vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Εναλλακτικα 'ασφαλη' αρωματα

Αποσυνδεδεμένος kkoumas

  • ***
  • 756
  • Φύλο: Άντρας
  • DON'T PANIC
Εναλλακτικα 'ασφαλη' αρωματα
« στις: Απριλίου 25, 2016, 01:19 »
Γειά σε όλους. 
Λεώ να ξεκινήσω κι εγώ να φτιάχνω τα υγρά μου και όπως πολλοί από εσας (υποθέτω) εχω  τσεκαρει αρκετα το γνωστο συνταγο-site με τεραστια γκαμα συνταγων. Μου αρεσει που οταν καποια συνταγη εχει καποιο ‘υποπτο’ αρωμα ( διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη) υπαρχει προειδοποιητικη σημανση διπλα. ΔΕΝ μου αρεσει ομως να χρησιμοποιησω τα εν λογω αρωματα. Προτεινω λοιπον εδω οι αρχαριοι, σαν εμενα, να ζητουν απο τους εμπειρους σεφ του φορουμ μας για εναλλακτικα αρωματα με παρομοια, οσο γινεται, ‘καθαρα’ αρωματα και τα ποσοστα % που προτεινουν για να αντικαταστησουμε τα ‘υποπτα ‘ , ωστε να απολαμβανουμε τις αγαπημενες μας συνταγες με μεγαλυτερη ασφαλεια.
Ξεκιναω  λοιπον.
English Toffee (TPA)   3.5%
Coconut Extra (TPA)   1.5%

Με τι προτεινετε να τα αντικαταστησω ;;;;

Απ: Εναλλακτικα 'ασφαλη' αρωματα
« Απάντηση #1 στις: Απριλίου 26, 2016, 00:15 »
αν και αρχαριος εκανα ενα πολυ πετυχημενο πειραμα!!εβαλα σε καθαρη βαση γλυκερινης φυσικα με λγιο 0% 50-50 ανθονερο και ροδονερο φαγητου(καταληλο για τροφιμα γραφουν τα μπουκαλια τα βαζουν σε τσουρεκια κτλ)!!!!σιγουρα χρειαστηκαν περισοτερες απο 5-10 σταγονες αλλα το αποτελεσμα ειναι και υγειηνο και παρα πολυ καλο σαν αρωμα!! :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος kkoumas

  • ***
  • 756
  • Φύλο: Άντρας
  • DON'T PANIC
Απ: Εναλλακτικα 'ασφαλη' αρωματα
« Απάντηση #2 στις: Απριλίου 26, 2016, 00:33 »
Οκ φιλε αλλα 1ον δεν ξερω αν οντως ειναι ασφαλες και 2ον τι σχεση εχει αυτο με το θεμα του ποστ; :confused1:

Αποσυνδεδεμένος geanagno

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εναλλακτικα 'ασφαλη' αρωματα
« Απάντηση #3 στις: Απριλίου 26, 2016, 00:41 »
@geronimo7, δεν έχω ιδέα εάν αυτό είναι υγιεινό...  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος kkoumas

  • ***
  • 756
  • Φύλο: Άντρας
  • DON'T PANIC
Απ: Εναλλακτικα 'ασφαλη' αρωματα
« Απάντηση #4 στις: Απριλίου 29, 2016, 00:30 »
Brown Sugar/Brown Sugar Extra (TPA)  1%
Ξερει κανεις κατι με παρομοια γευση ( που να μην περιεχει  Acetoin and Acetyl Propionyl ) και σε τι αναλογια να το χρησιμοποιησω;
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 02, 2016, 00:22 από kkoumas »

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εναλλακτικα 'ασφαλη' αρωματα
« Απάντηση #5 στις: Απριλίου 29, 2016, 00:40 »
Πολλές εταιρίες -εδώ και καιρό- έχουν ξεκινήσει να βγάζουν τα
"βλαβερά" αρώματα σε V2 εκδόσεις χωρίς αυτά τα συστατικά.
Δεν το κόβω για κάτι εύκολο να διατηρήσουν τη γεύση και να
μην είναι "βλαβερά", πάντως η "προσπάθεια" προχωράει και
πιστεύω τώρα με τις Ευρωπαϊκές οδηγίες παίζει να συνεχίσουν
να βγαίνουν V2 αρώματα με πιο γρήγορους ρυθμούς. Προσωπικά,
από το να αναζητάω παρόμοια, απλά κάνω υπομονή μέχρι να βγουν
-κάποτε- οι νέες εκδόσεις.

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Εναλλακτικα 'ασφαλη' αρωματα
« Απάντηση #6 στις: Μαΐου 04, 2016, 01:39 »
Οι "ευρωπαικες οδηγιες" δεν εχουν καμια σχεση με αυτες τις ουσιες αλλα με βλακειες σχετικα με μεγεθη μπουκαλιων αυμοποιητων κτλ...
Αν λεγαν εξ αλλου για καταργηση ας πουμε ουσιων οπως  του διακετυλιου ως βλαβερες (αλλα μια χαρα υγειηνο το κτ) θα επρεπε να τους παρουμε οχι με τις πετρες αλλα με τους τσιμεντολιθους

Στάλθηκε από το SM-T705 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Εναλλακτικα 'ασφαλη' αρωματα
« Απάντηση #7 στις: Μαΐου 04, 2016, 13:17 »
Αν καταργούσαν το διακετύλιο, θα έπρεπε να καταργήσουν και τα κ.τ όπως είπες, και εκεί δεν τους παίρνει...

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Εναλλακτικα 'ασφαλη' αρωματα
« Απάντηση #8 στις: Μαΐου 04, 2016, 19:07 »
το acetoin εννωεις, το διακετυλιο δε νομιζω να το χουν στα ΚΤ αλλα χρησιμοποιειται με τους τονους στη βιομηχανια τροφιμων.
Γενικα νομιζω το εχουμε τεντωσει λιγο με αυτη την ουσια, αφου οι ανθρωποι που οντως επαθαν προβληματα εισπνεαν επι δεκαετιες πανω απο τεραστια βιομηχανικα καζανια μαζικης παραγωγης ποπ κορν χωρις μασκες και χωρις καμια απολυτως προφυλαξη, κι ακομα κι απ αυτους δεν παθαν ολοι προβληματα, αλλα φυσικα αν γινεται να το αποφυγουμε γιατι οχι?

αν και αρχαριος εκανα ενα πολυ πετυχημενο πειραμα!!εβαλα σε καθαρη βαση γλυκερινης φυσικα με λγιο 0% 50-50 ανθονερο και ροδονερο φαγητου(καταληλο για τροφιμα γραφουν τα μπουκαλια τα βαζουν σε τσουρεκια κτλ)!!!!σιγουρα χρειαστηκαν περισοτερες απο 5-10 σταγονες αλλα το αποτελεσμα ειναι και υγειηνο και παρα πολυ καλο σαν αρωμα!! :thumpup:

Τα ανθονερα -αν εχουν παραχθει με τη διαδικασια που παραγεται ενα ανθονερο, κατι που αμφιβαλω γι αυτα που πωλουνται στα ΣΜ- ισως δεν ακουγονται ανασφαλη, αλλα μην μενεις με την εντυπωση πως οτι ειναι τροφιμο κανει και για ατμισμα, εδω ειναι ολη η ιστορια με το διακετυλιο (ολοι εχουμε φαει τονους και εξακολουθουμε να τρωμε, αλλα δεν κανει να το εισπνεει καποιος. Ψαξε να δεις το ιστορικο της ουσιας με το τι συνεβει με εργατες σε εργοστασια παραγωγης ποπ κορν και θα καταλαβεις).
btw αν θες τριανταφυλλα και γιασεμια γιατι δεν εκανες extract με κανονικα λουλουδια κι εβαλες τα ανθονερα του εμποριου? απλη απορια αυτο γιατι το ανθονερο ειναι νερο που εμεινε για ενα διαστημα με πεταλα λουλουδιου οποτε με ενα δυο πεταλακια πιο πολυ γευση θα επαιρνες (αλλα τετοια πειραματα καλο ειναι να αποφευγονται αν δεν ξερεις τι κανεις)
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 04, 2016, 19:17 από Nick74 »

Απ: Εναλλακτικα 'ασφαλη' αρωματα
« Απάντηση #9 στις: Μαΐου 04, 2016, 19:53 »
Nick74
Τα  αποσταγματα απο  [ προτυπα ]  δλδ  αποσταγμα  απο  τριανταφυλο  κλπ  κλπ  εχουν  κατα  περιπτωση  ΜΕΓΑΛΗ  ΤΟΞΙΚΟΤΙΚΑ   και  ειναι  αγνωστο  κατα  ποσο  τα  μεταβολιζει ο  οργανισμος  με  την  εισπνοη 


http://flavourart.com/en/faq/

http://www.clearstreamonward.com/home-en/  
Mancini Massimo  / flavourart  


αρα  με ελαφρια την  καρδια  παρε  και  και  βγαλε  αρωμα  απο  τριανταφυλο  ειναι  μεγαλο  ρισκο  
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 04, 2016, 20:06 από xalkidapro »

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εναλλακτικα 'ασφαλη' αρωματα
« Απάντηση #10 στις: Μαΐου 04, 2016, 20:36 »
το acetoin εννωεις, το διακετυλιο δε νομιζω να το χουν στα ΚΤ αλλα χρησιμοποιειται με τους τονους στη βιομηχανια τροφιμων.

Εννοειται οτι εντοπιζεται διακετυλιο στο ΚΤ και μαλιστα γυρω στις 750 φορες παραπανω απο οτι στο ατμισμα!

Αποσυνδεδεμένος kkoumas

  • ***
  • 756
  • Φύλο: Άντρας
  • DON'T PANIC
Απ: Εναλλακτικα 'ασφαλη' αρωματα
« Απάντηση #11 στις: Μαΐου 06, 2016, 01:56 »
Εντάξει ρε παιδιά, το γνωρίζω ότι και στο κτ υπάρχουν οι συγκεκριμένες ουσίες και σε πολύ μεγαλύτερες μάλιστα συγκεντρώσεις, αλλά άμα μπορούμε να τις αποφύγουμε τελείως....γιατί όχι; Ειδικά με την πληθώρα αρωμάτων που υπάρχουν, σχεδον σίγουρα θα υπάρχουν κάποια "καθαρά" με έστω παρόμοια γεύση με τα "ένοχα". Θέλω να πω ότι αν π.χ. όσο καπνίζατε ερχόταν κάποιος αξιόπιστος και σας έλεγε ότι υπάρχει άλλη μάρκα τσιγάρου με σχεδόν ίδια γεύση με τη δικιά σας αλλά με μηδενική ας πούμε πίσσα ή νικοτίνη, δεν θα αλλάζατε μάρκα; Εγώ προσωπικά θα το έκανα. Με αυτό το πνεύμα άνοιξα το thread.

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εναλλακτικα 'ασφαλη' αρωματα
« Απάντηση #12 στις: Μαΐου 06, 2016, 03:12 »
Γειά σε όλους.
Λεώ να ξεκινήσω κι εγώ να φτιάχνω τα υγρά μου και όπως πολλοί από εσας (υποθέτω) εχω  τσεκαρει αρκετα το γνωστο συνταγο-site με τεραστια γκαμα συνταγων. Μου αρεσει που οταν καποια συνταγη εχει καποιο ‘υποπτο’ αρωμα ( διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη) υπαρχει προειδοποιητικη σημανση διπλα. ΔΕΝ μου αρεσει ομως να χρησιμοποιησω τα εν λογω αρωματα. Προτεινω λοιπον εδω οι αρχαριοι, σαν εμενα, να ζητουν απο τους εμπειρους σεφ του φορουμ μας για εναλλακτικα αρωματα με παρομοια, οσο γινεται, ‘καθαρα’ αρωματα και τα ποσοστα % που προτεινουν για να αντικαταστησουμε τα ‘υποπτα ‘ , ωστε να απολαμβανουμε τις αγαπημενες μας συνταγες με μεγαλυτερη ασφαλεια.
Ξεκιναω  λοιπον.
English Toffee (TPA)   3.5%
Coconut Extra (TPA)   1.5%

Με τι προτεινετε να τα αντικαταστησω ;;;;
Αδερφέ πιο είναι το συνταγο σαιτ;

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Εναλλακτικα 'ασφαλη' αρωματα
« Απάντηση #13 στις: Μαΐου 06, 2016, 16:03 »
Εννοειται οτι εντοπιζεται διακετυλιο στο ΚΤ και μαλιστα γυρω στις 750 φορες παραπανω απο οτι στο ατμισμα!

τοτε τι το ψειριζουμε? (ξερω πως ο καπνος εχει μια μικροποσοτητα σακχαρων οπως τα περισσοτερα φυτα, αλλα δεν πηγαινε το μυαλο μου οτι ειναι τοσο ικανη ποσοτητα για παραγωγη διακετυλιου)
ο πνευμονας ποπ κορν δεν ανηκει στις παθησεις του ΚΤ (τουλαχιστο απ οσο γνωριζω... ακομα κι αν κανω λαθος παλι το ποσοστο ποσο θα ναι ? 1 στο δισεκατομμυριο?)
οποτε αν προσλαμβανουμε 750 φορες μικροτερο ποσοστο τοτε θεωρω αναξιο λογου το να το ψαχνουμε.
Αν φτιαξουμε μια cream brule η μια σπιτικη καραμελα υποθετω το ποσοστο που αναπνεουμε ειναι πολυ μεγαλυτερο, και παλι δεν επαθε κανεις πνευμονα ποπ κορν επειδη ειναι γλυκατζης.
Οι τυποι που ειχαν θεμα αναπνεαν τα ποπ κορν που παρασκευαζονταν σε καζανια τονων 

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Εναλλακτικα 'ασφαλη' αρωματα
« Απάντηση #14 στις: Μαΐου 06, 2016, 19:52 »
Όπως έχουμε ξαναπεί, είναι στη διακριτική ευχέρεια του καθενός να τον ενοχλεί το 0.0000000000000000001% διακετυλίου, ουρανίου, κυανούν του μεθυλενίου ή ότι άλλο αποφασίσουν να βρουν μέσα, ή όχι, άσχετα αν τον ενοχλούσε κάτι τέτοιο στο κτ.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180459 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8289 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33911 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 535727 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59733 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237281 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 568 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15214 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136093 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085240 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35353 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10183 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12