vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Εργοστασιακοί ατμοποιητές (με έτοιμες κεφαλές) για τσιγαρίσιες - σφιχτές τζούρες

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Τα πολύ χαμηλα ομ , το υλικο της αντίστασης ss, ni , ti , και φυσικά τα πολλα βατ...είναι για πνευμονικές τζουρες...

Αποσυνδεδεμένος tritonas00

  • *
  • 43
  • Φύλο: Άντρας
Η πάρε έναν με ίδια χωρητικοτητα, που να γεμίζει από πάνω όμως, να κάνεις ην δουλειά σου σαν άνθρωπος. Εγώ πριν λίγο τον τρίτον μίνι τον γέμισα ενώ περπατούσα ;)

Το airflow του triton mini πως ειναι σε σχεση με τον N 2?

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Έχει πολύ μεγαλύτερο εύρος. Δεν υπάρχουν 4 φιξ τρύπες όπως στο ναυτίλο 2, αλλά δύο μεγάλες τις οποίες  ανοίγεις και κλείνεις όσο θες με μία ροδέλα. Για να έχεις μία ιδέα αν τις έχεις ανοιχτές κάπου στη μέση είναι σαν να έχεις την 4η του ναυτίλου, δηλαδή μπορεί να γίνει πολύ πιο αεράτος. Αυτό δεν σημαίνει πως δεν είναι τσιγαρίσιος. Οι μικρές τρύπες που περνάνε το υγρό στην καμπάνα, η στενή καμιναδα και αντίστοιχα το drip tip, μόνο αεράτο ατμοποιητή δεν δειχνουν. Απλά αν δουλεύεις την 1,6 clapton η την 1,8 πρέπει να κλείσεις ΠΟΛΥ τον αέρα, να μείνει ανοιχτός ένα χιλιοστό περίπου. Στο thread του υπάρχουν και φωτογραφίες, που το δείχνουν ακριβώς. Δυστυχώς είμαι στη δουλειά και δεν έχω ευκολία να ανεβάσω κ γω 

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Τα πολύ χαμηλα ομ , το υλικο της αντίστασης ss, ni , ti , και φυσικά τα πολλα βατ...είναι για πνευμονικές τζουρες...
Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω με το μεσαίο κομμάτι καθώς και με κάποια σημεία του αρχικού περί πολύ χαμηλών Ω.
Κατ' αρχάς το ni και το Ti01 προορίζονται για TC. Μια χαρά μπορείς να κάνεις MTL σε TC, ανεξαρτήτως Ω και W. Το SS τώρα, είναι ιδιάζουσα περίπτωση καθώς παίζει και στις 2 λειτουργίες. Θα με συγχωρέσεις για τη διόρθωση αλλά νομίζω πως θα ήταν καλύτερη διατύπωση το "τα χοντρά σύρματα είναι για πνευμονικές".
Φυσικά, όταν πρόκειται για εργοστασιακή κεφαλή, δεν μπορούμε να ξέρουμε το πάχος του σύρματος οπότε το καλύτερο είναι να κοιτάμε το εύρος λειτουργίας που προτείνει ο κατασκευαστής και να το χρησιμοποιούμε ως οδηγό.

Αποσυνδεδεμένος spyvas

  • **
  • 111
  • Φύλο: Άντρας
  • Newbie
Θα συμφωνησω και θα επεκτείνω τον προλαλήσαντα.

Χαμηλη αντίσταση (όσο τα έχω νιώσει από μικρή εμπειρία) σημαίνει πλούσια παραγωγή ατμού σε λιγοτερο χρόνο γιατί απλα ριχνεις πιο πολύ ενέργεια να βράσει το υγρο. Αλλά για μένα η τσιγαρίσια αίσθηση έρχεται από το πως αυτός ο ατμός μου παρέχετε σαν ροή ώστε να τον πάρω πρώτα στο στόμα και μετά στα πνευμόνια. Μπορείς να κάνεις τσιγαρίσια με κάτω από 1 οημ.

Φυσικά οι λάτρεις των πνευμονικών θα σου πούνε για άλλα τανκ με 0,1-0,4 αντίστασεις και μπουρια, και οι οπαδοί των τσιγαρίσιων θα σου πούνε για τανκ με αντίστασεις 1,5 - 2.0 και καλαμακια για στόμια. Ο τρίτον μίνι υποθέτω ότι είναι σαν τον μεγάλο τρίτον που έχω και είναι στην κατηγορία που μπορούν να παίξουν και στα 2. Δεν είναι ο καλυτερος για πνευμονικές, δεν είναι ο τέλειος για τσιγαρίσιες. Αλλά με την έτοιμη 0,5 τον είχα σε κλειστό αέρα και έκανα καλές τσιγαρίσιες(λιγο αεράτες) και όταν μεράκλωνα ανέβαζα ισχύ, άνοιγα τον αέρα και έκανα καμια πνευμονική(όχι όμως ντουμάνι). Τωρα με το RBA section φτιαχνω αντίσταση 0,8 και παίζω και στους 2 κόσμους ρυθμίζοντας τον ατμο και τα watt. Αυτά τα ατμο όμως που μπορούν και τα 2 ίσως δεν είναι τα τέλεια για κανενα από τα 2.

Αποσυνδεδεμένος tritonas00

  • *
  • 43
  • Φύλο: Άντρας
Έχει πολύ μεγαλύτερο εύρος. Δεν υπάρχουν 4 φιξ τρύπες όπως στο ναυτίλο 2, αλλά δύο μεγάλες τις οποίες  ανοίγεις και κλείνεις όσο θες με μία ροδέλα. Για να έχεις μία ιδέα αν τις έχεις ανοιχτές κάπου στη μέση είναι σαν να έχεις την 4η του ναυτίλου, δηλαδή μπορεί να γίνει πολύ πιο αεράτος. Αυτό δεν σημαίνει πως δεν είναι τσιγαρίσιος. Οι μικρές τρύπες που περνάνε το υγρό στην καμπάνα, η στενή καμιναδα και αντίστοιχα το drip tip, μόνο αεράτο ατμοποιητή δεν δειχνουν. Απλά αν δουλεύεις την 1,6 clapton η την 1,8 πρέπει να κλείσεις ΠΟΛΥ τον αέρα, να μείνει ανοιχτός ένα χιλιοστό περίπου. Στο thread του υπάρχουν και φωτογραφίες, που το δείχνουν ακριβώς. Δυστυχώς είμαι στη δουλειά και δεν έχω ευκολία να ανεβάσω κ γω

Ευχαριστω για την απαντηση!

Τον N 2 τον δουλευω με τις 1.8 και με 3 τρυπες ανοιχτες. Λες να με βολεψει ο triton mini δηλαδη? Ουσιαστικα μονο το ευκολο γεμισμα κερδιζεις να φανταστω.

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Ναι, όσον αφορά την απόδοση, δε νομίζω να κερδίσεις κάτι. Ούτως ή άλλως τις ίδιες κεφαλές θα χρησιμοποιείς. Η ευκολία είναι όντως πολύ μεγαλύτερη, εμένα μου αρέσει πολύ και η εμφάνιση του τρίτον μίνι. Εγώ θα έριχνα μια ματιά και στον cubis 2 τον καινούριο, στο thread του βλέπω πολύ ωραία σχόλια. Βέβαια δεν τον έχω πιάσει στα χέρια μου και δεν μπο΄ρω να επιβεβαιώσω..

Αποσυνδεδεμένος tritonas00

  • *
  • 43
  • Φύλο: Άντρας
Τελικα με λιγο ψαξιμο, αυτος που φαινεται να ειναι πολυ κοντα στον N 2 ειναι ο ijoy elf mtl. Ιδιο airflow, ιδια coils αλλα ευκολοτερο γεμισμα.

O triton mini διαβαζω οτι ειναι πιο αερατος απο τον ναυτιλο.

Ελεος με το TPD :thumpdown:

O N 2 αν ηταν τουλαχιστον 3.5 ml θα ηταν για μενα ο τελειος ατμοποιητης.

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Δεν είναι πιο αεράτος. ισχύει αυτό που σου έγραψα πιο πάνω, οτί έχει μεγαλύτερο εύρος, δηλαδή μπορέι να γίνει πιο αεράτος

Αποσυνδεδεμένος darkyqueen

  • *
  • 8
  • Φύλο: Γυναίκα
ποια είναι η γνωμη σας για το ASPIRE BDC NAUTILUS ATOMIZER των 5μλ??κανει για το πικο 25??

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Κάνει αλλά θα είναι πολύ ψηλός και θα δείχνει κάπως άκομψο το συνολάκι.
Δες για Cubis 2 ή Ναυτίλο 2

Αποσυνδεδεμένος darkyqueen

  • *
  • 8
  • Φύλο: Γυναίκα
δεν με νοιαζει και τοσο το πως θα φαινεται.επειδή είμαι καινουρια με το ολο θεμα,αυτό που με ενδιαφερει είναι ο ατμοποιητης να μου δινει τσιγαρισια τζουρα.επισης θα θελα να ρωτησω αν αυτος που ποσταρα γεμιζει από πανω,και επισης ποιες οι διαφορες με αυτόν που μου προτείνεις εσυ

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
O Ναυτίλος ο παλιός (αυτός της φωτογραφίας σου) είναι ότι πρέπει για τσιαγαρίσιες τζούρες και έχει βοηθήσει στρατιές ολόκληρες καπνιστών να κόψουν το τσιγάρο και να γίνουν ατμιστές. Δεν γεμίζει βέβαια από πάνω αλλά προσωπικά αυτό δεν το βρίσκω και τόσο μεγάλο μειονέκτημα. Για τον Ναυτίλο 2 δεν έχω άποψη αλλά με βάζει σε σκέψεις το γεγονός ότι διαβάζω ή πάρα πολύ θετικά σχόλια ή πάρα πολύ αρνητικά - τίποτα ενδιάμεσο. Είναι πολύ πιθανό δηλαδή να υπάρχουν μεγάλες διαφορές στην ποιότητα του τελικού προϊόντος από παρτίδα σε παρτίδα.  :dontknow:

Αν τελικά επιλέξεις τον παλιό Ναυτίλο να είσαι προετοιμασμένη να ακούσεις από όλους σχεδόν τους μη ατμιστές την αντιπαθητική ερώτηση "Αυτό τι είναι; Ναργιλεδάκι;"!  :angry_orange:


Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
pico 25 +Cubis 2   και εναν kabuki , αντι του παλιου ναυτίλου , ολα οκ :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος darkyqueen

  • *
  • 8
  • Φύλο: Γυναίκα
σας ευχαριστω για τις απαντησεις.τελικα θα παρω τον παλιο ναυτιλο!κι ας με κραξουν μερικοι μερικοι λογω μεγεθους :yes:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63751 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206375 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92866 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3873 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1103 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172882 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278313 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15543 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14238 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9614 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43903 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 506 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix