vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

495 επισκέπτες, 3 χρήστες
camber, dkostas, Mimhsdr

Twitter

ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ

Αποσυνδεδεμένος stavraetos

  • **
  • 387
  • Φύλο: Άντρας
  • καυφανοπροβατακιας
ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« στις: Αυγούστου 20, 2016, 12:32 »
[με αφορμή αυτό]
Ή παρουσίαση όπως και γενικά οι περιγραφές που διαβάζω σε πολλες περιγραφές υγρών μου δίνει να καταλάβω ότι είναι τουρλου-γκουρμε...τι εννοώ....
Φροσκοψημενα μπισκότα....είναι ζεστά?και αν είναι ζεστα πως καταλαβαίνουμε αφού είναι σε παγωμένο γάλα...
Κρεμωδη φράουλα...λιωμένη έχει διαφορετική γεύση από την ολόκληρη?
Το νιφάδες ας μην το σχολίασω....όπως για το ντονατς υγρο
Υπάρχουν και υγρά για έμπειρους ή για άπειρους ατμιστες....?
Φυσικά ανάλογες περιγραφές έχουμε δει σε πολλά υγρά και προέρχονται απο διαφορες εταιρειες παραγωγους
Το σχόλιο μου δεν αφορά τον δοκιμάστη-παρουσιαστή αλλά σε όλα αυτά τα υγρά που δίνουν τέτοιου είδους περιγραφές για να ανεβάσουν την τιμή και να πουλήσουν και φυσικά γίνονται ανάρπαστα....
Βέβαια θα αρκούσε μία περιγραφή μπισκότα φράουλα βανίλια..τι επιγευση χτύπημα ντουμάνι έχει.τ ι μυρωδιά αφήνει στον χωρο..πρώτα απολα τις αναλύσεις του υγρού και φυσικά που παρασκευάζονται και πώς....με τι συνθήκες....
Ας απλουστευσουμε την ζωή μας....
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 20, 2016, 22:45 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος superfuzz

  • **
  • 160
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #1 στις: Αυγούστου 20, 2016, 13:03 »
Ή αλήθεια είναι πως υπάρχουν γεύσεις για έμπειρους. Αν έχεις δοκιμάσει 300 αρώματα θα καταλαβαίνεις περισσότερες γεύσεις, πιο λεπτές. Acquired taste λέγεται.
Επίσης όπως υπάρχουν απλά και νόστιμα υγρά, υπάρχουν και πολύπλοκα νόστιμα.
Για τις περιγραφές υγρών ίσως να είναι υπερβολικές, αλλά όταν υπάρχουν τόσα πολλά υγρά (και τόσοι πολλοί ριβιούερς) χρειάζεται να είσαι περιγραφικός. Κανείς δεν θα αγοράσει ένα υγρό μπανάνα-φράουλα γιατί υπάρχουν άπειρα. Έχει όμως μεγάλη διαφορά αν ή μπανάνα θυμίζει τηγανισμένη μπανάνα.

Είναι και ψυχολογικό το θέμα γι αυτό και βλέπεις τις εταιρίες να ξοδεύουν πολύ ενέργεια στα γραφιστικά, στο πακέτο, στις περιγραφές..

Για το αν θα εμπιστευτείς μία εταιρία, υπάρχει υλικό διαδίκτυο... Ειδικά για γνωστές όπως αυτή εδώ. Μπορείς να διαβάσεις εμπειρίες άλλων, να δεις αν και πως επικοινωνεί με τους πελάτες, αν δίνει αναλύσεις, φωτογραφίες από το εργαστήριο της... Αν περιμένεις να στα δώσει στο πιάτο ένας άλλος, σώθηκες.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 20, 2016, 13:09 από superfuzz »

Αποσυνδεδεμένος stavraetos

  • **
  • 387
  • Φύλο: Άντρας
  • καυφανοπροβατακιας
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #2 στις: Αυγούστου 20, 2016, 15:12 »
η γευση ειναι καθαρα υποκειμενικη και στηριζεται στον γευστικο καλυκα του καθε ανθρωπου ο οποιος δεν παιρνει εμεπειρειες μονο απο τα υγρα αλλα γενικα απο ποτα και τροφιμα...εχω δοκιμασει τοσα χρονια αρκετες γευσεις και αν μου δωσεις τηγανιτη μπανανα η βραστη μπανανα...μπανανα θα την ονομασω.

ακου τηγανητη μπανανα..χαχαχα
φιλε μου υγρα μπανανα φραουλα υπαρχουν πολλα...συμφωνω .....ομως διαφερει σε καθε υγρο η ισσοροπια-η ενταση που εχει το καθε  αρωμα μεσα στο υγρο...το χτυπημα...η οσμη στο χωρο...η επιγευση...η συμπεριφορα ακομα και σε ορισμενους ατμοποιητες...
τωρα απο τα συγκεκριμενα υγρα:
το ενα υγρο ειναι μπισκοτο-φραουλα-βανιλια-καραμελα
και το αλλο βατομουρο βουτηρο βανιλια...

πιστευω πως και ο ιδιος ο κωστας που το παρουσιασε προτου ακομα βγουν αυτα τα υγρα εχει δοκιμασει αναλογους συνδυασμους με περισσοτερη η λιγοτερη επιτυχια και πολλοι απο εδω...

καθε εταιρεια παραγωγος εχει δικαιωμα να προμοταρει οπως θελει το προιον του ομως δεν νιωθεις οτι οταν στην περιγραφη υπαρχουν λεξεις οπως "φρεσκοψημενα" "τηγανητα" "γαλα στρουθοκαμηλου"...οτι ειναι σαν να απευθυνεται σε χαιβανια?με φερνει χρονια πισω που οταν πηγαιναμε να αγορασουμε υγρο μας ελεγαν παρε αυτο εχει γευση camel κτλπ

εδω ειναι  επισημο φορουμ και εφοσον καποιος αναλαμβανει την παρουσιαση υγρων καλο ειναι να ποσταρονται αναλυσεις και πληροφοριες της καθε εταιρειας...

ημαρτον ξαφνικα εχουν σκασει μυτη 1000 υγρα ......ολα γκουρμε για ειδικους..... χωρις αναλυσεις χωρις πληροφοριες...... και ολα μα ολα γκουρμε...

υγ;η καλυτερη περιγραφη που ειχα διαβασει καποτε ηταν:"αργοψημενα καπνα αμερικανικης παραγωγης,τα οποια καραμελωνοται και βραζονται με φυσικη βανιλια για 48ωρες" η αλλιως RY4...

Διαγραφή άμεσης παράθεσης

« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 21, 2016, 00:57 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος superfuzz

  • **
  • 160
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #3 στις: Αυγούστου 20, 2016, 18:43 »
Ονόμασε τα όπως θες, αλλά κάνεις λάθος. Μάλλον δεν καταλαβαίνεις πως οι περιγραφές αφορούν στο τι θυμίζουν. Σα να πιστεύεις πως αν πάρεις παγωτό βανίλια υγρό θα περιμένεις να είναι παγωμένο όταν το ατμίζεις, κι όταν δεις πως δεν είναι θα φταίει αυτός που στο πούλησε. Αν δεν θες να σε περνάνε για χαιβάνι, μην σκέφτεσαι σαν χαιβάνι.

Αποσυνδεδεμένος stavraetos

  • **
  • 387
  • Φύλο: Άντρας
  • καυφανοπροβατακιας
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #4 στις: Αυγούστου 20, 2016, 21:21 »
καπου με πιανεις καπου με χανεις....εφοσον δεν ειναι γαλα με χαμηλα λιπαρα η καραμελωμενες τρουφες κτλπ...δεν χρειαζεται να το γραψει ο παραγωγος...εσυ μπορεις να προσποιησαι οτι ατμιζεις γκουρμε παγωτο με παστα φραουλας και να το αγοραζεις 25 ευρω....εγω προτιμω να ατμισω βανιλιτσα με φραουλα και να την πληρωσω 10 ευρω...τωρα ο καθενας εχει τον τροπο του να αποδεικνύει οτι δεν ειναι χαιβανι..εσυ μπορεις να επαναλαμβανεις απο μεσα σου συνεχεια "δεν ειμαι χαιβανι"...εγω πολυ απλα θα αποφυγω τετοια γκουρμεδιαρικα υγρα για εμπειρους ατμιστες....μονο εμπειρους....χαχαχαχ

μου θυμιζει η ολη κατασταση καποια τουριστικα μαγαζια που πουλανε σε βαζακια φυλλα "αγριας" ελιας για 10 ευρω....

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 21, 2016, 00:58 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος superfuzz

  • **
  • 160
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #5 στις: Αυγούστου 20, 2016, 21:40 »
Βρε συ εγώ 2 μήνες ατμίζω όλους κι όλους. Δεν είμαι κανένας γευσιγνώστης. Κυρίως diy υγρά κάνω κι από εκεί έχω καταλάβει πως ναι το ένα άρωμα μπανάνας μπορεί να θυμίζει μπανάνα ώριμη, το άλλο τηγανισμένη... (Τονίζουμε εδώ ξανά το "θυμίζει", γιατί αν θες μπανάνα σπλιτ τότε παρήγγειλε μπανάνα σπλιτ, όχι ατμιστικό υγρό.) Κι έχω δοκιμάσει 20 αρώματα ξέρω γω όλα κι όλα. Φαίνεται όμως το πόσο μεγάλη διαφορά μπορεί να έχει ένα υγρό από ένα άλλο, ακόμη κι από λεπτομέρειες.
Δεν επαναλαμβάνω τίποτα μέσα μου, εσύ μίλησες για χαιβάνια  :tongue_smilie:

(για τα πρίμιουμ πάντως έχεις δίκιο, άλλο είναι τα πραγματικά πρίμιουμ κι άλλο τα μαζικής κατανάλωσης..)

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #6 στις: Αυγούστου 20, 2016, 21:58 »
Σταυραετέ χάνεις όλο σου το δίκιο όταν αναφέρεις ότι δεν εκτιμάς την τηγανητή μπανάνα. Blasphemy.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #7 στις: Αυγούστου 20, 2016, 23:23 »
Πολύ ενδιαφέρον το θέμα και με πολλές πτυχές. Θα προσπαθήσω να σχολιάσω κάποιες από αυτές.

ερωτήσεις


1) μπορούν κάποιοι να διακρίνουν την τηγανητή από την ωμή μπανάνα;
2) οι εντυπώσεις των ριβιούερς είναι πραγματικές ή πλουμισμένες;

απαντήσεις

1) Έχει άμεση σχέση με τα βιώματά μας. Όταν κάποιος λέει "κατουριέμαι" όλοι το καταλαβαίνουμε, διότι όλοι το έχουμε βιώσει.
Όταν κάποιος λέει "ονειρεύτηκα ότι..." το καταλαβαίνουμε, διότι όλοι έχουμε ζήσει ανάλογη εμπειρία.
Όμως, όταν κάποιος λέει "έχω δει UFO και αισθάνθηκα ότι..." χαμογελάμε με ειρωνεία και οίκτο, γιατί...
Διότι στηριζόμαστε στην πλειοψηφία που δεν έχει δει, κι αυτό μας δίνει το "ηθικό" ταμπου-δικαίωμα να χαρακτηρίζουμε κάτι ως "λογικό" ΄ή άλλου κόσμου.
Προσωπικά, δεν θυμάμαι να έχω δοκιμάσει τηγανητή μπανάνα, αλλά αν με ρωτήσει κανείς πώς τη φαντάζομαι, θα συμφωνήσω με το νόημα των όσων έγραψε ο Σταύρος, "μια μπανάνα πιο ζεστή με λάδια τυλιγμένη".
Ίσως το όλο θέμα μπορεί να παραλληλιστεί με το χρώμα και πώς το εννοούν γυναίκες και άντρες.
Αν είσαι άντρας δες κάτι πράσινο και ρώτα την πρώτη γυναίκα που θα βρεις να σου πει τι χρώμα είναι...  ;D
Ίσως, λοιπόν, οι "γευστικοί κάλυκες" παίζουν κάποιο παιχνίδι μαζί μας, που δεν έχει σχέση με το φύλο αλλά ποιος ξέρει με τι...
Παράδειγμα το λατάκια...
Το γνώρισα το 2011, σαν "η μυρωδιά που έχουν τα ξύλα στην Κούβα, όταν ο καυτός ήλιος στεγνώνει τα προς πούρα καπνά από πάνω τους και τα εμποτίζει με τη χαρακτηριστική μυρωδιά".
Το αγόρασα, το συνδύασα, το έμαθα και το αγάπησα, όμως το 2014 διάβασα περιγραφή του panos (άμα θέτε λινκ, 3 μεροκάματα) ότι είναι μη αρωματικός καπνός πίπας.
Ποιος έχει δίκιο;
Συμπέρασμα: ΑΝ έχουμε βιώματα που έτυχε να μην έχουν άλλοι και ΑΝ έχουμε αισθητήριο γεύσης πάνω του μέσου όρου, μάλλον έχουμε πρόβλημα μεταδοτικότητας...

2) Προφανώς λοιπόν, με βάση τα παραπάνω, κάποιοι ριβιούερς το έχουν και κάποιοι κοροϊδεύουν.
Πώς θα το καταλάβουμε;
Όπως καταλαβαίνουμε το οποιοδήποτε ποιοτικό στους άλλους τομείς.
Ακούω τα τραγούδια του τάδε γιατί έχει φωνάρα ή έχει φωνάρα αλλά δεν τον ακούω γιατί είναι παλιοχαρακτήρας;


Πιάστηκα γράφοντάς τα όλα αυτά.

Όπως τότε, με τη μεγάλη μαγνητική θύελλα στα Μαγκελιανά νεφελώματα, που το σκάφος μύριζε σαν σάλτσα από καμένο χυμό αβοκάντο, που κρατήθηκε 3 μήνες να ωριμάσει σε υπόγεια αποθήκη του Μπέτελγκεζ, ποδοπατήθηκε από κάλτσα ξυλοπόδαρου φαντάρου και ξεχάστηκε στο φούρνο, στους 175 κουλουράκι μισοφέγγαρο για 13 λεπτά επιπλέον.

Αλήθεια, οι καλύτερες περιγραφές των χειρότερων γεύσεων αντιγράφουν το συναίσθημα ή διεκδικούν την "ηθική = έγραψα κι εγώ εδώ" αναγνώριση;


Όσο για τα ψηλά φορτηγά (χαϊβάνια) και το "αυτός άρχισε πρώτος" λίγα είναι τα ποστ και με χρονολογική σειρά. Τα συμπεράσματα βγαίνουν αβίαστα και είναι άσχετα με "βιώματα".
Μην το χαλάσουμε το θέμα, είναι τόσο ενδιαφέρον...
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 20, 2016, 23:30 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος stavraetos

  • **
  • 387
  • Φύλο: Άντρας
  • καυφανοπροβατακιας
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #8 στις: Αυγούστου 20, 2016, 23:52 »
Αν συγκεντρωσουμε ολες τις περιγραφες των πριμιουμ υγρων και τις δωσουμε σε chef 5αστερων θα σκισει τα πτυχια του και θα αυτοκτονησει....
Για τον φιλο ποιο πανω...δεν χρειαζεται να εχειςς δοκιμασει οτι υγρο υπααρχει για να καταλαβεις αν μια περιγραφηειναι εεπιεικως γελοια...και απτο καραμελα σοκολατα σε παραπεμπει στο σοκολατα βοργουνδιας με κοματακια τραγανης καραμελα....δηλαδη κανει κρατς οταν το ατμιζεις?
Υπαρχει καραμελα ατμος και καραμελα flavorwest...πχ..διαφερουν φυσικα απο στομα σε στομα απο ατμοποιητη σε ατμοποιητη και παντα σε σχεση με τα βατ...ομως δεβ παυει να ειναι καραμελα...
Και οχι καραμελα αργοψημενη 
καιμαριναρισμμενη με κλωναρακια βανιλιας....ε δεν θα δωσω 20ε παραπανω για να μου πουλησουν παραμυθια...αλλοι τα δινουν μεγια τους με χαρα τους

Αποσυνδεδεμένος jimmy

  • **
  • 127
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #9 στις: Αυγούστου 20, 2016, 23:55 »
Ολες οι εταιριες τα κατασκευαζουν σε χημικο εργαστηριο για να σου δοση την γευση την αναλογη,  δεν υπαρχει κατι
διαφορετικο στον τροπο παρασκευης απλος οι Αμερικανοι και οι Ιταλοι εχουν καλυτερη ποικοιλια και εμπειρια στο 
ειδος αυτο π.χ οι Αμερικανοι ειναι μαγοι στην φραουλα τα πετυχαινουν σε τσιχλες,παγωτα κ.α

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #10 στις: Αυγούστου 21, 2016, 00:07 »
Φροσκοψημενα μπισκότα....είναι ζεστά?και αν είναι ζεστα πως καταλαβαίνουμε αφού είναι σε παγωμένο γάλα...
Άλλη γεύση βγάζει το μπισκότο όταν είναι ζεστό και το βουτάς και άλλη όταν είναι σε θερμοκρασία δωματίου.
Πως καταλαβαίνεις πως το μπισκότο είναι σε παγωμένο γάλα; Βούτα ένα μπισκότο μέσα, μύρισε το και φάτο.
Ο συνδιασμός γεύσης και οσμής είναι η γεύση που θα 'πρεπε να αναπαράγει το ατμιστικό υγρό.
Κρεμωδη φράουλα...λιωμένη έχει διαφορετική γεύση από την ολόκληρη?
Μέρα με τη νύχτα. Άλλη γεύση έχει το φρούτο φράουλα, άλλη η μαρμελάδα φράουλα, άλλη ο χυμός,
άλλη το σιρόπι και άλλη η κρέμα-αλοιφή ζαχαροπλαστικής. Φρούτο φράουλα δε μπορώ να φάω, αλλά
κρέμα φράουλα (που βάζουν και στις κρέπες) μπορώ να φάω κουβάδες. Και επειδή είμαι fan των υγρών
με φράουλα & κρέμες, καταλαβαίνω απίστευτη διαφορά από υγρό σε υγρό.
Το νιφάδες ας μην το σχολίασω....
Και αυτό το καταλαβαίνεις ως extra γευστικές νότες εδώ και εκεί.
Υπάρχουν και υγρά για έμπειρους ή για άπειρους ατμιστες....?
Ναι. Άπειρος ατμιστής παίζει να μην μπορεί να καταλάβει το πλήθος των γεύσεων.
Όπως και να μην μπορεί να απομονώσει τη γεύση που έχει σκοπό να βγάλει το υγρό.
Πχ άπειρος ατμιστής παίζει να κάνει το 5 Pawns - Gambit και να γεύεται ξερατά.
Έμπειρος μπορεί να εκλάβει πιο σωστά τη γεύση και να έχει τρομερή ατμιστική εμπειρία.
Επίσης στο έμπειρος VS άπειρος, πολλά υγρά θέλουν συγκεκριμένα στησίματα (πχ πολλά W)
όπως και συγκεκριμένους ατμοποιητές για αναδείξουν τον γευστικό τους χαρακτήρα κάτι που
ο άπειρος παίζει να μην τον γνωρίζει καν και το υγρό να καταλήξει "άδικα" στον νεροχύτη/
χαρισμένο/πουλημένο.
Βέβαια θα αρκούσε μία περιγραφή μπισκότα φράουλα βανίλια.
Όχι με τίποτα. Άμα πάρω ένα τέτοιο υγρό θέλω όσο πιο αναλυτική περιγραφή γίνεται.
Τι μπισκότο είναι αυτό; Βρώμης, βουτύρου, κάτι άλλο; Η φράουλα είναι φρούτο, κρέμα,
σιρόπι, τί; Η βανίλια θυμίζει πικρή βανίλια και την γλυκίζουν τα υπόλοιπα; Είναι γλυκιά;
Θυμίζει custard μήπως ή French βανίλια; Ποιές γεύσεις επικρατούν και σε τί στησίματα;
Όλα αυτά είναι άκρως σημαντικές πληροφορίες.
εχω δοκιμασει τοσα χρονια αρκετες γευσεις και αν μου δωσεις τηγανιτη μπανανα η βραστη μπανανα...μπανανα θα την ονομασω.
Όπως και με τη φράουλα, μπανάνα φρούτο δεν τρώω, αλλά κρέμα μπανάνα (που βάζουν και
στις κρέπες) μου αρέσει. Τηγανιτή μπανάνα έχει τεράστια διαφορά από την κανονική όπως και
ότιδήποτε είναι raw και ψήνεται/τηγανίζεται.

Στο ό,τι οι εταιρείες το παρακάνουν, εν μέρη συμφωνώ, το marketing ανέκαθεν το "παρακάνει".
Και στην έλλειψη αναλύσεων επίσης συμφωνώ. Το ό,τι κυκλοφορούν άπειρα gourmet υγρά το
θεωρώ άκρως θετικό μιας που δεν είμαι fan των μονόπλευρων γεύσεων. Εκεί που χαλιέμαι (πέρα
από την έλλειψη αναλύσεων) είναι 1. στις τιμές και 2. πολλά δεν ανταποκρίνονται στις περιγραφές
τους (όχι όλα, προς Θεού). Περιμένεις να ατμίσεις κάτι ...νόστιμο και τελικά δεν είναι. Α! Και στα
κατάλοιπα. Σχεδόν όλα τα gourmet αφήνουν από μπόλικη εώς άπειρη μπίχλα. Ζω για τη μέρα που
τα gourmet υγρά θα αφήνουν normal-λίγα κατάλοιπα (και ίσως να είναι και λιγότερα ακριβά), αν
και δεν το κόβω να συμβαίνει ποτέ αυτό. lol.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 21, 2016, 00:15 από FML »

Αποσυνδεδεμένος stavraetos

  • **
  • 387
  • Φύλο: Άντρας
  • καυφανοπροβατακιας
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #11 στις: Αυγούστου 21, 2016, 01:57 »
Τελεια η τοποθετηση σου φιλε μου και ακομα καλλυτερος ο επιλογος σου ...οι περιγραφες δεν ανταποκρινονται στην γευση....ειναι ψιλες οι τιμες δεν εχουν αανλυσεις....στην ουσια στον επιλογο σου εγραψες αυτα που γραφω ποιο πανω...
Και το κανω ποιο βλαχικα να το καταλαβουμε....εδω σεφ...ζαχαροπλαστες.... δεν πετυχαινουν τις γευσεις ....που προσφερουν στο πιατο...τις πετυχαινουν ατομα με υλικα που κυκλοφορουν_αρωματα απο 5 _6 εταιρειες αρωματων?μα πανω κατω ολοι χρησιμοποιουν τα ιδια αρωματα...κοροιδευομαστε μεταξυ μας?

Υπαρχει ry4 σε 6-εταιρειες με μικροαλλαγες...
Θα διαφωνισω μαζι σου στην εμπειρεια της γευσης ...πχ ο αλλος πινει μπερμπον ακριβα και του δινεις να ατμισει μπερμπον σε υγρο και κοβει τις φλεβες του...γιατι νομιζει οτι επαθε αλτσχαιμερ...
Τελος να πω πως ουδεποτε εκανα ολοκληρο μπουκαλι απο γκουρμεδιαρικα υγρα απλα και μονο γιατι κουραζαν μυτη και λαιμο...

Αποσυνδεδεμένος geanagno

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #12 στις: Αυγούστου 21, 2016, 02:05 »
Η γεύση και συγκεκριμένα η αντίληψη της διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο αλλά και επηρεάζεται από πολλούς παράγοντες, όπως από άλλες αισθήσεις αλλά και από την ψυχολογία. Για αυτό άλλωστε, βλέπουμε ότι ορισμένοι αντιλαμβάνονται γεύσεις που άλλοι δεν μπορούν να καταλάβουν ή ότι το αγαπημένο υγρό μου είναι το χειρότερο για κάποιον άλλον κτλ. Μου έχει τύχει πάρα πολλές φορές να μου δώσει φίλος να δοκιμάσω κάποιο "απίστευτο" υγρό, για να διαπιστώσω λίγο αργότερα ότι είναι πραγματικά πολύ μέτριο (ή και χάλια  :)) )

Ένα εξαιρετικό άρθρο για την γεύση και τον τρόπο που οι άνθρωποι την αντιλαμβάνονται διαφορετικά είχε δημοσιεύσει η Independent (Link)

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #13 στις: Αυγούστου 21, 2016, 02:18 »
O καιρόc γάρ εγγύc



δεν αργούμε, κοντεύουμε, ήδη είμαστε στο 1ml/1ευρώ
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 21, 2016, 02:36 από tzifos_f1 »

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #14 στις: Αυγούστου 21, 2016, 02:29 »
Πωωω....
Ό ντε τουαλέτ τα κάνανε τα 5 πιόνια.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171781 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275865 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15277 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13982 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9328 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42894 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 408 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35203 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558123 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182290 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 187 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9341 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364