vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

501 επισκέπτες, 2 χρήστες
camber, mir2017lCag

Twitter

Aspire Nautilus X

Αποσυνδεδεμένος spykal1

  • ***
  • 980
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus X
« Απάντηση #60 στις: Ιουνίου 01, 2016, 21:26 »
Aν παει στα 20 W o X  , συμφωνα με τις  υπάρχουσες πληροφορίες , ατμίζεις με καλύτερη γευση από τον Ναφτίλο.

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus X
« Απάντηση #61 στις: Ιουνίου 01, 2016, 21:29 »
Εγώ τον έχω στα 21.5, μου δίνει απόλυτα ικανοποιητικό αποτέλεσμα στη γεύση και στον ατμό,  αν και δεν μπορώ να τον συγκρίνω με τον παλιό, πάνε χρόνια...

Για κάποιο λόγο όμως μου διαβάζει την αντίσταση 1.75, οπότε δεν ξέρω αν έχει διαφορά.

Στάλθηκε από το HTC One μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Antonis-

  • *
  • 25
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus X
« Απάντηση #62 στις: Ιουνίου 01, 2016, 21:30 »
Aν παει στα 20 W o X  , συμφωνα με τις  υπάρχουσες πληροφορίες , ατμίζεις με καλύτερη γευση από τον Ναφτίλο.
Μακάρι, πραγματικά... βέβαια για άτομα που έχουν συνηθίσει να ατμίζουν στα 10.5 ή 11 w 
δεν το λες και πρόοδο, αλλά τέσπα. Για την ώρα μόνο την 1.5 μας δίνει η aspire.
Θα δούμε....  

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Aspire Nautilus X
« Απάντηση #63 στις: Ιουνίου 01, 2016, 22:00 »
Υπάρχει και ο καταπληκτικός Triton Mini για όσους θέλουν να φύγουν από τον Ναυτίλο και δεν θέλουν τον Χ. ;)

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Aspire Nautilus X
« Απάντηση #64 στις: Ιουνίου 01, 2016, 22:01 »
και ο bulrog UD rosary!

Αποσυνδεδεμένος spykal1

  • ***
  • 980
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus X
« Απάντηση #65 στις: Ιουνίου 01, 2016, 22:17 »
Υπαρχει γενικοτερα η ταση να μας ανεβάσουν στα βατ.      Βεβαια  δεν λέω για πνευμονικές που τις αφηνω για οσους τις προτιμουν και τις εχουν συνηθησει, αλλα για τις τσιγαρισιες τζούρες.
Στην αρχη ηταν στα 6-7 w ,προχωρήσαμε στα 9-9.5 w, πλέον θεωρούνται ξεπερασμένα και λίγα αυτά τα  βατ, ο τριτον μινι αρχιζει στα 13w , o cubis για να μην είναι υποτονικό το ατμισμα θελει και αυτος αρκετα βατ. Τωρα  με τον Χ , σου λέει στα 20 w αρχιζει να δίνει γεύση
Ας ελπίσουμε ότι σίγουρα θα εχουν βελτιωθεί τα υλικά που χρησιμοποιούνται για την κατασκευή   των κεφαλών.

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus X
« Απάντηση #66 στις: Ιουνίου 01, 2016, 22:23 »
Συγνώμη για το off topic αλλά βρε παιδιά ακούω συνέχεια για τσιγαρίσια και πνευμονική τζούρα.

Τι ακριβώς ενοείτε?
Μάλλον έχω μείνει πολύ πίσω...  :))

Αποσυνδεδεμένος Antonis-

  • *
  • 25
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus X
« Απάντηση #67 στις: Ιουνίου 01, 2016, 22:39 »

Στο 5:45 λέει ο τύπος δεξιά "Nautilus mini IS DEAD" άκουσα καλά ??  8)

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: Aspire Nautilus X
« Απάντηση #68 στις: Ιουνίου 01, 2016, 23:33 »
Μην πολυδινετε σημασια σε Αμερικανικα reviews, ειναι στην πλειοψηφια τους κατευθυνομενα με αποκλειστικο στοχο την γρηγορη & δυνατη διαφημιση του νεου προιοντος, αλλα & την... αρπαχτη τους O0
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 01, 2016, 23:40 από Tzenamo »

Αποσυνδεδεμένος Antonis-

  • *
  • 25
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus X
« Απάντηση #69 στις: Ιουνίου 01, 2016, 23:37 »
Ετσι.... ετσι.....

Ακους εκεί, ισοπέδωσαν και τις σταθερές αξίες οι κανίβαλοι...  :wall:

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 02, 2016, 16:28 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus X
« Απάντηση #70 στις: Ιουνίου 02, 2016, 00:14 »
Κάποια πρώτα σχόλια από εμένα. Τονίζω πάλι ότι έχω να ατμίσω με ναυτίλο πάνω από 5-6 μήνες, οπότε δεν θα κάνω απευθείας σύγκριση, ενώ για κάποιο λόγο το cuboid βλέπει την κεφαλή ως 1.73-1.81 οπότε δεν ξέρω κατά πόσο αυτό επηρεάζει την εμπειρία μου. Πάντως όταν τη βλέπει 1.80 πάντα βγάζω/βάζω τον ατμοποιητή μέχρι να τη δει γύρω στα 1.75, όσο πιο κοντά γίνεται στην εργοστασιακή τιμή που (υποτίθεται) πως είναι.

Γεύση και ατμός αισθητά καλύτερος (για τα δικά μου δεδομένα) από τον Triton Mini με κεφαλές ναυτίλου μίνι και τις 1.8 του πρώτου Τρίτωνα. Αυτό στα 18-20W όπου είναι και το sweetspot μου. Ακόμα και στα 22 με την εισαγωγή αέρα σχεδόν κλειστή δε μου ζεσταίνεται καν το επιστόμιο. Το χτύπημα του είναι κάτι παραπάνω από αισθητό, κάτι που δεν περίμενα από τόσο μεγάλη αντίσταση και 3ρα νικοτίνη.

Μετά το γέμισμα έχω μπουρμπουλήθρες όπως και στον cuboid/ΑΙΟ, δεν έχω δοκιμάσει ακόμα να βουλώσω το επιστόμιο στο βγάλε/βάλε μήπως δεν το κάνει. Μετά από λίγες τζούρες εξαφανίζονται. Η κατανάλωση είναι ψιλονορμάλ για 20W, το τανκάκι μου κρατάει περίπου 3-4 ώρες με μέτριο άτμισμα, λίγο παραπάνω από δύο με πιπίλα (υγρό με βάση FA 80VG)

Περισσότερα μετά από λίγες μέρες χρήσης 8)

Αποσυνδεδεμένος Antonis-

  • *
  • 25
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus X
« Απάντηση #71 στις: Ιουνίου 02, 2016, 00:33 »
Ευχαριστούμε που μοιράστηκες την εμπειρία σου με την παρέα.

Απο τα συμφραζόμενα συμπεραίνω πως είσαι σχετικά ικανοποιημένος
παρόλο που είναι νωρίς για ακέραια συμπεράσματα.
Το δοκίμασες σε 3-4 απανωτές ρουφηξιές?
κι αν ναι , θέλω να ρωτήσω : γεύση παραμένει αναλλοίωτη ?
Το driptrip είναι βολικό ?
Το tank δεν ζεστάθηκε στιγμή ?

Sorry για τον καταιγισμό ερωτήσεων, απλά με ενδιαφέρει ο Χ
κυρίως λόγω της "βαριάς" κληρονομιάς του ονόματος του.


Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 02, 2016, 16:29 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus X
« Απάντηση #72 στις: Ιουνίου 02, 2016, 00:56 »
No prob! :)

Γενικά τον τρόπο που ατμίζω με τσιγαρίσιες τον λες και «απανωτές», τραβάω μια, εκπνέω από τη μύτη ενώ τραβάω δεύτερη, εκπνέω ενώ τραβάω μια τρίτη και καλή (ξέρω, αυτό ακούστηκε ΠΟΛΥ λάθος :D ). Ακόμα και έτσι σε απανωτές δεν είχα θέμα με τη γεύση, ίσως γίνεται ελάχιστα πιο έντονη με τη δεύτερη-τρίτη απανωτή αλλά όχι κατά πολύ. Αξίζει να σημειώσω ότι στις πρώτες τζούρες είχα υποτονική γεύση, ίσως ήθελε στρώσιμο, ίσως δεν είχε ποτιστεί καλά, ίσως φταίει η λανθασμένη αντίσταση.

Πάντως μέχρι τώρα ήμουν σχεδόν 10 μήνες κολλημένος με έναν μόνο ατμοποιητή (τρίτωνα/ni200), οπότε ίσως δεν είμαι και ο κατάλληλος να κρίνω τον Χ από άποψη γεύσης :)

Το drip tip εμένα αρχικά δε μου φαινόταν τόσο βολικό αλλά γενικά δεν μου φαίνεται να έχει καμία διαφορά με τα άλλα που έχω χρησιμοποιήσει. Μια-δυο φορές που το κοπάνησα στα δόντια μου πάντως (συνηθισμένο φαινόμενο έλλειψης hand-eye coordination που με χαρακτηρίζει) δεν ήταν τόσο ανατριχιαστικό όσο ένα ss drip tip!

Το ίδιο το τανκάκι ζεσταίνεται λίγο έως μέτρια (όχι όσο του Cleito, αλλά ζεσταίνεται), ειδικά έξω με τις ζέστες, το drip tip όμως σε εμένα δεν ζεστάθηκε καθόλου. Ίσως είναι θέμα και υγρού/αντίστασης/εισαγωγής αυτό γιατί σε πολλούς ζεσταίνεται υπερβολικά.

Επίσης, όπως είναι λογικό, στο επάνω μέρος της αντίστασης (που η τρύπα είναι μόνο στη μια πλευρά) μαζεύεται αρκετό υγρό και θέλει συχνά σκούπισμα.

Θα έλεγα πως είμαι αρκετά ικανοποιημένος, ήδη έχω παροπλίσει τα ΑΙΟ μου που τα είχα για τσιγαρίσιες. Όπως είπες και εσύ όμως είναι νωρίς ακόμα, μια ημέρα τον έχω, και σίγουρα ακόμα δεν έχω ιδέα για ένα από τα πιο σημαντικά: τη διάρκεια ζωής των κεφαλών :)


Απ: Aspire Nautilus X
« Απάντηση #73 στις: Ιουνίου 02, 2016, 01:44 »
Συγνώμη για το off topic αλλά βρε παιδιά ακούω συνέχεια για τσιγαρίσια και πνευμονική τζούρα.

Τι ακριβώς ενοείτε?
Μάλλον έχω μείνει πολύ πίσω...  :))

Εν ολίγοις,

τσιγαρίσια (Mouth to Lung - MTL): ο αέρας μένει λίγο στο στόμα πριν τον κατεβάσεις στα πνευμόνια. Είναι πιο σφιχτή τζούρα (μικρότερο airflow). Συνήθως μιλάμε για αντιστάσεις >1ohm και για ατμοποιητές τύπου KF+, Erl, Eviva, CloudOne κλπ.

πνευμονική (Direct Lung):
ο αέρας κατεβαίνει κατευθείαν στα πνευμόνια, σα να παίρνεις αναπνοή ατμού. Είναι αεράτη τζούρα (μεγάλο airflow) και συνήθως παίζεις με μικρότερες αντιστάσεις, διπλές κλπ. Οι περισσότεροι ατμοποιητές -αν όχι όλοι- που στήνονται και με διπλές, subOhm κλπ. προσφέρονται για πνευμονικές.

Αποσυνδεδεμένος Antonis-

  • *
  • 25
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus X
« Απάντηση #74 στις: Ιουνίου 02, 2016, 17:14 »
https://www.youtube.com/watch?v=lxP0FFnF2-8&feature=youtu.be&t=4387

1:13:19.....  :confused1:
"εντελώς σκουπίδι"


Συμφωνείτε ? Διαφωνείτε ?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171810 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276005 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15281 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13985 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9335 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42929 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 410 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35264 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558312 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182342 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 189 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9382 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364