vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

380 επισκέπτες, 2 χρήστες
camber, Jorge

Twitter

Περίεργο χρώμα καταλοίπων σε ατμοποιητή EVO

Αποσυνδεδεμένος cap

  • *****
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
  • EGO/GG/NPRO
    • Γυρίζω και μυρίζω!
Μπορεί να μην είναι τίποτα σημαντικό, αλλά ήθελα να το ρωτήσω.
Σε έναν από τους ατμοποιητές EVO που είχα, ο οποίος παρεμπιπτόντως "τραβούσε" αρκετά καλά, παρατήρησα οτι το χρώμα των καταλοίπων που άφηνε στο χαρτομάντηλο όταν τον σκούπιζα (στο μέρος που συνδέεται η μπαταρία, τους καθαρίζω αρκετά συχνά για να έχουν καλή επαφή) ήταν κόκκινο, κάτι σαν το χρώμα του χαλκού. Το ίδιο χρώμα άφηνε φυσικά και στο κάτω μέρος της μπαταρίας.

Σε άλλους ατμοποιητές, με τα ίδια υγρά, το χρώμα αυτό δεν παρουσιαζόταν.

Τον ατμοποιητή αυτό τον απέσυρα, λόγω φόβου οτι κάτι δεν πάει καλά. Μήπως υπάρχει καποια σύνδεση που διαβρώνεται και παράγει αυτό το χρώμα; Η απλά έτυχε; Να σημειώσω οτι κανένα από τα υγρά που χρησιμοποιώ δεν άφηνε τέτοιο χρώμα καταλοίπων σε κανένα ατμοποιητή ως τώρα, συνεπώς υποψιάζομαι οτι κάτι γινόταν με τον ίδιο τον ατμοποιητή.


Αποσυνδεδεμένος GIORGOS1969

  • ***
  • 634
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περίεργο χρώμα καταλοίπων σε ατμοποιητή EVO
« Απάντηση #1 στις: Ιουλίου 04, 2009, 13:42 »
Προσωπικα το εχω δει σε πολυ παλιο και δουλεμενο ατμ(δυο μηνων και)
σε περιοδους που δεν το συντηρουσα σωστα και εσταζα σαν τρελος.
πχ.πριν δυο μηνες περιπου σε ταξιδι μου οπου δεν ειχα καθολου χρονο.Οταν επεστρεψα και το χρησιμοποιησα ως συνηθως (αφου το καθαρισα)το προβλημα(αν ειναι)εξαφανιστηκε.
Επισης την συγκεκριμενη χρονικη στιγμη ειχα προβλημα με cutt-off με μια μπαταρια.Προφανως κατεβαινε πολυ υγρο χωρις να προλαβαινει να ατμοποιηθει.

Αποσυνδεδεμένος cap

  • *****
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
  • EGO/GG/NPRO
    • Γυρίζω και μυρίζω!
Απ: Περίεργο χρώμα καταλοίπων σε ατμοποιητή EVO
« Απάντηση #2 στις: Ιουλίου 31, 2009, 01:32 »
Την απορία μου τη μετέφερα στον κ. Μωραϊτη όταν διαπίστωσα και δεύτερο ατμοποιητή, αυτή τη φορά αγορασμένο απο Ελλάδα, να έχει το ίδιο πρόβλημα.
Εχω να πω οτι με εξέπληξε ιδιαίτερα ευχάριστα τόσο το ενδιαφέρον του όσο και η μετέπειτα ενασχόλησή του με το ζήτημα. Εκτός από το οτι φυσικά, αντικαταστάθηκε ο εν λόγω ατμοποιητής, πληροφορήθηκα από τον ίδιο οτι δεν υπήρχε καμία αλλοίωση στο υλικό ή στα κυκλώματα του προβληματικού ατμοποιητή, μόνο μια περίεργη συγκέντρωση υγρού σε ένα σημείο του, το οποίο παρέμενε εκεί και με το άτμισμα δημιουργούσε το εν λόγω χρώμα. Το συγκεκριμένο υγρό ήταν το Janty RY4.

Εφόσον δεν υπήρχε αλλοίωση, ησύχασα από την απορία που είχα για το μήπως ήταν ανθυγειινό το όλο φαινομενο. Με ενημέρωσε οτι το ψάχνουν το ζήτημα, μια και αυτό το φαινόμενο δεν συνέβη σε άλλους ατμοποιητές EVO που ειχα χρησιμοποιησει (με την ίδια συχνότητα και το ίδιο υγρό). Ο στοχος είναι τώρα να δούμε γιατί στο συγκεκριμένο ατμοποιητή παρέμενε υγρό στο σημείο αυτό.

Συνολικά λοιπόν έχω να πω (αν και σε λάθος περιοχή, ισως) οτι οι πληροφορίες που έλαβα ήταν αρκετές και επαρκείς για να μην ανησυχώ, και το γεγονός οτι το φαινόμενο διερευνάται περαιτέρω και ενδεχομένως σε συνεργασία με τον κατασκευαστή, με ικανοποιεί ακόμα περισσότερο. Θα σας ενημερώσω με περισσότερες πληροφορίες όταν αυτές υπάρξουν.


Αποσυνδεδεμένος asala

  • **
  • 290
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περίεργο χρώμα καταλοίπων σε ατμοποιητή EVO
« Απάντηση #3 στις: Ιουλίου 31, 2009, 03:26 »
Το ιδιο εχω δει και εγω  .
στισ βολτες απ το ατομαισερ μενει κοκκινο χρωμα και στην επιφανεια της μπαταριας.
υγρο που οταν το σκουπισω φαινεταιι ενα κοκκινο -κεραμυδι χρωμα.
δεν συμβαινει παντα...και επειδη αλλαζω συχνα ατμοποιητες και μπαταριες δεν θυμαμαι σε ποιον συνδιασμο.
υγρο εβαζα ecopure Rich zero

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172456 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277326 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15457 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14097 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9436 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43482 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 444 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36110 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559957 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182935 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 225 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 11071 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364