vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα"

Αποσυνδεδεμένος nikosgia

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
[member=21054]anarxaki[/member]
Δεν αντιλεγω μπορει να χεις δικιο , απλα μου φαινεται πολυ περιεργη η συμπτωση ....(να αρχισα το η.τ και ταυτοχρονα να με πειραζει καποιο φαρμακο)
[member=15018]GRat[/member] , θα το εκανα αυτο με την pg αλλα οπως ειπα παραπανω δεν μ αρεσουν τα μεγαλα ποσοστα ουτε σε pg ουτε σε vg , το θεμα ειναι να το ευχαριστιεμαι το ατμισμα οχι να καρω αγγαρεια ;)

Σε αυτο που ελπιζω ειναι μηπως οπως ειπε και ενας φιλος παραπανω φταινε τα πολλα watt (39) , και το εριξα στα 35 για αρχη... (αν και στα 39 ειχα περισσοτερη γευση, τωρα μου φαινεται αγευστο) ......

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
...μιλαμε για πολυ παρενεργεια το ατμιΖμα...  :lotpot: :lotpot: :lotpot: :lotpot: :lotpot: :lotpot: :lotpot:

Αποσυνδεδεμένος nikosgia

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Πλακα πλακα απο τοτε που το αρχισα με εχει παει ....γλεντιωντας :)) ;D

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
..πινε αβερτα νερο ελλατωσε κ την pg, κ θα ερθεις στα ισαλα.. ;)

που να δει κατι αλλοι/ες τι παρενεργειες εχουν παθει.  :lotpot: :lotpot: :lotpot: :lotpot: :lotpot: :lotpot: :lotpot:

Αποσυνδεδεμένος anarxaki

  • **
  • 444
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ναι, εγώ είμαι :)
Δεν αντιλεγω μπορει να χεις δικιο , απλα μου φαινεται πολυ περιεργη η συμπτωση ....(να αρχισα το η.τ και ταυτοχρονα να με πειραζει καποιο φαρμακο)
Correlation does not imply causation, confirmation bias και άλλα τέτοια φανταχτερά που συνηθίζουμε να λέμε εμείς οι σκεπτικιστές.
Πολλές συμπτώσεις συμβαίνουν εκεί που δεν το περιμένουμε. Μπορεί και να οφείλεται όντως στο άτμισμα. Αλλά καλύτερα να πάρεις μια γνώμη γιατρού, γιατί για τα υπόλοιπα υπάρχει επαρκής βιβλιογραφία και θα μπορέσουν πολύ πιο εύκολα να εντοπίσουν (ή να αποκλείσουν) άλλη πηγή, παρά να ψάχνεις εσύ και να κάνεις κανονική έρευνα δοκιμάζοντας όλους τους παράγοντες του ηλεκτρονικού. Γνώμη μου  8)

Αποσυνδεδεμένος knstn

  • **
  • 203
  • Φύλο: Άντρας
Μια περίεργη παρενέργεια έχω στα δύο χρόνια ατμίσματος, μετά απο 15 χρόνια καπνίσματος :hmmm:

Πρίν, κάθε χειμώνα, σαν φυσιολογικός άνθρωπος και 'γω, πάθαινα κανά 2-3 απλά κρυολογήματα. Ξέρετε τώρα, πονόλαιμος, βήχας, μύξα κλπ

Ε, μια επισκεψούλα στο γιατρό, σιροπάκι κλπ κλπ

Με το άτμισμα τώρα 2 χρόνια, όχι κρυολόγημα, ούτε ρουθούνι δεν έχει βουλώσει. Αν φτερνιστώ παραξενεύομαι :dontknow:

Είμαι πεπεισμένος, οτι ο ατμός, μου έχει μεταλάξει το DNA, μια παρενέργεια που καμία επιστημονική έρευνα δεν έχει αποκαλύψει.

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
..αυτό με το  dna να το προσέχεις που και που... ;D

Αποσυνδεδεμένος estorial

  • **
  • 192
  • Φύλο: Άντρας
Αυτο με το κρυολόγημα το παρατήρησα και εγώ μ. Είχα θέμα κάθε χρόνο αρρωσταίνα τουλάχιστον 2-3 φορές. Φέτος δεν έχω ούτε βουλωμένο ρουθούνι.

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Εγώ έκανα εμβόλιο με 60% PG, 36,5% VG, 2% απεσταλμένο νερό και 1,5% χυμό από βατόμουρο, και δεν την έχω ακούσει stereo, αλλά μόνο δορυφορικά..  :dance:

Αποσυνδεδεμένος anarxaki

  • **
  • 444
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ναι, εγώ είμαι :)
Το καλύτερο είναι ότι περνάς κάποιες ιωσούλες στο πόδι και το καταλαβαίνεις επειδή ξαφνικά άλλαξε ή χάθηκε η γεύση στο υγρό. Άλλα συμπτώματα δεν έχεις. Άντε κανά σκόρπιο βηχαλάκι. Που σε τρομάζει, μέχρι που θυμάσαι ότι όσο κάπνιζες έβηχες έτσι και τρισχειρότερα, κάθε μέρα. Χειμώνα-καλοκαίρι. Χωρίς να είσαι άρρωστος. Και τότε τρως τη μεγάλη φρίκη, «Τι έκανα στον εαυτό μου τόσα χρόνια».

Αποσυνδεδεμένος nikosgia

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Τελικα παιδες πηγα σε στοματολογο για την ξηροστομια που με ταλαιπωρει τοσο καιρο..... :

Μου ειπε  οτι σαλιο εχω κανονικα -και οταν του ειπα οτι  την ωρα που με εξεταζε δεν ειχα τα συμπτωματα- , μου εξηγησε  οτι ειτε εχεις ειτε δεν εχεις ξηροστομια οποτε δεν παιζει κανεναν ρολο.... 

Συνεπως αυτη η αισθηση ξηροτητας που εχω καποια διαστηματα της ημερας και η ελλειψη γευσης  ειναι καθαρα απο το η.τ ...Συνεπως πρεπει η να το κοψω (και να ξαναρχισω τσιγαρο  :wall:) η να κανω υπομονη και να ελπιζω οτι με τους μηνες θα φυγει.....

Παντως εχω μειωσει την ηδη μειωμενη καταναλωση και απο melo το γυρισα σε nautilus (=κατακορυφη πτωση στα watt)


Αποσυνδεδεμένος anarxaki

  • **
  • 444
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ναι, εγώ είμαι :)
Δηλαδή είναι αίσθηση ξηρότητας και όχι πραγματική ξηροστομία;
Ήξερε να σου πει αν αυτό το προκαλεί κάποιο συγκεκριμένο συστατικό; Πχ η PG ή η νικοτίνη ή κάποιο συστατικό στο άρωμα;
Πάντως ρε συ κρίμα να ξαναγυρίσεις στο τσιγάρο.  :-\

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
[member=21928]nikosgia[/member] δεν ετυχε να διαβασω το νημα,τωρα βλεπω την αναφορα σου.

Δοκιμασε πριν γυρισεις στην δυσαρεστη προηγουμενη συνηθεια,να συνεχισεις εαν θες για λιγο καιρο με τον εξαιρετικο ναυτιλο που οπως ειπες ειδες διαφορα στην καταναλωση σε σχεση με τον melo.

Μην ξεκινας με 35-40 βατ δεν ειναι ντροπη και τα 10-11,ατμιζε συμφωνα με σενα οχι με τον καθενα.

Θα εχεις και πιο ηπιο και ευχαριστο ατμισμα οπως επισης δεν θα ατμιζεις τοσο μεγαλες ποσοτητες ατμου οσες προσφερει o melo.

Δομιασε 50/50 υγρα,ουτε πολυ vg που τραβαει υγρο απο την στοματικη κοιλοτητα ουτε πολυ pg μηπως και σε ενοχλει στο λαιμο.
Μια μεση κατασταση δηλαδη,
οπως και στη νικοτινη που κανεις η τσεκαρε στα ποσα mg σε καλυπτει προκειμενου να μην το εχεις πιπιλα.


Αποσυνδεδεμένος nikosgia

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
[member=21054]anarxaki[/member]  Aκριβως δεν ειναι πραγματικη ξηροστομια, αλλα δεν μπορεις να φανταστεις ποσο με ενοχλει... :(
Του ειπα για τα υγρα και τα λοιπα....αλλα ηταν ξεκαθαρος οτι φταιει γενικα η αλλαγη συνηθειας....αφηνοντας να εννοηθει οτι υπαρχει καποια ελπιδα με τον καιρο να συνηθισω ( 22 χρονια τσιγαρο βλεπεις)

[member=14955]teo77[/member] , αυτα ακριβως που λες φιλε μου σκεφτηκα και εγω και επελεξα τον nautilus.... οσο για τα υγρα 50/50 κανω απο την αρχη....
Ευελπιστώ η μειωση της καταναλωσης και τα χαμηλα watt να λυσουν το προβλημα...

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Με 50/50 υγρά αν έχεις κάποια ευαισθησία στην PG θα συνεχίσει το πρόβλημα.

Δοκιμή μια-δυο μέρες με max VG υγρό ή και σκέτη βάση( 80/20 στον melo ) να δεις αν φύγει.

+H2O

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172342 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277008 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15435 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14077 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9420 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43323 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 437 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35920 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559638 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182811 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 218 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10828 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364