vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

425 επισκέπτες, 4 χρήστες
zamploutos, vasim, camber, Jorge

Twitter

ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα"

Αποσυνδεδεμένος NoMoreCig

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Αντιμετωπιζω ενα προβλημα με το ηλεκ. τσιγ. οποιος μπορει ας βοηθησει.
 
Ατμιζω κανα μηνα περιπου και ξεκινησα με 50-50 στα 12 mg νικ. Με τα πολλα και μετα απο μερες και δοκιμες καταλαβα οτι με ενοχλειη pg και η πολυ υψηλη νικοτινη,αγορασα υγρο με 9mg και μονο με γλυκερινη,Ολα καλα απο θεμα ενοχλησεων που ειχα με την pg αλλα η νικοτινη επιμενει να με ενοχλει δημιουργοντας μου ταχυκαρδιες,αναγκαστικα να την παω στα 5mg και δεν με ενοχλει πια στο θεμα ταχυκαρδιες αλλα δεν εχω χτυπημα.
 
Αναρωτιεμαι ομως για πιο λογο να μου προκαλει ταχυκαρδιες η νικοτινη απο τη στιγμη που εκανα 1 πακετο prince τη μερα.
Καποιος να προτεινει κατι που δεν εχω δοκιμασει?
Ατμιζω με ενα σετ aspire zelos με nautilo 2.

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Δοκίμασε 8,7,6 και ίσως βρεις τη χρυσή τομή. 
Για το θέμα "ταχυκαρδίες" να ρωτήσεις γιατρό καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος Sauron3256

  • *
  • 66
  • Φύλο: Άντρας
Επίσης, αν έχεις επισκευάσιμο ατμοποιητή, μπορείς να δοκιμάσεις να φτιάξεις αντίσταση με μεγαλύτερο πυρήνα για να σου δώσει λίγο μεγαλύτερο χτύπημα.

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Αντιμετωπιζω ενα προβλημα με το ηλεκ. τσιγ. οποιος μπορει ας βοηθησει.
 
Ατμιζω κανα μηνα περιπου και ξεκινησα με 50-50 στα 12 mg νικ. Με τα πολλα και μετα απο μερες και δοκιμες καταλαβα οτι με ενοχλειη pg και η πολυ υψηλη νικοτινη,αγορασα υγρο με 9mg και μονο με γλυκερινη,Ολα καλα απο θεμα ενοχλησεων που ειχα με την pg αλλα η νικοτινη επιμενει να με ενοχλει δημιουργοντας μου ταχυκαρδιες,αναγκαστικα να την παω στα 5mg και δεν με ενοχλει πια στο θεμα ταχυκαρδιες αλλα δεν εχω χτυπημα.
 
Αναρωτιεμαι ομως για πιο λογο να μου προκαλει ταχυκαρδιες η νικοτινη απο τη στιγμη που εκανα 1 πακετο prince τη μερα.
Καποιος να προτεινει κατι που δεν εχω δοκιμασει?
Ατμιζω με ενα σετ aspire zelos με nautilo 2.
Η ταχυκαρδία σημαίνει ότι για σένα απαιτείται να κατεβάσεις τη νικοτίνη (ο κάθε οργανισμός έχει το δικό του όριο) και ορθώς έπραξες. Το ίδιο θέμα είχα είχα κι εγώ και κατέβηκα σε 6άρα κατευθείαν από 12άρα. Παίζει ρόλο και η συχνότητα ατμίσματος στην ποσότητα πρόσληψης νικοτίνης. Αν το έχεις "πιπίλα", αναγκαστικά κατεβάζεις νικοτίνη. Αν μειώσεις τη συχνότητα ατμίσματος, μπορείς να ανέβεις σε νικοτίνη (για το χτύπημα που θέλεις). Βλέποντας και κάνοντας...

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Απόσυρση ερώτησης κατόπιν υπόδειξης ότι είναι off topic.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 21, 2017, 13:42 από PGIOURSIS »

Αποσυνδεδεμένος Golden33

  • **
  • 218
  • Φύλο: Άντρας
Τετοιο φαινομενο εχω παρατηρησει στον οργανισμο μου σε περιοδους υψηλης καταναλωσης η σε καταναλωση υγρων με αρκετο αρωμα. Βεβαι για μενα η υψηλη καταναλωση ειναι πανω απο 15ml. Οταν το ριχνω παλι σε φυσιολογικα ορια φευγει.

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
βρε παιδες? προβληματα υγειας, με ταχυκαρδιες, βηχα κ δεν ξερω κ γω τι αλλο, τα συσχετιζεται ολα με το η.τ. κ ρωτατε να σας πουν τι φταιει εδω? σε φορουμ ατμιστικο?
τι ειναι? βατ κ αντιστασεις?
ΓΙΑΤΡΟ.. χωρις δευτερες-τριτες σκεψεις.

κ απορω ακομα πιο πολυ με οσους απαντανε κ δινουν συμβουλες κιολας.  :wall:

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
@ drum.
Φίλε μου, μην προτρέχεις, διάβασε πρώτα τον τίτλο του νήματος ΑΛΛΟΙΩΣ ΚΛΕΙΔΩΣΤΕ το.
Κανείς δεν ζητάει Ιατρικές συμβουλές.
Ρώτησα απλώς  αν κάποιος συνατμιστής είχε τις ίδιες ενοχλήσεις από βήχα και φλεγματάκια και τι έκανε γιαυτό.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 21, 2017, 13:48 από PGIOURSIS »

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
ok.... θα συνετιστω με τη συμβουλη σου να μην προτρεχω.
ΟΤΑΝ ΕΧΩ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ , κ υποψιαζομαι οτι ειναι απο το ατμισμα η απο οτιδηποτε αλλο, ΠΗΓΑΙΝΩ σε ΓΙΑΤΡΟ.

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
@ drum
Εχεις δίκαιο, ακυρώνω την ερώτησή μου # 304 ως off topic.
Και βεβαίως ξανά έχεις δίκαιο για τον γιατρό. Τέλος.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 21, 2017, 13:51 από PGIOURSIS »

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
να τραβηξω κ εγω ενα κανονικο οφτοπικ. :tongue_smilie:
μηπως με εχεις περασει για συντονιστη φιλε μου? 
δεν ειμαι.  ;)

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Τα επιτυχημένα και χρήσιμα post σου σε αριθμό και σε θέματα, αποδεικνύουν ότι έχεις λόγο και βάρος στο φόρουμ αυτό.
Επαναλαμβάνω ότι είναι ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ σε θέματα ΥΓΕΙΑΣ η γνώμη του γιατρού.

Αλλά πέστε μας στο νήμα αυτό, με τον τίτλο που έχει, να γράφουμε για Subohm ?

Δεν διαφωνούμε πουθενά. Ας το κλείσουμε εδώ. 

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
γιατι να διαφωνισουμε>? μπαα.. δεν.

ενα στερνο...  αλλο βηχαλακι κ στεγνωμα, κι αλλο ταχυκαρδιες κ ΒΗΧΑΣ...  ;)

Αποσυνδεδεμένος tasoscook

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
Ήρθε η στιγμή να γράψω και εγώ σε αυτό το topic την γνώμη μου. Ξεκίνησα το ατμισμα 02/10/2017. Μέχρι εκείνο τον καιρό κάθε πρωί που ξυπνούσα,έβγαζα τα άντερα μου από τον βήχα! Μέρα με την μέρα αυτό το φαινόμενο εξαφανιζόταν,ώσπου ξυπνάω και δεν έχω καθόλου βήχα! Ταχυκαρδίες ναι έχω και εγώ καμιά φορά,όταν κάθομαι στον υπολογιστή και διαβάζω τις ζηλευτείς συνταγές που φτιάχνουν οι φίλοι και πηγαίνω πιπίλα το δικό μου diy που αποτελείται από ένα μόνο άρωμα!  :laugh1: :laugh1: :laugh1: Αλλά μόλις σταματήσω να ατμιζω για λίγη ώρα σταματάνε και αυτό το φαινόμενο! Και για να μην γινω κουραστικός,σε γενικές γραμμές νοιώθω τον εαυτό μου καλύτερα απο τοτε που άρχισα το ατμισμα! Αυτα και συγνώμη για την μακροσκελή έκθεση μου! 

Η ταχυκαρδία μπορεί να είναι αποτέλεσμα εκτός από την νικοτίνη και κάποιας αλλεργίας σε άρωμα ή pg ή vg. Εκτός από τον γιατρό που είναι προφανές, θέλει και δοκιμή με σκέτη βάση VG με νικοτίνη μόνο, καθώς η pg και τα αρώματα είναι τα περισσότερο αλλεργιογόνα. Αν συνεχίζει τότε ή η νικοτίνη είναι, ή κάτι άλλο διαφορετικό από το η.τ. Μία φορά με είχε πιάσει ταχυκαρδία από ένα συγκεκριμένο παγωτό από εταιρεία με κατεψυγμένα. Το έφαγα 2 φορές και τις 2 φορές μετά είχα ταχυκαρδία, πιθανώς από κάποιο συντηρητικό; Οπότε ίσως είναι και από άρωμα.

Υ.Γ Με το μπισκότο της inawera που χρησιμοποίησα στην συνταγή του lemon tart v4 με πιάνει βήχας. Και τις 3 φορές που δοκίμασα ένα τανκάκι μετά από κάποιες ώρες είχα βήχα και επειδή το μπισκότο είναι στο 4% και με τον κλώνο του Boss δεν είχα θέμα, καταλήγω ότι είναι αυτό μάλλον. Τα αρώματα όπως και να το κάνουμε δεν είναι για να τα εισπνέουμε απευθείας, οπότε κάποια ίσως δημιουργούν θέμα. 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172427 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277209 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15444 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14090 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9432 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43425 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 441 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36052 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559838 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182884 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 224 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10975 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364