vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

517 επισκέπτες, 7 χρήστες
marauder800, dkostas, Tem, giorgos1999, Lazy Dog, Giannis.B, Milarepa

Twitter

Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο

Αποσυνδεδεμένος nassos33

  • ***
  • 888
  • Φύλο: Άντρας
  • vape_neat
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #15 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2011, 00:25 »
Την vg την συνοδευεις με μακαροναδα με σαλτσα η με κιμα ? ( αυτο πρεπει να λεγεται black humor   :)) ) Χαλασε και καμμια ταινιουλα οταν εχεις αμφιβολιες... ειπαμε κριση αλλα οχι κι ετσι . Εγω τις παιρνω απο ebay 14 ευρω . Να,ναι καλα ο Χρηστος  :respect:

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #16 στις: Οκτωβρίου 04, 2011, 02:58 »
Απαντήσεις σχετικά με το ζάχαρο είχαμε και σε άλλα σημεία του φόρουμ:

[...]Ολες οι τιμες ειναι φυσιολογικες στις αιματολογικες μου εξετασεις εκτος απο το ουρικο οξυ που ειναι λιγο κατω αν κ αυτο δεν ειναι ανησυχητικο. Φοβομουν πολυ για το ζαχαρο κ τελεικα ειδα οτι δεν επιρεαζεται απο το ατμισμα! Αυτο το λεω με σιγουρια γιατι περυσι ειχα μαλλον λιγο περισσοτερο ζαχαρο (88)  απο οτι τωρα (83) μετα δλδ απο εναν χρονο κ κατι μηνες στο ατμισμα!!!!  ;) ;)

Αυτό δεν ήταν, ούτε είναι ζάχαρο. Ζάχαρο θα πρέπει να είχες πάνω από 110 για να πεις ότι έχεις κάποιο θέμα και ολική γλυκοζυλιομένη αιμοσφαιρίνη πάνω από 6.5.

Δηλαδη , εγω που ειχα στην τελευταια εξεταση 5,2  ( απο 10 πριν 8 μηνες !! ) και ποταμια απο vg ειναι καλα ?  ;)

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #17 στις: Οκτωβρίου 04, 2011, 10:31 »
Απαντήσεις σχετικά με το ζάχαρο είχαμε και σε άλλα σημεία του φόρουμ:
Θελω εδω να εξηγησω ξανα τι ειπα εχτες παιδια ναι? Λοιπον περυση που εκανα εξεταση για ζαχαρο ειχα 88 κ γνωριζουμε καλα ολοι το το ανωτερο οριο ειναι το 110 σωστα?? λοιπον φετος που εκανα την ιδια εξεταση δλδ πριν απο λιγες μονο ημερες ειναι στα 83!!!! Να πω κατι ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ! ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΓΙΑ ΖΑΧΑΡΟ ΕΙΤΕ ΧΟΛΗΣΤΕΡΙΝΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΝΗΣΤΕΨΕΙ ΓΙΑ 12 ΩΡΕΣ!!!!!!!!! Αυτο ειναι ενα μεγαλο λαθος που κανουν οι πειρσσοτεροι! Μενουν νηστικοι για 8 ωρες κ μου πανε να κανουν αιματολογικη εξεταση! Φυσικα θα εχετε κ υψηλο ζαχαρο κ απο ολα!!!! Σε αυτο φταινε τρομερα οι μικροβιολογοι ειτε οι νοσοκομες δλδ αυτοι που κανουν την ληψη αιματος κ που ποτε δεν ρωτανε αν εχετε νηστεψει κ το νεροοοοοοο ακομα για 12 ωρες!!!!!! Συγγνωμη μα ειναι μια πικρη αληθεια αυτο!!!

Αρα? ελεγα εχτες στο μηνυμα μου οτι μου μειωθηκε η τιμη του ζαχαρου μου σε εναν χρονο μεσα κ δεν εννοουσα οτι ειμαι διαβητικη ναι? κ ζηταω συγγνωμη αν σας μπρεδεψα  :-[ :-[ Ατμιζω οχι VG! αρα δεν μπορω να πω αν η VG κανει κατι τετοιο στο ζαχαρο! Δεν το πιστευω ομως!!!! γιατι τα υγρα μου εχουν κ λιγη VG φυσικα !

Να πω στο μελος εδω που λεει οτι οταν ατμιζει VG νοιωθει καποια λιγουρα? αυτο δεν σημαινει αποκλιστηκα οτι ειναι υψηλο ζαχαρο ναι? ισως ειναι υπογλυκαιμια!!! ισως κακη διατροφη κ σου ριχνει το ζαχαρο παραλληλα με το ατμισμα!!!! Πεφτει κ η υψηλη πιεση με το ατμισμα σε εμενα τουλαχιστον οταν η νικοτινη ειναι στο 11 κ ατμιζω ομως πολλες μερες κ πολυ!!!! Ετσι εμα8α να ατμιζω κ με λιγοτερη για να μην εχω αυτο το προβλημα.  Σε καμια περιπτωση το ατμισμα δεν ανεβαζει το ζαχαρο!!!! Το αντιθετο ισως ναι!!!!! Απλα οσοι ανησυχητε καντε αυτη την εξεταση μα με 12 ωρες νηστειας κ ουτε νερο δεν θα εχετε πιει μεχρι να κανετε την εξεταση σας!!!!!!!!!!!!!!!

Ευχομαι να το κανουν αυτο οσοι ανησυχουν κ να μας πουν τα αποτελεσματα γιατι εμεις κ μονο εμεις μπορουμε τελικα κανοντας τις απαραιτητες εξετασεις που ετσι κ αλλιως ειναι υποχρεωτικες για το καλο μας
θα διαπυστωσουμε με σιγουρια αν το ατμισμα επιρεαζει για παραδειγμα το ζαχαρο μας.  ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος iguasu

  • **
  • 260
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #18 στις: Οκτωβρίου 04, 2011, 10:47 »
Αν καποιος ατμιζει απο 3 εως 5 ml ημερησιως (η ακομα και περισσοτερο) ποση ποσοτητα γλυκερινης η αλλης γλυκαντικης ουσιας προσλαμβανει στον οργανισμο του; Αν σκεφτουμε οτι η μεγαλυτερη ποσοτητα αποβαλλεται με την εκπνοη (ατμος) τοτε οι ποσοστητες ειναι (νομιζω) μηδαμινες....

Φανταζομαι με την καταναλωση ενος η δυο φρουτων παιρνεις πολυ περισσοτερη φυσικη γλυκερινη απ' οτι ατμιζοντας....

Η σκεψη μου αυτη ειναι εντελως αυθαιρετη, χρησιμοποιωντας την απλη λογικη και χωρις να εχω κανενα ιατρικο-επιστημονικο τεκμηριο. Απλα την παραθετω.  :)


Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #19 στις: Οκτωβρίου 04, 2011, 11:45 »
Το λεω αυτο γιατι σε κανενα μπουκαλακι vg η pg deν υπαρχει χαρτι με τις τυχον παρενεργειες οπως σε ολα τα σκευασματα.Ακομα και στις βιταμινες υπαρχουν οδηγιες.Στα μπουκαλακια ατμισματος γιατι δεν υπαρχουν?
Επειδή, για να παρακάμψουν την απαγόρευση πώλησής τους, δεν τα δηλώνουν σαν προϊόντα διακοπής καπνίσματος, δεν είναι υποχρεωμένοι να τα αντιμετωπίζουν σαν φάρμακα. Το λάθος είναι της νομοθεσίας.
Αντ' αυτού, μάλλον εμπίπτουν στην νομοθεσία των τροφίμων όσον αφορά την αναγραφή των συστατικών. Και αυτή 'μπάζει' τόσο, που κι' αυτά που γράφουν πολλά είναι.
Μελέτες για τις παρενέργειες του ατμίσματος ανά συστατικό δεν υπάρχουν.


Αποσυνδεδεμένος XristosK

  • ***
  • 899
  • Φύλο: Άντρας
  • Γειά σου ρε Gojira, με τις τζούρες σου
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #20 στις: Οκτωβρίου 05, 2011, 00:14 »
Το παράξενο είναι πως το νήμα άνοιξε από καποιον που έγραψε ένα μήνυμα και δεν ξαναφάνηκε!!

Αποσυνδεδεμένος Drakos

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Ας ήτανε ο πόνος ένα τσιγάρο δρόμος..
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #21 στις: Οκτωβρίου 24, 2011, 18:34 »
Το παράξενο είναι πως το νήμα άνοιξε από καποιον που έγραψε ένα μήνυμα και δεν ξαναφάνηκε!!

Σωστή η επισήμανση του Χρηστου και δεν πρέπει να περάσει απαρατήρητη.
Πολυ προβοκατόρικο μυνήμα.. :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος KoreYdro

  • **
  • 429
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Zagadka..
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #22 στις: Νοεμβρίου 14, 2011, 01:34 »
Ηθελα την γνωμη σας πανω σε κατι και αυτο το threat ειναι ακριβως αυτο που ηθελα..
ο παππους μας καπνιζει (κρατηθειτε) 60 χρονια και βαλε!
τελευταια δυσκολευεται στην αναπνοη,λογικο ειναι, αλλα το τσιγαρο δεν το κοβει..
μα και πως να κοψεις μια συνηθεια τοσων χρονων και μαλιστα σε μεγαλη ηλικια..?
το καλο ειναι οτι του καλοαρεσε οταν με ειδε με το ηλεκτρονικο τσιγαρο και στην προταση
μου να του παρουμε ενα ηταν πολυ θετικος!!
το μονο που μας απασχολει ειναι το ζαχαρο..οχι πως προσεχει και ιδιαιτερα ο παππους..
οταν θελησει γλυκακι θα το φαει ο κοσμος να χαλασει!τα τσακιζε τα παγωτα το καλοκαιρι
οσο και να στραβομουτσουνιαζα  >:(
νομιζω οτι καπου στο φορουμ διαβασα οτι υπαρχουν λαδακια χωρις προπυλενογλυκόλη η γλυκερίνη..
ισχυει αυτο?και αν οχι να του το παρω ετσι και αλλιως μιας η ποσοτητα που εμπεριεχεται θεωρω πως ειναι πολυ μικρη και σιγουρα το η.τ θα του κρατησει το λιγο οξυγονο που παραγουν πια οι πνευμονες του?
ειναι πολυ γλυκος και καλος παππουλης και δεν θελουμε να τον χασουμε..

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #23 στις: Νοεμβρίου 14, 2011, 02:37 »
Αν υποθέσουμε ότι ο παππούλης θα ατμίζει όλη μέρα...
τα 8ml δεν πρόκειται να τα περάσει.
Κι αν υποθέσουμε ότι όλο το υγρό είναι ζάχαρη...
μιλάμε για 9gr ζάχαρης.
Όσο μια μπουκιά παγωτού ή μια πηρουνιά μακαρόνια.

Καλώς ήρθες.  :bye:

Αποσυνδεδεμένος Νικος

  • ****
  • 1124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #24 στις: Νοεμβρίου 15, 2011, 14:56 »
Μου φαινεται περιεργο οτι οσα απο τα μελη ειναι διαβητικοι, ειμαι και εγω με διαβητη τυπου Β,
δεν εχουν παρατηρησει αυξηση του ζακχαρου τους, καποιοι αλλοι που δεν εχουν ζακχαρο, δινουν πληροφοριες που ακουσαν απο καθε ανευθυνο και νομιζουν οτι προσφερουν και υπηρεσιες σε αυτους που εχουν αποριες.
Μα καλα ειναι τοσο βλακες αυτοι που εχουν την παθηση, να μην ρωτουν τους γιατρους τους ;
Εαν τους ανεβαζε το ζακχαρο θα συνεχιζαν να χρησιμοποιουν το η/τ ;

Συμπερασμα,
εμεις οι διαβητικοι ειμαστε μαζοχιστες με αυτοκτονικες τασεις
και παρακαλουμε εσας που δεν εχετε την παθηση, μην μας προστατευετε αφηστε μας στην τυχη μας,
δεν θελουμε να μας σωσετε με το ζορι.
 :) :) :) :)



Αποσυνδεδεμένος KoreYdro

  • **
  • 429
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Zagadka..
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #25 στις: Νοεμβρίου 16, 2011, 00:18 »
εγω πιστευω οτι προβληματιζομαστε ολοι και κανουμε την δικη μας ερευνα διασταυρωνοντας στοιχεια και γνωμες ο ενας με τον αλλο  γιατι απλα δεν ειναι ακομα ιδιαιτερα διαδεδομενο το η.τ και πολλοι απο τους γιατρους ειναι δυστυχως ανενημερωτοι.. :hmmm:
αν πιστευω λαθος διορθωστε με..

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης

  • *****
  • 2116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #26 στις: Νοεμβρίου 16, 2011, 00:56 »
εγω να καταθεσω την προσωπικη μου εμπειρια απο γειτονα ο οποιος μενει
ακριβως 2 οροφους από κατω μου ειναι διαβιτικος και στην τελευταια
επισκεψη του στο γιατρο τον προειδοποιησε επειδη λογω κάποιον
παραγοντων να προσεχει τι τρωει και είναι πολύ σημαντικό κ πρεπει να αντιμετωπιζει την καρδια
του σαν να εχει παθει εμφραγμα καπνιζει πολυ(2 πακετα την ημερα) και ο οποίος μου χτυπησε την πορτα
πριν λιγες μερες για το που μπορει να προμηθευτει Η.Τ και τα συναφη οπότε του
παραγγειλα οτι χρειάζεται κ ξεκίνησε το Η.Τ.

Αποσυνδεδεμένος Benzoz

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #27 στις: Νοεμβρίου 16, 2011, 00:59 »
To H/T είναι στα πανω του και οσο περναει ο καιρος θα γινεται και ολο πιο εμπορικο....
Και αυτο σημενει πως μπενει αμμεσα σε εναν ανταγωνισμο με της καπνοβιομηχανιες οποτε οτι και αν ακουστει σαν παρενεργεια ή σαν επίπτωση του καπνίσματος δεν μπορουμε να ξέρουμε κατα πόσο θα ισχύει μιας και μπορει να ειναι αθέμητος ανταγωνισμός.
Άλλα απο την αλλη υπαρχει το FORUM που υπαρχουν χρηστες Η/Τ οι οποιοι μπορουν να δωσουν το φως τους μιας και ειναι τοσα χρονια στο Ατμιζμα.
Για τον λογο αυτο δεν πρεπει να καταπιανομαστε απο ενα θεμα απο καποιον που ακουσε κατι απο καποιον, κατα την γνωμη μου το συγκεκριμενο θεμα εχει ληξη και το αποτελεσμα ειναι πως στις περισότερες των περιπτόσεων δεν επιρεάζει το Η/Τ το ζαχαρο.

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #28 στις: Νοεμβρίου 16, 2011, 01:16 »
Το ζαχαρο το επηρεαζει η μασαμπουκα κυριες και κυριοι.
Αυτό και τέλος. 10+ χρονια στο διαβητη.

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #29 στις: Νοεμβρίου 16, 2011, 09:40 »
Γιαννη το ειπες σωστα κ συμφωνω μαζι σου!! Απλα οσοι τρωτε πολυ κ δεν γυμναζεστε μην κατηγορησετε αυριο το ητ αν σας εχει ανεβει το ζαχαρο ναι? Εισης το αγχος  κ η στενοχωρια ανεβαζουν το ζαχαρο.
Το λεω αυτο γιατι οσοι εχουν ζαχαρο ειναι αυτοι κ μονο αυτοι που το γνωριζουν καλα ναι?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171469 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275415 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15241 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13951 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9264 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42727 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 387 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34918 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557567 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181940 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 169 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9106 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364