vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

431 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, vasim, antiklitos140, treloneritis, Milarepa, Jorge

Twitter

Ατμοποιητής ALD-Ego-808 (ICE)

Αποσυνδεδεμένος hunter

  • *
  • 41
  • Φύλο: Άντρας
Ατμοποιητής ALD-Ego-808 (ICE)
« στις: Σεπτεμβρίου 07, 2011, 11:14 »
Αγαπητοί συνατμιστές
Μήπως κάποιος έχει ανοίξει κανένα "τελειωμένο" ατμοποιητή από την εν λόγω συσκευή??

Αν το έχει κάνει (ή όταν το κάνει),
παρακαλείται να γράψει εδώ λεπτομέρειες, παραθέτοντας (αν είναι δυνατόν) και κάποιες φωτογραφίες.

Εγώ θα το κάνω με την πρώτη ευκαιρία.
 :)

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: Ατμοποιητής ALD-Ego-808 (ICE)
« Απάντηση #1 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2011, 17:45 »
Την Παρασκευή το πρωί θα γίνει η εγχείρηση, από εμένα και ένα συνάδελφο συνατμιστή, για βοηθό - εργαλειοδότη.
Εάν έχεις υπομονή θα υπάρξει και φωτογραφικό υλικό.

Αποσυνδεδεμένος hunter

  • *
  • 41
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητής ALD-Ego-808 (ICE)
« Απάντηση #2 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2011, 20:05 »
Αναμένω ... αναμμένος.
Γιατί μέχρι την Παρασκευή ο δικός μου μάλλον ... θα δουλεύει ακόμα.
 :)
Thanks (in advance)

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: Ατμοποιητής ALD-Ego-808 (ICE)
« Απάντηση #3 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2011, 16:57 »
Την Παρασκευή το πρωί θα γίνει η εγχείρηση, από εμένα και ένα συνάδελφο συνατμιστή, για βοηθό - εργαλειοδότη.
Εάν έχεις υπομονή θα υπάρξει και φωτογραφικό υλικό.

Παρασκευή πρωί λοιπόν και η μέρα της εγχείρησης έφτασε.
Ο "Ασθενής" από εχθές μετά το φύσημα με το κομπρεσέρ αέρα, δούλευε ρολόι, χωρίς κανένα ίχνος καμένου, μέχρι της 11:00 σήμερα.
Η εγχείρηση όμως ήταν αποφασισμένη.

Οι πρώτες φωτογραφίες του ¨ασθενή":



Εδώ όσο μπόρεσα να πετύχω την αντίσταση:



Δένουμε λοιπόν το ατομάιζερ στην μέγγενη (το μέρος που βιδώνει στην μπαταρία) και με ένα μυτοστίμπιδο τραβάμε το πάνω μέρος (αυτό που βιδώνει στη δεξαμενή):


Και ιδού το αποτέλεσμα:

Το κόψιμο που βλέπετε σε σχήμα Λ ή Π είναι προς το μέρος των κοχλιώσεων, σπείρωμα.

Εδώ τελείως λυμένος:

Προσέξτε το φιτίλι πόσο μαύρο είναι και τι κάψιμο έχει.
Προσοχή.
 Όταν τραβάτε την αντίσταση προς τα πάνω, εάν κοπεί, όπως και στην φωτογραφία, το κόκκινο καλώδιο από την μεταλλική κάτω βάση, αυτή φεύγει προς τα κάτω, εκεί που φαίνεται η κόλληση, τότε θα πρέπει να έχετε πολύ υπομονή και ευέλικτα χέρια για να το ξανά κολλήσετε.

Και ξανά μονταρισμένο να λειτουργεί:



Το κακό είναι ότι δεν μπόρεσα να βρω φιτίλι πάχους 1/25”, εάν το μέτρησα σωστά.

Παρακάτω ακολουθεί μια μικρή παρουσίαση της μπαταρίας του ICE, του ρυθμιστή τζούρας και της εισόδου αέρα σε τρεις διαφορετικές θέσεις.

Η μπαταρία με το ρυθμιστή τζούρας:


Το δακτυλίδι του ρυθμιστή τζούρας:


Οι οπές εισαγωγής αέρα σε τρεις διαφορετικές θέσεις:






Ένα τεράστιο ευχαριστώ στο φίλο, συνάδελφο, συνατμιστή και συνφορουμίστα Μανώλη (trabakoula), για την τεράστια βοήθειά του, τόσο στην φωτογράφιση όσο και στο μοντάρισμα του ατομάιζερ.
Όπως είπα και στην παράθεση, είναι ο εργαλειοδότης!!!! :)) :)) :)) :)) :)) :))

Αποσυνδεδεμένος E-Alekos

  • **
  • 127
  • Φύλο: Άντρας
  • Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια.
Απ: Ατμοποιητής ALD-Ego-808 (ICE)
« Απάντηση #4 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2011, 17:02 »
οπως το βλεπετε ρε παιδια, γινεται να του στριβουμε εμεις νεες αντιστασεις να τον συναρμολογουμε και να τον ατμιζουμε??? :hmmm:

ΥΓ. Μπραβο φιλε μου πολυ καλη δουλεια  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος bering

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητής ALD-Ego-808 (ICE)
« Απάντηση #5 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2011, 17:06 »
Συνχαρητηρια για την επεμβαση.Τελικά καταληξατε αν επισκευαζεται?
Μερες τωρα θελω να γραψω μια ιδεα που εχω αλλα ολο κολλαω μηπως φαω καμια μουτζα, οποτε την λεω εδω.Εχετε σκεφτει ή δοκιμασει γενικα αν κανει για φυτιλι το οδοντικο νημα..ισως για 1/25 να ταιριαζε. Μη βαρατε :wall:

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: Ατμοποιητής ALD-Ego-808 (ICE)
« Απάντηση #6 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2011, 17:10 »
οπως το βλεπετε ρε παιδια, γινεται να του στριβουμε εμεις νεες αντιστασεις να τον συναρμολογουμε και να τον ατμιζουμε??? :hmmm:

ΥΓ. Μπραβο φιλε μου πολυ καλη δουλεια  :thumpup:

Αλέκο είναι αρκετά δύσκολο να μπορέσεις να περάσεις το φιτίλι μέσα από την αντίσταση.
Δύσκολα περνάει μια βελόνα. Μην με ρωτήσεις πάχος ης βελόνας, δεν είμαι μοδίστρα. :)) :))
Συνχαρητηρια για την επεμβαση.Τελικά καταληξατε αν επισκευαζεται?
Μερες τωρα θελω να γραψω μια ιδεα που εχω αλλα ολο κολλαω μηπως φαω καμια μουτζα, οποτε την λεω εδω.Εχετε σκεφτει ή δοκιμασει γενικα αν κανει για φυτιλι το οδοντικο νημα..ισως για 1/25 να ταιριαζε. Μη βαρατε :wall:

Δεν είναι κακή ιδέα. Θα το δοκιμάσω την Δευτέρα, αυτό το Σ.Κ. δεν δουλεύω.
Μιλάμε για αυτό που δεν έχει κερί, έτσι!!!!

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: Ατμοποιητής ALD-Ego-808 (ICE)
« Απάντηση #7 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2011, 17:12 »
Φιτίλι σαν αυτό του Α2 απλώς δε κάνεις πάνω από 1,5στροφή κ γίνεται κούκλα νομίζω :thumpup:
Και φτιάνχεις μόνος κ την αντίσταση με 0.15-0.16μμ :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος E-Alekos

  • **
  • 127
  • Φύλο: Άντρας
  • Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια.
Απ: Ατμοποιητής ALD-Ego-808 (ICE)
« Απάντηση #8 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2011, 17:15 »
για διαβαστε λιγο εδω. ειναι στα αγγλικα αλλα νομιζω οτι οποιος μπορει να το διαβασει ειναι κατατοπιστικοτατο.

http://www.enotes.com/how-products-encyclopedia/dental-floss

Δωστε εμφαση εδω:

Raw Materials

Dental floss is commonly made out of one of two polymers (synthetic compounds), either nylon or Teflon. Nylon is defined as a fiber-forming substance of a long-chain synthetic polyamide. A polyamide is a compound characterized by more than one amide group; an amide is a chemical related to ammonia. Teflon is the trade name of the polymer polytetrafluoroethylene, or PTFE. Other raw materials are the coatings, which may be wax, flavors, and various proprietary ingredients which vary with the manufacturer.

Τελικα δε κανει...

Αποσυνδεδεμένος bering

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητής ALD-Ego-808 (ICE)
« Απάντηση #9 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2011, 17:22 »
Σωστος ο Αλεκος οποτε λεμε ακυρο. Κριμα γιατι εχω ενα οδοντικο της Oral B που οταν το τεντωσεις εχει διαφορα στην πυκνοτητα του σε αντιθεση με το οταν ειναι χαλαρο. Οποτε θα περναγε ευκολα και μετα στο χαλαρο του θα εσφιγγε τις τρυπες υποθετικα παντα.

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: Ατμοποιητής ALD-Ego-808 (ICE)
« Απάντηση #10 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2011, 17:28 »
Φιτίλι σαν αυτό του Α2 απλώς δε κάνεις πάνω από 1,5στροφή κ γίνεται κούκλα νομίζω :thumpup:
Και φτιάνχεις μόνος κ την αντίσταση με 0.15-0.16μμ :hmmm:
Θεωρώ πως είναι αρκετά δύσκολο να κάνεις μόνος σου την αντίσταση.
Δεν έχεις χώρο να δουλέψεις και να κολλήσεις.
Όσο για το φιτίλι, εάν έχεις λίγο, από Α2, φέρε μου την Δευτέρα στην συνάντηση να το δοκιμάσω. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: Ατμοποιητής ALD-Ego-808 (ICE)
« Απάντηση #11 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2011, 17:36 »
Δε ξέρω θα προσπαθήσω γιατί έχω μόνο 20m :)) :))
Θα φέρω οκ :)

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητής ALD-Ego-808 (ICE)
« Απάντηση #12 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2011, 20:19 »
οπως το βλεπετε ρε παιδια, γινεται να του στριβουμε εμεις νεες αντιστασεις να τον συναρμολογουμε και να τον ατμιζουμε??? :hmmm:

Εγω ξερω ηδη καποιον που το ατμιζει στριβοντας αντισταση στα 2.2Ω εδω και 2 ημερες. Οι εντυπωσεις δε ΑΡΙΣΤΕΣ. Δεν θυμαμε ομως ποιος εινε  :hmmm: :hmmm: :hmmm: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος hunter

  • *
  • 41
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητής ALD-Ego-808 (ICE)
« Απάντηση #13 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2011, 20:34 »
jeke04
Μπράβο ...
Κατατοπιστικότατος.
Τελικά η εγχείρηση πέτυχε, χωρίς ο ασθενής να ... πεθάνει.
Πιστεύω ότι θέλει υαλόνημα, όπως και οι άλλοι ατμο.
Με λίγη προσπάθεια πρέπει να περνάει από την αντίσταση.

Τώρα για αλλαγή αντίστασης συνολικά, θα πρέπει να μας διαφωτίσουν οι παλαιότεροι.

Ευχαριστώ πάντως ...
Όταν ανοίξω τον δικό μου, θα σας ενημερώσω σχετικά ...
 :)

Αποσυνδεδεμένος bazexa

  • **
  • 271
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητής ALD-Ego-808 (ICE)
« Απάντηση #14 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2011, 21:09 »
Δηλαδή πόσο εύκολο-δύσκολο είναι να περάσεις το φιτίλι από τις 2 τρυπούλες στα πλάγια??
Μιας και ο πρώτος ατμοποιητής δεν δούλεψε ποτέ (αρνιόταν να βγάλει ατμό) και του τράβηξα καταλάθος το φιτίλι από την μια πλευρά, οπότε το έβγαλα όλο.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172385 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277116 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15441 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14085 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9427 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43384 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 440 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35993 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559748 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182855 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 223 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10905 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364