vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

428 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, e-akapnos, vasim, axilleaspro, white varadero, Jorge

Twitter

ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα"

Αποσυνδεδεμένος ChristosN

  • **
  • 180
  • Φύλο: Άντρας
Συνήθως από παθολόγο ξεκινάμε... Αν κι έτσι όπως τα λες περισσότερο για ορθοπεδικό πρόβλημα μοιάζει...

Αποσυνδεδεμένος aikonom

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Σε περιπτωση που εχει leaking ο ατμοποιητης και μικρη ποσοτητα μπει στο στομα μου γνωριζεται αν μπορει να προκαλεσει τιποτα σοβαρο;  :confused1:

Αποσυνδεδεμένος ChristosN

  • **
  • 180
  • Φύλο: Άντρας
Σε μια τέτοια περίπτωση το μόνο επίφοβο είναι η νικοτίνη αλλά με τις συγκεντρώσεις που παίζουμε πλέον είναι ανάξιο λόγου...

Αποσυνδεδεμένος mixalis90

  • ***
  • 822
  • Φύλο: Άντρας
  • !ΣΥΝΝΕΦΑ ΑΤΜΟΥ!
Δηλαδη αν το ατμοποιητης καθως κανεις τζουρα σου φερει καμια φορα υγρα στο στομα δεν ειναι επιφοβο;εξαρτατε την νικοτινη πχ με 3mg νικοτινη;

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος ChristosN

  • **
  • 180
  • Φύλο: Άντρας
Το όριο ασφαλείας για τη νικοτίνη είναι μια δόση της τάξης των 10mg ανά κιλό βάρους. Αυτό σημαίνει ότι αν είσαι 70 κιλά απαιτούνται περίπου 700 mg νικοτίνης για να πάθεις κάτι πολύ σοβαρό. Εντάξει, εάν ανοίξεις μια 36άρα βάση και αρχίσεις να την πίνεις σίγουρα θα πάθεις ζημιά, αλλά στο μεταξύ θα προκληθεί αυτόματα έμετος. Όπως και να έχει, όχι, δεν παθαίνεις τίποτα με 3mg νικοτίνης. Ούτως ή άλλως αυτό που σου έρχεται στο στόμα δεν είναι καν 1ml. Απλώς και για να μην έχεις δυσάρεστες καταστάσεις, φρόντισε να μην κάνεις για λίγη ώρα ώστε να προλάβει να την μεταβολίσει ο οργανισμός. 

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Shocking Fact: More People Poisoned By Toothpaste Than E-Liquid

Το όριο ασφαλείας για τη νικοτίνη είναι μια δόση της τάξης των 10mg ανά κιλό βάρους.

http://www.eapcct.org/publicfile.php?folder=congress&file=Abstracts_Copenhagen.pdf

Παράθεση
Three cases… In one case the patient ingested 1500mg nicotine and thus more than 25 times the presumedly lethal dose of 30 to 60 mg. The only symptoms were nausea, abdominal pain, shivering and voluminous vomiting.

Αποσυνδεδεμένος tasosd

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπερα. Ξεκινησα το ατμισμα πριν απο 9 μηνες, οχι γιατι ειχα καποιο προβλημα αλλα επειδη θελω να απαλαγω απο την βρωμικη συνηθεια του τσιγαρου. Ξεκινησα οπως οι περισσοτεροι με ενα απλο μοντακι και υγρα 60-40 pg-vg και 6αρα νικοτινη. Η πρωτη εβδομαδα πηγαινε μια χαρα μιας και δεν ειχα βαλει καθολου τσιγαρο στο στομα μου. Οσπου ενας εντονος πονολαιμος με εστειλε σε γιατρο. Η διαγνωση ηταν φαρυγγιτιδα και αμυγδαλιτιδα με 15 μερες αντιβιωση. Ο γιατρος μου ειπε να τα βαλω στην ακρη γιατι δεν εμοιαζε με ιωση. Μετα απο 20 μερες ξανα εκανα προσπαθεια και αφου το εψαξα περισσοτερο μεσα απο τα φορουμς και με πολλες ερωτησεις σε ατομα που ατμιζουν (γιατι γιατρος ποτε δεν θα σου δωσει απαντηση), με μηδενικη νικοτινη και σκετη vg μιας και το πορισμα των περισσοτερων ηταν οτι πιθανων να ειμαι αλεργικος στην στην χημικη νικοτινη και στην pg. Ολα πηγαιναν σχεδον καλα με ματωμα στα ουλα, φουσκωμα στα εντερα, αφτρες στις αμυγδαλες και βαρος στο στηθος. Δεν το εβαλα κατω γιατι κατα περιεργο λογο ολοι εχουν τα ιδια προβληματα. Οσπου παλι μετα απο 4 μηνες ξαναβρεθηκα στο γιατρο. Αυτη την φορα η διαγνωση ηταν οξεια μολυσματικη ιγμοριτιδα. Αλλες 15 μερες αντιβιωση και χωρις ατμισμα. Ειχα κουραστει αλλα παλι δεν το εβαλα κατω και ξαναξεκινησα μετα απο 25 μερες με καποιες αλλαγες υγρων απο γνωστες εταιριες με μηδενικη νικοτινη και 100%vg και αλλαγες σε μοντακια μιας και ειμαι κατζετακιας. Τα προβληματα δεν σταμαματησαν μεχρι και την προηγουμενη εβδομαδα αφου ολα αυτα τα συμπτωματα συνεχιζαν να υπαρχουν αλλα και παλι δεν το εβαζα κατω. Οσπου παλι ξανα πηγα στο γιατρο με βαρος στο στηθος, καψιμο στο στερνο και πονος. Αυτη την φορα ομως τα εβαλα κατω και με εκαναν να σκεφτω γιατι να εχουμε ολοι σχεδων τα ιδια προβληματα; Γιατι να βγαζουμε συμπερασματα μονοι μας; Η αληθεια ειναι οτι δεν εχεις πολλα περιθωρια με τις καπνοβιομηχανιες να βγαζουν το ατμισμα επικινδυνο λογο συμφεροντων. Το ερωτημα μου λοιπων ειναι τι μπορω να κανω, οχι μονο εγω αλλα απο οτι διαβαζω εδω μεσα, ολοι οσοι εχουν το ιδιο προβλημα με εμενα; Εχοντας απορριψη την ιδεα οτι δεν θα συνοδευει τον καφε μου ενα τσιγαρο ή το ατμισμα. Να σημειωσω εδω οτι δεν εκανα τσιγαρο παραλληλα με ατμισμα, δοκιμασα υγρα απο γνωστες εταιριες (πιστοποιημενες) σε ολους τους συνδιασμους, αφεινα χρονικα περιθωρια για να μην εχουν αλληλεπιδραση και ημουν προσεκτικος ωστε να μην υπερβαινω τα ορια της καταναλωσης.

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Εγώ πέρα από ξηρό λαιμό την πρώτη βδομάδα λόγω πιπίλας, δεν έχω τίποτα από αυτά που λες στον ένα μήνα, πάντως.  :dontknow: Κ δε βλέπω και κάποια σύνδεση μεταξύ μολυσματικών ασθενειών και του ατμίσματος, φιλικά πάντα

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Δεν έχουν σχεδόν όλοι τα ίδια προβλήματα. Μάλλον το αντίθετο. Οι αναφορές για τέτοια προβλήματα είναι ελάχιστες και σε πολλές περιπτώσεις οφείλονται σε άσχετους με το άτμισμα παράγοντες.

Δεν μπορώ να ξέρω τι φταίει στην δική σου περίπτωση. Αν έχεις την δυνατότητα να μείνεις χωρίς κάπνισμα και άτμισμα φυσικά είναι η καλύτερη επιλογή.

Αποσυνδεδεμένος ChristosN

  • **
  • 180
  • Φύλο: Άντρας
Ακριβώς! Εγώ από την πλευρά μου θα πω ότι εδώ και 1,5 μήνα που ατμίζω αποκλειστικά όχι μόνο δεν έχω κάποια περίεργη παρενέργεια αλλά και οι ημικρανίες που με ταλανίζουν τόσα χρόνια έχουν μειωθεί και σε ένταση και σε συχνότητα. 
@tasosd Από εκεί και πέρα: τα ματωμένα ούλα μπορεί να είναι από υψηλή νικοτίνη στο υγρό αλλά και από υψηλή θερμοκρασία ατμού! Η υψηλή θερμοκρασία, εάν είναι αρκετά υψηλή, μπορεί να προκαλέσει ενδεχομένως και άλλες βλάβες (π.χ. μπορεί να προκλήθηκε έγκαυμα στις αμυγδαλές και γι' αυτό να είχες αυτό το αποτέλεσμα). Οπότε, μήπως να ξεκινήσεις να ελέγχεις εάν αυτό που πραγματικά ενοχλεί δεν είναι το άτμισμα αυτό καθ' αυτό αλλά ο τρόπος που εσύ ατμίζεις;

 

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Οσπου παλι ξανα πηγα στο γιατρο με βαρος στο στηθος, καψιμο στο στερνο και πονος. 
Εδώ τι ήταν η διάγνωση;

Αποσυνδεδεμένος artcoreceil

  • **
  • 159
  • Φύλο: Άντρας
Ο οδοντίατρός μου σχετικά με τα ούλα μου έχει πεί οτι είναι συχνό φαινόμενο σε όσους σταματούν το τσιγάρο, καθώς αλλάζει η κυκλοφορία του αίματος (χοντρικά πάντα). 

Αποσυνδεδεμένος tasosd

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Προς Doubt
 Η διαγνωση ηταν πιθανων γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση. Με περετε περαιτερω εξετασεις τριπλεξ καρδιας σε 2 εβδομαδες. Θελω να σας ευχαριστησω για τις αμεσες απαντησεις ολους σας. Αυτο σημαινει οτι το φορουμ ειναι ενα πολυ καλο εργαλειο. Η αληθεια ειναι οτι ειμαι 41 και εχω παιδια και γιαυτο οι τοσες επισκεψεις στους γιατρους. Παντως δεν σταματησα την προσπαθεια. Αυτη την στιγμη σας γραφω και ατμιζω με εναν alien baby.

Αποσυνδεδεμένος gkon961

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
  • Ε, πού πας; Είναι γκρεμός εκεί: - Ε, τότε καλά πάω
Εγώ, είχα πολλές παρενέργειες πάντως και θεωρώ σωστό να τις καταθέσω εδώ.

1) Δεν μύριζα καμένο, ούτε εγώ, ούτε τα ρούχα μου.
2) Δεν έβηχα το βράδυ σαν βραχνιασμένα απόκοσμη σπηλιά
3) Δεν ήταν αδύνατον να ανέβω 5 σκαλιά, για να μη μιλήσω για ορόφους..
4) Οταν γελούσα με κάτι που άκουγα, δεν σωριαζόμουν βγάζοντας τα σωθικά μου. Κι αυτό, είναι πολύ σοβαρό με τόσα που ακούω/διαβάζω περί η.τ.
5) Δεν ροχαλίζω σαν σκουριασμένη πόρτα όταν κοιμάμαι.

Ε τι, θέτε κι άλλα;
Αυτή είναι και η απάντηση μου σε όποιον με ρωτάει "Κάνει δουλειά τελικά αυτό το πράμα;"
και απαντάω: "Χάλια δουλειά κάνει.. Ούτε βήχω, ούτε μουγκανίζω, ούτε βρωμάω πια.. Χάλια, άστο, παράτα το, μην ασχοληθείς με δαύτο"!

Αποσυνδεδεμένος argo

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
Η αιμορραγία στα ούλα το πρώτο διάστημα είναι υπαρκτή διότι ο καπνός έχει αιμοστατικές ιδιότητες και με την διακοπή του καπνίσματος ο βλεννογόνος της στοματικής μας κοιλότητας προσαρμόζεται.
Προσωπικά σε μένα σε μια εβδομάδα οι μικροαιμορραγίες εξαφανίστηκαν.Από εκεί και πέρα πρέπει να προσέχουμε για την στοματική υγιεινή μας για να αποφεύγουμε τις όποιες μικροβιακές/βακτηριδιακές λοιμώξεις διατηρώντας όσο το δυνατό καθαρές τις συσκευές μας.
Επειδή εδώ και αρκετά χρόνια η διαφραγμοτήλη μου δημιουργεί πρόβλημα παλινδρόμησης ,τα υγρά με υψηλή περιεκτικότητα σε VG μου φέρνουν τυμπανισμό.Πρόβλημα το οποίο λύθηκε με χρήση 50:50 VG PG.
Η ζυγαριά κόστος / όφελος όμως είναι συντριπτικά υπέρ του ατμίσματος και με εξατομίκευση όλα τα προβλήματα σχεδόν εξαφανίζονται.
Η επίσκεψη δε σε επιστήμονες υγείας είναι επιβεβλημένη όταν τα συμπτώματα επιμένουν. Όσο ,,κακός/άσχετος  ,,  και να είναι ο γιατρός ,σίγουρα ξέρει καλύτερα/ παραπάνω από εμάς.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172391 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277135 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15442 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14086 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9429 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43393 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 440 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36007 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559762 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182860 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 223 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10916 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364