vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

404 επισκέπτες, 2 χρήστες
thanos1071, Jorge

Twitter

Για οσους ατμιζουν... τα ιδια!

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Για οσους ατμιζουν... τα ιδια!
« Απάντηση #30 στις: Αυγούστου 01, 2016, 03:30 »
Ego t 
Κουτάκι seb dna30
Nemesis
Atermon
Warriors
Hana mods
Svd
Istic 20-40-10
Pico
Sx350 κατασκευή Κωστα σειση
Αν συνεχίσω σε ατμοποιητες Μοντ και υγρά θα γίνει σεντόνι για ταξιαρχία
Σε αυτά και άλλα Πολλά σταθερός τα τελευταία 2,5 χρονια

Αποσυνδεδεμένος ralloss

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Για οσους ατμιζουν... τα ιδια!
« Απάντηση #31 στις: Αυγούστου 01, 2016, 03:58 »
Κι εγω μια απο τα ιδια.
Ατμιστης ενα χρονο τωρα, τους τελευταιους μηνες ατμιζω αποκλειστικα με εβιβα κλ, vtc mini  και βαση abuelos.
Αν εξαιρεσεις την αντισταση που αλλαζω καθε μηνα περιπου, δεν ασχολουμαι πλεον. Μονο υγρα γεμιζω κι ετοιμος.

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Για οσους ατμιζουν... τα ιδια!
« Απάντηση #32 στις: Αυγούστου 01, 2016, 08:11 »
Ο papoys, εγώ και το "συνάφι" μας πιανόμαστε;  :dontknow: :D

Πήρα αφορμή από τον συνοδοιπόρο μου και απλά θα ήθελα να πω το εξής.

Θεωρώ ότι η σταθερότητα σε ατμιστική συσκευή καθώς και σε υγρό  είναι το παν για να μην ξεφεύγεις από το δρόμο σου.
Οι διαφορετικές συσκευές φέρνουν διαφορετικό χτύπημα όπως και τα διαφορετικά υγρά με αποτέλεσμα ο ατμιστής ποτέ να μην είναι ικανοποιημένος
από την συσκευή ή το υγρό που ατμίζει και πάντα να ψάχνει κάτι τέλειο το οποίο όπως έχει αποδειχθεί δεν υπάρχει.

Έτσι βρίσκεται σε μία αέναη αναζήτηση της τέλειας ατμιστικής συσκευής και του τέλειου υγρού το οποίο ποτέ δε βρίσκει. :yes: 

Επειδή βρίσκομαι και στα όρια ενεργοποίησης του αλτσχάιμερ  ;D θα σας πω το εξής,Θυμάμαι ότι από τη στιγμή που άρχισα να ατμίζω σταθερά
με την ego μπαταρία μου τον περιβόητο τότε ατμοποιητή crystal c :thumpup:  και σκέτη ατμιστική βάση  50-50 στα 0,15 νικοτίνη μέσα σε 7-8 μήνες κατάφερα
να μην χρειάζομαι πλέον και το η.τ.

Άρα για μένα παίζει αν όχι το μεγαλίτερο,πολύ μεγάλο ρόλο η σταθερότητα σε ατμιστική συσκευή και υγρό ειδιικά αν είναι χωρίς αρώματα για κάποιον
που θέλει να ξεφύγει και από το η.τ.

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: Για οσους ατμιζουν... τα ιδια!
« Απάντηση #33 στις: Αυγούστου 01, 2016, 08:30 »
Συνοδοιπόρε θα διαφωνήσω εν μέρει. Αυτή η αέναη αναζήτηση που περιγράφεις μπορεί να μην είναι ιδανική για να διακόψεις και το άτμισμα, αλλά σίγουρα σε κρατάει μακριά από το ΚΤ. Παίζει ρόλο λοιπόν σε τι φάση είναι ο καθένας.
Προσωπικά συνέχισα να αγοράζω νέες συσκευές και μετά τη διακοπή του ΗΤ χωρίς να "κινδινέψω" να ξαναατμίσω. Αν δεν το έκανα... ΙΣΩΣ να άναβα ένα ΚΤ... Ύπουλο πράγμα.

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Για οσους ατμιζουν... τα ιδια!
« Απάντηση #34 στις: Αυγούστου 01, 2016, 08:51 »
Σωστή και αυτή η άποψη.  :yes:  :bye:

Βέβαια εγώ και σύμφωνα με την καταγωγή και τα χούγια (Ηπειρώτης και ολίγον τι φιλοχρήματος  ;D ) δεν την εγκρίνω.  :))

Όλο χούγια είμαι πανάθεμά με. :wall:

Αποσυνδεδεμένος apostolisd

  • **
  • 109
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Για οσους ατμιζουν... τα ιδια!
« Απάντηση #35 στις: Αυγούστου 01, 2016, 08:55 »
Σε θέμα εξοπλισμού, σχετικά σταθερός. Αλλάζω μεν ανά 6μηνο-χρόνο μοντ και ατμοποιητή αλλά στο ενδιάμεσο σταθερά ένα απ' το καθένα. Πχ εδώ και 9 μήνες  vtc κι 6 μήνες ο cubis. Τα υπόλοιπα τα τρώει το συρτάρι.

Στα υγρά πάλι, σταθερά εδώ και 2,5 χρόνια φράουλα μπανάνα 50-50, με εναλλαγές σε χωρίς άρωμα πού και πού. Μόνη παρασπονδία την περασμένη εβδομάδα που δοκίμασα και πήρα μήλο. Γενικά, κάτι πάει στραβά με τη γεύση μου, δε μου αρέσει τίποτα σχεδόν.

Αποσυνδεδεμένος Miltosm

  • *
  • 26
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Για οσους ατμιζουν... τα ιδια!
« Απάντηση #36 στις: Αυγούστου 01, 2016, 09:15 »
Αγορασα το πρωτο μου η.τ μολις ειδα καποιον με ενα στο χερι. Νομιζω Οκτωμβριο του ˊ09. Μεχρι πριν 1μιση χρονο ημουν με bdc και μπαταριες 650 & 1100. Μεχρι τοτε σπανια αναβα κ.τ. και περασα και ενα χρονο καπου πιο πισω με μηδενικη νικοτινη και σε φαση να ξεχναω να παρω τζουρα και 4-5 ωρες. Απο τη στιγμη που αρχισα τα sub-ohm με ενα istick 50w (τραγικο, χαλασε στο μηνα) αρχισα να αγοραζω αρωματα , πηρα το 40w istick το οποιο ηταν καλο αλλα το χαρισα στην κουνιαδα μου, πηρα το ipv d2  και πιο μετα και το cuboid, τα οποια αν δε χαλασουν δε βρισκω λογο να τα αλλαξω και ειμαι με 2 subtank mini.  Απο τοτε που αρχισα τα πειραματα δυστυχως κανω σχεδον καθημερινα 2-5 κ.τ. Οποτε η σκεψη μου πλεον ειναι να βρω καποιο συνδυασμο σταθερο που να μου αρεσει πραγματικα για να πεταξω τελειως το κ.τ . 
Απο τη μια θεωρω πως  το ατμισμα ειναι ευλογια για μας τους καπνιστες (και πρωην) και πρεπει να δοκιμαζουμε γευσεις απο την αλλη η αναζητηση και η ασταθεια με χαλασε.
Υ.Γ. Παρηγγειλα κι ενα   fodi 2 να καταλαβω τι εννοειτε οταν λετε πολυ ωραια γευση ο ατμοποιητης. (Μυαλο δε βαζω)

Αποσυνδεδεμένος kristoff

  • **
  • 365
  • Φύλο: Άντρας
    • workfolio
Απ: Για οσους ατμιζουν... τα ιδια!
« Απάντηση #37 στις: Αυγούστου 01, 2016, 10:38 »
Ατμίζω ήδη 3,5 χρόνια (πως πέρασαν έτσι...;;; :)))
Τα τελευταία 3, σχεδόν μόνιμα με δυο  The Dripper by Leo...
Σχεδόν μόνιμα γιατί αυτό το τελευταίο εξάμηνο έχει αρχίσει και με κουράζει
το στήσιμο του dripper (nrn) αλλά και το στάξιμο γενικότερα, κι έτσι έχω ξαναμπεί στο
τριπάκι της εποχής που ξεκίνησα...
Αγόρασα κάποιους άτμο, ντρίπερ χωρίς non, τανκάτους, ακόμα και mesh
και δοκιμάζω, αλλά στα ντριπεράκια μου ξαναγυρίζω (αν και για να είμαι ειλικρινής, βλέπω ελπίδα στο mesh).

Mods, τον 1,5 τελευταίο χρόνο παίζω με ένα istick20 (πολύ stealth με τον dripper) και ένα Al mood dna 30 (1 χρόνος αυτό).
Πριν από αυτά, vamo, zmax και μηχανικά sirius, roller (όλα για κάμποσο διάστημα, κάποια σε παράλληλη χρήση)
κι ένα sigelei που όμως έφυγε σε λιγότερο από μήνα γιατί δεν με βόλεψε το κουμπί του.

Από υγρά, ξεκίνησα με καπνικά και αγάπησα τα RY4-τριμπεκοειδή. Ακόμα τα αγαπώ και δεν τα έχω σταματήσει.
Προτίμηση σε TPA, Inawera, Aunty Beca και Orion's tribute.
Δοκιμάζω συχνά νέες γεύσεις, καπνικές και μη, αλλά πάντα υπάρχει έτοιμο RY4 στην καβάτζα αλλά και στην τσάντα.

Μαζί με αυτά, και για σχεδόν 2,5 χρόνια τώρα, μου κάνει παρέα κι ένας μίνι ναυτίλος, που δεν τον πέταξα από το παράθυρο
γιατί λυπήθηκα στα 35 ευρά που είχα δώσει... κι έτσι, αραιά και που, αγοράζω καμιά απλή κεφαλή και τον χρησιμοποιώ
μόνο για σκέτη VG, όταν θέλω να "ξελαμπικάρω" από τις γεύσεις.


Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Για οσους ατμιζουν... τα ιδια!
« Απάντηση #38 στις: Αυγούστου 01, 2016, 11:01 »
μπαταρίες:
ego
Lava
diy κουτάκι
iStick, από το Πάσχα

ατμοποιητές:
ναυτίλος, εδώ και 26 μήνες

υγρά:
εδώ και 56 μήνες, diy σοκολάτα-μπανάνα-φράουλα
εδώ και ένα χρόνο, πού και πού, αντιγραφή μιας κόπιας ενός κλώνου του μακρουλού κάστρου

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Για οσους ατμιζουν... τα ιδια!
« Απάντηση #39 στις: Αυγούστου 01, 2016, 11:15 »
Το φαινόμενο δεν το έστησες ακόμη, Μιχάλη;;;  :D

Papoys, δεν υπάρχει κανόνας. Θα έλεγα ότι αρκετά από τα άτομα που έχω γνωρίσει να χρησιμοποιούν τον ίδο εξοπλισμό για μεγάλα χρονικά διαστήματα, τελικά το έκοψαν ή το περιόρισαν δραματικά ή έριξαν τη νικοτίνη στο 0.  Άλλα πάλι, όχι! Δεν θα το ποστάρω ως κανόνα. 
Δε γνώρισα ως τώρα κάποιον που να αλλάζει συχνά εξοπλισμό και να το έκοψε, αλλά ούτε αυτό θα το θεωρήσω αυτό κανόνα, διότι αυτός που δεν ξέρω δεν είναι απαραίτητα αυτός που δεν υπάρχει. 
Για κάποιους η συνεχόμενη αλλαγή εξοπλισμού δεν είναι η αιτία, αλλά το αποτέλεσμα της ελλειπούς ικανοποίησής τους από το άτμισμα. Εχω γνωρίσει άτομα που στρέφονταν σε ολοένα και πιο βαρύ εξοπλισμό, διότι ουσιαστικά ήθελαν να επιστρέψουν στο τσιγάρο και προσπαθούσαν να το αποφύγουν. Κι αυτό όμως δεν είναι κανόνας. 
Για πολλούς επίσης, η εναλλαγή στον εξοπλισμό είναι ποικιλία, που κάνει πιο ευχάριστο το άτμισμα. Για άλλους είναι καταναλωτισμός. 
Σε σχέση με το τσιγάρο, το η.τ. διεγείρει ταυτόχρονα και τη γεύση με την όσφρηση, αλλά έχει να κάνει και με την αισθητική, οπότε είναι λογικό να τίθεται θέμα ποικιλίας και εναλλαγών στα υγρά και τον εξοπλισμό. 

Αποσυνδεδεμένος Diver

  • ***
  • 692
  • Φύλο: Άντρας
  • H νεκροψία θα δείξει ....
Απ: Για οσους ατμιζουν... τα ιδια!
« Απάντηση #40 στις: Αυγούστου 01, 2016, 13:01 »
Έγραψες όντως VMAX έτσι? Δεν κάνουν πουλάκια τα μάτια μου??

Από κινητό.

Δεν κάνουν πουλάκια :))

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Για οσους ατμιζουν... τα ιδια!
« Απάντηση #41 στις: Αυγούστου 01, 2016, 13:14 »
Θεός!!! :respect:

Αποσυνδεδεμένος spykal1

  • ***
  • 980
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Για οσους ατμιζουν... τα ιδια!
« Απάντηση #42 στις: Αυγούστου 01, 2016, 13:36 »
Οσοι είμαστε πάνω από 2-3 χρόνια στο άτμισμα και με καποια χρηση νικοτίνης στα υγρά  και δεν είμαστε και αρκετα νεαροί :) το καπνικό τσιγαρο σίγουρα είναι παρελθόν.....
Απλώς φανταζεσαι και ελπιζεις ότι ενα νέος ατμο και ένα νέο μοντ θα αυξήσει την ατμιστκή απολαυση....
Στην πραγματικότητα , στους εγοστασιακούς ατμο . τουλάχιστον,που εχω την σχετική εμπειρία , σχετική είναι η βελτίωση της ατμιστικής απόλαυσης....

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: Για οσους ατμιζουν... τα ιδια!
« Απάντηση #43 στις: Αυγούστου 01, 2016, 13:50 »
Εδώ και πολλούς μήνες είμαι με πρόβατα, χάνα μοντζ και καϊφουνιδες (kfl+ & v3 mini).
Υγρά, παίζω με πολλά, όλα σε γλυκές νότες, αλλά νικοτίνη 0 έως 3, πάνω - κάτω!
Νομίζω ότι έχω μια μικρή θέση εδώ μέσα.

Αποσυνδεδεμένος pap150

  • *
  • 49
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Για οσους ατμιζουν... τα ιδια!
« Απάντηση #44 στις: Αυγούστου 05, 2016, 16:37 »
Άρχισα το άτμισμα τον Ιανουάριο, (οπότε έχω ήδη 7 μήνες), με evic vt και ego one mega και συνεχίζω μέχρι και σήμερα. 
Από υγρά άστο καλύτερα, καμιά φορά αναρωτιέμαι αν έχω αγοράσει δύο φορές το ίδιο υγρό...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63275 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3755 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1019 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172591 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277879 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15477 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14130 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9489 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43677 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 467 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36392 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560650 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem