vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

368 επισκέπτες, 7 χρήστες
stamatisgr, dkostas, Sergios, panoskapa, Jorge, liabovas, Milarepa

Twitter

ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα"

Αποσυνδεδεμένος Orion

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
  • Παράδειγμα προς απομίμηση
Ακριβώς! Εγώ από την πλευρά μου θα πω ότι εδώ και 1,5 μήνα που ατμίζω αποκλειστικά όχι μόνο δεν έχω κάποια περίεργη παρενέργεια αλλά και οι ημικρανίες που με ταλανίζουν τόσα χρόνια έχουν μειωθεί και σε ένταση και σε συχνότητα.

 
Τωρα που το λές , πραγματικά.
Απο παρενέργειες τώρα λόγω ατμίσματος εχω μία αλλα δεν ξέρω αν μετράει , γράφω μ@#&κίες σε ενα φόρουμ , αυτό ειναι η παρενέργεια την ενόχληση μπορεί να την νιώθουν οι άλλοι , συγγνώμη λόγω του ατμίσματος είναι. 

Αποσυνδεδεμένος ChristosN

  • **
  • 180
  • Φύλο: Άντρας
Πείτε μας περισσότερα. Ίσως να φταίει η σύνθεση των υγρών που χρησιμοποιείτε, οπότε πιθανώς να μπορούμε να βοηθήσουμε.

Αποσυνδεδεμένος Orion

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
  • Παράδειγμα προς απομίμηση
Ενω εγραφα ατμιζα Mango Toledo 10 mg 50-50  DIY  , τι σημασία εχει ; Αν δεν ατμιζα δεν θα εγραφα τώρα εδώ , ευχαριστώ για το ενδιαφέρον παντως γιατρέ μου 

Αποσυνδεδεμένος ChristosN

  • **
  • 180
  • Φύλο: Άντρας
Δεν θα έδειχνα κανένα ενδιαφέρον εάν δεν είχατε παραθέσει δικό μου μήνυμα απλά για να ειρωνευτείτε. Κι όχι, γιατρός δεν είμαι, την προσωπική μου εμπειρία κατέθεσα. Κι επειδή ακριβώς είναι η δική μου προσωπική εμπειρία προφανώς κανονικά θα έπρεπε να απαντήσω όπως πρέπει σε τέτοιες περιπτώσεις. Λογικά μάλλον θα είναι άδικος κόπος και γι' αυτό συνέχισα το ειρωνικό της στιχομυθίας...

Αποσυνδεδεμένος Orion

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
  • Παράδειγμα προς απομίμηση
Συγγνώμη αλλα δεν ειχα καμία τετοια πρόθεση , να ειρωνευτώ , το κομματι που αφορά το μηνυμα σου είναι το εξής "Τωρα που το λές , πραγματικά "  γιατι και εγώ ειχα θεματακια με ημικρανίες και τους τελευταίους δυο μηνες που ατμιζω , ετυχε δεν ξερω δεν εχω , τιποτα άλλο ,  το υπολοιπο δεν αφορά εσενα και αν θα το εγραφα σε συνεχόμενο ποστ απ'οτι καταλαβα σαν τακτική θα συγχωνευόταν τα ποστ οποτε συνεχισα στο ίδιο πραγματικα λυπαμαι σου ξαναγραφω δεν ειχα τετοια προθεση , το δευτερο μερος του ποστ δεν αφορά εσένα !!!

Αποσυνδεδεμένος ChristosN

  • **
  • 180
  • Φύλο: Άντρας
Εφόσον είναι έτσι όλα καλά. Προσωπικά όταν είναι να αλλάξω θέμα ή να απευθυνθώ σε άλλους πατώ ένα enter για να ξεκινήσει άλλη παράγραφος. Άλλοι βάζουν παύλες ενδιάμεσα. Είναι ένας καλός τρόπος, νομίζω, για να αποφευχθούν τέτοιου είδους παρεξηγήσεις.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Εγώ γιατί δεν μπερδεύτηκα? :confused1: ;)

Αποσυνδεδεμένος bluegeorge

  • **
  • 214
  • Φύλο: Άντρας
  • There is no substitute for experience
:))
Ίσως γιατί έχεις κι εσύ κάποιου είδους παρενέργεια από το άτμισμα;
:))

Αποσυνδεδεμένος ChristosN

  • **
  • 180
  • Φύλο: Άντρας
Εγώ γιατί δεν μπερδεύτηκα? :confused1: ;)
Γιατί σου αρέσει η βροχή. :P

Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω
εγω ειμαι στον δικο μου κοσμο  :idiot1: :idiot1:

και τα  :oxidiafonies: :offtopictelos:

παμε γερα ξανα στο θεμα μας

Αποσυνδεδεμένος vimana

  • **
  • 332
  • Φύλο: Άντρας
    • UCA coin
Αφορμή για τη ανάρτησή μου, το κατεβατό από π#@αριές που αναγράφει το χαρτάκι που συνοδεύει κάθε συσκευασία υγρού. Έκατσε ποτέ κανείς να διαβάσει τις αντενδείξεις και τις ανεπιθύμητες ενέρεγειες ρε παιδιά; Εγώ ατμίζω 6 χρόνια και ποτέ δεν μου κέντρισε το ενδιαφέρον. Σήμερα το έκανα τυχαία.

Λοιπόν, δεν υπάρχει ασθένεια που να μη την συμπεριλαμβάνουν! Νεφρά, καρδιακά, αναπνευστικά, κυκλοφορικού, εγκεφαλικά, στομαχικά, δερματικά, γαστρεντερικά, πίεση, θυροειδή, διαβήτη, αίματος... ό,τι μπορεί να φανταστεί κανείς!!! Και παρακάτω: εμετός, ναυτία, σπασμοί, τρόμος, μυϊκή παράλυση, έλκος, κεφαλαλγία, βραδυκαρδία, ταχυκαρδία, υπέρταση, εφίδρωση κλπ. Ούτε τα βαριά ναρκωτικά δεν έχουν τέτοιες παρενέργειες :eyesplash:

Υπάρχει κανείς που να ένιωσε τρόμο από το άτμισμα ή έκανε εμετούς, να ζαλιζόταν ή να παρέλυσε; Δηλαδή τα άτομα είναι γελοία. Που θέλω να καταλήξω; Το παρασκήνιο τελικά συνεχίζει να λειτουργεί ακόμη και σήμερα που ο περισσότερος κόσμος το γύρισε στο άτμισμα και το κλίμα φόβου και αποτροπής από το ηλ. τσιγάρο ζει και βασιλεύει. Ακόμη δηλαδή και σ' αυτόν που πήρε την απόφαση να κόψει το κάπνισμα, τον προϊδεάζουν και τον προδιαθέτουν σε κάτι αρνητικό και ζημιογόνο κι αν όχι να τον αποτρέψουν, τουλάχιστον να τον προβληματίσουν έντονα. Δεν θα άφηναν ποτέ οι καπνοβιομηχανίες στο απυρόβλητο αυτό το νέο προϊόν και τεράστιο ανταγωνιστή (όπως εξελίχθηκε τελικά, γιατί αρχικά φαινόταν σαν αστείο καθώς το υποτίμησαν όταν "γεννήθηκε") και η λασπολογία-τρομοκρατία κυριαρχεί στην αγορά. Μπορεί να μην κινδυνολογούν πλέον όπως έκαναν παλιότερα, μέσω όλων των ΜΜΕ και των βαλτών δημοσιοΚάφρων, αφού κατάλαβαν ότι δεν τους πιστεύει κανείς πια, αλλά ο υποχθόνιος πόλεμος συνεχίζεται. Ο ατμός αποτελεί σοβαρό κίνδυνο για τις καπνοβιομηχανίες, που βλέπουν ότι απειλούνται άμεσα όσο καθημερινά κερδίζει έδαφος το ηλεκτρονικό σε όλο το κόσμο.

Περεταίρω, μιλώντας προσωπικά για μένα, μόνο θετικά πράγματα διαπίστωσα περνώντας στο ηλεκτρονικό. Τί να πρωτοπώ; Για τον τσιγαρόβηχα που εξαφανίστηκε σε μια βδομάδα; Για τα φλέματα, που έφτυνα σαν τον φυματικό όλη μέρα; Για την αναπνοή μου που καθάρισε κι έφυγε εκείνο το φύσημα που είχα κάθε πρωί και βαρούσα μπουνιές στο στήθος σαν τον Ταρζάν για να ξεμπουκώσουν τα πνευμόνια μου; Που ανεβαίνω σκάλες και δεν λαχανιάζω πλέον γιατί όταν έφτανα στο δεύτερο έκανα σαν λοκομοτίβα του '50; Για την αντοχή μου γενικότερα; που έχω να αρρωτσήσω 6 χρόνια ακριβώς και μη μου πείτε πως είναι σύμπτωση! Από τότε που ξεκίνησα το άτμισμα συμβαίνει αυτό. Για το δέρμα μου που λάμπει; Για τα μαλλιά μου και τα ρούχα μου που δεν βρωμάνε άλλο καπνίλα-τσιγαρίλα; Για την γεύση; που καταλαβαίνω τι τρώω και απολαμβάνω κάθε φαγητό, ενώ πριν γλυκά-αλμυρά ήταν σχεδόν το ίδιο; Για την φωνή μου που έφυγε το γρέζο και καθάρισε από κείνη τη βραχνάδα; (23 χρόνια κάπνιζα 2,5 πακέτα ημερησίως). Εντάξει, είχε κι ένα αρνητικό: πήγα από τα 82 στα 89 μέσα σε 2 μήνες, για πρώτη φορά στη ζωή μου κι εκεί ομολογώ πως τρομοκρατήθηκα! Μάλιστα αυτό κράτησε για τα πρώτα 5 χρόνια κι είχα χάσει κάθε ελπίδα, αλλά πέρσυ επανήλθα στα 82 και παραμένω μέχρι και σήμερα (άρα δεν μένουν για πάντα τα περιττά κιλά όπως ισχυρίζονται πολλοί).

Και επανερχόμενος στις μπούρδες του φυλλαδίου, θέλω να τονίσω ότι (τουλάχιστον από όσα γνωρίζω και ενημερώνομαι πάνω σε θέματα υγείας) δεν υπάρχει καμία επίσημη επιστημονική έρευνα που να αποδεικνύει όλα αυτά τα προβλήματα και τις σοβαρές ασθένειες που αναφέρουν στο φυλλάδιο. Πώς λοιπόν κατάφεραν και το πέρασαν;;; Και γιατί δεν υπάρχει ανάλογο ενημερωτικό φυλλάδιο και με κάθε πακέτο τσιγάρων που πωλείται στο εμπόριο; Εκεί δηλ όπου υπάρχουν εμπεριστατωμένες αποδείξεις ότι το κάπνισμα σκοτώνει, με εκατομμύρια ανθρώπων που πεθαίνουν κάθε χρόνο ανά τον πλανήτη εξαιτίας του τσιγάρου, ενώ από τον ατμό δεν υπάρχει ούτε 1 κρούσμα παγκοσμίως;

Σόρυ αν σας κούρασα, αλλά εκνευρίστηκα πολύ με αυτά που διάβασα σήμερα και σκέφτηκα να τα μοιραστώ μαζί σας, γιατί νιώθω ότι το άτμισμα αφενός αδικείται κι αφετέρου πως συνεχίζουν να το κυνηγούν όπως και πριν απλά τώρα το κάνουν με έμμεσους τρόπους. Μόνο που τώρα συνειδητοποίησαν πως δεν τους πιστεύει πια ο κόσμος, αφού γύρισε οριστικά τη πλάτη στο καρκινογόνο κλασικό τσιγάρο, προφανώς αισθάνονται πως έρχεται το τέλος τους και πως σταδιακά θα κλείσουν όλες αυτές οι εταιρίες θανάτου. Γι' αυτό βλέπουμε κάποιες να το γυρνάνε και να κάνουν αποφασιστικά βήματα προς άλλους δρόμους, κοντινούς στο ηλεκτρονικό. Γιατί βλέπουν πως το παιχνίδι χάνεται και πάει αλλού, οπότε διεκδικούν μερίδιο από την νέα αγορά που ανοίγει. 

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
 Υπάρχει κανείς που να ένιωσε τρόμο από το άτμισμα ή έκανε εμετούς, να ζαλιζόταν ή να παρέλυσε; Δηλαδή τα άτομα είναι γελοία.

Όλοι όσοι πήραν πολύ μεγάλη δόση νικοτίνης. Κάτι που με το κ.τ. δεν γίνεται, αλλά με τα νικοτινούχα υγρά δεν είναι πιθανόν αλλά είναι είναι δυνατόν, από λάθος ή ατύχημα.

Προφανώς δεν έχεις διαβάσει ποτέ φυλλάδιο από φάρμακο.

"Εχθροί" υπάρχουν, αλλά δεν είναι τα φυλλάδια που περιέχουν τα υγρά.

Αποσυνδεδεμένος ChristosN

  • **
  • 180
  • Φύλο: Άντρας
Συμφωνώ με τον modivin (χμμ... καλό ή κακό είναι αυτό τώρα; ) αλλά θα προσθέσω πως τα βάζουν για να έχουν ένα ανάχωμα σε ενδεχόμενη μήνυση.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Από θέμα "προσέχουμε για να έχουμε", μάλλον καλά κάνουν. Και όπως προείπαν δις, με τα τσιγάρα, είναι αδύνατο να κάνεις λάθος χειρισμό, ανοίγεις, ανάβεις, καπνίζεις, σκοτώνεις τον εαυτό σου. Τέλος. Με τα υγρά, μπορούν να γίνουν πολλά λάθη.

Είμαι της άποψης πως η τοποθέτηση φυλλαδίου είναι ένα από τα δύο καλά της TPD. Το δεύτερο δεν ξέρω ποιο είναι ακόμα, αλλά μου είπαν ότι υπάρχει και το ψάχνω...

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
To δεύτερο καλό είναι (διάλεξε ένα) :
  • ο φόρος (δεν έχουμε ήδη αρκετούς)
  • η απαγόρευση διασυνοριακών πωλήσεων (γιατί εντός ελλάδος είναι πάμφθηνα)
  • τα 10ml συσκευασία (save the environment)
  • τα 20mg max νικοτίνης (no idea)
  • ο Πολάκης (Ο θεριακλής υφυπουργός)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172332 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276989 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15433 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14063 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9419 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43313 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 437 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35908 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559614 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182807 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 217 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10811 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364