vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

505 επισκέπτες, 7 χρήστες
petr@n, Sergios, dkostas, treloneritis, vasim, antiklitos140, camber

Twitter

Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο

Αποσυνδεδεμένος matsakonas

  • ****
  • 1410
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #30 στις: Νοεμβρίου 16, 2011, 15:05 »
Παιδια, την στιγμή που εχουμε μέλη με διαβήτη και εχουν καταθέσει τις αποψεις τους που ειναι και οι πλέον αρμόδιοι νομίζω, βλεπωντας στον εαυτό τους τις παρενέργειες -συνέπειες του ατμίσματος, γιατι μιλάμε ακόμα για ενα θέμα που πεταξε καποιος κομήτης που μπήκε τη μια μερα και εκτοτε εξαφανίστηκε δηλωνοντας οτι 2 γνωστοι του κτλπ κτλπ κτλπ... :hmmm:συγνώμη κιολας, απορια μου ειναι αυτο το ερώτημα :confused1: ???

Αποσυνδεδεμένος reefdiver

  • **
  • 135
  • Φύλο: Άντρας
  • Τρία πουλάκια καθονταν....ΚΑΝΑΒΕΡΑΛ γωνία...
    • santorini rooms
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #31 στις: Δεκεμβρίου 05, 2011, 20:17 »
Τα υγρα Nobacco PLAN-B  , τι ρόλο βαράνε γνωρίζει κανεις ?

αυτο που λεει στο site, ειναι      

80% PG – 20% VG

Όλα τα αρώματα είναι πιστοποιημένα κατά
"Kosher"("Kosher" Certified) και δεν περιέχουν Γλουτένη ή Ζάχαρη.

Και Νικοτίνη,εως και 24mg.

Και ενας πωλητής, μου ειπε οτι αυτα τα υγρα ειναι και για τους ανθρωπους με υψηλό ζαχαρο.

Αποσυνδεδεμένος porto13

  • **
  • 363
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #32 στις: Δεκεμβρίου 05, 2011, 20:23 »
Να πεις στον πωλητή να αλλάξει επάγγελμα!!

Αποσυνδεδεμένος XristosK

  • ***
  • 899
  • Φύλο: Άντρας
  • Γειά σου ρε Gojira, με τις τζούρες σου
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #33 στις: Δεκεμβρίου 05, 2011, 20:47 »
Γλουτένη:  υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι που έχουν δυσανεξία σε αυτήν.
kosher: μπορούν να το καταναλώσουν οι Εβραίοι (και οι Μουσουλμάνοι;; )
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 05, 2011, 23:00 από XristosK »

Αποσυνδεδεμένος Ares

  • **
  • 228
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #34 στις: Δεκεμβρίου 05, 2011, 20:57 »
Να καταθεσω και εγω την αποψη μου. Εχω διαβητη τυπου Β και παιρνω φαρμακα γι αυτο. Οταν ξεκινησα το ητ πριν 2 μηνες (εχω γενεθλια σημερα 2 μηνες αποχης απο κτ), λογω του οτι ημουν απροσεκτος στη διατροφη ειχα ξερυθμιστει οπως αποδειχτηκε με εξετασεις 2 βδομαδες αφου ξεκινησα με το ητ. Λογικο ηταν να υποπτευτω την καινουργια μου συνηθεια αλλα δεν ανεφερα και τιποτα μεσα στο φορουμ για τον λογο του οτι θα ηταν πιο σωστο να το κοιταξω σε συνεργασια με το γιατρο μου και δεν ηθελα να κανω αυτο που σιχαινομαστε ολοι μας, να πεταξω μια φωτοβολιδα και να ανησυχησω κοσμο. Μετα την παροδο ενος μηνα και αφου συμμαζευτηκα, παντα με τις οδηγιες του γιατρου, στο θεμα του φαγητου και χωρις αλλαγες στα φαρμακα και στις δοσολογιες, εκανα εξετασεις και τα αποτελεσματα ηταν μαματα και αυτο με 4-6 ml την ημερα. Αρα δεν υπαρχει λογος να ανησυχουν οι διαβητικοι με το ητ. Ειμαστε γλυκουληδες γιατι περιδρομιαζουμε και δεν μας φταιει το ητ. Να μην σπερνουμε τον πανικο. Αν καποιος θελει να το ψαξει να επισκευτει γιατρο. Αν παλι δεν μπορει να ειναι σιγουρος για το τι κανει το ητ στο διαβητη ας ατμισει NJUICE της NOBACCO που δεν εχει γλυκαντικες υλες. Αυτα ειχα να καταθεσω ελπιζω να βοηθησα. Keep vaping. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος ego-witis

  • *
  • 59
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #35 στις: Δεκεμβρίου 05, 2011, 23:54 »
Πάσχω απο υπογλυκαιμία με αρκέτα χαμηλωμένο ζάχαρο κάτω του κανονικού.
Παρα ταύτα δεν προσέχω ιδιαίτερα την διατροφή μου, τρώω και το απολαμβάνω, είμαι σχεδόν 11ο κιλά αλλα με ύψος 1,94...
Τελος πάντων αυτο που θέλω να πω, είναι ο'τι είμαι λάτρης της σοκολάτας και γενικά λόγω της υπογλυκαιμίας χρειάζομαι καθημερινά έστω και λιγο σοκολάτα ή μπισκότοι ή κάτι. Βέβαια το περίεργο ειναι ο'τι η ζαχαρη στον καφέ δεν βοηθάει. Άν δεν έπαιρνα σοκολατα ή κατι γλυκό έστω και λίγο, υπηρχε πρόβλημα και ζαλιζόμουν λίγο. Δυο εβδομάδες τώρα που ατμίζω, μπορει να μην φάω δυο και τρείς ημέρες καθόλου γλυκό και δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα. Δεν είμαι σίγουρος, αλλα πιστεύω οτι αν παρατηρούσε κάτι τετοίο ο καθένας και με τα θεματα που ειχα και με το τι εχω, πιστεύω θα υποψιαζοταν πολυ και εντονα το ΗΤ. Παρ'όλα αυτα δεν εχω παει ακόμα σε ιατρο, και φυσικα δεν ξέρω αν για το φαινόμενο φταίει η γλυκερίνη απο τα VG υγρά που καταναλώνω...και φυσικ΄λα δεν ξέρω άν αυτο είναι καλό ή κακό..

Αποσυνδεδεμένος drf

  • ***
  • 557
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #36 στις: Δεκεμβρίου 06, 2011, 00:41 »
Τα υγρα Nobacco PLAN-B  , τι ρόλο βαράνε γνωρίζει κανεις ?

αυτο που λεει στο site, ειναι      

80% PG – 20% VG

Όλα τα αρώματα είναι πιστοποιημένα κατά
"Kosher"("Kosher" Certified) και δεν περιέχουν Γλουτένη ή Ζάχαρη.

Και Νικοτίνη,εως και 24mg.

Και ενας πωλητής, μου ειπε οτι αυτα τα υγρα ειναι και για τους ανθρωπους με υψηλό ζαχαρο.


μου το έχουν πει και εμένα.. μάλλον κάποιος τους το έχει 'σφυρίξει' να το λένε..  ;D

Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #37 στις: Δεκεμβρίου 06, 2011, 00:51 »
μου το έχουν πει και εμένα.. μάλλον κάποιος τους το έχει 'σφυρίξει' να το λένε..  ;D

ποιο σιτε ειναι αυτο με τους ατμούς χωρίς γλυκαντικές με ενδιαφέρει και εμένα που έχω ψιλοπρόβλημα..

Αποσυνδεδεμένος Ares

  • **
  • 228
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #38 στις: Δεκεμβρίου 06, 2011, 00:58 »

Αποσυνδεδεμένος XristosK

  • ***
  • 899
  • Φύλο: Άντρας
  • Γειά σου ρε Gojira, με τις τζούρες σου
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #39 στις: Δεκεμβρίου 06, 2011, 09:12 »
ποιο σιτε ειναι αυτο με τους ατμούς χωρίς γλυκαντικές με ενδιαφέρει και εμένα που έχω ψιλοπρόβλημα..

Επειδή είσαι νέος πρέπει να:
α) Αυτοσυστηθείς  : http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1888.0.html
β) Διαβάσεις και αλλού για να καταλάβεις πως δεν έχει σημασία το προϊόν της εταιρείας, αλλά η σύνθεσή του που περιλαμβάνει PG - αυτό το βρίσκεις όπου θέλεις.

Είναι, σαν ν' αγοράζεις νερό μάρκας Γ, επειδή δεν έχει μέσα λιπαρά, δηλ. κάτι που το έχουν όλα τα νερά!!


Αποσυνδεδεμένος vimana

  • **
  • 332
  • Φύλο: Άντρας
    • UCA coin
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #40 στις: Δεκεμβρίου 06, 2011, 10:05 »
Παιδιά :sign_voithiaaaa:

Το θέμα αυτό πέφτει κουτί στο πρόβλημά μου! Σήμερα το πρωί ζυγίστηκα (δεν το κάνω συχνά, περίπου 1 φορά/μήνα) κι έπαθα σοκ! 84,8 κιλά :o :o (43 ετών, 1,80 ύψος). Πρώτη φορά στη ζωή μου που ξεπέρασα τα 82 όπου ήταν κολλημένη η ζυγαριά τα τελευταία 12 χρόνια (80 μ.ο. μέχρι 82 το περισσότερο) :'(

Φυσικά το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν το η.τ. καθώς ήταν η μοναδική αλλαγή τον τελευταίο καιρό, οπότε τα 'ριξα όλα εκεί (ίσως να με βόλευε κιόλας). Ρε παιδιά, όντως παχαίνουμε αρχίζοντας το άτμισμα; Εγώ ξέρω ότι κόβοντας το κάπνισμα... ανοίγει η όρεξη. Κι αυτό όχι λόγω της πίσσας αλλά λόγω της νικοτίνης (που είναι πράγματι ρυθμιστικός παράγοντας της όρεξης). Εδώ υποτίθεται ότι συνεχίζουμε να παίρνουμε νικοτίνη. Τί γίνεται; Είναι τόσες πολλές οι γλυκαντικές ύλες που περιέχουν τα υγρά, που μπορούν να κάνουν τέτοια ζημιά στη... "σιλουέτα" μας; :tongue_smilie:

Η αλήθεια είναι ότι πέραν των 2 πρώτων βδομάδων, τις υπόλοιπες 3 ατμίζω μόνο γεύση σοκολάτα. Και ετοιμαζόμουν να παραγγείλω κι άλλες παρόμοιες γεύσεις (μπανάνα, καραμέλα, βανίλια, κονιάκ). Είναι δυνατόν να συνδέεται το άτμισμα με το ζάχαρο; Είναι δυνατόν να μας παχαίνει; :confused1:

Αποσυνδεδεμένος nassos33

  • ***
  • 888
  • Φύλο: Άντρας
  • vape_neat
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #41 στις: Δεκεμβρίου 06, 2011, 11:01 »
Παιδιά :sign_voithiaaaa:

Είναι δυνατόν να συνδέεται το άτμισμα με το ζάχαρο; Είναι δυνατόν να μας παχαίνει; :confused1:
οχι και οχι .

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #42 στις: Δεκεμβρίου 06, 2011, 11:22 »
Δεν νομίζω ότι σε παχαίνει το η.τ. λόγω της χρήσης του.
Παράδειγμα αν καταναλώνεις 5ml την ημέρα ο οργανισμός σου απορροφά (αν απορροφά) πολύ λιγότερο απο 5.
Εστω όμως ότι απορροφά 5ml.
Οι θερμίδες τους είναι όσο 5γρ. ζάχαρη δηλ.  25 θερμίδες.
Για να πάρεις 1 κιλό απο 25 παραπάνω θερμίδες την ημέρα αν πριν ήσουν σε ισορροπία θέλεις πάνω απο 1 χρόνο και μιλάμε για 5ml απορρόφηση που με τίποτα δεν ισχύει...

Αποσυνδεδεμένος Νικος

  • ****
  • 1124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #43 στις: Δεκεμβρίου 06, 2011, 11:51 »
Αναμασαμε τα ιδια και τα ιδια και ειναι αποτελεσμα του οτι,
γραφουμε χωρις να διαβαζουμε το θεμα απο την αρχη
και να δουμε τα προυγουμενα σχολια.
Τα περισοτερα αν οχι ολα περιλαμβανονται,
στα 56 σχολια του θεματος.

Αποσυνδεδεμένος bersekero

  • ***
  • 960
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #44 στις: Δεκεμβρίου 06, 2011, 12:38 »
Ισως δεν ειναι το καταλληλο θεμα, αλλά δεν ξερω πού να το γραψω.

Ενω ειμαι αρκετα γλυκατζης, εδω και μια εβδομαδα που ξεκινησα το η.τ., δεν εχω καμια επιθυμια για γλυκο. Μπορει βεβαια να ειναι τελειως συμπτωματικο, γιατι μου συνεβαινε κι αλλες φορες παλια να μην θελω γλυκο για καποιο διαστημα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1456 171692 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 21:15
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275644 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15264 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13972 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9306 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42839 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35127 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557921 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182194 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 184 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9274 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364