vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

506 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, tsiv, noe, bloodlessz, george kotsopoulos, camber, Sergios

Twitter

ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ

Αποσυνδεδεμένος t@sos

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #30 στις: Αυγούστου 22, 2016, 20:54 »
αρχικα θελω να πω οτι οτι γενικα η γευση και το ποσο αρεσει ενα υγρο σε καποιον ειναι τελειως υποκειμενικο.παραδειγμα αρκετα υγρα φθηνα η ακριβα που ειναι τοπ για αρκετους και περιεχουν ry εμενα απλα μου φερνουν αηδια.απο κει και περα εχουμε το θεμα με τα gourme υγρα και επομενος και το θεμα τιμης(απλα το θεμα αυτο εχει γινει τις μοδας),πρωσοπικα πρωτα κοιταω αν μου αρεσει γευστικα και αν μπορω οικονομικα να το εχω,απλα καλος η κακος στις περισσοτερες περιπτωσεις(οχι παντα το τονιζω) τα "φθηνα"υγρα ειναι για νεροχυτη.δεν θελω να αναφερθω σε εταιριες δεν εχει νοημα.μεγαλο ρολο στην τιμη ενος υγρου εχει σιγουρα το πως θα πλασαριστει,συσκευασια και γενικα το ολο θεμα διαφημισης και ειδικα αν ειναι τοσο καλο γευστικα και απο πισω υπαρχουν και οι αναλυσεις.για να κλεισω θελω να πω οτι γενικα υπαρχουν υγρα για ολα τα γουστα και τις τσεπες και απο κει και περα μεγαλα παιδια ειμαστε κανουμε τις επιλογες μας

Αποσυνδεδεμένος superfuzz

  • **
  • 160
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #31 στις: Αυγούστου 22, 2016, 21:23 »
Φιλε μου αν θεωρεις την συζητηση και τις αποψεις παιδεμα τοτε και εσυ πολυ παιδευεσαιι να αποδειξεις πως θα παρεις αναμνησεις απο ενα υγρο....ανταλλαγη αποψεων γινεται σενα φορουμ....

Μα δεν λες μια άποψη, μιλάς με γενικότητα για εταιρείες που θέλουν να εξαπατήσουν τον αθώο κοσμάκη, για ριβιούερς που δεν ξέρουν τι τους γίνεται και λένε βαρύγδουπα σχόλια για να πουλήσουν, και τέτοια. Ο καθένας έχει μάτια και βλέπει για τον εαυτό του. Προφανώς όλα αυτά γίνονται αλλά επίσης προφανώς δεν είσαι εσύ αυτός που θα το κρίνει αυτό για κάποιον άλλον πέρα από τον εαυτό σου. Αν θες τη γνώμη μου καλύτερα θα ήταν αν θες να το κάνεις αυτό, να μιλήσεις με συγκεκριμένες εμπειρίες.

Συμφωνώ ότι στο να πεις σε κάποιον "άτμισε αυτό, μοιάζει με carnation" δεν είναι το ιδανικό. Αν όμως του θυμίσει πράγματα τα οποία έχει συνδυάσει με το carnation? :)

Όσον αφορά την υφή, είναι κάτι που σκοπίμως το άφησα απέξω καθώς νομίζω ότι είναι το Νο.1 σημείο που επηρρεάζεται από το στήσιμο, τα watt και την ύπαρξη κεραμικού ή όχι. Εδώ, πρέπει να έχεις τη δυνατότητα να μπορείς να δοκιμάσεις ένα υγρό στον Χ ατμοποιητή και να μπορείς να κρίνεις αν έτσι είναι ή αν θέλει άλλο ατμοποιητή. Όσες φορές έχω παίξει τέτοιο τζόγο μου έχει κάτσει. Αυτό δεν σημαίνει φυσικά ότι θα μου κάθεται πάντα ή ότι κατέχω αυτό το ταλέντο.

Ναι αυτό λέω, καλή τύχη με το να του τα θυμίσει. Γίνεται σε ένα βασικό επίπεδο, ας πούμε είχα διαβάσει μια συζήτηση για ένα γνωστό υγρό, το My Man νομίζω, που θεωρητικά είναι παγωτό βανίλια/φράουλα/σοκολάτα, αλλά οι περισσότεροι συμφωνούν πως δεν υπάρχει σοκολάτα στην συνταγή και απλώς είναι placebo. Αυτό γίνεται κατά κόρον θεωρώ. Για κάτι πιο πολύπλοκο όμως από αυτό, είναι τελείως στην τύχη. Για περιγραφές του τύπου "η αίσθηση του δροσερού αέρα καθώς διασχίζεις με την μηχανή σου την έρημο της νεβάδα" που είναι  10 λέξεις παραπάνω από το να πεις "μέντα", ε ο χρήστης είτε θα απογοητευτεί είτε θα σε προσπεράσει ως καραγκιόζη. Είναι σημαντικό να είναι υπαινικτικά τα ονόματα, όπως ας πούμε το όνομα μιας πόλης, αλλά όχι πλήρως περιγραφικά και συγκεκριμένα. Προσωπικά θεωρώ το καλό marketing ως κάτι θετικό για την συνολική εμπειρία ενός υγρού.

Μιλάμε από διαφορετικές σκοπιές όμως γιατί εγώ ας πούμε δεν έχω ατμοποιητές διαφορετικούς να δοκιμάζω αλλάγες στο ίδιο υγρό, αλλά βλέπω τις αλλαγές που γίνονται χρησιμοποιώντας διαφορετικά υγρά. Υπάρχουν ας πούμε άπειρες κρεμοβανίλιες και η κάθε μία είναι πολύ διαφορετική από την άλλη. Και ο κύριος λόγος ύπαρξης τους είναι να δώσουν διαφορετική υφή περισσότερο παρά γεύση, αφού κάποιες φορές δεν δίνουν καν γεύση.

Αποσυνδεδεμένος stavraetos

  • **
  • 387
  • Φύλο: Άντρας
  • καυφανοπροβατακιας
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #32 στις: Αυγούστου 22, 2016, 21:34 »
Διακρινω μια αρνητικοτητα σχετικα με τις αναλυσεις...εαν δεν σε νοιαζει εσενα ισως να νοιαζει αρκετους αλλους...εαν δεν υποχρεωνει ο νομος ισως η ζητηση απο τους ατμιστες να υποχρεωσει αρκετους...αλλωστε ο ελεγχος ωφελει μονο τους ατμιστες...
Γκουρμε οπως ειπες πολυ σωστα και αυτο ειναι που εγραψα ποιο πανω οριζεται σε σχεση με τον γευστικο καλυκα του καθενα ο οποιος οπως πολυ σωστα αναφερεις και αναφερω εμπειριες οχι μονοαπο το ατμισμα αλλα και απο την τροφη και τα ποτα....
Τωρα στο πειραμα που αναφερω δεν αναφερομαι συσκεκριμενα σε εσενα αλλα ολους τους ριβιουερ και ατμιστες...συγκεκριμενα αν σενα δοχειο βαλουμε υγρο που δεν εχει δοκιμασει καποιος γνωστης εταιρειας γκουρμε ,χωρις περιγραφη,και σενα αλλο δοχειο ενα υγρο απολων δυσκολα θα μπορεσει να ξεχωρισει ποιο ειναι το ακριβο υγρο.....θα πεσουν πολλα γελια....ομως
Τελος περι ορεξεως....σε αλλους αρεσει το γκουρμε σε αλλους το ρυ4 σε αλλους σκετη βαση....και πολλες φορες αλλαζουμε γουστα αναλογα με τον ατμοποιητη και τα βατ οπως σωστα ανεφερες

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Μα δεν λες μια άποψη, μιλάς με γενικότητα για εταιρείες που θέλουν να εξαπατήσουν τον αθώο κοσμάκη, για ριβιούερς που δεν ξέρουν τι τους γίνεται και λένε βαρύγδουπα σχόλια για να πουλήσουν, και τέτοια. Ο καθένας έχει μάτια και βλέπει για τον εαυτό του. Προφανώς όλα αυτά γίνονται αλλά επίσης προφανώς δεν είσαι εσύ αυτός που θα το κρίνει αυτό για κάποιον άλλον πέρα από τον εαυτό σου. Αν θες τη γνώμη μου καλύτερα θα ήταν αν θες να το κάνεις αυτό, να μιλήσεις με συγκεκριμένες εμπειρίες.

Αποψη ειναι οτι υπαρχουν εταιρειες(ο θεος να τος κανει εταιρειες)που πουλανε πραγματα που υποσχονται γευσεις χωρις καν να τις προσεγγιζουν....αυτο ειναι κοροιδια...ναι δεν ειναι ολοι οι παρουσιαστες αντικειμενικοι...αποψη και αυτη
Ναι θα κριτικαρω τα προιοντα γιατι ειναι προς πωληση και ειμαι αγοραστης
Θα κριτικαρω υγρα γιατι εδω ειναι φορουμ...
Θα χλευασω γελοιες περιγραφες γιατι δεν υφιστανται
Το οτι δεν δεχεσαι την αποψη μου δεν σημαινει οτι παευει να ειναι αποψη
Δεν θα κατσω να μιλησω για εταιρειες ονομαστικα και για προιοντα γιατι δεν θα τελειωσει αυτη η συζητηση ποτε κααι δεν εχει νοημα...
Η συζητηση ειναι γενικη εννοειται γιατι αν δεν ηταν θα γρααφαμε στο νημα του καθε καατασκευαστη....οποτε γενικοτητες θα γραφω


διόρθωση παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 22, 2016, 22:58 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #33 στις: Αυγούστου 22, 2016, 21:55 »
Tην έρευνα και ανάπτυξη γιατί δεν την αναφέρουμε? 

Ωραίες οι περιγραφές και τα φρου φρου και αρώματα αλλά αν το υγρό δεν είναι καλό πως θα ξαναπουλήσει δεύτερο?   Η τιμές δεν λένε τίποτα σε μένα.
Η συσκευασίες θέλουμε δεν θέλουμε τις πληρώνουμε.

Πρόσφατα μου έφερε φίλος 30μέλο noname στα 9 ευρώ και κατάλαβα αμέσως ποιανού κλώνος είναι. Ελα όμως που όσο πιστό αντίγραφο και να ειναι, το γρατζούνισμα στο λαιμό ήταν μέρα με την νύχτα.

Επίσης ισχύει πολλές φορές και το αντίστροφο, δηλαδή υπερεκτιμημένα κακής ποιότητας υγρά.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #34 στις: Αυγούστου 22, 2016, 22:24 »
[justify]@stavraetos, καλησπέρα. [/justify]
[justify]Σε διαβάζω απ' την πρώτη στιγμή που έγραψες στο άλλο νήμα μέχρι και τώρα. Μου δίνεται η εντύπωση πως για κάτι είσαι ιδιαίτερα εκνευρισμένος -πέρα από την έλλειψη αναλύσεων-, και γι' αυτό βγαίνει αυτή η επιθετικότητα στον γραπτό σου λόγο. Δεν θα μπορούσε κάλλιστα ο οποιοσδήποτε να προβληματιστεί και να σου πει: “μα καλά, απ' τον Ιούλιο τού 2012, δεν νομίζεις πως άργησες κομματάκι να φωνάξεις;” Ασφαλώς και τα λέω όλα φιλικότατα, καμία μα καμία διάθεση γι' αντιπαράθεση, όμως στην ουσία δεν διαφωνεί κανένας μας για όλες σου τις ενστάσεις για ασφαλές άτμισμα.[/justify]

[justify]Τώρα, για όλα τα παρακλάδια της όμορφης συζήτησης, δεν μπορώ να πω και πολλά γιατί δεν ξέρω και πολλά, απλώς θα πω τη δική μου λειψή γνώμη. Πιστεύω πως η γεύση είναι αντικειμενικότατη, από το Α μέχρι το Ω της, από το απλό απλούστατο που θα γευτώ μέχρι τα ποιοτικά και τα λιγότερο ποιοτικά, ή να θες, -σαν ενήλικες πλέον- να μπορούμε να ξεχωρίσουμε τη ρετσίνα απ' τη σαμπάνια. Τώρα, από κει και πέρα έρχονται τα δύσκολα. Δεν είναι όλα τα δάχτυλα ίδια, δεν είμαστε όλοι με τα ίδια εκλεπτυσμένα αισθητήρια, και δεν έχουμε και τα ίδια χαρίσματα (αν μιλάμε και γι' αυτά). Αν επεκταθώ προσωπικά και ατμιστικά, η διάθεση, ο χρόνος, η εποχή ίσως, φαντάζομαι και η ηλικία, το φύλο, τα βιώματα, και το άτιμο παρελθόν σαφέστατα, (και όρεξη να έχουμε μέχρι το πρωί να προσθέτουμε δεδομένα). Όλα παίζουν το δικό τους σημαντικό ρόλο. Για να μην κουράζω παραπάνω με τα δικά μου, θα πω απλώς πως ατμιστικά ακολουθώ ό,τι εγώ θεωρώ πιο κοντά σε μένα, πως εκτιμώ αφάνταστα τα μονοδιάστατα υγρά γιατί εκτός του ότι τα βρίσκω απολαυστικά, εκτός του ότι οι περισσότερες ώρες του 24ώρου δεν είναι στιγμές χαλάρωσης, αλλά μέσα από αυτά ξεχωρίζω και πιο εύκολα τα επόμενα σύνθετα γευστικά βήματα. Για ατμοποιητές και ρεύματα δεν θα πω τίποτα γιατί ίσως γίνω κακός, μέσα απ' τη δική μου ασχετοσύνη πάντα. Τέλος, για τις αναλύσεις. Ναι, καλό είναι να υπάρχουν, ναι, δεν ξέρω αν μπορέσω ποτέ να περάσω επιτυχώς το τεστ των κλειστών ματιών, όμως η αναγραφή τους δεν με κάνει περισσότερο υγιή κι εξασφαλισμένο, απλώς θα φωνάζω λιγότερο, ως μία ακόμα τοξική αποθήκη που ήδη είμαι και πριν το άτμισμα. [/justify]


Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3874
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #35 στις: Αυγούστου 22, 2016, 22:48 »
Διακρινω μια αρνητικοτητα σχετικα με τις αναλυσεις...εαν δεν σε νοιαζει εσενα ισως να νοιαζει αρκετους αλλους...εαν δεν υποχρεωνει ο νομος ισως η ζητηση απο τους ατμιστες να υποχρεωσει αρκετους...αλλωστε ο ελεγχος ωφελει μονο τους ατμιστες...

Με τη νέα νομοθεσία δεν υπάρχει νόημα σ' αυτό που ζητάς.
Όσα προϊόντα κυκλοφόρησαν ή θα κυκλοφορήσουν έως 20/11/2016 μπορούν να διατίθενται ελεύθερα έως τις 28/2/2017.
Για όλα τα υπόλοιπα το σχέδιο νόμου που κατατέθηκε προβλέπει συγκεκριμένες αναλύσεις σε υγρά και ατμό αλλά και δηλώσεις για όλα τα μέρη που απαρτίζουν την κάθε συσκευή ηλεκτρονικού τσιγάρου όπως χωρητικότητα και τύπο μπαταριών, τύπο σύρματος κεφαλών κλπ.

Προβλέπω ότι σε λίγους μήνες ακόμη και οι εταιρίες που διαθέτουν αναλύσεις στα site τους θα τις κατεβάσουν αφού θα υποβάλλονται άλλες πολύ πιο αναλυτικές στο γενικό χημείο του κράτους.

Κατέβασε από εδώ το τελευταίο PDF (Αιτιολογική έκθεση και λοιπές συνοδευτικές εκθέσεις).
Κοίταξε από τη σελίδα 48 και μετά τι δηλώσεις και αναλύσεις πρέπει να υποβάλει ο κατασκευαστής ή εισαγωγέας ειδών ηλεκτρονικού τσιγάρου.


Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #36 στις: Αυγούστου 22, 2016, 23:42 »
Πριν πάτε παρακάτω, διαβάστε πρώτα αυτό το θαυμάσιο κείμενο. Στην αρχή φαίνεται τελείως άσχετο. Μετά, απλά άσχετο, καθώς αναφέρεται σε γεύσεις και μυρωδιές που αφορούν την παραδοσιακή οδό στόμα-στομάχι.
Είναι έτσι όμως;
Όχι, όπως θα καταλάβετε όταν το τελειώσετε ολόκληρο. Η ευχαρίστηση παίζει και με το συναίσθημα και με τις μνήμες.

Τώρα που το διαβάσατε, όσοι θέλατε, νιώθετε κάποια αλλαγή στην ψυχολογία σας;
Στην πόλη μας αρέσουν κάποια πράγματα που έχουμε συνηθίσει. Στο χωριό, παθαίνουμε πλάκα με άλλα, που, παρόλο που έχουν το ίδιο όνομα, είναι τόσο διαφορετικά...

Όταν αρχίσαμε το ΚΤ τι ψάχναμε; Τη γεύση; ΟΧΙ. Τίποτα δεν ψάχναμε, ήρθε όμως το ρημάδι το χτύπημα και μας καθήλωσε εκεί. Φανταζόμασταν τότε ότι θα έρθει ο καιρός να ερευνούμε για γεύσεις σε κάτι παρεμφερές; ΟΧΙ.

Τι θέλω να πω;
  • Καλό αυτό να ψάχνουμε για παλιές γεύσεις που αντιγράφονται πιστά, ώστε να στηριζόμαστε ψυχολογικά από κάτι
  • Καλό και το να ψάχνουμε το νέο. Καλώς/κακώς, όλοι δοκιμάσαμε κρέας με γλυκόξινη ή τηγανητό παγωτό.

Όμως, δεν θα έχουμε τη χαρά να ατμίσουμε γάλα από κατσίκα, σοκολάτα από κακάο της Ν. Αμερικής, πορτοκάλι από το περιβόλι κλπ. Όλοι εστέρες ατμίζουμε. Σκεφτείτε σε λίγα χρόνια να λέμε "πού είναι εκείνο το απλό πορτοκάλι, το μάνγκο, το καμάκι βρε αδερφέ" και να βλέπουμε ατμομάγαζα με τίτλο "παραδοσιακόν ατμοπωλείον".
Ναι, τα γκουρμέ αρώματα είναι συνδυασμός εστέρων, κάπως ή και πολύ περισσότερων από τα; απλά υγρά.
Ναι, σε άλλους αρέσει και σε άλλους όχι.
Υποθέτω ότι σε ένα 20% να αρέσει ένας μυστικός συνδυασμός εστέρων, θα είναι επιτυχία για την εταιρεία.
Το κόστος δεν αυξάνεται, πέρα από τα κονδύλια για την έρευνα εύρεσης του ιδανικού συνδυασμού που ίσως έχει γίνει. Αυτή τη στιγμή πληρώνουμε την ιδέα. Σε 10 χρόνια ο συνδυασμός του Caste  Long ίσως να είναι ξεπερασμένος και η τιμή θα πέσει, γκουρμέ όμως θα θεωρείται κάτι άλλο, το τζατζίκι με μέλι λχ. Μην αηδιάσετε, μιλάμε πάντα για συνδυασμούς εστέρων, ποτέ δεν ξέρεις. Όταν έβαλα νουτάκο, μέλι, μέντα, καρύδα και βανίλια, πέρσι τέτοιες μέρες, το έκανα για πλάκα, αλλά κόλλησα έκτοτε εκεί.

Καλοί είναι οι συνδυασμοί που κάνουν άλλοι για μας, αναγκαστικά τους πληρώνουμε, πολλές φορές υπερβολικά, αλλά οι συνδυασμοί που θα λατρέψουμε θα είναι οι δικοί μας. Με αυτούς χοροπηδάμε.
Κέρδος: χρήμα
Κόστος: χρόνος

Όσο για τις αναλύσεις, αυτές αφορούν το προ άτμισης κομμάτι. Έπαθα ένα σοκ, όταν έμαθα ότι οι εταιρείες δεν είχαν τότε και παράγγελναν εκ των υστέρων. Άρωμα ανανά ήθελαν, ας πούμε, χωρίς να έχον και ιδέα για το πώς γίνεται αυτό.
Τώρα, υπάρχει μεν η υποψία για διακετύλιο κλπ, αλλά δεν μπορεί να υπάρξει επίσημη μελέτη,καθώς οι θερμοκρασίες που αναπτύσσονται κατά την ατμοποίηση είναι συνάρτηση και των δικών μας συνηθειών (από το στήσιμο μέχρι τη διάρκεια της τζούρας) και τα προϊόντα δεν είναι μοονοδιάστατα.


Ναι, όπως λέει και ο Cru, η γεύση είναι συναίσθημα.
Ναι, είναι και έκπληξη. Συναίσθημα είναι κι αυτό, αλλά χωρίς Μνήμες.
Και τα δύο καλά και απαραίτητα.
Αρκεί να μην τα εκμεταλλεύονται.

Αποσυνδεδεμένος stavraetos

  • **
  • 387
  • Φύλο: Άντρας
  • καυφανοπροβατακιας
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #37 στις: Αυγούστου 22, 2016, 23:50 »
[justify]@stavraetos, καλησπέρα. [/justify]

[justify]Σε διαβάζω απ' την πρώτη στιγμή που έγραψες στο άλλο νήμα μέχρι και τώρα. Μου δίνεται η εντύπωση πως για κάτι είσαι ιδιαίτερα εκνευρισμένος -πέρα από την έλλειψη αναλύσεων-, και γι' αυτό βγαίνει αυτή η επιθετικότητα στον γραπτό σου λόγο. Δεν θα μπορούσε κάλλιστα ο οποιοσδήποτε να προβληματιστεί και να σου πει: “μα καλά, απ' τον Ιούλιο τού 2012, δεν νομίζεις πως άργησες κομματάκι να φωνάξεις;” Ασφαλώς και τα λέω όλα φιλικότατα, καμία μα καμία διάθεση γι' αντιπαράθεση, όμως στην ουσία δεν διαφωνεί κανένας μας για όλες σου τις ενστάσεις για ασφαλές άτμισμα.[/justify]


[justify]ρε συ δεν ειμαι εκνευρισμενος καθολου αλλα δεν μπορω και να δεχομαι παρουσιασεις  υγρων που ποσταρονται χωρις να  αναφερονται ποιος που πως τα φτιαχνει...χωρις να υπαρχει υποτυπωδης ελεγχος ....ουτε ειμαι χημικος ουτε θα καταλαβω τι γραφει μια αναλυση....συγουρα αυτο ομως θα δειξει οτι με αυτον τον τροπο ο παραγωγος εχει μια οργανωση ενα σχεδιασμο....ενα κατι βρε αδερφε ...αντε και να τον πληρωσουμε αυτον.....εφοσον αξιζουν γευστικα τα υγρα του[/justify]

[justify]καταρχην δεν φωναζω...συζητω...απο το 11 ατμιζω το 12 εκανα εγγραφη στο φορουμ και απο εδω ενημερωνομαι...φυσικα και οταν παω να αγορασω καποιο υγρο ενημερωνομαι πρωτα..φυσικα και θα εκανα ενστασεις αν γνωριζα τα οσα εχω διαβασει μετα απο 4-5 χρονια...το φορουμ με ενημερωσε αρκετα αλλα και με εκανε να σκεφτομαι λιγο αντιθετα πολλες φορες οσον αφορα το η.τ[/justify]
[justify]τελος η συζητηση ξεκινησε απο τις περιγραφες τα γκουρμε κτλπ....απλα προσθεσα και τις αναλυσεις ....για τα οποια ενω ξεκινησε μια προσπαθεια ουδεις ενδιαφερεται πλεον γιαυτες[/justify]


camber
ειμαι ενημερωμενος γιαυτο που γραφεις ομως δυστηχως θα παρουσιαζονται και υγρα θα διανεμονται υγρα διχως ελεγχο...προσωπικη αποψη παντα

Αποσυνδεδεμένος superfuzz

  • **
  • 160
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #38 στις: Αυγούστου 23, 2016, 00:17 »
stavraetos μου φαίνεται αγνοείς πως πολύς κόσμος γνωρίζει ποιά αρώματα και ποια υγρά περιέχουν ακετοίνη και τις λοιπές ουσίες και επιλέγουν να τα ατμίσουν γιατί είναι πιο γευστικά από τα χωρίς. Ξεκάθαρα κιόλας φαίνεται πως είναι οι περισσότεροι αυτοί, αλλά στατιστικά δεν υπάρχουν κι αυτό είναι μια εντύπωση και τίποτα παραπάνω.
Είναι λιγάκι ειρωνικό που είπες για τις αναλύσεις στο θέμα με τα mad hatter υγρά που είναι πασίγνωστα και μπορείς με απλό γκουγκλάρισμα να βρεις περισσότερες πληροφορίες γι αυτές από το μέσο υγρό που έχεις ήδη ατμίσει.
Ορίστε ας πούμε ανάλυση για το συγκεκριμένο, από ένα site που το πουλάει http://www.vaporshark.com/eliquid-analysis/ilovecookies.png
Τι καταλαβαίνεις από αυτό; Σου εγγυάται κανένας πως όντως ενώ περιέχει ακετοίνη δεν δημιουργείται ποτέ διακετύλιο; Μπορείς να ξέρεις αν τα πιό πρόσφατα batches είναι ίδια και δεν άλλαξε τίποτα; Θυμίζει κυνήγι μαγισσών όλο αυτό.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #39 στις: Αυγούστου 23, 2016, 00:47 »
[justify]@stavraetos, όταν μπαινοβγαίνω από μία συζήτηση με ενοχλεί αρκετά (δεν λειτουργώ έτσι, δεν είμαι φορουμάκιας, θέλω να πιστεύω, και μακριά από μας), όμως ειλικρινά μπράβο σου για κάτι. Δεν γλείφεις απόψεις, δεν είσαι σε γυάλα με φιλαράκια ν' ανταλλάσσετε αγάπες. Απλά πιστεύω πως ξεκίνησες λάθος (και ήταν σε λάθος νήμα). Διαστρεβλώσεις και σκοπιμότητες υπάρχουν παντού, και το άτμισμα δεν αποτελεί εξαίρεση. Είναι επιλογή μας καλώς ή κακώς, με όλα τα θετικά κι αρνητικά. Αυτό, τίποτα άλλο για μένα. [/justify]

Αποσυνδεδεμένος Yeti

  • **
  • 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Jordan. Καλλιτέχνης (...εν αγνοία της Τέχνης)
    • Red-Knot Photography
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #40 στις: Αυγούστου 23, 2016, 09:14 »
Το λατρεύω αυτο το φόρουμ!  ;D

Αποσυνδεδεμένος stavraetos

  • **
  • 387
  • Φύλο: Άντρας
  • καυφανοπροβατακιας
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #41 στις: Αυγούστου 23, 2016, 09:45 »
Αγνοω?πιστευω πως εγω ατμιζω ισως απο τα χειροτεραα υγρα...το θεμα δεν ειναι η προτιμηση του καθενα μας ξεχωριστα...εαν ποσταρει ο καθενας τις προτιμησεις του ξεχωριστα δεν ειναι ανταλλαγη αποψεων
Κολλησες με τα μαντ χατερ...ηταν η αφορμη για να ποσταρω φιλε μου...διαβασα το ποστ ,την περιγραφη, ειδα και το βιντεο και με εστειλαν ολα αυτα....
Οχι ενας παρουσιαστης δεν μπορει μονο να εκθειαζει ενα υγρο με μεγαλα λογια...πρεπει να εχει ολες τις πληροφοριες ειδικα σε ενα φορουμ που λατρευει και ο φιλος ποιο πανω....
Ευτυχως- δυστυχως υπαρχουν υποχρεωσεις και περα απο το φορουμ..και δεν μπορουμε να ποσταρουμε και να γραφουμε τις αποψεις μας συνεχεια
Εννοειτε πως υπαρχουν σκοπιμοτητες....εχω διαβασει τοσα εδω μεσα που αν εμπαινα στην διαδικασια να απαντω και να ποσταρω δεν θα ειχα χρονο να παω τουαλετα...ευτυχως ο επιλογος καθε νηματος δικαιωνει τις σκεψεις μου....
Και μην ξεχναμε πως υπαρχουν πολλοι που δεν απαντουν δεν ποσταρουν η εχουν αποχωρησει...και ενω ειχαν περισσοτερη εμπειρεια  απο τον καθενα μας προτιμησαν να σιωπησουν απο το να ερθουν σε αντιπαραθεση η να προσπαθησουν να αποδειξουν οτι δεν ειναι ελεφαντας...και δεν μιλω μονο για τα υγρα....
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 23, 2016, 10:50 από stavraetos »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #42 στις: Αυγούστου 23, 2016, 11:44 »
Καλημέρα.

Για άλλη μια φορά θα διαφωνήσω σε ένα κομμάτι μαζί σου. Δεν είναι κάτι προσωπικό, ούτε θεωρώ ότι απευθύνεσαι σε μένα, απλά όταν βλέπω τη λέξη "πρέπει", κάτι παθαίνω!

Νομίζω ότι συγχέεις δυο έννοιες: άλλο να κάνεις παρουσίαση, και άλλο να εκφέρεις άποψη και να κάνεις κριτική. Προσωπικά και πάλι, θεωρώ ότι στα υγρά δεν γίνεται παρουσίαση. Γίνεται δοκιμή και κριτική. Και όποιος θέλει να ψάξει για αναλύσεις (είτε αυτό είναι κριτήριο αγοράς γι αυτόν είτε όχι), μπορεί να το κάνει ελεύθερα. Αυτό φυσικά δεν υποχρεώνει εμένα ή τον καθένα που αποφασίζει να γράψει ή να κάνει βίντεο για ένα υγρό να σαρώσει το δίκτυο για να βρει αναλύσεις! Αν και όπως πάει το θέμα με το Νόμο, σε λίγο καιρό δεν θα είναι και τόσο δύσκολο καθώς νομίζω ότι θα γκουγκλάρεις ένα υγρό και αν δεν έχει ανάλυση θα σου βγάζει προειδοποίηση ασφαλείας ο browser...

Διαβάζω συνέχεια την άποψη σου περί επίσημου φόρουμ, αναλύσεις ειδικά στο φόρουμ κλπ. Το φόρουμ μας, δεν είναι ούτε η Παγκόσμια Βάση Ασφάλειας Ατμιστικών Υγρών, ούτε κάτι εφάμιλλο της αποθήκης σπόρων στη Νορβηγία. Δεν υπάρχει "επίσημο φόρουμ". Ένας χώρος κουβέντας είναι, στον οποίο όποιος θεωρεί ότι κάτι ενδιαφέρει τα μέλη, το γράφει. Που σημαίνει αυτόματα ότι αν κάτι δεν έχει αναλύσεις (ή ο γράφων βαριέται να ψάξει να τις βρει, όπως εγώ ας πούμε), δεν συνεπάγεται ότι αυτό δεν ενδιαφέρει κάποια μέλη. Υπάρχουν τόσα πολλά υγρά εκεί έξω, που αν βάζαμε τέτοια κριτήρια, θα ξέραμε μόνο δέκα! Τυχαίο το νούμερο!

Τώρα το κατά πόσο εκθειάζονται υγρά, αυτό έχει να κάνει με την αντικειμενικότητα και την ιδιοσυγκρασία κάποιου που αποφασίζει να γράψει ή να κάνει βίντεο. Και φυσικά έχει να κάνει και με την ομοιογένεια και σταθερότητα του εκάστοτε κατασκευαστή. Αυτό όμως μπορείς εύκολα να το παρακάμψεις καθώς με μία δυο δοκιμές, μπορείς να δεις αν ταιριάζεις με τα γούστα του εκάστοτε "reviewer". Και κατά πόσο λέει τα πράγματα με το όνομά τους. Για μένα πάντως, η υποχρέωση του οποιουδήποτε αποφασίζει να γράψει ή να κάνει βίντεο για κάποιο υγρό, είναι το να πει τα πράγματα ως έχουν και να απαντά σε ερωτήσεις. Οτιδήποτε άλλο, είναι έξτρα και το κάνει για την πάρτη του.

@superfuzz

Όταν δοκίμασα το My Man, δεν ήξερα καν τι έχει μέσα. Πρώτα το μύρισα (από το drip tip) και τρομοκρατήθηκα καθώς αναγνώρισα φράουλα και γάλα (και φοβήθηκα ότι θα έχει βούτυρο). Το άτμισα και όντως ήταν κρέμα φράουλα η οποία μου άρεσε. Όταν έδωσα πάνω από 30w σε κάτι κλάπτον, η σοκολάτα κυριάρχησε. Και προσωπικά μου θύμισε παγωτό soft που έτρωγα μικρός εδώ από έναν τύπο που έχει κλείσει χρόνια τώρα και έκανε κορυφαίο παγωτό. Παγωτό, όχι γάλα, σκόνη και αρωματικές ύλες! Το εν λόγω μαγαζί, είχε δύο μηχανές: Μία βανίλια σοκολάτα και μία βανίλια φράουλα. Εγώ ζητούσα πάντα φράουλα σοκολάτα και ο "μπαρμαν" έκανε διπλό δρομολόγιο. Δεν θα σου πω αν η σοκολάτα είναι Αιθιοπικής καλλιέργειας με 27% υγρασία και μαζεμένη από τις 12 κόρες του ιδιοκτήτη της φυτείας ή αν η φράουλα είναι καλλιεργημένη σε πλαγιά με πετρώδες έδαφος, πλούσιο σε κάλιο, αλλά θα σου πω όταν το ατμίσεις ξανά να το κάνεις σε ντρίπερ με κανένα κλάπτον ή twisted κατά προτίμηση, και σε πολλά watt. Παίζει και ένα άλλο αμερικάνικο που δεν μπορώ να θυμηθώ το όνομά του σε ίδιο προφίλ, αλλά εκεί η σοκολάτα είναι πολύ πιο έντονη. Και μόλις το βρω θα το περιλάβω καθώς ήταν όντως φανταστικό, κλάσεις ανώτερο από το My Man κατά τη γνώμη μου!

@spectrum

Το κειμενάκι για τις γεύσεις είναι όντως φανταστικό. Ακριβώς αυτό εννοούσα όταν έγραψα ότι η γεύση δεν είναι αίσθηση αλλά συναίσθημα.

Και ένα προσωπικό συμπέρασμα: οι Έλληνες ατμιστές, είμαστε απίστευτα απαιτητικοί σε παγκόσμιο επίπεδο. Αυτό είναι πολύ καλό κατά τη γνώμη μου, αρκεί να ξέρουμε γιατί ζητάμε ότι ζητάμε και όχι να το ζητάμε απλά για να πούμε κάτι. Υπάρχει και θα υπάρχει πάντα μια μερίδα που το κάνει αυτό σε σημείο υπερβολής, αλλά θέλω να πιστεύω ότι τουλάχιστον τα ατμιστικά που πληρούν τις προϋποθέσεις που θέτουν, τελικά τους ικανοποιούν. Σε αυτό, έχει βοηθήσει το μέγεθος της ελληνικής ατμιστικής αγοράς, η οποία αναπτύσσεται χωρίς μεγάλα μπαμ, αλλά με σταθερά ανοδικούς ρυθμούς. Δεν ξέρω αν είναι καλό που δεν έχουμε πολλές εταιρείες παραγωγής υγρών, και άρα εξαρτώμεθα από αγορές εξωτερικού και εισαγωγείς για νέες δοκιμές, αλλά σίγουρα δεν δίνεται η δυνατότητα αρπαχτής (εύκολα τουλάχιστον). Θεωρώ ότι σε μία αγορά όπως η Αμερική, εύκολα θα μπορούσε κάποιος να φτιάξει μια σειρά 5 υγρών, να την προμοτάρει χρησιμοποιώντας κάποιον πασίγνωστο και να βγάλει χρήμα. Εδώ, δεν μπορεί να γίνει αυτό. Γιατί είπαμε: είμαστε απαιτητικοί. Και καλά κάνουμε. Δύσκολα θα βρεθεί κάποιος εισαγωγέας να φέρει μια σειρά και να κάνει αυτό που έγραψα παραπάνω. Ιδιαίτερα αν δεν πρόκειται για κάτι φτηνό. Την άλλη μέρα το κύρος του θα είναι μηδέν, όπως και του "promoter". Και δεν είναι τόσο μεγάλη η αγορά ώστε μετά από τέτοια αρπαχτή, να βγει στη σύνταξη.

Αποσυνδεδεμένος stavraetos

  • **
  • 387
  • Φύλο: Άντρας
  • καυφανοπροβατακιας
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #43 στις: Αυγούστου 23, 2016, 17:14 »
Ισως να μην το εθεσα καιι σωστα ...το φορουμ αυτο ειναι το μοναδικο κατεμε που στην πλειοψηφια τους ενημερωνονται οι ελληνες ατμιστες...επομενως πιστευω πως αυτος που παρουσιαζει το καθε προιον εχει ηθικη υποχρεωση για αντικειμενικα σχολια και κριτικη του καθε προιοντος...
.διορθωσε με ανν κανω λαθος αλλα υπηρξε περιοδος που υπηρχε ζητηση για αναλυσεις υγρων απο εταιρειες αλλα και απο δοκιμες συσκευων και εμπειρειες και ιδιαιτερη πιεση των μελων προς τις εταιρειες
...πολλες οι περιπτωσεις ατμιστων που παραπλανηθηκαν και αλλλων τοσων που βοηθησαν...οι διαφορες παρουσιασεις και οχι μονο υγρων
Τωρα το πρεπει μπορει να μην σου αρεσει σαν λεξη ομως χωρις μη και πρεπει δεν υπαρχει εξελιξη δυστηχως...δεν υπαρχει η κοινωνια...αν σε πειραζει που γραφψ πως 'πιστευω οτι πρεπει'...τι να κανω...αλλα ας μην παιζουμε με τις λεξεις γιατι ο γραπτος λογος παρεξηγειτε καμια φορα...
Επι του θεματος θα ηθελα σαν ατμιστης να εβγαιναν υγρα με νεες γευσεις και χαρακτηρα τυπου ry4_virginia-...κτλπ πααρα συνδυασμος των ηδη υπαρχοντων αρωματων με φανταχτερες περιγραφες που οπως γραψαμε οι ποιο πολλες δεν ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα για πολλους λογους....τις περισσοτερες φορες
Το πειραμα θα το κανουμε?φιλικα παντα αφου εκτιμω την ασχολια σου με τα υγρα τοσο καιρο τον κοπο χρονο και τα χρηματα που εχεις ξοδεψει....θα ειχε ενδιαφερον δεν βρισκεις....?και φυσικα εχω δοκιμασειι πολλες προτασεις σου σε αρκετα diy με καλα αποτελεσματα αρκετες φορες....και θεωρω πως αν φτιαχνατε υγρα εσυ η ο σπεκτουμ(δοκιμασα καποτε δικια του εκδοχη μηλοπιτας και επαθα ζημια)θα ειχατε κανει μπαμ...στην αγορα

Αποσυνδεδεμένος stavraetos

  • **
  • 387
  • Φύλο: Άντρας
  • καυφανοπροβατακιας
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #44 στις: Οκτωβρίου 09, 2016, 15:14 »
FML, εδώ μπαίνουμε όλοι όσοι θέλουμε να διαβάσουμε για οικονομικά υγρά.
Νομίζεις ότι κάνει κακό εκτός από τις μάρκες που προτέινονται, να υπάρχει και μια συζήτηση για κάποια πράγματα που αφορούν την ποιότητα και την υγεία μας σε σχέση με τη χρήση τους?
stavraetos, αν νομίζεις ότι οι σοβαρές εταιρείες παραγωγής υγρών τα παρασκευάζουν όπως φτιάχνει ο καθένας μας diy, κατά την άποψη μου κάνεις μεγάλο λάθος.
Δεν είναι τυχαίο ότι η HALO η η FP είναι αυτό που είναι διαχρονικά και παγκόσμια. Εκτός κι αν ;εχουν καταφέρει να κοροιδεύουν όλο τον κόσμο με ένα ry4/ehtyl maltol ή μια βανίλα/μπέρμπον που ο καθένας μπορεί να φτιάξει στην κουζίνα του.

Όσο για το ότι δεν υπάρχει καινοτομία στα υγρά, τα ισοπέδωσες όλα...

ρε κολητε ποια ειναι η καινοτομια?στον συνδυασμο γευσεων?
φαντασια να εχει ο καθενας μας παπαδες κανει...
κανε μας την χαρη...και σκεψου λογικα...η χαλο εχει βγαλει 30 υγρα- ενα εχει καταναλωση αντε ακομα 2,
- η φπ εχει βγαλει 20 υγρα και αλλα 10 που τα εβγαλε και τα σταματησε ,και 1 εχει καταναλωση αντε 2...
μπαινεις σε ενα τοπικ για φθηνα υγρα και μας γραφεις στην ουσια" σκεφτειτε την υγεια σας δεν βαζουν καλη νικοτινη"...εσυ καταλαβαινεις στο ατμισμα ποια ειναι καλη νικοτινη η οχι σε ενα υγρο?εγω μετα απο 6 χρονια γευσεις χτυπημα και ντουμανι καταλαβαινω...φυσικα και ειναι αξιοσεβαστη μια εταιρεια οπως η χαλο...(για την FP θα διαφωνισω)...
-αποσα γνωριζω 2-3 αντε 4 ειναι οι εταιρειες που παραγουν αρωματα...οι υπολοιπες απλα πουλανε  με διαφορες καποια απο αυτα
-παγκοσμιως η φυτικη γλυκερινη και η προπυλενογλυκολη δεν παραγεται σε παραπανω απο 5 εργοστασια...ολες οι υπολοιπες εταιρειες απλα ετικετα βαζουν
-για την νικοτινη δεν γνωριζω,,,αλλα δεν θα καταλαβω και πολλες διαφορες
ε πως τα κανουν τα υγρα ρε φιλε... με περισσοτερη λεπτομερεια και περισσοτερη αναδευση...η τα βαζουν σε δρυινα βαρελια στους προποδες του ολυμπου να ωριμασουν...?(κανεις τηγ.πατατες σπιτι δεν σαρεσουν-πας στα goodys και τρελαινεσαι,,,θεμα ψυχολογιας ολα)
κυκλοφορουν συνταγουλες παραπλησιες για γνωστα υγρα...πολλες φορες καλυτερα απο τα γνωστα υγρα...υπηρξαν συνταγες που τις πηραν εταιρειες και τα εβγαλαν σε υγρα απο απλους ατμιστες....τι το παραλογο διαβασες εδω...
μην υποτιμαμε τα φθηνα υγρα και σπερνουμε τρομο...αλλος εχει στοχο το κερδος απο την καταναλωση αλλος απο τους εκλεπτισμενους πελατες...ο σουβλατζης να τελειωσει ο σαπιος γυρος του και το ο σεφ να φυγει η συναγριδα που εχει 4 μερες στο ψυγειο και θα στην σερβιρει με γκουρμε σαλτσα και πορτοκαλι,,,,

για το θεμα μας value of money apo κινα μερια ειναι τα λικουα...βγαινουν 3,60 τα 30μλ και αξιζει μια σαρωτικη ολα τα υγρα,,,,μια φορα το μηνα...10 κομιατια 300 μλ δηλ...36 ευρω...τιποτα αν σκεφτουμε οτι ελλαδα θα διναμε 120 ευρω

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 09, 2016, 15:21 από stavraetos »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171746 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275718 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15266 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13978 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9315 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42854 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35154 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557989 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182242 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 184 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9303 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364