vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

522 επισκέπτες, 4 χρήστες
manoslykos, camber, Jorge, th3ofilos

Twitter

Νέο σύστημα αξιολόγησης μηνυμάτων (Bravo)

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Νέο σύστημα αξιολόγησης μηνυμάτων (Bravo)
« Απάντηση #60 στις: Ιουνίου 14, 2016, 16:05 »
Πολλά, πάαααρα πολλά. Ιδού ένα ολιγομελές σχήμα:

 

Μιχάλη... :D

το ότι θα ήσουν εσύ το πρώτο τρολάρισμα δεν το περίμενα...

Το πάτησα κιόλας... :sfyrigma: :cigar:

Αποσυνδεδεμένος Zelatini

  • **
  • 233
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι δρόμος...
Απ: Νέο σύστημα αξιολόγησης μηνυμάτων (Bravo)
« Απάντηση #61 στις: Ιουνίου 14, 2016, 16:06 »
Φοβάμαι ότι θα χρειαστεί να ανοιχθεί καινούργιο νήμα "Γιατί μου έβαλες -5?". :dontknow:
Αλλιώς το chat θα πνιγεί από καυγάδες, αληθινούς ή μη..... Συμφωνώ ότι θα επαρκούσαν 3 επιλογές: μπράβο :respect:, συμφωνώ :thumpup:, διαφωνώ :thumpdown:
Παιδια.... εχω καει με αυτο το φορουμ... :)) :)) :))  :pare: :hapy_crazy:  εχω πεθανει στο γελιο και οπως ο yeti εχω φτιαξει καφε και μας διαβαζω!!!
Εγω νιωθω τοοσο τυχερη που ειμαστε ενας τετοιος λαος και οχι "ξενερωτος" σαν μερικους μερικους( ονοματα σβαιν, νταρλινγκ, μοναμουρ ... να μη λεμε... αλλα ενταξει καλα κακα παιδια εχει παντου!)
Δεν εχω προβλημα  με τις αρνητικες ψηφους   :-* τελικα...  μετα απο μιας μερας ψυχαναλυση  :idiot1:    ( ο papoys το κανε πανω μου το πειραμα) αλλα εχει δικιο η ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ..θα πρεπει να ανοιχτει νημα επιλυσης παρεξηγησεων...
Αναμενουμε εξελιξεις λοιπον! Μεχρι τοτε...
:party_beer_01: :party_beer_01: :party_beer_01: :love_hearts: :love_hearts:

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Νέο σύστημα αξιολόγησης μηνυμάτων (Bravo)
« Απάντηση #62 στις: Ιουνίου 14, 2016, 16:21 »
Για το περίπλοκο του νέου συστήματος τα είπαν άλλοι πιο πάνω και συμφωνώ απολύτως. Δύο λόγια μόνο. Τι ακριβώς σημαίνει η αξιολόγηση «σ’ ωραίος»; Ή «Χμμμ»; Ή «Πώως»; Μπορεί να σημαίνουν κάτι αλλά σαν emoji δεν σημαίνουν τίποτα και επί πλέον απαλλάσσουν τον αξιολογητή από την υποχρέωση να γράψει κάτι για να μας διαφωτίσει. Στις ουδέτερες αξιολογήσεις υπάρχουν και δύο (‘περισσότερες πληροφορίες’ και ‘μας μπέρδεψες’) που ζητούν από τον παραλήπτη περαιτέρω εξηγήσεις. Πως θα το διαχειριστεί αυτό ο κάθε συντάκτης ενός ποστ; Θα ψάχνει κάθε μέρα όλα του τα ποστς μπας και έχει δεχθεί κάποια ερώτηση σε ένα ποστ τριών ή έξι μηνών; Όσο καιρό είμαι σ’ αυτό το φόρουμ δεν έχω δει ούτε μία αναπάντητη ερώτηση (εκτός και εάν δεν υπάρχει απάντηση). Είμαι σίγουρος πως με αυτό το ‘περισσότερες πληροφορίες’ θα γεμίσουμε με παραπονεμένους (νέους κυρίως) χρήστες που θα πιστεύουν πως τα ερωτήματα τους έχουν αγνοηθεί και μάλιστα επιδεικτικά.

Εκεί που θέλω όμως να σταθώ περισσότερο είναι στις αρνητικές αξιολογήσεις. Φοβάμαι πως η διαχείριση ανοίγει το κουτί της Πανδώρας δίνοντας αυτή την δυνατότητα και μάλιστα με ακατανόητες αξιολογήσεις (τι πάει να πει ‘κακές λέξεις’;) ή σκαστά εχθρικές. Είναι δυνατόν να μπορώ να χαρακτηρίσω κάποιον τρολ χωρίς να έχω την υποχρέωση να το αιτιολογήσω με κάποια επιχειρήματα; Τι θα γίνει αν κάποιος βάλει ‘εμπρηστικό’ κάτω από την ωραιότατη χθεσινοβραδυνή παρουσίαση του SilverA για τον Eviva; Θα ξανακάνει παρουσίαση ο SilverA; Νομίζω όχι. Τι θα γίνει αν κάποιος βάλει ‘τρολ’ κάτω από την παρουσίαση ενός CD κλασικής μουσικής που έκανα πριν λίγο καιρό (και μου πήρε κάνα δίωρο να φτιάξω); Θα το ξανατολμήσω; Μάλλον ναι αλλά όχι στο φόρουμ...Μπορεί να κρίνεται η συνολική ωριμότητα της κοινότητας μας με αυτή τη δυνατότητα αλλά αρκούν 5-6 ‘ανώριμοι’ για να τινάξουν στον αέρα ότι έχει πετύχει το φόρουμ τόσα χρόνια. Έχουν γίνει αρκετοί καυγάδες στο φόρουμ αλλά τα θεμέλια του άντεξαν μια χαρά τις ‘δονήσεις’. Φοβάμαι πως οι αρνητικές αξιολογήσεις το μόνο που θα καταφέρουν θα είναι να βγάλουν από μέσα μας τον χειρότερο μας εαυτό και να ξεκινήσουν σφοδρές εσωτερικές έριδες με κατάληξη την αποξένωση των χρηστών μεταξύ τους και την δημιουργία παρεών και φατριών. Αν κάτι χαρακτηρίζει αυτό το φόρουμ και κανένα άλλο που εγώ τουλάχιστον ξέρω, είναι πως είναι ‘δεμένο’.  Αν αρχίσουν να πέφτουν βροχή τα :thumpdown: και τα  :tanevramou: αυτό φοβάμαι πως θα χαθεί ανεπιστρεπτί. Εκτός κι αν χρησιμοποιούνται αποκλειστικά για πλάκα και αυτό έχει ήδη ξεκινήσει...
                                                         

ΥΓ. Άσε που στο tablet φοβάμαι μη πατήσω κατά λάθος το ‘εμπρηστικό’ ή ‘τρολ’ σε κανέναν περίεργο και μετά πρέπει να μεταναστεύω στην ηλικία μου...

« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 14, 2016, 17:18 από cpbaroque »

Αποσυνδεδεμένος barba_bill

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέο σύστημα αξιολόγησης μηνυμάτων (Bravo)
« Απάντηση #63 στις: Ιουνίου 14, 2016, 16:23 »
Τώρα πως πατάς το Σ'ωραίος σε μια κυρία όπως η Zelatini ?
Πάει? Δεν πάει... Κάτι που να ταιριάζει κ σε κυρίες ?


Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Νέο σύστημα αξιολόγησης μηνυμάτων (Bravo)
« Απάντηση #64 στις: Ιουνίου 14, 2016, 16:45 »
ΔΜΧΡΝς
(Το ς για πληθυντικό, μην νομίσει ο πρoηγούμενος ότι τον αφορά. Ver.3.0.12.FG)

Άιντε κάντε κάνα ριβιού και σε μια βδομάδα τα λέμε.
Μην ακούτε τον cpbaroque, προσπαθεί να χτυπήσει την μαγεία από μέσα.


Για να σας διευκολύνω το αξιολόγησα μόνος μου.
Να το χρησιμοποιήσετε ως δείγμα:
μωραίος     άσπρο     ζώνη     θαυμαστικό


EDIT
Μην πατάτε το    γιατί πρέπει να ξαναγράφω.
Παραπομπή στο #57.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 14, 2016, 17:06 από microchip »

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Νέο σύστημα αξιολόγησης μηνυμάτων (Bravo)
« Απάντηση #65 στις: Ιουνίου 14, 2016, 17:13 »
Είμαι κι εγώ της γνώμης πως 3-4 είναι υπεραρκετά
"Συμφωνώ", "διαφωνώ", κάτι για να λέει ευχαριστώ ή να σηματοδοτεί απάντηση ιδιαίτερης αξίας, και ίσως κάτι ανάλογο του εμπρηστικό/τρολ/κακόγουστο για απάντηση στα όρια της λογικής ή της συμπεροφοράς.
Ανώνυμα, γιατί θα έχουμε βεντέτες -κι εγώ δεν πιστεύω σε καμία ωριμότητα καμίας κοινότητας παιδιά!

Το τωρινό είναι ψιλοχάος. Παραδείγματα:
Τι διαφέρει το "μας μπέρδεψες" από τον "πώς" και το "χμμ"; Κάποια ακαθόριστα επικριτική απορία μου βγάζουν όλα.
"Κακές λέξεις"; Ε, και; Γενικά δεν προτιμούνται, σποραδικά γίνονται ανεκτές σε ήπιο πλαίσιο χωρίς ακρότητες, αν χρειαστεί επεμβαίνει συντονιστής.  Δεν είμαστε φόρουμ για παιδάκια, τι νόημα έχει να σχολιάσεις πως ο αποπάνω έγραψε κακές λέξεις; Το ξέρει κι αυτός, το ξέρουμε κι εμείς.

Αποσυνδεδεμένος Zelatini

  • **
  • 233
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι δρόμος...
Απ: Νέο σύστημα αξιολόγησης μηνυμάτων (Bravo)
« Απάντηση #66 στις: Ιουνίου 14, 2016, 17:25 »
Τώρα πως πατάς το Σ'ωραίος σε μια κυρία όπως η Zelatini ?
Πάει? Δεν πάει... Κάτι που να ταιριάζει κ σε κυρίες ?


Ωωωω ::) τι ιπποτες! Εμας τα κοριτσακια( δεν θελω σχολια :-* ) πολλες φορες μας απαντατε " φιλε μου"  :)) εχει πλακα! Επικροτω   :bravo_encouragements:
Cpbaroque  :respect_hat: :thank_you2:

Και επιτελους φευγω!  :yoloyeah:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 15, 2016, 00:17 από Zelatini »

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Νέο σύστημα αξιολόγησης μηνυμάτων (Bravo)
« Απάντηση #67 στις: Ιουνίου 14, 2016, 17:40 »
@ BigSur

Κι εγώ την σκέφτηκα την ανώνυμη αρνητική αξιολόγηση αλλά φοβάμαι πως θα είναι ακόμα χειρότερο το αποτέλεσμα. Σκέψου, επειδή ως γνωστόν σε αντιπαθώ σφόδρα, να κυνηγάω όλα σου τα ποστς ακόμα κι αυτά που λένε πόσο σ' αρέσει το σύρμα 0.20 mm και να βάζω ανώνυμα από κάτω 'τρολ'. Στο τέλος θα πιστέψεις κι εσύ πως είσαι τρολ...

@ microchip

ΔΜΚΡΠ

(στον ενικό)


Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Νέο σύστημα αξιολόγησης μηνυμάτων (Bravo)
« Απάντηση #68 στις: Ιουνίου 14, 2016, 17:53 »
Η ουσία φίλε δεν είναι αν έχω 1-2 που με μισούν και σε όλα μου βάζουν "απαράδεκτο".
Αυτό το συνηθίζεις σαν αναγνώστης και δεν σε νοιάζει, είναι στα αναμενόμενα.
Δίνεις όμως προσοχή αν κάτω από μια απάντηση υπάρχουν 15 ψήφοι που την θεωρούν απαράδεκτη. Αυτό είναι δείκτης του τι θεωρεί μια κοινότητα, όχι ο άσπονδος εχθρός του γράφοντος -με τον οποίο αναγκαστικά θα συνυπάρξουμε στο φόρουμ.
Επίσης έχει νόημα αν γράψεις κάτι και έχεις +30 ή -30. Αυτά κάτι δείχνουν και ίσως να είναι χρήσιμα. Αφαιρούν και το παιδικό επιχείρημα πως "αυτό είναι απλά η γνώμη σου" όταν είσαι ο μόνος που σχολιάζει κάτι που όμως όλοι μπορεί να θεωρούν κακό. Αν η απάντησή σου είναι φουλ στο "διαφωνώ" δεν μπορείς να το παίξεις τρελίτσα και να εστιαστείς στους λίγους που θα τολμήσουν να μιλήσουν ανοιχτά: έχουν "μιλήσει" πολύ περισσότεροι.
Όταν εκφράζεται ένα σύνολο ανθρώπων (όπως με τα upvotes και downvotes στο Reddit) γίνεται σαφές το πόσο εκτιμάται ή αποδοκιμάζεται συνολικά αυτό που λες και όχι σε διαπροσωπικό επίπεδο. Το βρίσκω χρήσιμο -και... διδακτικό!

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέο σύστημα αξιολόγησης μηνυμάτων (Bravo)
« Απάντηση #69 στις: Ιουνίου 14, 2016, 17:57 »
Mε το ταπεινό μπράβο παραδόξως έβγαιναν πολλά συμπεράσματα! Από το καβούρι στο δάχτυλο ή τους large,  μέχρι κλίκες, παλαίουρες νέοι, επιβράβευση κόπου και άλλα.

Το καινούργιο ταιριάζει καλύτερα στα χαλαρά θέματα πιστεύω λόγω της παιχνιδιάρικης διάθεσης που έχει.

Το ευχαριστώ  θα γλύτωνε το φόρουμ από το σπαμ, και μαζί με το μπράβο και ένα dislike θα ήταν αρκετά πιστεύω  να υπήρχαν ως κυρίαρχα στο τέλος του ποστ απ όξω φυσικά.

Kαι στεναχωριέμαι που δεν βρίσκω λόγο να μπαίνω πια στο προφίλ μου :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέο σύστημα αξιολόγησης μηνυμάτων (Bravo)
« Απάντηση #70 στις: Ιουνίου 14, 2016, 18:26 »
Γνωμη μου ειναι πως ενα βελακι επανω ενα κατω και τα μπαρμπαδελια που εχουμε ειναι υπερ αρκετα :)

Αποσυνδεδεμένος Foyle

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέο σύστημα αξιολόγησης μηνυμάτων (Bravo)
« Απάντηση #71 στις: Ιουνίου 14, 2016, 18:51 »
Η ουσία φίλε δεν είναι αν έχω 1-2 που με μισούν και σε όλα μου βάζουν "απαράδεκτο".
Αυτό το συνηθίζεις σαν αναγνώστης και δεν σε νοιάζει, είναι στα αναμενόμενα.
Δίνεις όμως προσοχή αν κάτω από μια απάντηση υπάρχουν 15 ψήφοι που την θεωρούν απαράδεκτη. Αυτό είναι δείκτης του τι θεωρεί μια κοινότητα, όχι ο άσπονδος εχθρός του γράφοντος -με τον οποίο αναγκαστικά θα συνυπάρξουμε στο φόρουμ.
Επίσης έχει νόημα αν γράψεις κάτι και έχεις +30 ή -30. Αυτά κάτι δείχνουν και ίσως να είναι χρήσιμα. Αφαιρούν και το παιδικό επιχείρημα πως "αυτό είναι απλά η γνώμη σου" όταν είσαι ο μόνος που σχολιάζει κάτι που όμως όλοι μπορεί να θεωρούν κακό. Αν η απάντησή σου είναι φουλ στο "διαφωνώ" δεν μπορείς να το παίξεις τρελίτσα και να εστιαστείς στους λίγους που θα τολμήσουν να μιλήσουν ανοιχτά: έχουν "μιλήσει" πολύ περισσότεροι.
Όταν εκφράζεται ένα σύνολο ανθρώπων (όπως με τα upvotes και downvotes στο Reddit) γίνεται σαφές το πόσο εκτιμάται ή αποδοκιμάζεται συνολικά αυτό που λες και όχι σε διαπροσωπικό επίπεδο. Το βρίσκω χρήσιμο -και... διδακτικό!
Πολύ σωστά. Αυτός είναι ο πρωταρχικός σκοπός και η γενικότερη φιλοσοφία του συγκεκριμένου συστήματος. Στη θεωρία όμως...
Γιατί στην πράξη μπαίνει ο παράγοντας άνθρωπος με οτιδήποτε αρνητικό μπορει να συνεπάγεται αυτό. Από μέλη που δε θα καταλάβουν πως δουλεύει, μέχρι πραγματικά κακοβουλα μέλη που θα το χρησιμοποιήσουν για "όπλο". Ή ακομα και εμάς, τους υποτιθεται ενημερωμένους που επάνω σε έναν καυγά/στιγμή έντασης/πάθους, πιθανόν να μη δειξουμε αυτοςυγκράτηση και να παρεξηγήσουμε διάφορα.

Το reddit είναι μια τεράστια απροσωπη κοινότητα με κάθε καρυδιάς καρύδι, που οι χρήστες με downvotes βοηθάνε στην αυτοεκκαθάριση. Κάνε μια σύγκριση καλυτερα με ελληνικά φόρα του ίδιου βεληνεκούς (myphone, insomnia, adslgr) και θα δεις οτι δεν έχουν υιοθετήσει τέτοια συστήματα αρνητικών ψήφων.

Για να εκφράσουμε διαφωνία έχουμε το πληκτρολόγιό μας, για τα κακά μέλη/post έχουμε τους mods και το κουμπι report.

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Νέο σύστημα αξιολόγησης μηνυμάτων (Bravo)
« Απάντηση #72 στις: Ιουνίου 14, 2016, 18:52 »
Είναι ενδιαφέρον πως σε καυγά που έχει στηθεί αυτή τη στιγμή σε άλλο νήμα, δεν έχει πέσει ακόμα (...) ούτε μία αρνητική αξιολόγηση.

Kudos! :thumpup:


Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέο σύστημα αξιολόγησης μηνυμάτων (Bravo)
« Απάντηση #73 στις: Ιουνίου 14, 2016, 19:04 »
Mάλλον επειδή αποφασίσαμε να μην ασχολούμαστε με ψυχοπαθείς...

Αποσυνδεδεμένος dNikos

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέο σύστημα αξιολόγησης μηνυμάτων (Bravo)
« Απάντηση #74 στις: Ιουνίου 14, 2016, 20:35 »
[justify]Πασαρέλα μηνυμάτων έγινε. Δύο - τρια φτάνουν.[/justify]

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8364 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180697 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34004 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536471 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59833 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237610 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 595 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15787 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136165 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085374 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35446 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10287 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12