vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα"

Αποσυνδεδεμένος Patrick

  • **
  • 157
  • Φύλο: Άντρας
  • Υπ'ατμόν!
Καλησπέρα.. Τώρα το χειμώνα που το δωμάτιο ντουμανιαζει και το ανοιχτό παράθυρο δεν αποτελεί πλέον λύση.  Τι μπορούμε να κάνουμε? Άκουσα πως με ένα αφυγραντηρα λύνεται το πρόβλημα... Ισχύει; Το έχει δοκιμάσει κανείς; 

Αποσυνδεδεμένος Atoner

  • **
  • 298
  • Φύλο: Άντρας
  • Σοβαρος ΝΑΙ σοβαροφανης ΠΟΤΕ!!!
Ο ατμός ΔΕΝ ειναι πρόβλημα ,εν αντίθεση με τό τσιγάρο.

Παθητικό ατμισμα ΔΕΝ υφίσταται/

Πάραυτα και καθώς η μοναδική μου θέρμανση εδώ και Αιώνες ειναι τα ξύλα και η Ξυλόσομπα ,το να ανανεώνεις τό οξυγόνο καλό ειναι ,κακό ΔΕΝ ειναι.

Ανοίξτε ΔΙΑΜΠΕΡΉ παράθυρα -πόρτες  για 2-3 λεπτά και όλα καλά.

Προσοχή Οχι ενα μονο παράθυρο ή πόρτα .

Ετσι και μιση ώρα να τό έχετε ανοικτό ΔΕΝ ανανεώνετε ο αέρας οσο σε 2-3 λεπτα σέ " διαμπερή διάταξη ,συν οτι παγώνει τό σπίτι ,ενώ με αυτό πού προτείνω δοκιμασμένα ΔΕΝ προλαβαίνουν τα αντικείμενα και οι τοίχοι να κατεβάσουν θερμοκρασίες ,ενώ καπνός.καμένα φαγητά ( τήν έκανα σήμερα την κουτσουκέλα
) κλπ Φεύγουν δια τις φυσικής μεθόδου με χίλια.

Και αν τελικά θέλει κάποιος κάτι παραπάνω μπορεί να πάρει ΙΟΝΙΣΤΗ   μέ 3πλό φίλτρο...

Για μικρά παιδιά ταμάμ..

ΑφυγραντήραΟΧΙ αν δεν έχει πρόβλημα υγρασίαςκακοθα κάνεις.

( ΕΔώ βάζουμε υγραντήρα ή κατσαρόλα με νερό να έχουμε σωστή υγρασια ,και να μην ξεραίνετε ο λαιμός .δικός μας και ΙΔΙΚΑ μικρών παιδιών )
..

Αντε και εγγόνια ( για παπούδες όπως εγώ.

Καλό βράδυ Υγεία.

$%#%#^^ όσο έγραφα άρπαξαν τα κότσια .....

ΤΡΕΧΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ να ανοίξω θά πέσει ξύλο από τήν κυρά... 


:D






Αποσυνδεδεμένος vas24

  • **
  • 122
  • Φύλο: Γυναίκα
Ζαλαδα , βαρύ κεφάλι και χαμηλοί παλμοί με 2 mg ννκοτινη.έχει τύχει σε κανέναν ;

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Επίσκεψη σε γιατρό. Τα συμπτώματα που περιγράφεις μου θυμίζουν κατάσταση ημικρανίας, αλλά γιατρός δεν είμαι για να σου πω παραπάνω ή να μετράει η γνώμη μου. 

Αποσυνδεδεμένος anarxaki

  • **
  • 444
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ναι, εγώ είμαι :)
Καλησπέρα.. Τώρα το χειμώνα που το δωμάτιο ντουμανιαζει και το ανοιχτό παράθυρο δεν αποτελεί πλέον λύση.  Τι μπορούμε να κάνουμε? Άκουσα πως με ένα αφυγραντηρα λύνεται το πρόβλημα... Ισχύει; Το έχει δοκιμάσει κανείς;
Αν κάνεις πνευμονικές, δεν είναι υγρασία αυτό που γεμίζει το δωμάτιο αλλά γλυκερίνη. Που εκτός που κάνει τον χώρο σαν συναυλία των Iron Maiden, κάθεται μετά σε όλα τα έπιπλα και κολλάνε. Θεωρητικά υπάρχουν συσκευές που καθαρίζουν τον αέρα από τον ατμό, είχε τσεκάρει μία ο Busardo αλλά δεν είχε ενθουσιαστεί. Δεν το έχω ψάξει παραπάνω, ίσως να υπάρχουν άλλες που κάνουν καλύτερη δουλειά από τη συγκεκριμένη.


Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Ζαλαδα , βαρύ κεφάλι και χαμηλοί παλμοί με 2 mg ννκοτινη.έχει τύχει σε κανέναν ;

Μήπως μειωσες αποτομα νικοτίνη, και ειναι συμπτώματα στερησης νικοτίνης?

Ειδικα αυτό με τους χαμηλους παλμους, μου εχει συμβεί καποτε που πριν το ατμισμα ειχα δοκιμασει -αποτυχημένα- να κόψω μαχαιρι το καπνισμα. Επιπλέον είχα και υπνηλία όταν προσπαθουσα να συγκεντρωθω σε κατι αλλα αϋπνία όταν προσπαθοπυσα να κοιμηθω...

Αποσυνδεδεμένος tasoscook

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
Δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό νήμα,αλλά αν ειμαι λάθος ας μεταφερθεί όπου πρέπει! Για μια εβδομάδα έχουν έρθει στην περιοχή μου 2 φορτηγά οπού σε συνεργασία με τον "οικογενειακό γιατρό" κλείνεις ραντεβού για διάφορες απλές εξετάσεις δωρεάν,μέσα σε αυτές ήταν και η σπυρομετρηση για τους καπνιστές! Το έμαθα και μιας και έχω κλείσει 1 χρόνο χωρίς να καπνίζω,μόνο ατμιζω σκέφτηκα να το κάνω (αν και δεν γνώριζα τι ακριβώς εξέταση είναι αυτήν) για να μην κουράζω ήταν κάτι σαν το αλκοτέστ,αναπνέεις στην αρχή κανονικά και όταν σου πει ο γιατρός παίρνεις μια βαθιά ανάσα και φυσάς τον αέρα δυνατά....εγώ τους είπα ΨΕΜΑΤΑ πριν φυσήξω οτι έχω κόψει το τσιγάρο και κάνω μόνο 2-3 την εβδομάδα (δεν ανέφερα καθόλου το ατμισμα) τελικά το γράφημα έδειξε οτι είμαι μια χαρά! Ήθελα να καταλήξω οτι τελικά το ατμισμα ΝΑΙ ειναι πιο υγιεινό απο το κάπνισμα και παιδιά αν νοιωθεται κάτι καλύτερα να πάτε σε εναν γιατρό που θα έχει περισσότερες γνώσεις από εμάς εδώ!  :respect:

Αποσυνδεδεμένος anarxaki

  • **
  • 444
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ναι, εγώ είμαι :)
Θα κάνω τον συνήγορο του διαβόλου και θα πω ότι μία εξέταση σε ένα άτομο δεν αποδεικνύει πολλά. Χαίρομαι που το σπειρογράφημά σου ήταν καλό, αλλά αν δεν είχες κάνει εξετάσεις και όταν κάπνιζες, δεν μπορείς καλά-καλά ούτε συμπέρασμα για τον εαυτό σου να βγάλεις.

Πριν από πολλά χρόνια πέρασα μια βαριά πνευμονία και όταν έγινα καλά, ο γιατρός με κάλεσε να κάνω την ίδια εξέταση για να δούμε αν όντως έχουν ανακάμψει πλήρως οι πνεύμονες. Κάπνιζα όσο ήμουν άρρωστη (δεν ξέρω πώς το κατάφερα) και φυσικά είχα επανέλθει στους κανονικούς καπνιστικούς ρυθμούς μου όταν έγινα καλά. Μάλιστα έκατσα λίγο έξω από το ιατρείο να κάνω ένα τσιγαράκι πριν μπω μέσα. Η εξέταση βγήκε τέλεια, πράγμα που φυσικά δεν αποδεικνύει ότι το τσιγάρο δεν κάνει κακό.

Αποσυνδεδεμένος tasoscook

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
Και εγω πριν 2 χρόνια ειχα πάθει μια μορφη πνευμονίας,απλα έγραψα ολο αυτό για να καταλάβει ο κόσμος οτι καλύτερα να πηγαίνουν στο γιατρό τους όταν νοιώσουν κάτι!

Αποσυνδεδεμένος nikosgia

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Να πω και εγω τον προβληματισμό μου :
Πηγα προχθες σε γιατρο υστερα απο μερες εντονου βηχα.... μου ειπε οτι εχω σπαστικη βροχιτιδα  η οποια προκληθηκε απο καποια ιωση η/και υγρασια ....Αυτο το τελευταιο με την υγρασια με ανησυχησε , μηπως και ευθυνεται ο ατμος..... :hmmm:

Ενημερωτικα συμπληρωνω : 10 μηνες ατμιστης - μετα βιας 4-5 ml την ημερα - 4αρα νικοτινη -50/50 βαση

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Η VG από όσο ξέρω, απορροφά την υγρασία, δεν τη δημιουργεί. Και μεταβολίζεται και σχετικά γρήγορα από τον οργανισμό, εκτός αν ατμίζεις κάνα μισόκιλο τη μέρα.

Γιατρός δεν είμαι φυσικά οπότε το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι τίποτα δεν είναι εντελώς απίθανο.

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Πέρυσι που πέρασα βρογχίτιδα η γιατρός το μόνο που σχολίασε για το η.τ. είναι ότι μπορούν να περάσουν μικρόβια με

 τη χρήση του  :dontknow:


Αυτό που συμπέρανα εγώ (όπως με βόλευε) είναι ότι χρειάζεται προσοχή ο καθαρισμός ατμοποιητών και drip tip.

Αποσυνδεδεμένος Christos Z

  • **
  • 173
  • Φύλο: Άντρας
  • To Vape or Not To Vape
Η βρογχίτιδα έχει να κάνει με το λαιμό ή τους πνεύμονες;

Nai_Ego

Λόγω σοβαρότατου προβλήματος υγείας (ΑμΕΑ 85%) κάνω εξετάσεις ανά τρίμηνο, με κάνουν φύλλο και φτερό. Ατμιστής απ' το 2014, απ' το 2016 και μετά σταμάτησαν να με ρωτάνε αν καπνίζω. Σπιρομέτρηση πλέον κάνω κάθε 6μηνο αντί για 3μηνο, ακόμα και στο stress echo της καρδιάς δεν φάνηκε τίποτα.

[member=22509]Christos Z[/member]: Με τους βρογχικούς σωλήνες που είναι μέσα στους πνεύμονες.

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Ευχομαι να μην ειμαι εκτος θεματος μα θα σας πω κατι απο αυτο που εζησα με δικο μου ατομο ναι?
Η μητερα μου καπνιζε παρα πολλα χρονια. Οταν αρχισε να εχει προβληματα  με την  αναπνοη της πηγαμε σε γιατρο κ αφου της εκανε οτι εξετασεις επρεπε ...Της ειπε οτι εχει ΧΑΠ.... Φανταζεστε την θεση της μητερας μου που δεν ηθελε ποτε να σταματησει το καπνισμα? Με τι βλεμμα με κοιταξε? :angry_orange: :angry_orange: χε χεχεχεχε ποτε δεν το εχω ξεχασει αυτο γιατι εγω ημουν η μονη στην οικογενεια που ατμιζε  :laugh1:

Ειδε ο γιατρος που ατμιζα (ατμιζω σχεδον παντου μα με προσοχη) κ  της προτεινε αν ηθελε να περασει ολη αυτη η μπορα (ειχε πολυ σοβαρο θεμα τοτε) να αρχισει το ατμισμα μετα απο 5 μερες αφου θα εκανε πρωτα μια θεραπεια....

Περασαν παιδια πανω απο 5 χρονια κ τωρα ατμιζει κ δεν εχει κανενα θεμα με το αναπνευστικο της! Θελω απλα να σας πω οτι το ατμισμα, σε ατομο με ενα τετοιο προβλημα υγειας  οπως το ΧΑΠ τελικα μονο κακο δεν εκανε. Βεβαια καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος κ καλο ειναι να πηγαινουμε παντα σε γιατρο οταν κατι δεν παει καλα ναι?

Να σας πω οτι εγω απο τοτε που ατμιζω? 8 χρονια αν δεν κανω λαθος? ΔΕΝ ΠΕΡΑΣΑ ΠΟΤΕ ΓΡΙΠΗ ΟΥΤΕ ΙΩΣΗ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ !!! Αλλαξε κυριολεκτικα  η ζωη μου κ ποτε με το κρυο δεν εχω τα προβληματα που ειχα ΚΑΘΕ μηνα οταν καπνιζα.

Ατμιζω παντα κ μονο με VG κ ειναι παντα ολα καλα απλα θελει μια προσοχη (Το εχω πει παλια αυτο αλλα περασαν κατι χρονια απο τοτε ) η υψηλη νικοτινη σε καποιους ριχνει την πιεση κ σε αυτους ανηκω κ εγω. Λιγη προσοχη οταν ατμιζουμε συνεχως με υψηλη νικοτινη αυτο θα πω κ δεν θα σας κουρασω αλλο. Ευχομαι ολοι σας να ειστε καλα κ παντα με υγεια κ φως στην ζωη σας. :) :)


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172394 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277145 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15443 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14087 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9430 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43401 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 441 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36015 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559772 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182862 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 223 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10923 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364