vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

509 επισκέπτες, 7 χρήστες
grag, Giannis.B, maprix, dkostas, Tem, Ribot, gama

Twitter

Η "καραμέλα" των 4.2volts.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Η "καραμέλα" των 4.2volts.
« στις: Οκτωβρίου 04, 2016, 15:18 »
Το ανοίγω εδώ, αν ανήκει σε άλλη κατηγορία του φόρουμ ή σε κάποιο άλλο νήμα be my guest. :)

Είμαι ολίγον εκνευρισμένος τώρα με αυτό το θέμα αλλά κάποια στιγμή πρέπει να διευθετηθεί, να γνωρίσει ο κόσμος, να μάθουμε επιτέλους όλοι μας τι συμβαίνει με αυτό.
Έχω βαρεθεί να το ακούω από ατμοκατάστημα σε ατμοκατάστημα που συχνάζω για καφέ (και δεν είναι ένα αυτό ), παράλληλα όμως πουλάνε αντικείμενα που πάνω τους αναγράφονται άλλα!
Δεν μπορώ να ακούω τον καταστηματάρχη ή τον κάθε υπάλληλο εκεί έξω να λέει με το στόμα για το "όριο των 4.2volts" και τις "επικίνδυνες ουσίες" όταν με το χέρι δίνει αντιστάσεις του ναυτίλου που πάνω τους αναγράφεται καθαρά το "4.2-5.0V", κάτι που προφανώς αναφέρεται στο εύρος σωστής λειτουργίας της συγκεκριμένης αντίστασης. Και θα πουλήσουν και σύρματα που ενώ θα δώσουν "ψηλές" αντιστάσεις θα θέλουν παράλληλα και μπόλικο ρεύμα για να "ανάψουν".. κλπ κλπ κλπ.

Κάποιος κάπου κάποτε είπε ότι άνω των 4.2volts το σπορ γίνεται επικίνδυνο. Απ'την άλλη κάποιοι ίσως πιστεύουμε ότι αυτό δεν ισχύει πια (αν ίσχυε και ποτέ δηλαδή ) όμως δεν μπορούμε για τίποτα να είμαστε σίγουροι τη σήμερον ημέρα. Κι απ'την άλλη κάποιες κεφαλές/αντιστάσεις το γράφουν πάνω καθαρά. "Κάτω από τα 4.2volts απλά δεν δουλεύω κύριος.!"

Και στο άλλο άκρο ο δικός μας Σαντοκάν.. :laugh1:
(του οποίου την άποψη συμμερίζομαι όμως και εμπιστεύομαι περισσότερο απ'ότι άλλο ακούω εκεί στο χάος.. ;) )
"Δώσε τα watts που χρειάζεσαι και μην δίνεις σημασία σε volts, κανένα ρόλο δεν έχουν". "Να κοιτάς το W και όχι το V" και άλλα τέτοια όμορφα που δεν κρύβω ότι πιστεύω απόλυτα.

Τι λέτε κι εσείς ρε παιδιά; Μήπως πρέπει κάποια στιγμή να το λύσουμε αυτό; Αν δεν το έχουμε ήδη κάνει και μου διαφεύγει δηλαδή..
Κάποια στιγμή όμως πρέπει να ενημερωθεί ο κόσμος ( εμείς ) για να τα λέμε τα πράγματα σωστά, καθαρά, όπως ακριβώς έχουν.

Για τα "υγρά στον πνεύμονα" εν έτη 2016 σε νέο κύκλο επεισοδίων.. :D

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: Η "καραμέλα" των 4.2volts.
« Απάντηση #1 στις: Οκτωβρίου 04, 2016, 15:24 »
θα μιλησουν και πιο ειδικοι απο μενα καθοτι ειμαι ασχετος.εγω προσωπικα δουλευω και στα 3.8 v δουλευω και στα 5v αναλογα το στυσιμο μου.δινω βατ μεχρι να αντεχει και ναμαι στα πλαισια να μην αρπαξω κανα καψουλι.τωρα τα βολτ δεν τα κοιταω.μονο να γουσταρω οταν ατμιζω!!

Αποσυνδεδεμένος kakalos2

  • **
  • 305
  • Φύλο: Άντρας
  • Άγγελος
Απ: Η "καραμέλα" των 4.2volts.
« Απάντηση #2 στις: Οκτωβρίου 04, 2016, 15:30 »
εγω στα 3.5V τεστάρω (πυρωνω) πάντα τις καινούργιες αντιστάσεις και ανεβαίνω σιγά σιγά. δεν έχω ξεπεράσει όμως ποτέ τα 6V

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η "καραμέλα" των 4.2volts.
« Απάντηση #3 στις: Οκτωβρίου 04, 2016, 15:35 »
Έτσι κι εγώ αν και τα στησίματά μου σπανίως ζητούν περισσότερα από 3.5volts, διαθέτω όμως και Τρίτωνα mini που δουλεύει πάνω από τα 4.5ν με την 1.8 κεφαλή του ναυτίλου. Τι να του κάνω τώρα αφού στα πιο χαμηλά απλούστατα δεν αποδίδει;

Να ξεκαθαρίσω, προσωπικά δεν έχω καμία φοβία γι'αυτήν την "καραμέλα". Να ενημερωθούμε θέλω και να ενημερώσουμε με τη σειρά μας όλους αυτούς τους ανθρώπους, να έχουμε μια κοινή λογική τέλος πάντων σε όλο αυτό. Αν μπορεί φυσικά να γίνει.. :)

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Η "καραμέλα" των 4.2volts.
« Απάντηση #4 στις: Οκτωβρίου 04, 2016, 15:36 »

Τι λέτε κι εσείς ρε παιδιά; Μήπως πρέπει κάποια στιγμή να το λύσουμε αυτό;


Όσο μπορεί να λυθεί το... αν η κότα έκανε το αυγό ή το αυγο την κότα... άλλο τόσο μπορεί να λυθεί και αυτό :nope:

Κανένας "μεγάλος" όσα χρόνια και να περάσουν δεν θα ασχοληθεί με τέτοια πράγματα.

Μόνο με νικοτίνη θα βγαίνει το αποτέλεσμα.

Όλα τ' άλλα είναι ή για ηλεκτρονικούς ή για "άρρωστους χομπίστες" ;) :palios:



Συνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Η "καραμέλα" των 4.2volts.
« Απάντηση #5 στις: Οκτωβρίου 04, 2016, 15:38 »
Εγώ πάντως Μάκη, από καιρό είχα βάλει στο μάτι εκείνο το μηχανικό, το wismec noisy cricket, με τις δύο μπαταρίες στη σειρά και μου 'ρχεται μέσα στη βδομάδα. Θα του κοτσάρω πάνω τον velocity κι όταν έχω κέφια θα το μπουμπουνάω στα 8ν και το κρίμα στο λαιμό μου. :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Η "καραμέλα" των 4.2volts.
« Απάντηση #6 στις: Οκτωβρίου 04, 2016, 15:45 »
Χωρίς να μπορώ να είμαι 100% σίγουρος, νομίζω ότι μπορώ να εντοπίσω τις καταβολές αυτού του μύθου.

Κάποτε, τα πιο γνωστά ηλεκτρονικά μοντ, ήταν το ProVari V1, V2, V2.5 και το Lavatube!. Αυτά λοιπόν τα μοντάκια, είχαν πλακέτες περιορισμένων Α εξόδου. Σε μια εποχή λοιπόν που βασίλευε το Cartomizer με διπλή αντίσταση στα 1.5Ω, το 4.2 ήταν ένα βολτάζ το οποίο μπορούσαν να δώσουν αυτές οι πλακέτες και το άτμισμα να είναι απόλαυση για τα δεδομένα της εποχής. Και ναι, τότε τα 1.5Ω θεωρούνταν χαμηλές αντιστάσεις με το μέσο όρο να κινείται στα 2.0-2.5Ω. Φανταστικά νούμερα για μπαταρίες που έδιναν κάπου στα 3.8V αν ήσουν τυχερός και έπεφτες σε καλές ego. Για να δώσεις περισσότερα V, έπρεπε να επενδύσεις σε αντιστάσεις άνω των 2Ω. Βάλε και το ότι μια φρεσκοφορτισμένη 18650 έδινε 4.2 σε μηχανικό (απώλειες? Ποιες απώλειες? Είντα ναι τούτο?), ιδού λοιπόν το μαγικό αυτό νούμερο.

Πολύ κακώς κάποιοι αναμασάνε αυτό το μύθο. Πολύ κακώς κάποιοι "εκπειδεύουν" τους νέους ατμιστές στο να κοιτάνε νούμερα. Η σωστή αντιμετώπιση είναι κατά τη γνώμη μου "έχεις φρέσκια εργοστασιακή αντίσταση. Βάλε 3.7V ή 11W (ή οποιοδήποτε άλλο νούμερο τέλος πάντων), και μόλις ποτίσει καλά, ανέβα μέχρι εκεί που σε ευχαριστεί". Αυτό φυσικά ισχύει για αντιστάσεις σφιχτής νοοτροπίας που συνήθως κυμαίνονται μεταξύ 1.0-1.8Ω, αλλά δεν χρειάζεται αυτή η διευκρίνηση καθώς δύσκολο ένας νέος ατμιστής που κάνει τη μετάβαση να ξεκινήσει με χαμηλότερες αντιστέσεις που συνεπάγονται αεράτη τζούρα. Θα του φανεί αφύσικο. Τα νούμερα τα κοιτάμε όταν βάζουμε μια νέα ή διαφορετική αντίσταση, μην πάθουμε και καμιά νίλα (άμα δεν έχεις βάλει καταλάθος τον Erlkonigin με 0.25 σύρμα στα 70W, δεν ξέρεις τι πάει να πει νίλα...). Από εκεί και μετά, φέρνουμε τον ατμό στο επίπεδο που μας ικανοποιεί μέσω των ρευμάτων.


Όσο μπορεί να λυθεί το... αν η κότα έκανε το αυγό ή το αυγο την κότα.

Αυτό εγώ το έχω λύσει χρόνια τώρα: Τα τρώω και τα δύο! ;D


Παρακαλώ να μην γίνει και αυτό το νήμα κάτι σαν "στα πόσα βολτ ατμίζετε", είναι αρκετά ενδιαφέρον το αντικείμενό του...

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Η "καραμέλα" των 4.2volts.
« Απάντηση #7 στις: Οκτωβρίου 04, 2016, 16:10 »


Eδιτ: Σόρρυ για το τελικό σίγμα στα βολτ... Με ξέφυγε.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 04, 2016, 16:18 από Stepeha »

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η "καραμέλα" των 4.2volts.
« Απάντηση #8 στις: Οκτωβρίου 04, 2016, 16:18 »
Θα δώσω ένα απλό παράδειγμα, αυτό με τις κεφαλές του 1.5ohm του nautilus x. Αναφέρουν πάνω τους ότι παίζουν από τα 14 έως και τα 20 watts. Τουτέστιν πάει να πει  (και πάντα σύμφωνα με τον νόμο του Ohm ) ότι στα 14 watts χρειάζονται 4.58V ενώ στα 20w πιάσαμε σχεδόν τα 5.50V.
Άλλο ένα απλούστερο, οι 1.8bvc του ναυτίλου που αναγράφουν καθαρά το εύρος λειτουργίας τους μεταξύ "4.2-5.0ν", τις ανάφερα και νωρίτερα όμως.

Αν η Aspire κολυμπάει σ'αυτά τα νερά ποιοι είμαστε εμείς που θα υποδείξουμε ότι το βάθος είναι μεγάλο; Είναι τόσο απλό; Η τόσο απλά μασάμε εμείς την καραμέλα τελικά και αμολάμε τα αρώματά της ανοίγοντας το στόμα σε όποιον ρωτήσει τι έχουμε στο στόμα;

Ειλικρινά όμως, έχω κουραστεί να το ακούω εκεί έξω αυτό το 4.2.. Ας μάθω ότι ισχύει 100% τουλάχιστον κι ας κρυφτώ στη γωνιά μου καταπλακωμένος απ'το άδικο.. :D

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η "καραμέλα" των 4.2volts.
« Απάντηση #9 στις: Οκτωβρίου 04, 2016, 16:25 »
Το 4,2 εχει μεινει γιατι απλα καποτε τα συρματα ηταν μεχρι 16αρια και οι low αντιστασεις ηταν 1,8 ωμ το πολυ.
Μετα παιξαμε με 20αρια συρματα στον Α2 και ζγα ζγα φτασαμε τα 40 και πανω .
Οποτε ολα ειναι να  :))

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: Η "καραμέλα" των 4.2volts.
« Απάντηση #10 στις: Οκτωβρίου 04, 2016, 16:29 »
εγω πιστευω οτι καταλυτικο ρολο παιζει η θερμοκρασια που αναπτυσεται στην αντισταση, παρα τα βολτ/βατ.
με αλλα λογια αν η θερμοκρασια που μας κανει "κακο" επιτευχθει με 3 βολτ ή 10 ειναι το ιδιο πραγμα.
γιαυτο τον λογο ατμιζουμε σε οσο το δυνατον μικροτερη θερμοκρασια/watt, τοσο οσο να ικανοποιηθουμε.

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Η "καραμέλα" των 4.2volts.
« Απάντηση #11 στις: Οκτωβρίου 04, 2016, 16:34 »
Το 4,2 εχει μεινει γιατι απλα καποτε τα συρματα ηταν μεχρι 16αρια και οι low αντιστασεις ηταν 1,8 ωμ το πολυ.
Μετα παιξαμε με 20αρια συρματα στον Α2 και ζγα ζγα φτασαμε τα 40 και πανω .
Οποτε ολα ειναι να  :))

Α ρε Βαγγέλη πόσο δίκιο έχεις...

Έχω 0.11 σύρμα όποιος θέλει να δοκιμάσει την τύχη του ας έρθει... ;D

Παρεμπιπτόντως αυτή τη στιγμή ατμίζω στα 2,5 volt... πιστεύω ότι θα ζήσω αιώνια ε? :dontknow: :)) :laugh1: :idiot1:


Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Η "καραμέλα" των 4.2volts.
« Απάντηση #12 στις: Οκτωβρίου 04, 2016, 16:41 »
Η καραμέλα των 4,2V  (ειδικά στα μαγαζιά) έχει μείνει γιατί είναι πιο εύκολο να βάλεις ένα όριο σε κάποιον νεοεισερχόμενο, από το να του εξηγήσεις, γλυτώνοντας ταυτόχρονα παρεξηγήσεις για ελαττωματικές αντιστάσεις, καμμένα κλπ...

Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Απ: Η "καραμέλα" των 4.2volts.
« Απάντηση #13 στις: Οκτωβρίου 04, 2016, 16:41 »
@Ribot το στήσιμο που χρειάζεται το noisy cricket για να δουλέψει σωστά (γύρω 14 σπείρες με διπλή αντίσταση και με 24-26ga σύρμα) σηκώνει άνετα τα 8.4volt. Ούτε αλλοιώσεις στη γεύση υπάρχουν ούτε τίποτα.  8)

Πάντως εγώ ρε παιδιά σε κάποιους ατμοποιητές έχω παρατηρήσει αλλοιώσεις στη γεύση μετά τα 5volt (με κλάπτον σύρμα μόνο το έχω παρατηρήσει αυτό) και έχω προσπαθήσει να καταλάβω τι οφείλεται για αυτό και δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι... Ξεκαθαρίζω, δεν συμβαίνει συχνά και το παθαίνω σε συγκεκριμένους άτμο και μόνο με κλάπτον. :dontknow:


EDIT: Σύμφωνώ με τον κύριο chzamp ότι είναι πιο εύκολο να πεις σε έναν καινούριο να ατμίζει το πολύ μέχρι τα 4-4.2volt (αφού ξέρεις πρώτα τι ατμοποιητή θα χρησιμοποιήσει και ότι στέκει αυτό με τα 4.2 βολτ στις αντιστάσεις του). Αν κάτσεις να αναλύσεις πολλά πράγματα ο άλλος στο τέλος χαόνεται, το χάνει και τελικά απελπίζεται.  ::)

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η "καραμέλα" των 4.2volts.
« Απάντηση #14 στις: Οκτωβρίου 04, 2016, 16:48 »
Ωραία, άρα το θέμα είναι: ΓΙΑΤΙ συνεχίζει και αναπαράγεται και πόσο μάλιστα από πωλητές κλπ σε νεοεισερχόμενους ? :hmmm:

Mήπως δεν βοηθάνε και οι ίδιοι οι κατασκευαστές με το να έχουν τα volt φάτσα κάρτα εκεί να μπερδεύουν το λαό?
 Φυσικό επόμενο είναι να ρωτήσει κάποιος αρχάριος όπως έκανα κ εγώ, και ρε φίλε αυτό μέχρι πόσο πρέπει να πηγαίνει?
Και αντί να με βοηθήσει ο πωλητής και να μου πει να μην σε απασχολεί αυτό, διαιωνίζει το θέμα και απαντάει ότι δεν πρέπει να ξεπερνάς το τάδε. Αλλά από την άλλη και πόσο να κάτσει να σου εξηγήσει ότι όλα έχουν να κάνουν με πολλές μεταβλητές και ότι δεν υπάρχει κανόνας και μπλα μπλα μπλα ?


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171440 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275359 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15230 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13947 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9259 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42701 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 387 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34885 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557523 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181912 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 168 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9086 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364