vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

545 επισκέπτες, 4 χρήστες
Tem, manoslykos, camber, tibolaso

Twitter

Kabuki tank (παίρνει τις αντιστάσεις του Aspire Nautilus)

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Kabuki tank (παίρνει τις αντιστάσεις του Aspire Nautilus)
« Απάντηση #345 στις: Νοεμβρίου 04, 2016, 21:14 »
Κι ένα update σχετικά με την επισκευάσιμη που αναφέραμε εδώ:
http://vaping.gr/index.php/topic,29877.msg1082441.html#msg1082441

α) Το θέμα με το βίδωμα ισχύει. Δεν ξέρω τί καριβώς φταίει (θα το ψάξω) αλλά όταν την βάλουμε επάνω και πάμε να βιδώσουμε το τανκ για να κλείσει, αυτό δεν κλείνει τελείως. Αφήνει περίπου ένα χιλιοστό κενό (ανάμεσα στο τζάμι και στο βάση) που όμως δεν δημιουργεί διαρροές (!!!). Το ζόρισα λίγο και το κενό έγινε μισό χιλιοστό. Αλλά υπάρχει. Αύριο θα δοκιμάσω και την δεύτερη που πήρα, αλλά οπτικά φαίνονται ολόιδιες.

β) Όποιος την στήσει σε λιγότερο από μία ώρα κερδίζει είσοδο στο βιβλίο Γκίννες. Πραγματικά είναι το πιο αδιανόητα δύσκολο στήσιμο που έχω κάνει στη ζωή μου! Και δεν έχω κάνει και λίγα. Και αυτά με το κάθετο στήσιμο. Με οριζόντιο ακόμα δεν τα έχω καταφέρει...

γ) Οι βιδούλες για τα ποδαράκια της αντίστασης δεν είναι μικρές. Ούτε μικροσκοπικές. ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΑΟΡΑΤΕΣ! Όποιος δεν χάσει τουλάχιστον μία στο πρώτο στήσιμο κερδίζει επίσης θέση το βιβλίο Γκίννες. Ευτυχώς έχει δύο ανταλλακτικές η συσκευασία (μία για κάθε τρύπα, είναι διαφορετικές μεταξύ τους), όπως και orings και μονωτικά. Γενικά η συσκευασία είναι η αψογότερη που έχω δει στη ζωή μου. Ακόμα και η κεφαλή έχει ένα ελαστικό περίβλημα για να μην... χτυπηθεί (??)

δ) Της έβαλα βαμβάκι KhoGenDo σε pads όπως έδειχνε το βίντεο. Τζίφος. Παρόλο που η γεύση ανέβηκε ένα επίπεδο η τζούρα ήταν πιο... "μπουκωμένη". Το αντικατέστησα με Cotton Bacon και εκτός από την τζούρα που έστρωσε, ανέβηκε και δυο επίπεδα ακόμα η γεύση. Σύνολο: τρία.

ε) Επειδή με τις διάφορες προσπάθειες και τις αποτυχίες κλπ. η αντίσταση που ΚΑΤΑΦΕΡΑ να βάλω μου βγήκε 1,1Ω, και επειδή εγώ προτιμώ μεγαλύτερες από 1,5Ω, αύριο θα κάνω νέες απόπειρες. Με την δεύτερη κεφαλή, με οριζόντιο στήσιμο, με άλλο σύρμα κλπ.

Αποσυνδεδεμένος Eizomar

  • ***
  • 910
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kabuki tank (παίρνει τις αντιστάσεις του Aspire Nautilus)
« Απάντηση #346 στις: Νοεμβρίου 04, 2016, 21:30 »
θα συμφωνησω σε ολα με τον Ε-Spy και διεκδικω το Γκινες διοτι δεν εχασα καμμια βιδα σε δυο στησιματα που εχω κανει μεχρι τωρα ....και επισης σε λιγοτερο απο μιση ωρα και πραγματικα ειναι απιστευτα δυσκολο να στησεις ακομα και την οριζοντια................. Την εστησα με την μια αντιστασουλα που ειχε μεσα η συσκευασια οριζοντια και μου βγηκε 1.0 Ωμ και με βαμβακι οικολογικο που χρησιμοποιω....εχει πολυ καλη αποδοση. Η τζουρα ηταν κανονικη, τσιγαρισια με πολλα ντουμανια ομως!!!

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Kabuki tank (παίρνει τις αντιστάσεις του Aspire Nautilus)
« Απάντηση #347 στις: Νοεμβρίου 04, 2016, 21:35 »
Το θέμα με τον μην κλείνει εντελώς το τανκ όταν το βιδώνεις το είχες;

Αποσυνδεδεμένος Eizomar

  • ***
  • 910
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kabuki tank (παίρνει τις αντιστάσεις του Aspire Nautilus)
« Απάντηση #348 στις: Νοεμβρίου 04, 2016, 21:46 »
ναι το εχω. οπως και οτι βιδωνει στραβα και ειναι λιγο τυρρανια. Πιστευω οτι φταιει το πολυ χοντρο λαστιχακι στην κατω μερια, στον πολο πανω. Αν δεις αντιστασεις οπως οι χρυσαφενιες, κουμπωνουν ακριβως γιατι εχουν πιο λεπτο λαστιχακι. Εκει πιστευω οτι ειναι το θεμα. Το ιδιο ακριβως συμβαινει και με τις γνησιες Aspire που ανεφερα πριν, σε σχεση με τις χρυσαφενιες, ειναι πιο παχυ το λαστιχακι.

Αποσυνδεδεμένος BonecrusheR

  • **
  • 121
  • Φύλο: Άντρας
  • Less..is More.
Απ: Kabuki tank (παίρνει τις αντιστάσεις του Aspire Nautilus)
« Απάντηση #349 στις: Νοεμβρίου 08, 2016, 02:16 »
Μηπως ολα αυτα δεν συμβαινουν στον κανονικο παρα μονο στους κλωνους?
μην με παρεξηγησετε που πεταγομαι απο το πουθενα απλα γνωμη λεω χωρις να εχει ζητηθει...θεωρω οτι παραπαει ρε παιδια 80λιρες αγγλιας για εργοστασιακο τανκ που παιρνει αντιστασεις ναυτιλου..οσο σουπερ κατασκευη κ να ειναι..οσο μασσιφ..οσο lifetime warranty..μου φαινεται οτι εχουν πιασει μια χαρα το νοημα κ πουλανε οτι να ναι κ ο κοσμακης αγοραζει ακολουθωντας τις μοδες.. :angry_orange:

Αποσυνδεδεμένος darkmass

  • **
  • 114
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kabuki tank (παίρνει τις αντιστάσεις του Aspire Nautilus)
« Απάντηση #350 στις: Νοεμβρίου 08, 2016, 08:20 »
Ακριβως οπως το είπες στην αρχη φιλε μου.Για τους κλωνους μιλαμε.Ο αυθεντικος ειναι απροβληματιστος(μεχρι τωρα).

Αποσυνδεδεμένος BonecrusheR

  • **
  • 121
  • Φύλο: Άντρας
  • Less..is More.
Απ: Kabuki tank (παίρνει τις αντιστάσεις του Aspire Nautilus)
« Απάντηση #351 στις: Νοεμβρίου 08, 2016, 16:21 »
καλα κ εγώ το αυτονόητο ρώτησα..οτι να ναι. :))

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 09, 2016, 14:41 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Kabuki tank (παίρνει τις αντιστάσεις του Aspire Nautilus)
« Απάντηση #352 στις: Νοεμβρίου 08, 2016, 18:58 »
Καθόλου απροβλημάτιστος δεν είναι ο αυθεντικός, στο συγκεκριμένο θέμα για το οποίο μιλάμε.
Τοποθέτησα την επισκευάσιμη στον αυθεντικό και είχα ακριβώς το ίδιο θέμα:
Το τζαμάκι του τανκ αφήνει ένα μικρό κενό κατά το βίδωμα.

Και αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι η επισκεύασιμη ΔΕΝ είναι προϊόν του κατασκευαστή του Kabuki.
Είναι μια ιδιοκατασκευή ενός ιδιώτη, που αρχικά την έφτιαξε για τον Ναυτίλο και με με μια μετατροπή στην έκδοση V2 ταιριάζει (λέμε τώρα) και στον Kabuki.

Τα επιμέρους κομάτια του αυθεντικού και του κλώνου τα έχω δοκιμάσει ένα προς ένα και δεν έχουν απολύτως καμία διαφορά.
Είναι αυτό που ονομάζουμε 1:1 κλώνος.
Ας μην λέμε ότι θέλουμε χωρίς να το έχουμε τσεκάρει πρώτα.

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kabuki tank (παίρνει τις αντιστάσεις του Aspire Nautilus)
« Απάντηση #353 στις: Νοεμβρίου 08, 2016, 22:45 »
Σιγά ρε spy...μέτοχος είσαι; :))

Αποσυνδεδεμένος BonecrusheR

  • **
  • 121
  • Φύλο: Άντρας
  • Less..is More.
Απ: Kabuki tank (παίρνει τις αντιστάσεις του Aspire Nautilus)
« Απάντηση #354 στις: Νοεμβρίου 09, 2016, 00:40 »
Και αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι η επισκεύασιμη ΔΕΝ είναι προϊόν του κατασκευαστή του Kabuki. Είναι μια ιδιοκατασκευή ενός ιδιώτη, που αρχικά την έφτιαξε για τον Ναυτίλο και με με μια μετατροπή στην έκδοση V2 ταιριάζει (λέμε τώρα) και στον Kabuki. Τα επιμέρους κομάτια του αυθεντικού και του κλώνου τα έχω δοκιμάσει ένα προς ένα και δεν έχουν απολύτως καμία διαφορά. Είναι αυτό που ονομάζουμε 1:1 κλώνος. Ας μην λέμε ότι θέλουμε χωρίς να το έχουμε τσεκάρει πρώτα.
Αφου αναφερεις οτι δεν ειναι κατασκευη που αφορα τον κατασκευαστη ο επισκευασιμος τομεας αυτοματως παραπεμπει σε επεμβαση -μοντα οποιου εβαλε χερι...επομενως ξανα..ΔΕΝ..ειναι του κατασκευαστη επομενως τυχον προβληματα δεν αφορουν τον κατασκευαστη αλλα τους κλωνους κ τις κλωνοπατεντες που απο την αρχη αναφερεστε σε αυτο το νημα. κοινως..ο αυθεντικος..που δεν συνιστα-περιεχει ,επισκευασιμο τομεα..και δεν εχει υλικα που χρησιμοποιουν οι κλωνοι..δεν εχει θεμα.αλλα κ παλι ειμαι εκτος στιγμη που απο την αρχη αναφερεστε στους κλωνους.  το 1 προς 1 φιλε σπυρο...δεν μπορει σε καμμια περιπτωση να ειναι ιδιο σε ολες τις παραμετρους...αμα ηταν ετσι δεν θα αγοραζε κανεις αυθεντικα προιοντα παρα μονο κλωνους 1 προς 1...επισης ποσοι εχουν κλωνους γενικα κ  ανεφερουν διαρροες..σφυριγματα..κ αλλα θεματα τα οποια δεν εμφανιζονται στα αυθεντικα προιοντα...ειναι κοινη διαπιστωση. απλα εγω τον εχω δοκιμασει σε φιλο που τον εχει παρει απο ιρλανδια..τον αυθεντικο...κ δεν ειχε κανενα θεμα.απλα κατα την γνωμη μου ηταν ενα υπερτιμημενο clearomizer που δεν αξιζει τα χρηματα αυτα. οσον αφορα τους κλωνους..λαθος μου που μπηκα σε συζητηση στιγμη που δεν ειναι αυτο που δοκιμασα. αυτα τα λεω φιλικα κ χωρις καμμια διαθεση να γινω εριστικος απεναντι σου..

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Kabuki tank (παίρνει τις αντιστάσεις του Aspire Nautilus)
« Απάντηση #355 στις: Νοεμβρίου 09, 2016, 00:50 »
Μπορει να ειναι 1:1 και να διαφερει στην ποιοτητα του υλικου κατασκευης

Αποσυνδεδεμένος BonecrusheR

  • **
  • 121
  • Φύλο: Άντρας
  • Less..is More.
Απ: Kabuki tank (παίρνει τις αντιστάσεις του Aspire Nautilus)
« Απάντηση #356 στις: Νοεμβρίου 09, 2016, 01:24 »
το οποιο ευλογα επιφερει κ τις αντιστοιχες μεταβολες. οπως κ να εχει..εκτος θεματος ειμαι εγω που εξεφρασα αποψη χωρις να εχω δει καν τον κλωνο...οποτε βγαινω απο την κουβεντα.

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 09, 2016, 14:42 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Kabuki tank (παίρνει τις αντιστάσεις του Aspire Nautilus)
« Απάντηση #357 στις: Νοεμβρίου 09, 2016, 12:45 »
επειδή είμαι στο ψάξιμο για ατμοποιητη εργοστασιακό (όχι για μένα) όσο γίνετε πιο απροβλημάτιστο  ο καβούκι μου φαίνεται πολύ καλή περίπτωση με όσα έχω διαβάσει αλλα με προβληματίζουν 2 πράγματα  όταν γεμίζουμε, εφόσον δεν μπορούμε να κλείσουμε τα υγρά δεν κάνει διαρροή όταν βιδώσουμε από πάνω το καπάκι?  και το δεύτερο  όταν ανοίγουμε από πάνω για να γεμίσουμε δεν τυχαίνει να παρασύρουμε και την αντίσταση ώστε αντί να ξεβιδώνει  από πάνω να ξεβιδώνει από κάτω και να βγαίνει η αντίσταση μαζί με το top cap?  τώρα επειδή θα πάρω σίγουρα για δοκιμη 2 από δαύτους  ποιοι είναι οι top 2 και pioies αντιστάσεις είναι οι καλύτερες  για "τσιγαρισια" τζούρα σε χαμηλά ρεύματα (έως 15 watt)  αυτά τα ολίγα είχα να ρωτήσω  thanks

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Kabuki tank (παίρνει τις αντιστάσεις του Aspire Nautilus)
« Απάντηση #358 στις: Νοεμβρίου 09, 2016, 12:49 »
Κι εγω τον περιμενω, απο οτι λενε ο καλυτερος ειναι αυτος https://www.fasttech.com/products/3006/10018705/3870800 Και αντιστασεις του ναυτιλου 1,6 και 1,8ohm Για μενα οι καλυτερες ειναι οι clapton

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Kabuki tank (παίρνει τις αντιστάσεις του Aspire Nautilus)
« Απάντηση #359 στις: Νοεμβρίου 09, 2016, 12:55 »
@kotsos75:
Κωστή τον Kabuki ΔΕΝ το γεμίζουμε από πάνω αλλά από κάτω. Τον γυρνάς ανάποδα, ξεβιδώνεις το ντεκ (βγαίνει μαζί και η αντίσταση) και γεμίζεις μέχρι το χείλος της καμπάνας. Δεν υπάρχει η παραμικρή διαρροή έτσι, αλλά ούτε και καμία άλλη κατά τη διάρκεια της χρήσης όπως και αν τον αναποδογυρίσεις.

Σχετικά με το ποιός είναι ο "καλός" κλώνος, σύμφωνα με τις γνώμες των περισσοτέρων μας είναι αυτός που έρχεται στην χάρτινη κυλινδρική συσκευασία:
https://www.fasttech.com/product/3870800
χωρίς να σημαίνει όμως ότι οι υπόλοιποι είναι για πέταμα. Απλά ορισμένοι (όχι όλοι) θέλουν που και που σφίξιμο στη βίδα του πόλου.
Επίσης ορισμένοι υποστηρίζουν πως καλός είναι και ο κλώνος του Titanium (https://www.fasttech.com/products/3006/10018705/5477100). Εγώ δεν έχω προσωπική πείρα από αυτόν.

Σχετικά με τις κεφαλές, θα σου συνηστούσα ανεπιφύλακτα να πάρεις αυθεντικές Aspire:
https://www.fasttech.com/product/4063900 ή https://www.fasttech.com/product/1859402
Υπάρχουν και αυτές της SteamTribe (που βγάζει ορισμένους από τους κλώνους).
Όπως και σε κάθε άλλον ατμοποιητή οι κεφαλές είναι λίγο λαχείο.
Ελλατωματικές έχουν εμφανιστεί και σε Aspire και σε άλλες μάρκες.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 382 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 277 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21924 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 284010 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209325 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68137 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 176128 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315026 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15204 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126339 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95015 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4957 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix