vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

507 επισκέπτες, 4 χρήστες
john67, dkostas, panoskapa, Jorge

Twitter

Επισκευάσιμοι ατμοποιητές για τους λάτρεις της σφιχτής "τσιγαρίσιας" τζούρας!

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
τα υγρά που τον δοκίμασα το 3ημερο ήταν 2 και τα 2 ήταν 75%VG+ και το βαμβάκι cotton bacon.Δεν είχα κάποιο θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Ο berserker είναι στο οπτικό μου πεδίο και από Ελλάδα με 44€!
Το θέμα όμως με αυτούς είναι άμα χρειαστείς ανταλλακτικό τι κάνεις?
Υπάρχουν ήδη κάποια ανταλλακτικά και προσεχώς θα υπάρχουν λογικά περισσότερα.

Το  κλείσιμο των υγρών, είναι καθαρά θέμα κατασκευής του κάθε ατμοποιητή, για το αν θα ξερνάει η όχι υγρά.

Ο Merlin mini είναι κατρουλιάρης. Αν δεν τον γυρίσω ανάποδα μετά την πλήρωση θα στάξει. Εχει μεγάλες τρύπες για να περνάνε τα υγρά και παράλληλα το καπάκι του εφαρμόζει τόσο καλά που σπρώχνει τα υγρά για πλάκα την ώρα που βιδώνεις.

Ο Hussar , δεν έχω καταλάβει γιατί τον έκαναν με ρυθμιστή υγρών. Πάντα κάνω αναπλήρωση (60VG) με τον ρυθμιστή τέντα ανοιχτό, δεν είδα ποτέ το παραμικρό δάκρυ ή υπερπλήρωση.

Ο Berskerer απο τις φωτογραφίες που είδα έχει στενή δίοδο για τα υγρά, (καλό αυτό) αλλά έχει και καπάκι βιδωτό(κακό αυτό).

Ίδωμεν...






Αποσυνδεδεμένος apollwnas21

  • **
  • 190
  • Φύλο: Άντρας
  • Βάλτε να πιούμε...
Αντίθετα σε εμενα ο Merlin mini, οτι και να του κάνω δεν παρουσιάζει διαρροες με την καμία...

Αποσυνδεδεμένος Electron-77

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
  • If evolution works, why are there so many idiots?
Καλημερα,

Οπως εγραψα και σε αλλο νημα, εδω και λιγο καιρο ανακατεσκευαζω τις αντιστασεις του mini triton,αλλα πιστευω οτι ηρθε η ωρα να πειραματιστω και με τον πρωτο μου επισκευασιμο ατμοποιητη.

Διαβασα μερικες αποψεις θα ηθελα να ρωτησω ομως:

1) Θελω εναν επισκευασιμο να μην εχει καθολου διαρροες.Με τον μινι τριτον ειμαι πολυ ικανοποιημενος δεν εχει καθολου διαρροες οπως και να τον εχεις.Υπαρχει καλος επισκευασιμος που να μην εχει καθολου διαρροες?
2) Εχω το istick Pico 75W. οποτε το οριο ειναι 22mm, μετα οτι παω να βαλω θα βρει στο καπακι της μπαταριας. :hmmm:
3) Δεν με ενδιαφερουν οι πνευμονικες θελω μονο τσιγαρισιες τζουρες.Θελω τα coil που θα φτιαχνω να δουλευουν το πολυ στα 20~22W.
4) Να εχει ευκολο στησημο και αν γινεται να γεμιζει και απο επανω και να μπορει να αλλαζει και diptrip.

Το κοστος δεν με ενδιαφερει αν ειναι καλος θα τον παρω. :yes:

Ακουω προτασεις και ευχαριστω προκαταβολικα ολες για τις απαντησεις ;)


Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
o kayfun prime δείχνει να έχει όλο αυτό το πακέτο που ζητάς

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Ρίχνεις μια ματιά και στον Κάβειρο

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Αν και δεν αναφέρεις τι είδους υγρά προτιμάς (μια και αυτό παίζει ρόλο στην επιλογή του άτμο) και αφού δεν έχεις θέμα χρημάτων, θα έριχνα την ιδέα να πας να δοκιμάσεις τον GUS phenomenon zest v2 με το καινούργιο τανκ που γεμίζει εύκολα από πάνω. Στην περίπτωση που ατμίζεις καπνικά υγρά, αυτός θα σε βγάλει αμέσως (με την πρώτη αγορά επισκευάσιμου) στην κορυφαία κατηγορία ανάλυσης γεύσης, δουλεύοντας με αντιστάσεις πάνω από 1Ω (με απλό κανθαλάκι 30ga σε 2mm αξονάκι), οπότε ίσως να μην χρειάζεσαι να ανέβεις πάνω από 12W και έτσι η μπαταρία του pico να σου κρατάει πιο πολύ.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Δεν θα διαφωνήσω σε αυτό που λέει ο paloukaros αν και δεν τον έχω τον prime. Πάντως από το review φαίνεται να έχει το πακέτο που ζητάς. Με τον phenomenon θα ψιλοδιαφωνήσω παρότι τον έχω και είναι ο κύριος ατμοποιητής μου, καθότι είναι λίγο πιο δύσκολος. Βέβαια, πάντα δύσκολο είναι αυτό που δεν ξέρεις, ενώ εύκολο είναι αυτό που ξέρεις. Εγώ προσωπικά τον στήνω άνετα από την πρώτη στιγμή και ήταν ο δεύτερος επισκευάσιμός μου. Βέβαια έχει το μπόνους ότι μπορείς να πας από τα παιδιά και να ρωτάς τα πάντα.  

Βέβαια αφού ανακατασκευάζεις ήδη αντιστάσεις, μάλλον δεν σε νοιάζει και το τόοοοσο εύκολο, οπότε θα σου πω Phenomenon για άπιαστη απόδοση. (Σχιζοφρενής θα είμαι... Διαφωνώ με τον εαυτό μου  ;D )

Απλά ήθελα να σου κάνω μερικές διευκρινίσεις περί επισκευάσιμων.

α) Το αν θα έχεις ή όχι διαρροές εξαρτάται κυρίως από εσένα. Υπάρχουν επισκευάσιμοι που σε βοηθάνε και σε συγχωρούν, υπάρχουν και άλλοι που δεν συγχωρούν. Οπότε το ερώτημα δεν είναι αν θα υπάρχουν ή όχι διαρροές, αλλά αν θα σε συγχωρεί στα λάθη σου. Αν π.χ. βάλεις το βαμβάκι λάθος θα τρέξει. Το θέμα, κάθε φορά, είναι να φράζεις τη διαδρομή του υγρού προς τις τρύπες με βαμβάκι. Σε αυτό θα σε βοηθήσει το νήμα του εκάστοτε ατμοποιητή, όπου άλλοι έχουν βραχεί πριν από εμάς, για εμάς :)

β) Το πόσα βάττ θα παίζεις, εξαρτάται από το σύρμα που θα βάλεις. Σίγουρα, το μέγεθος της καμπάνας και όλα αυτά σε περιορίζουν ή και θα σε οδηγούν στο τι θα φτιάξεις, αλλά γενικότερα εσύ τα ορίζεις τα βάττ. Αυτό εδώ το πρόγραμμα θα σε βοηθήσει πολύ: http://www.steam-engine.org/coil.asp

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Aν κάνεις λίγο υπομονή βγαίνει και αυτές τις μέρες ο νέος Κάβειρος που θα παίρνει και έτοιμες αντιστάσεις και θα έχει και επισκευάσιμο κομμάτι.Ακόμα μεγαλύτερη ευκολία για νεοεισερχόμενο...

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
επίσης μπορείς να πάρεις εναν doggystyle (10 ευρώ από έξω και 20 ευρώ απο εδώ, κάπου στην μέση απο αγγελίας εδώ) και να παίξεις μαζί του χωρίς να έχεις πρόβλημα διαρροών.
Απο τους τιμιότερους που κυκλοφορούν.

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
...και θα πρέπει να κυκλοφορεί με γάντια μιας χρήσης ή κατσαβιδάκι για να γεμίζει κάθε φορά με τον doggie.Ζητάει άνοιγμα απο πάνω το παιδί.2017 έχουμε... :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Electron-77

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
  • If evolution works, why are there so many idiots?
Ευχαριστω για τις απαντησεις.

Λοιπον εχουμε και λεμε. Ο kayfun φενεται καλος αλλα ειναι λιγο ακριβος.. (βεβαια, οπως εγραψα οτι δεν με απασχολει το κοστος αφου το θεμα ειναι οτι παρω να το ευχαριστηθω και να μην χρειαστει να παρω 2-3 ακομα για να κανω συλλογη). :hmmm:

Ο Καβειρος φενεται αρκετα καλος.Δηχνει να εχει αυτα ολα που θελω διαβασα και την ωραια παρουσιαση του φιλου Ribot
Ααα ειναι και Ελληνικος.Στα υποψην για το νεο μοντελο του λοιπον.
Ο GUS phenomenon zest v2, δεν τον βλεπω σε Ελληνικα σιτε.Φενεται καλος ομως.
Τελος ο doggystyle ισως να ειναι καλη επιλογη για να αρχισω το παιχνιδι μαζι του.Αλλα αν ειναι κουραστικο το γεμισμα του... τοτε μαλλον δεν!

Ατμιζω κυριως υγρα με γευσεις 50-50, και πιο σπανια καπνικα.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Τον Phenomenon τον βρίσκεις εδώ. Ελληνικός ατμοποιητής είναι. Έχει και την έκδοση lite για λίιγο πιο πολύ αέρα. Πάλι τσιγαρίσιος είναι βέβαια.

Αποσυνδεδεμένος filip

  • **
  • 283
  • Φύλο: Άντρας
...και θα πρέπει να κυκλοφορεί με γάντια μιας χρήσης ή κατσαβιδάκι για να γεμίζει κάθε φορά με τον doggie.Ζητάει άνοιγμα απο πάνω το παιδί.2017 έχουμε... :laugh1:
ομως το να μην κυκλοφορει με μπουρια και να παιρνει 3.5ml χωρις λαδωμενα χερια, λεει κι αυτο  ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172314 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276793 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15420 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14053 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9417 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43290 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 436 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35881 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559558 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182795 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 216 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10768 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364