vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

471 επισκέπτες, 5 χρήστες
Sergios, Jorge, paiktaras, bloodlessz, manoslykos

Twitter

Εναλλακτικα 'ασφαλη' αρωματα

Αποσυνδεδεμένος athkatla

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εναλλακτικα 'ασφαλη' αρωματα
« Απάντηση #45 στις: Μαΐου 14, 2016, 09:52 »
H TPA έχει DX έκδοση Brown sugar, δες το σύνδεσμο που σου έδωσα πριν.

Για κλώνο castle long πολλοί χρησιμοποιουν DX coconut candy. 
Η καρύδα της FA είναι πολύ διαφορετική από TPA Coconut extra.

Δοκίμασε και τις δυο εκδόσεις και πες μας πιο προτιμάς, ετσι και 
αλλιως με τοσες αλλαγες δε θα εχει καμια σχεση με το Original.

« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 14, 2016, 10:22 από athkatla »

Αποσυνδεδεμένος kkoumas

  • ***
  • 756
  • Φύλο: Άντρας
  • DON'T PANIC
Απ: Εναλλακτικα \'ασφαλη\' αρωματα
« Απάντηση #46 στις: Μαΐου 14, 2016, 15:12 »
0.25%fa apricot and 0.25fa coconut   0.10%fa Brandy = Brown Sugar(ΤΡΑ) 

Αληθεια φιλε μου; Εισαι βεβαιος; Δεν θα το περιμενα ποτε αυτος ο συνδιασμος να βγαζει Brown Sugar. ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !!!
(Επιτελους μια απαντηση στο πνευμα του thread)

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
H TPA έχει DX έκδοση Brown sugar, δες το σύνδεσμο που σου έδωσα πριν.

Για κλώνο castle long πολλοί χρησιμοποιουν DX coconut candy.
Η καρύδα της FA είναι πολύ διαφορετική από TPA Coconut extra.

Δοκίμασε και τις δυο εκδόσεις και πες μας πιο προτιμάς, ετσι και
αλλιως με τοσες αλλαγες δε θα εχει καμια σχεση με το Original.

Εχω διαβασει οτι η DX έκδοση Brown sugar δεν εχει καμμια σχεση με την original.
Πόσες αλλαγες βρε φιλε; Μονο 2 απο τα 8 αρωματα θα αλλαξω με (ελπιζω) παρομοια
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 14, 2016, 15:19 από kkoumas »

Αποσυνδεδεμένος sixela

  • **
  • 199
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εναλλακτικα 'ασφαλη' αρωματα
« Απάντηση #47 στις: Μαΐου 14, 2016, 21:48 »
Νομιζω οτι η FA στο site εχει αναλυτικες πληροφοριες

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εναλλακτικα 'ασφαλη' αρωματα
« Απάντηση #48 στις: Μαΐου 14, 2016, 23:28 »
Το νήμα δεν έχει πολύ νόημα όπως το έχεις θέσει επειδή τα αρώματα Dx, v2 κτλ συνήθως έχουν αρκετές διαφορές από τα original για να μπορείς να πεις ότι χρησιμοποιείς κάτι σαν υποκατάστατο. Αλλάζει αρκετά το γευστικό προφίλ και φυσικά ο χρόνος ωρίμανσης.

Καλύτερα να λέμε εδώ ποια καθαρά αρώματα αξίζουν να στέκονται μόνα τους. Αυτά που ξέρω εγώ ότι είναι καλά είναι:

Cap Vanilla Custard v2 (με 1+ μήνα ωρίμανση όμως),
TFA Dx Bavarian Cream (παίζει και καλύτερο από το original),
Cap Sugar Cookie v2 και Cap Cinnamon Danish  v2 (είναι καλά στις 3+ βδομάδες αλλά δεν έχω δοκιμάσει τα original, μόνο τα v2 εβρισκα όταν έκανα παραγγελία),
Cap Vanilla Cupcake v2 (δεν το έχω δοκιμάσει αλλά ακούω ότι είναι καλό, κατώτερο όμως από το original).
Επίσης τα περισσότερα της FA εκτός από μερικά είναι καθαρά. Καλό αυτό γιατί τα fresh/vienna/catalan cream τους είναι πολύ καλά. Επίσης το meringue, custard (ιταλικό λεμονάτο custard όχι αμερικάνικο/αγγλικό) νομίζω είναι ΟΚ. Επίσης άλλαξαν σύσταση στο Yogurt τους και πλέον είναι και αυτό καθαρό.

Γενικά επιλογές υπάρχουν και μπορεί κάποιος να μειώσει πολύ τις ουσίες αυτές με το DIY (αν τον ενδιαφέρει). Αλλά δεν έχει νόημα να λες βρείτε υποκατάστατα για να φτιάξω τον κλώνο castle long αλλά καθαρό. Δεν γίνεται αυτό, πρέπει να σχεδιάσεις εξ αρχής την συνταγή με τα σωστά αρώματα για να είναι καθαρή και να πετύχεις και την γεύση που θες. Κάτσε να το πετύχει η 5Ρ πρώτα και μετά βλέπουμε... :)) :))

Αποσυνδεδεμένος lusiferinos

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εναλλακτικα 'ασφαλη' αρωματα
« Απάντηση #49 στις: Μαΐου 16, 2016, 22:38 »
Χρησιμοποίησα 2x DX αρώματα σε ένα Mother's Milk που έφτιαχνα συχνά και πέταξα 200ml στο νεροχύτη. Απλά απαράδεκτο με DX.

Προσωπικά δεν με απασχολεί καθόλου το διακετύλιο πλέον, έκανα την έρευνα μου και κατέληξα στο ότι πρόκειται για προπαγάνδα περισσότερο.

Αποσυνδεδεμένος kkoumas

  • ***
  • 756
  • Φύλο: Άντρας
  • DON'T PANIC
Απ: Εναλλακτικα \'ασφαλη\' αρωματα
« Απάντηση #50 στις: Μαΐου 19, 2016, 23:59 »
Αυτά που ξέρω εγώ ότι είναι καλά είναι:

Cap Vanilla Custard v2 (με 1+ μήνα ωρίμανση όμως),
TFA Dx Bavarian Cream (παίζει και καλύτερο από το original),
Cap Sugar Cookie v2 και Cap Cinnamon Danish  v2 (είναι καλά στις 3+ βδομάδες αλλά δεν έχω δοκιμάσει τα original, μόνο τα v2 εβρισκα όταν έκανα παραγγελία),
Cap Vanilla Cupcake v2 (δεν το έχω δοκιμάσει αλλά ακούω ότι είναι καλό, κατώτερο όμως από το original).
Επίσης τα περισσότερα της FA εκτός από μερικά είναι καθαρά. Καλό αυτό γιατί τα fresh/vienna/catalan cream τους είναι πολύ καλά. Επίσης το meringue, custard (ιταλικό λεμονάτο custard όχι αμερικάνικο/αγγλικό) νομίζω είναι ΟΚ. Επίσης άλλαξαν σύσταση στο Yogurt τους και πλέον είναι και αυτό καθαρό.

πρωτα απ'ολα να σε ευχαριστησω γι αυτο

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων


Γενικά επιλογές υπάρχουν και μπορεί κάποιος να μειώσει πολύ τις ουσίες αυτές με το DIY (αν τον ενδιαφέρει). Αλλά δεν έχει νόημα να λες βρείτε υποκατάστατα για να φτιάξω τον κλώνο castle long αλλά καθαρό. Δεν γίνεται αυτό, πρέπει να σχεδιάσεις εξ αρχής την συνταγή με τα σωστά αρώματα για να είναι καθαρή και να πετύχεις και την γεύση που θες. Κάτσε να το πετύχει η 5Ρ πρώτα και μετά βλέπουμε... :)) :))

1ον. Αν δεις σχεδον σε ολα τα ποστ μου μιλαω για ΠΑΡΟΜΟΙΟ και οχι ντε και καλα ολοιδιο αποτελεσμα.

2ον. Δεν νομιζω οτι την 5Ρ την πολυενδιαφερει να φτιαξει 'καθαρη' εκδοση του Castle Long διοτι πιστευω οτι το target group της ειναι διατεθημενο να εισπνευσει τις προαναφεθεισες ουσιες προκειμενου να ειναι πιο γευστικο αυτο που ατμιζει

3ον. Ριξε μια ματια στο τελευταιο σχολιο εδω http://e-liquid-recipes.com/recipe/58929/Castle+Long+Clone+V2 (ειναι και απο Ελληνα :laugh1: :laugh1:). Κατι τετοιο εννοουσα

Αποσυνδεδεμένος kkoumas

  • ***
  • 756
  • Φύλο: Άντρας
  • DON'T PANIC
Απ: Εναλλακτικα 'ασφαλη' αρωματα
« Απάντηση #51 στις: Ιουλίου 20, 2016, 23:59 »
Τελικα εκανα την συνταγη του παραπανω link μονο που αντικατεστησα το Coconut Extra (TPA) με Coconut (FA) και το Brown Sugar(TPA) με Jamaican Rum (FA). Δεν εχω δοκιμασει το οριγιναλ της 5Ρ αλλα το υγρακι που βγηκε εμενα μου αρεσε πολυ :thumpup:. Προτεινω να το δοκιμασετε. Αν καποιος το κανει ας μας πει και κατα ποσο εχει και καμμια σχεση με το original

Αποσυνδεδεμένος spygr

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εναλλακτικα 'ασφαλη' αρωματα
« Απάντηση #52 στις: Ιουλίου 25, 2016, 03:37 »
εγώ πάλι διάβασα ότι πολλές από τις DX εκδώσεις έχουν μορφές ζάχαρης οι οποίες καραμελόνονται και παράγουν βλαβερές ουσίες
π.χ TPA DX CARAMEL
Παράθεση
Contains a form of sugar. Sugar can caramelize and even burn at low temps, and produce toxins and suspected carcinogens.
Source: http://juic.org/flavors/concerning-flavors/
τελικά δε βγάζεις άκρη

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εναλλακτικα 'ασφαλη' αρωματα
« Απάντηση #53 στις: Ιουλίου 25, 2016, 03:45 »
Οι πολλές εκδόσεις DX που αναφέρει το link σου είναι μία.

Αποσυνδεδεμένος kkoumas

  • ***
  • 756
  • Φύλο: Άντρας
  • DON'T PANIC
Απ: Εναλλακτικα 'ασφαλη' αρωματα
« Απάντηση #54 στις: Ιουλίου 27, 2016, 00:47 »
Εγω διαβασα (δυστυχως αφου ειχα αγορασει το DX Bavarian Cream) οτι τα περισσοτερα DX και v2 αρωματα περιεχουν βουτιρικο οξυ αντι για τις γνωστες δικετονες, κατι που αν το ψαξει καποιος δειχνει εξισου επιβλαβες :thumpdown: 

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εναλλακτικα 'ασφαλη' αρωματα
« Απάντηση #55 στις: Ιουλίου 27, 2016, 02:15 »
Αυτές τις κινδυνολογίες που διαβάζετε και ψάχνετε, γιατί δεν τις μοιράζεστε και μαζί μας? Με links.

Αποσυνδεδεμένος kkoumas

  • ***
  • 756
  • Φύλο: Άντρας
  • DON'T PANIC
Απ: Εναλλακτικα 'ασφαλη' αρωματα
« Απάντηση #56 στις: Ιουλίου 27, 2016, 03:36 »
Χαχα.Το 'Κινδυνολογος' ειναι ενας απο τους λιγους χαρακτηρισμους που δεν μου ειχαν αποδοθει μεχρι τωρα. Ευχαριστω φιλε modivin  :thumpup:
Παρε μερικα links να σου ανοιξουν την ορεξη για ψαξιμο αν θες
http://shop.perfumersapprentice.com/flavorsworkshop/custard.html
http://vapingunderground.com/threads/diacetyl-acetyl-propionyl-and-acetoin-in-flavorings.3351/ διαβασε τα σχολια τουλαχιστον της πρωτης σελιδας
https://www.e-cigarette-forum.com/forum/threads/butyric-acid-alternative-to-diacetyl-acetoin-and-acetyl-proprionyl-but-toxic-by-epa.583877/

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εναλλακτικα 'ασφαλη' αρωματα
« Απάντηση #57 στις: Ιουλίου 27, 2016, 04:12 »
Δεν είπα ότι εσύ είσαι. Είπα ότι αυτές είναι, και αναρωτήθηκα ποιος τις λέει.Ήλπιζα σε κάποιο λινκ που να παραθέτει σε πραγματική έρευνα.
Αυτά που παραθέτεις τα έχω διαβάσει, και δεν είναι παρά κάποιοι άλλοι σε κάτι άλλα forums που συζητάνε μεταξύ τους χωρίς τίποτα επιστημονικό. Προσωπικά δεν με πείθει ότι είναι κάτι που πρέπει να με ανησυχήσει για τις ποσότητες που ατμίζουμε.
Δεν λέω ότι είναι κακό να αποφεύγονται ουσίες που ίσως να βλάπτουν. Και καλά κάνεις και το ψάχνεις αν θεωρείς πως πρέπει. Αλλά νομίζω ότι το παραψειρίζουμε. Το μόνο που σίγουρα δεν βλάπτει είναι το να μην εισπνέουμε τίποτα εκτός από καθαρό αέρα του βουνού. Από εκεί και πέρα μιλάμε για μείωση κινδύνου και το πόσο θέλει ο καθένας να την τραβήξει.

Αποσυνδεδεμένος J1mmys13

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εναλλακτικα 'ασφαλη' αρωματα
« Απάντηση #58 στις: Οκτωβρίου 05, 2017, 21:51 »
Παιδιά έχετε γνώμη ίσως για το Red Oak από TPA? Ανάφερετε στο site της tpa αλλά και στο elr σχετικά με την ουσία Furfuryl alcohol.
Μήπως αυτο ειναι και σχετικό με τη δοσολογία; αν έχει κάποιος γνώμη ας με βοηθήσει

Sent from my ZUK Z1 using Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1686 180341 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:40
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8272 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33897 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534641 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59710 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237233 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 552 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14057 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136091 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085173 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35313 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10109 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12