σε συγκριση με τα λαμδα vape (πχ 12 monkeys ,crema e gusto) ειναι παρομοια?

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Mon dessert
« Απάντηση #20 στις: Νοεμβρίου 06, 2016, 19:03 »
Η σοκολάτα για μένα, αν και θεική δεν είναι για όλη μέρα γιατί μπουχτίζεις γρήγορα.
Τα άλλα δεν τα έχω δοκιμάσει.

Αποσυνδεδεμένος metalllinos

  • *
  • 26
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mon dessert
« Απάντηση #21 στις: Νοεμβρίου 06, 2016, 20:49 »
Η σοκολάτα είναι δυναμίτης! Ούτε για αστείο δεν το λες <<ελαφρύ>> και όντως ενώ είναι εκπληκτικό ίσως λίγο να μπουχτίζει. Μόνο 4ml άτμισα και γιαυτό δε μπορώ να εκφέρω άποψη με σιγουριά. Το MelonPast(e) επίσης πολύ δυνατό και λόγω του boost της μενθόλης! Το cheezit που είναι σαφώς πιο ήπιο, με μπόλικο φραγκοστάφυλο είναι του στυλ της λάμδα (crema e gusto) και γιαυτό άνετα all day vape. Το CreamNuts και αυτό απαλό με πολύ delicate νότες.

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mon dessert
« Απάντηση #22 στις: Νοεμβρίου 08, 2016, 00:53 »
Συνέχεια των εντυπώσεων:

Η σοκολάτα και το cheesecake με μπουχτίζαν σε Cloud One
με 35άρη σύρμα, 3άρη πυρήνα, 5 στροφές κάπου 15-17W,
οπότε είπα να δοκιμάσω σε πιο χαλαρό στήσιμο σε Phenomenon
με 28άρι σύρμα, 2άρη πυρήνα, 5-6 στροφές και λιγότερα W (11-13).
Αρκετά καλύτερη γεύση και πιο ευχάριστο άτμισμα. Αυτό το σιρόπι
που έβγαζε η σοκολάτα μειώθηκε και ήταν πιο καθαρή η γεύση και
από το cheesecake άρχισα να ακούω και κάτι απροσδιόριστο, ελαφρώς
κρεμώδες. Σε blind tests με γνωστούς μου, κανείς μα κανείς δεν πέτυχε
πως το cheesecake είναι ...cheesecake, αλλά άρεσε γενικά, όπως και
σε μένα άρεσε, χωρίς να ενθουσιαστώ όμως.

Έχω πιάσει από χθες και ξανατμίζω το Melon Past(e). Με σιγουριά πλέον
μπορώ να πω πως είναι δροσερό, δεν ξέρω αν είναι μενθόλη ή coolada ή
κάτι άλλο, πάντως κάτι που βγάζει δροσιά το έχει. Παρόλα αυτά που γράψατε
συνεχίζει να μου θυμίζει Tetraploid στο χαρακτήρα. Over The Rainbow δεν έχω
κάνεις -δυστυχώς- για να συγκρίνω (είχα κάνει άλλα 2 της Vaponaute και τα
μίσησα και σταμάτησα να ασχολούμαι).

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Mon dessert
« Απάντηση #23 στις: Νοεμβρίου 12, 2016, 15:24 »
Είχαν κυκλοφορήσει τα νέα για αυτά τα υγρά. Σύμπραξη της Vape Laboratory και ενός εξαιρετικού pastry chef που ακούει στο όνομα Διονύσης Αλέρτας, είχε ως αποτέλεσμα τη δημιουργία αυτών των τεσσάρων υγρών. Η άφιξη του πακέτου, ευγενική προσφορά του Foggy στο Ηράκλειο Αττικής, μου έφτιαξε πραγματικά τη μέρα. Προς το παρόν, διαθέσιμα μόνο μέσω της ιστοσελίδας mondessert.gr και του Foggy, αλλά έχω την εντύπωση ότι σύντομα θα μπορούμε να τα βρούμε και σε πολλά άλλα σημεία, σε αναλογίες 60 ως 70 τοις εκατό VG ανάλογα το υγρό, και σε νικοτίνες 3, 6 και 12mg/ml. Ας πάμε λοιπόν να τα δούμε ένα ένα, λαμβάνοντας υπ’ όψιν ότι τα δοκίμασα όλα σε Phenomenon Zest, KF3.1ES Clone και Tobecco KF4. Έπαιξαν εφάμιλλα σε αυτούς τους ατμοποιητές εκτός από ένα που υπερείχε σαφώς στο Φαινόμενο και ένα που υπερείχε στον KF4.
 
CheezIt!, 6mg, 60-40 VG-PG, KF3.1ES Clone, 0.32mm SS316L, 3.0mm MC, 0.52Ω, Drago Cotton
 
Ένα cheesecake από αυτά που έχουμε συνηθίσει στην Ελλάδα, όπου η μπισκοτένια βάση δένει με μία αφράτη υπογλυκίζουσα κρέμα από φραγκοστάφυλο. Το γλυκάκι αυτό «κλειδώνει» με ένα σιρόπι από βατόμουρα και φράουλα που παρέα με τη ζάχαρη δημιουργούν ένα υγρό που θα παιχνιδίσει στον ατμοποιητή σας. Αυτά μας λέει η εταιρεία για το υγρό.
 
Δεν βρίσκουμε και πολύ συχνά αξιόλογα cheesecake υγρά, και επιπλέον τα περισσότερα δίνουν την έμφασή τους στη βουτυρίλα της βάσης. Όσο ζω ελπίζω όμως και άνοιξα το μπουκαλάκι να πάρω μυρωδιά.
 
Φανταστικό το άρωμα από το μπουκαλάκι, με βατόμουρο και ψημένο μπισκότο να είναι τα πρώτα τα οποία έρχονται στη μύτη. Μόλις αναπνεύσει λίγο το υγρό, το φραγκοστάφυλο αναλαμβάνει τον κυρίαρχο ρόλο. Στη μύτη, ούτε υποψία κρέμας ή βουτυρίλας, ενώ τα μόνα στοιχεία που παραπέμπουν σε cheesecake είναι το όνομα του υγρού και η περιγραφή του. Υγρό στον ατμοποιητή λοιπόν και πάμε.
 
Ο συνδυασμός φραγκοστάφυλου και βατόμουρου, είναι το πρώτο πράγμα που αντιλαμβάνεται ο ατμιστής. Προς το τέλος της τζούρας έρχεται να στρογγυλοκαθίσει στο στόμα το μπισκότο το οποίο δίνει και πολλές ψημένες νότες, ενώ η κρέμα υπάρχει μόνο σαν αίσθηση, στρογγυλεύοντας το υγρό και δίνοντάς του μια βελούδινη υφή. Στην εισπνοή από τη μύτη κυριαρχεί το φραγκοστάφυλο αλλά δεν μπόρεσα να το αναλύσω περισσότερο καθώς τα 6mg με έτσουξαν λίγο και άρχισα να φτερνίζομαι! Πάει, γέρασα... Ποιος να μου το έλεγε πριν 4 χρόνια ότι θα άτμιζα 6ρι υγρό και θα με δυσκόλευε... Στο θέμα μας. Στη ρινική εκπνοή, φραγκοστάφυλο και μπισκότο, ενώ έχω την εντύπωση ότι ανίχνευσα και λίγη φράουλα. Το χτύπημα είναι μπόλικο και όχι και τόσο ταιριαστό για γλυκό υγρό, ενώ το ντουμάνι σε απολύτως αναμενόμενα επίπεδα. Η επίγευση δεν είναι πολύ έντονη, αλλά είναι επίμονη και μεγάλη σε διάρκεια. Υπόξινη, με έντονα στοιχεία φρούτων του δάσους με πολλές γλυκές εναλλαγές και μία αίσθηση στυφάδας η οποία είναι πολύ ευχάριστη.
 
Το υγρό δεν κουράζει σε κανένα σημείο και θεωρώ ότι μπορεί να αποτελέσει εξαιρετική συνοδεία για όλες τις στιγμές της ημέρας, με εξαίρεση τη συνοδεία μπύρας, κρασιού και τσιπουροκαταστάσεων. Δύο πράγματα θα άλλαζα, τα οποία δεν επηρεάζουν τη βαθμολογία μου και αφορούν καθαρά προσωπικό γούστο: Ελάχιστα λιγότερο βατόμουρο και ελάχιστα περισσότερο μπισκότο. Γνωρίζω ότι κάτι τέτοιο θα διατάρασσε την ισορροπία του υγρού και ίσως οδηγούσε σε ανάγκη αύξησης της κρέμας ώστε να μετριάσει το μπισκότο, οπότε θεωρώντας ότι η ισορροπία και η μετριασμένη ένταση αποτελούν σκοπό του δημιουργού, τον καλώ να μην αλλάξει απολύτως τίποτα. 96/100 το οποίο θα μπορούσε να φτάσει το 100, αν το wow factor αφορούσε την απλότητα.
 
CreamNuts, 6mg, 70-30 VG-PG, Phenomenon Zest, Clapton, 2.0mm MC, 0.75Ω, Drago Cotton
 
Ποιος θα μπορούσε να πιστέψει ότι η κρέμα βανίλια θα ισορροπούσε με το φιστίκι και μία ιδέα από μπαχαρικά; Το CreamNuts είναι αυτό ακριβώς. Μία κρέμα με γέμιση από φιστίκι που πλαισιώνεται από μαύρη ζάχαρη σβησμένη με ελάχιστα spices. Αυτά μας λέει η εταιρεία για το υγρό. Πάλι χτυπά ένας συναγερμός καθώς συνήθως η δήλωση «κρέμα βανίλια» δεν έχει και πολύ καλά αποτελέσματα για μένα. Επιπλέον, η συντριπτική πλειοψηφία υγρών με φιστίκι Αιγίνης που έχω δοκιμάσει, είτε ως κύριο συστατικό είτε ως παράπλευρο, αναδίδουν αρώματα που θυμίζουν λουκούμι ή ροδόνερο και πολλές φορές και χημικές νότες. Θεωρώ όμως ότι ο Σεφ δεν θα έβαζε την υπογραφή του σε κάτι τέτοιο οπότε πάμε να δούμε τι γίνεται και με αυτό.
 
Το άρωμα από το μπουκαλάκι, θυμίζει ζαχαροπλαστείο με ειδικότητα στα ανατολίτικα γλυκά. Minus the butter, για καλή μου τύχη. Κανέλα, βανίλια, ψημένο φιστίκι και ίσως λίγο γαρύφαλλο ήταν τα στοιχεία που αναγνώρισα. Γρήγορα υγρό στο Φαινόμενο καθώς μου δημιούργησε προσδοκίες η μυρωδιά.
 
Το κοκτέιλ μπαχαρικών, είναι το πρώτο στοιχείο που χτυπάει τον ουρανίσκο. Όχι για πολύ ευτυχώς καθώς το φιστίκι έρχεται και δένει υπέροχα, ενώ η κρέμα δένει τις γεύσεις με απόλυτη συνέπεια και πιστότητα, χωρίς να κυριαρχεί και να επικαλύπτει. Με όρους γλυκού, περισσότερο θα θύμιζε μους βανίλιας παρά κρέμα κάτι που το κάνει πολύ ευχάριστο. Παιδεύτηκα αρκετά να αναγνωρίσω τα γύρω μπαχαρικά, όμως η κανέλα ήταν το κυρίαρχο στοιχείο. Εικάζω όμως ότι υπάρχει και μοσχοκάρυδο, ίσως και allspice ενώ αν υπάρχει γαρύφαλλο, είναι ανεπαίσθητο σαν γεύση. Μπορεί όμως να είναι ο υπεύθυνος για την κάπως πικάντικη αίσθηση που αφήνει το υγρό στο στόμα. Στη ρινική εισπνοή, το φιστίκι κυριαρχεί απόλυτα, ενώ έρχεται και μια αίσθηση κρέμας. Όχι βανίλια όμως, πράγμα παράξενο καθώς είναι πολύ δύσκολο να μην εμφανιστεί στη μύτη. Και πάλι έτσουξε η νικοτίνη. Τριάρια υγρά την επόμενη φορά παρακαλώ! Η εκπνοή από τη μύτη, έχει φιστίκι αρκετά εξασθενημένο και για κάποιο λόγο μου αφήνει την αίσθηση του φύλλου κρούστας. Ο πεινασμένος, καρβέλια ονειρεύεται. Το χτύπημα και πάλι μπόλικο, και πάλι υποκειμενικά καθόλου ταιριαστό με γλυκό υγρό. Το ντουμάνι, άφθονο. Η επίγευση και πάλι χαμηλή σε ένταση αλλά διαρκής και επίμονη. Φιστίκι και βανίλια κατά κύριο λόγο, χωρίς γλύκα και κάνει το στόμα να πλημμυρίζει.
 
Και πάλι ένα υγρό που δεν κουράζει, το οποίο μάλλον είναι καλύτερο για πρωινές ώρες, συνοδεία καφέ. Δεν θα άλλαζα απολύτως τίποτα, αλλά θα προτείνω στο Σεφ μία βερσιόν που θα έχει μέσα και βύσσινο. Νομίζω ότι η φιλοσοφία του υγρού μπορεί να υποστηρίξει την οξύτητα από το βύσσινο. Εμένα πάντως μου έδωσε έμπνευση και σύντομα θα κλείσω μια κρέμα φιστίκι με βύσσινο μέσα σε ζύμη από κανταΐφι...98/100
 
MelonPast(e) 6mg, 70-30 VG-PG, Tobecco KF4, 0.28mm Kanthal D, 2.5mm MC, 1.70Ω, Drago Cotton
 
Χυμός πεπονιού που συνοδεύεται από αχλάδι, λάιμ και στρογγυλεύει γευστικά με δύο σταγόνες βερίκοκο. Στο γευστικό προφίλ κυριαρχεί το πεπόνι που έρχεται δροσερό και από δίπλα το όξινο του λάιμ που γεμίζει με τη γλυκάδα του βερίκοκου. Είναι υγρό που δουλεύει πολύ ικανοποιητικά σε χαμηλά και ψηλά βατ και αλλάζει γευστικά από κάτω προς τα πάνω. Αυτά έχει να μας πει ο κατασκευαστής για το υγρό. Δεν υπάρχει κάτι για σχολιασμό εδώ καθώς είναι ξεκάθαρες οι γεύσεις τις οποίες επιθυμεί να μας μεταδώσει ο δημιουργός. Ανοίγοντας λοιπόν το μπουκαλάκι, το άρωμα που κυριαρχεί είναι αυτό του πεπονιού. Δεν ξεχωρίζει κάτι άλλο, όμως υπάρχει μια οξύτητα η οποία κάνει το άρωμα πιο crispy χωρίς όμως να μπορεί να προσδιορίσει επακριβώς κάποιος αν πρόκειται για λεμόνι, λάιμ, Λουίζα ή κιτρικό οξύ. Αυτό το υγρό απέδωσε πολύ καλύτερα στον KF4 από ότι στο Φαινόμενο, οπότε τον γέμισα ξανά για τα περαιτέρω.
 
Το πρώτο σοκ έρχεται με μία δροσιά που γεμίζει το στόμα. Μενθόλη? Δύσκολο καθώς η δροσιά δεν μένει μετά αλλά εμφανίζεται μόνο στη διάρκεια της τζούρας, χωρίς ευτυχώς (ή δυστυχώς για κάποιους) να αυξάνει το χτύπημα. Αφού το ξεπεράσουμε αυτό όμως, απολαμβάνουμε την γλυκιά γεύση του πεπονιού, το οποίο σε τίποτα δεν θυμίζει την υφή σαπουνιού που βρίσκουμε σε πολλά υγρά με πεπόνι. Όλο αυτό συνοδεύεται με μία φανταστική οξύτητα, σε όλη τη διάρκεια της τζούρας, την οποία όμως δεν μπορώ να αντιστοιχίσω 100% με λάιμ. Η γενική αίσθηση στο στόμα, περισσότερο σε lemongrass φέρνει, παρά σε λεμόνι η λάιμ. Στην εισπνοή από τη μύτη όμως, αυτή η απορία πάει περίπατο καθώς το λάιμ είναι πλέον ξεκάθαρο και κυρίαρχο, με το πεπόνι να ακολουθεί πολύ πίσω. Αυτό, δεν με έτσουξε. Στην εκπνοή από τη μύτη, ασθενές πεπόνι με μια ευχάριστη οξύτητα. Το χτύπημα, δυνατό μεν, καθόλου ενοχλητικό δε, και αφήνει πολλές απορίες για το πως επετεύχθη αυτό, αν λάβουμε υπ' όψιν και τις νότες δροσιάς που συνήθως αυξάνουν το χτύπημα. Το ντουμάνι μπόλικο και συναφές με την περιεκτικότητα του υγρού σε VG. Η επίγευση, σαφώς πιο έντονη από τα προηγούμενα και ίδια σε επιμονή και διάρκεια, είναι δροσερή και με το πεπόνι σε πρώτο πλάνο. Σε κάποιες φάσεις, γίνεται και ελαφρά όξινη.
 
Ένα εξαιρετικά ευχάριστο υγρό το οποίο όμως δεν το βλέπω να ταιριάζει με το χειμώνα. Σε συζήτηση που είχαμε με άλλους ατμιστές που τα δοκίμασαν, καταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι σε χαλαρή καλοκαιρινή έξοδο, θα συνόδευε εξαιρετικά λευκά ποτά. Πήρα όμως και το ρίσκο να το πάρω μαζί μου σε απόβαση σε μπυραρία, και μπορώ να πω ότι συνόδευσε επάξια ξανθές και σκούρες Weiss τις οποίες ετίμησα κατά κόρον... 96/100
 
Sabayon Chocolat, 6mg, 70-30 VG-PG, Phenomenon Zest, Clapton, 2.0mm MC, 0.75Ω, Drago Cotton
 
Μία σοκολάτα που δεν είναι ρόφημα. Αλλά απλά αυτό το οποίο λέει. Ένα υγρό που πλησιάζει κοντά σε μία μους σοκολά το οποίο και πλαισιώνεται από μία πολύ ανάλαφρη σχεδόν ανεπαίσθητη κρέμα ζαχαροπλαστικής. Αυτά μας λέει η εταιρεία για το υγρό. Δεν νομίζω να μην έχει παρατηρήσει κάποιος ότι τα καλά υγρά σοκολάτας έχουν εξαφανιστεί από την αγορά. Τουλάχιστον χωρίς έξτρα συστατικά, όπως γάλα, μπισκότα και ένα κάρο άλλα πράγματα. Μια καλή σοκολάτα ρε παιδί μου, είτε πικρή, είτε γλυκιά, οτιδήποτε! Εντύπωση μου έκανε το Sabayon στον τίτλο, καθώς είναι μια από τις αγαπημένες μου παρασκευές, και την οποία πάντα δοκίμαζα με φρούτα ή με αλκοολούχα χαρακτηριστικής γεύσης. Με σοκολάτα ποτέ. Φωτιές στην κουζίνα μου βλέπω να βάζετε Σεφ! Ανοίγοντας λοιπόν το μπουκαλάκι, έρχεται μια απίστευτη και γλυκιά μυρωδιά σκούρας σοκολάτας, που κινείται ανάμεσα σε μους, fudge, brownie, σουφλέ και viennois με κρέμα γάλακτος. Ένα φανταστικό άρωμα από όλες τις απόψεις το οποίο με απόλυτη αυτοκυριαρχία αντιστάθηκα να μην πιω από το μπουκάλι! Γέμισα το Φαινόμενο στα γρήγορα και το ξεκίνησα.
 
Κρεμώδης και γλυκιά σοκολάτα χωρίς να λιγώνει, είναι η περιγραφή που μπορώ να κάνω στην πιο περιληπτική της έκδοση. Ο λάτρης της καλής σοκολάτας δεν χρειάζεται τίποτα παραπάνω ώστε να παρατήσει το διάβασμα και να χώσει άμεσα παραγγελία. Οι υπόλοιποι, θα πρέπει να συνεχίσετε λίγο... Το άρωμα του κακάο λοιπόν, χτυπάει άμεσα το στόμα, χωρίς το παραμικρό ίχνος πίκρας. Στο βάθος της τζούρας εμφανίζεται μια γλυκάδα που γεμίζει το στόμα ενώ υπάρχει μια αίσθηση σαν λικέρ σοκολάτας στον ατμό. Η υφή και η αίσθηση είναι ανάλαφρη και βελούδινη ενώ η κρέμα, αν υπάρχει, δεν δίνει χαρακτηριστική γεύση ούτε για δείγμα. Πρόκειται για αρκετά γλυκιά αλλά σκούρα σοκολάτα την οποία σίγουρα και εντελώς προσωπικά, θα ήθελα λίγο πιο πικρή. Η περιγραφή της μους όμως που μας δίνει ο δημιουργός είναι απόλυτη και σωστή. Στην εισπνοή από τη μύτη, εμφανίζεται ελάχιστη οξύτητα και αρκετές ψημένες νότες ενώ στην εκπνοή από τη μύτη, εμφανίζεται και πάλι γλύκα. Το χτύπημα είναι αρκετό και εντελώς άτοπο κατά την άποψή μου, ενώ το ντουμάνι άφθονο και αρωματικό. Η επίγευση είναι λιγότερο επίμονη από τα προηγούμενα και μέτρια ως χαμηλή σε ένταση, με αρκετή γλυκάδα και ένα στόμα πλημμύρα.
 
Αυτό το υγρό είναι ο ορισμός του comfort food. Δεν έχω τον κατάλληλο εξοπλισμό αλλά θα στοιχημάτιζα ότι συμβάλλει στην αύξηση των ενδορφινών καθώς νιώθω πάρα πολύ χαρούμενος τη δεδομένη στιγμή. Όσο για το συνδυασμό του με τον καφέ, είναι απλή τελειότητα. Δεν έχει τίποτα το πολύπλοκο, δεν έχει κρυμμένες γεύσεις αλλά έχει πιάσει στο έπακρο την ψυχή της σοκολάτας και την έχει αποδώσει με τέχνη. Καιρό έχω να το γράψω: 100/100
 
Πρόκειται λοιπόν για μία εξαιρετική σειρά στο σύνολό της η οποία πιάνει από απλές ως σύνθετες γεύσεις με εξαιρετική πιστότητα στην απόδοση των γεύσεων. Ναι, η τιμή τους είναι αυξημένη στα €14,5/20ml και μάλιστα εφόσον δεν μπουχτίζουν, άνετα μπορούν να παρασύρουν τον ατμιστή σε γερά έξοδα. Αν όμως υπάρχει η αυτοσυγκράτηση ώστε κάποιος να μην τα έχει πιπίλα, τότε θα τα απολαύσει κάποιος εις διπλούν. Το αν αξίζουν τα λεφτά τους, είναι καθαρά υποκειμενική άποψη και η δική μου είναι ότι ναι, τα αξίζουν. 4 τρόποι υπάρχουν για να το αποφασίσει κάποιος αυτό:
 
1)     Πεταχτείτε μέχρι το Ηράκλειο Αττικής στο Foggy να τα δοκιμάσετε
2)     Πιέστε το τοπικό σας κατάστημα να τα φέρει ώστε να τα δοκιμάσετε
3)     Σκάστε €58,00 για να τα δοκιμάσετε
4)     Βρείτε κάποιον φίλο σας να σκάσει τα €58,00 για να τα δοκιμάσετε (εναλλακτικά, βάλτε και σεις κάνα ψιλό).

Αυτό, όπως και τα υπόλοιπα που έχω κατά καιρούς γράψει, μπορείτε να τα βρείτε και στο blog μου.


Αποσυνδεδεμένος dmw

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mon dessert
« Απάντηση #24 στις: Νοεμβρίου 13, 2016, 09:11 »
Και εκεί που περιμένεις οι Έλληνες κατασκευαστές, μέσα σε αυτό το οικονομικό χάος, θα προσπαθήσουν να έχουν προσιτές τιμές (για να μην πω χαμηλές) μιας και δεν έχουν τα μεταφορικά που έχουν οι Αμερικάνοι π.χ, ώστε ν κερδίσουν και την αγορά και να το κάνουν μονοπώλειο, μας δίνουν 15 ευρώ τα 20ml. Τι λέτε ρε είστε σοβαροί;
Έναν λόγο για να μην δώσω το 20ευρω για να πάρω κάτι Αμερικάνικο. Αναλογικά και μόνο να το πάρεις μου κοστολογούν 75λεπτά το ml την ώρα που τα One hit wonder έχουν 40 λεπτά το ml. Ξαναλέω, ένα λόγο για να τους προτιμήσω! Έναν! Και μην ακούσω για να στηρίξεις τον Έλληνα κατασκευαστή ή αυτά τα υγρά απευθύνονται σε βαθιές τσέπες ή είναι πολύ premium υγρά και μπαρούφες. Αισχροκέρδεια και μόνο, την ώρα δε που ο Κύπριος μου κοστολογεί 10-11 ευρώ το gourmεδιάρικο 30ml του (βλέπε Royal Vape, Paragon κ.τ.λ).
Και μπορεί να διαβάσετε το ποστ μου και να με πείτε γκρινιάρη και υπερβολικό, αλλά αν δεν αρχίσουμε να γκρινιάζουμε θα συνεχίσουμε να βλέπουμε τέτοιες τραγικές τιμές. Άκου κει 15 ευρώ το 20μελο. Μας γίναν ξαφνικά μεγάλοι και τρανοί μάγειρες εδώ πέρα και μας πουλάνε τις μούφες τους για Castle long, άκου κει, μια βανίλια και μια σοκολάτα (όσο καλές και να'ναι) να κοστίζουν 15 ευρώ το 20μελο.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 13, 2016, 09:38 από dmw »

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mon dessert
« Απάντηση #25 στις: Νοεμβρίου 13, 2016, 09:30 »
Ολά καλά αλλά κ εγώ τόσα λεφτά και δη στην επαρχεία χωρίς δοκιμή δεν...
Ωραία παρουσίαση Τρύφωνα.

Αποσυνδεδεμένος dmw

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mon dessert
« Απάντηση #26 στις: Νοεμβρίου 13, 2016, 09:36 »
Είναι σίγουρα ωραία υγρά, μιλάμε για την Lάμδα. Αλλά οι τιμές είναι ντροπή. Να μου πουλάς μια σοκολάτα 15 ευρώ το 20μελο είναι όχι απλά υπερβολή αλλά ντροπή. Δηλαδή τι παραπάνω έχει αυτή η σοκολάτα από αυτήν του Charles Noble που θεωρείται από τις καλύτερες και μου την βαράει 10-15λεπτά παραπάνω στην τιμή ανα ml; Την ώρα μάλιστα που το πρώτο υγρό έρχεται από αμερική.\

διαγραφή άμεσης παράθεσης

« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 13, 2016, 12:15 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος SPY DAG

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mon dessert
« Απάντηση #27 στις: Νοεμβρίου 13, 2016, 11:29 »
Εγω με 2μλ την ημερα καταναλωση ειμαι οκ :)

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Mon dessert
« Απάντηση #28 στις: Νοεμβρίου 13, 2016, 12:08 »
Κοιτάξτε, για τις τιμές δεν μπορώ να εκφέρω άποψη. Μάλλον φταίει και το ότι ξεκίνησα να ατμίζω με τα δεκάμελα fa στα €7 και τα 20μελα ovale στα 15. Επιπλέον, συνήθως ατμίζω σκέτη βάση, οπότε το να πληρώσω μια φορά το μήνα ένα ποσό για καλά υγρά, δεν μου φαίνεται πολύ.

Στην τσέπη του καθενός, δεν μπορώ να μπω και ο καθένας επιλέγει φυσικά που θα ξοδέψει τα ευρώ του.

Από κινητό.


Αποσυνδεδεμένος mfk

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
  • dream on...
Απ: Mon dessert
« Απάντηση #29 στις: Νοεμβρίου 13, 2016, 13:01 »
Η τιμή τους με προβλημάτισε απο την πρώτη αναφορα που εγινε για τα υγρα αυτά στο forum. Και σαφώς η εντυπωση που μου αφησε απουτυπώνεται πλήρως στο ανωτερω post του dmw. Θα προτιμούσα λοιπον εφοσον τα υγρα αυτά ειναι στην  ουσια λάμδα (της οποιας ειμαι τακτικοτατος πελατης) να πωλουνται με την ετικετα αυτής ως νεα σειρά ακόμα και στην τιμή 15 ευρώ αν ήθελαν και να μην παρουσιαζονται ως συνταγές  απο το χερι διάσημου ζαχαροπλάστη (δεν το γνωριζω το παλικαρι προσωπικα) για να δικαιολογήσουν το καπελο στην τιμή.  Και αναρωτιέμαι αν πάνε τοσο καλά και τα βγάλουν σε αγορα εκτος Ελλάδας ή ακόμα και Αμερική θα πάνε λόγω φορων κ  μεταφορικών 20 ευρώ τα 20ml?

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172344 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277014 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15435 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14077 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9421 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43328 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 437 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35923 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559643 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182814 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 219 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10834 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364