vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

531 επισκέπτες, 9 χρήστες
dkostas, manoslykos, funes, giorgos1999, giorgoscr, camber, Jorge, DarkSky, lagoudakis

Twitter

Αρωματο-Yπολογιστήρι | FLAVOR CALCULATOR

Αποσυνδεδεμένος diego

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
  • Θα Φάει η Μύγα Σίδερο και το Κουνούπι Ατσάλι...
Αρωματο-Yπολογιστήρι | FLAVOR CALCULATOR
« στις: Μαΐου 08, 2016, 18:14 »
Αρωματο-Yπολογιστήρι η αγγλιστί Flavor Calculator

Το calculator είναι σε μορφή excel και εμπεριέχει 4α φύλλα υπολογισμού για τα αρώματα και 1α πινάκα επεξηγήσεων
  • by percent (%) between flavors (με το ποσοστό (%) των αρωμάτων μεταξύ τους)
  • by percent (%) per flavor (με το ποσοστό (%) ανα άρωμα στην ποσότητα του μείγματος)
  • by milligrams (ml) per flavor (με την ποσότητα (ml) ανα άρωμα)
  • by drops per flavor (με σταγόνες ανά άρωμα)
  • υπόδειγμά - σημειώσεις

φτιάχτηκε για να μας βοηθά στην εύρεση της δοσολογίας, (σε ποσότητα-ml ή ποσοστό-%) του αρώματος ή των αρωμάτων στο μείγμα μας...η καλύτερα της συνταγής μας
  • Στον 1ο πινάκα μπορούμε να ορίσουμε χειροκίνητα την ποσότητα (ml) του μείγματος επιθυμούμε να φτιάξουμε, το συνολικό ποσοστό % όλων των αρωμάτων που επιθυμούμε να έχει το μείγμα μας, καθώς και της σταγόνες ανά 1ml (υπογραμμίζω το επιθυμούμε διότι με την προσθήκη των αρωμάτων στον 2ο πινάκα ίσως να υπερκεράσουμε της αρχικές τιμές που δώσαμε. δια τούτου υπάρχει και ο 3ος πινάκας οπού μας δίνονται η τελικές τιμές) ο 1ος πινακας ειναι κοινός για ολα τα calculator
  • Στον 2ο πίνακα μπορούμε ανάλογα στο ποιο culculator είμαστε, να ορίσουμε χειροκίνητα: το ποσοστό (%) των αρωμάτων μεταξύ τους στο by percent (%) between flavors, το ποσοστό (%) ανά άρωμα στο by percent (%) per flavor, τη ποσότητα (ml) ανά άρωμα στο by milligrams (ml) per flavor, της σταγόνες ανά άρωμα στο by drops per flavor
  • Στον 3ο πινάκα μας δίνονται αυτόματα οι τελικές τιμές σε ποσοστά και ποσότητα

Πολλές φόρες βρίσκουμε συνταγές με διάφορες δοσολογίες, άλλοτε με σταγόνες και άλλοτε η σε ποσοστά (%), η σε ποσότητα (ml)
ο σκοπός calculator είναι να μας διευκολύνει στην εύρεση των αντίστοιχων τιμών αυτών και να μας φέρει την συνταγή στα δικά μας μετρά

τα κελιά που μας δίνουν αυτόματα τιμές, είναι κλειδωμένα όπως αντίστοιχα τα κελιά οπού ορίζουμε χειροκίνητα είναι ελεύθερα
δεν έχω βάλει κάποιο κωδικό στην προστασία των φύλων εργασίας, όποτε οποίος θέλει να τα επεξεργαστή, μπορεί να το κάνει ελεύθερα

Dropbox file: https://www.dropbox.com/sh/7kg7ee5m69mexc1/AABNpg-JeGhKsISEEiv1CFo6a?dl=0
download excel: https://www.dropbox.com/s/qvu69zlkzy6e9qw/%CE%91%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%B1%CF%84%CF%8C-Y%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B7.xlsx?dl=0


καλά μαγειρέματα !!!








« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 08, 2016, 21:13 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αρωματό-Yπολογιστήρη | FLAVOR CALCULATOR
« Απάντηση #1 στις: Μαΐου 08, 2016, 21:18 »
Τα γραμμάρια που τα δείχνει? 


Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Αρωματο-Yπολογιστήρι | FLAVOR CALCULATOR
« Απάντηση #2 στις: Μαΐου 08, 2016, 22:55 »
Ωραίος!  :bravo_encouragements: :bravo_encouragements: :bravo_encouragements:

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Αρωματο-Yπολογιστήρι | FLAVOR CALCULATOR
« Απάντηση #3 στις: Μαΐου 09, 2016, 00:04 »
Ωραία προσπάθεια. :thumpup:
Μπήκε κι αυτό στη λίστα:
Λίστα με υπολογιστές μείξης υγρών άτμισης
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 10, 2022, 00:05 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος diego

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
  • Θα Φάει η Μύγα Σίδερο και το Κουνούπι Ατσάλι...
Απ: Αρωματο-Yπολογιστήρι | FLAVOR CALCULATOR
« Απάντηση #4 στις: Μαΐου 15, 2016, 12:51 »
Τα γραμμάρια που τα δείχνει? (Image removed from quote.)

Ήμουν σίγουρος... 100% σίγουρος, πως κάποιος θα έκανε παράπονα για την απουσία των γραμμαρίων... το απορίας άξιο ειναι πως και δεν πετάχτηκε κάποιος απο το λόμπι των εΜ εL ή του Moυ Loυ και ξεκινήσετε να πλακώνεστε.
Αστειεύομαι, η αλήθεια είναι πως έχεις ενα δίκιο... ουτε σταγονες σκοπευα να βαλω, ειναι κοινός αποδεχτό πως είναι κάπως μπακαλίστικες, αλλα σκέφτηκα οτι έχουμε πολες αναφορές σε συνταγές και μείγματα με σταγόνες και λαμβάνοντας υπόψη πως σχεδόν, αν οχι όλοι μας ξεκινήσαμε η ξεκινάμε με σταγόνες, οποτε της πρόσθεσα.

Μέτα της σταγόνες σκέφτηκα πως θα έπρεπε να βάλω και γραμμάρια, αλλα εγω προσωπικά μέχρι στιγμής δεν δουλεύω με γραμμάρια, βασικά δεν εχω ζυγαρια, έχουν υπάρξει αρώματα που θέλω να προσθέσω σε ενα μείγμα και ειναι στα 0,02μλ / 0,04μλ και η αλήθεια ειναι πως σε αυτα το ποσά η σύριγγα του 1μλ δεν τα τραβαει ευκολα και με ακριβεια, οποτε εχω αναρωτηθεί μήπως μια ζυγαριά θα εκανε καλύτερα την δουλειά...

Για να καταλήξω θελω να πω πως δεν εχω εμπειρία με τα γραμμάρια όποτε δεν ξέρω ποιες παραμέτρους ενδεχομένως θα πρέπει να προσέξω, ξερω πως θα πρεπει να εχω ξέχωρα κελιά (στο εξελ) οπου θα ορίζονται τα ειδικά βάρη (αν το λεω σωστα) των βάσεων και των αρωματων, γνωριζοντας οτι λογο πυκνότητας, άλλο βάρος εχει η VG και άλλο η PG, όπως επίσης κάποια αρώματα ειναι διαλυμένα σε pg και αλλα οχι... εικάζω (διορθώστε με αν κάνω λάθος) πως τα βάρη αυτά τα βρίσκουμε με το να  ζυγίσουμε μια άδεια σύριγγα (1μλ) και να την ξαναζυγησουμε μετα γεματη, οποτε ξέρουμε πχ πως 1μλ = με 1,0023γρ

Μια παρατήρηση πανω σε αυτα, ενδεχομένως δεν είμαι σίγουρος, ενω υπάρχουν εταιρείες που μας δίνουν ακόμα και τα ειδικά βαρη, γραμμάρια δηλαδή,  δύστυχος υπαρχουν ακομα εταιριες που δεν σου δινουν καν το % αρωματος και σου λενε το μπακαλιστικο τοσες σταγονες σε τοσα μλ.... ???

 Δεν υπόσχομαι... άλλα θα προσπαθήσω να προθεσω και τα γραμμαρια, το εξελ δεν ειναι κλειδομενω οποτε οποιος θέλει μπορεί να το προσαρμόσει η να μου δώσει κάποιες ιδέες πάνω σε αυτά.
της τελευταιες μερες προσπαθω γενικα να βρω τρόπους αυτοματισμού, προσθέτοντας λίστες, με κάποιο τροπο να αποθηκεύω η να εχω ενα αρχειο με  συνταγες μεσα στο εξελ και διαφορα αλλα... Δεν ειμαι εξελακιας δεν γνωριζω απο συναρτήσεις και τύπους...
ψαχνω γκουκλαρω γιουτουπαρω κτλ...


τση Μπύρες τση πίνουμε το καλοκαίρι και το Κρασί το χειμώνα
τση Μπύρες τση πίνουμε με τα Λίτρα και το Κρασί με το Κιλό 


Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αρωματο-Yπολογιστήρι | FLAVOR CALCULATOR
« Απάντηση #5 στις: Μαΐου 15, 2016, 13:10 »
Αστείο ήταν, όχι παράπονο.  :)

Δεν υπάρχει λόγος να παιδευτείς αφού όπως φαίνεται το "λόμπι" των γραμμαρίων είναι συντριπτική μειοψηφία, και όσοι χρησιμοποιούμε αυτή τη μέθοδο έχουμε βρει τους τρόπους μας να τα υπολογίζουμε.

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αρωματο-Yπολογιστήρι | FLAVOR CALCULATOR
« Απάντηση #6 στις: Μαΐου 15, 2016, 16:45 »
Αν θες να τα προσθέσεις να σου δώσω τα βάρη για pg, vg, αρώματα (πάντα 1, δεν αξίζει να τα βρεις ξεχωριστά) και τον τύπο για το βάρος νικοτινούχας βάσης ανάλογα με τις αναλογίες και την δύναμη. Απλά είμαι από κινητό τώρα και δεν βολεύει.

Αποσυνδεδεμένος gipsy

  • *****
  • 1261
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αρωματο-Yπολογιστήρι | FLAVOR CALCULATOR
« Απάντηση #7 στις: Μαΐου 15, 2016, 17:27 »
mindtrapper, modivin, Ribot γράψτε ένα αναλυτικό οδηγό για τα γραμμάρια στις ιδιοκατασκευές!
Όλο και σε κάποιον θα χρησιμεύσει.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αρωματο-Yπολογιστήρι | FLAVOR CALCULATOR
« Απάντηση #8 στις: Μαΐου 15, 2016, 19:21 »
Αν και το είχα σκοπό, δυστυχώς δεν έχω βρει χρόνο.

Δυο πολύ καλά tutorials όμως βρίσκονται εδώ

Αποσυνδεδεμένος gipsy

  • *****
  • 1261
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αρωματο-Yπολογιστήρι | FLAVOR CALCULATOR
« Απάντηση #9 στις: Μαΐου 16, 2016, 11:54 »
mindtrapper, modivin όταν μπορέσετε τσεκάρετε αυτό το excel αν είναι σωστοί οι υπολογισμοί,
Πρέπει να υπολογίσω και το νερό... Αλλά στις έτοιμες βάσεις νικοτίνης τι νερό περιέχεται;  :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος sixela

  • **
  • 199
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αρωματο-Yπολογιστήρι | FLAVOR CALCULATOR
« Απάντηση #10 στις: Μαΐου 21, 2016, 22:04 »
Θες να μαθεις το πως να μετρας σε γραμμαρια η να το προσθεσει ο φιλος στα αρχεια του?

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 24, 2016, 13:46 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος gipsy

  • *****
  • 1261
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αρωματο-Yπολογιστήρι | FLAVOR CALCULATOR
« Απάντηση #11 στις: Μαΐου 21, 2016, 22:10 »
Απλά να υπήρχε ένας οδηγός για τον καθένα που μπορεί να ήθελε να δοκιμάσει. Αλλά..... Έμαθα;D

Αποσυνδεδεμένος sixela

  • **
  • 199
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αρωματο-Yπολογιστήρι | FLAVOR CALCULATOR
« Απάντηση #12 στις: Μαΐου 21, 2016, 22:12 »
Ειδες τι μπορεις να μαθεις ψαχνωντας??το φορουμ διαθετει πολλους οδηγους!

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος gipsy

  • *****
  • 1261
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αρωματο-Yπολογιστήρι | FLAVOR CALCULATOR
« Απάντηση #13 στις: Μαΐου 21, 2016, 22:13 »
Ειδικά όταν του φτιάχνεις μόνος σου  :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αρωματο-Yπολογιστήρι | FLAVOR CALCULATOR
« Απάντηση #14 στις: Μαΐου 22, 2016, 19:37 »
mindtrapper, modivin όταν μπορέσετε τσεκάρετε αυτό το excel αν είναι σωστοί οι υπολογισμοί,
Πρέπει να υπολογίσω και το νερό... Αλλά στις έτοιμες βάσεις νικοτίνης τι νερό περιέχεται;  :idiot1:

Πάλι από κινητό τα βλέπω. Το νερό δεν μπορείς να το ξέρεις αν δεν στο πούνε, εκτός αν το υπολογίσει κάποιος για την δικιά του βάση (αν ξέρεις αναλογία vg/pg και δύναμη νικοτίνης θεωρητικά ξέρεις πόσο θα έπρεπε να είναι το βάρος και αν ζυγίζεις και σου βγει πιο ελαφρύ μπορείς να υπολογίσεις πόσο νερό έχει μεσα). Δεν έχω ασχοληθεί με το νερό ιδιαίτερα γιατί δεν βάζω ποτέ. Έχω καθαρή vg και καθαρή pg και ότι νερό είχε η 100αρα βάση που έσπασα σε 50. Καταλαβαίνεις ότι στα 1-3ml νικοτινούχας που μπορεί να βάλω στο υγρό, ελάχιστα είναι νερό.

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι απλά να βάλεις ότι νερό = 1 και μετά επιλογή να διαλέγει ο χρήστης πόσο νερό έχει η βάση.  Τα βάρη του νερού, vg, pg, νικοτίνης (ανάλογα την δυναμη)  τα ξέρεις. Οπότε βάλε στο Excel τον τύπο και θα το φτιάχνει μόνο του όταν βάζει ο χρήστης τα σωστά ποσοστά.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180429 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8287 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33910 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 535505 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59729 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237273 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 562 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14953 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136093 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085231 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35343 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10168 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12