vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

530 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, giorgos1999, john67, manoslykos, KORG N364, Jorge

Twitter

Επιλογή σύρματος για Clapton Coils

Αποσυνδεδεμένος BlaCkMamba

  • **
  • 113
  • Φύλο: Άντρας
  • VTC+Pico, CloudOne V3, Kayfun L+, Vaporesso Gemini
Επιλογή σύρματος για Clapton Coils
« στις: Απριλίου 19, 2016, 13:15 »
Καλημερα στην ομορφη παρεα..
Σήμερα μου ηρθε ο Gemini και ψαχνομαι για τις αντιστασεις
Θελω τα φωτα σας περι Clapton.. Οσοι φτιαχνετε δικα σας claptonακια μπορειτε να μου πειτε τι συρμα να χρησιμοποιησω?
SS ή Kanthal.. Βλεπω σε ξενα forum φτιαχνουν mix SS ή Ni πυρηνα με τυλιγμα Kanthal, για να δουλευουν TC.
Απο την δικια σας εμπειρια τι μου προτεινετε για τα claptons που θελω να φτιαχνω για τον Gemini..

Προς το παρον μεχρι να παρω διαφορετικα συρματα θα κανω twisted 0,32 SS coils που φτιαχνετε τσακ μπαμ οπως μου προτεινε και ο φιλος Γιώργος Μανιαδάκης. (θα παιζει σε ελεγχο θερμοκρασιας το twisted SS ή να μην δοκιμασω καν να το βαλω σε TC?)

Αποσυνδεδεμένος sergor

  • ****
  • 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • Τώρα σε ρώτανε πότε θα κόψεις το άτμισμα.
    • http://e-kapnisma.gr/userbanners/banner_details_form.php
Απ: Επιλογή σύρματος για Clapton Coils
« Απάντηση #1 στις: Απριλίου 21, 2016, 01:00 »
είχα πάρει από φαστεκ τα σύρματα . για πυρήνα 0,4μμ και 0,32μμ κανθαλ και 0,32μμ SS της UD. και για εξωτερικό πήρα Nichrome80  0,16μμ 60 μετρά.για να δοκιμάσω πόλους συνδυασμούς. Δοκίμασα με πόλους τρόπους να το στρίψω μόνος μου και τελικά κατέληξα στον πιο γρήγορο(το πάνω βιντεο).
Τα κλαιπτονακια που μου άρεσαν ήταν αυτά με 0,32 κανθαλ εσωτερικά 0,16Nich  εξωτερικά και 0,4 κανθαλ  εσω 0,16Nich εξω. Τα κλαιπτον με το SS 0,4 0,32 για πυρήνα ανάβουν πολύ απότομα και μερικές φόρες καίνε το βαμβάκι, στον έλεγχο θερμοκρασιας  δε βρήκα κανένα προφίλ στο ΔΝΑ μου να τα δοκιμάσω, στο  SS  προφίλ όταν το έβαζα με πετούσε το Powermode, δε ταιριάζει το Tcr του SS με το Tcr κλαιπτον απο SS  .
γενικά από όσο εχω ακούσει βάζουν εξωτερικά ένα σύρμα που ανάβει πιο γρήγορα από το σύρμα του πυρήνα για να ζεσταίνεται πιο γρηγορα το κοιλ .
Τα πιο συνηθισμένα κλαιπτον που εχω δει ειναι 0,5 ή 0,4 ή 0,32 κανθαλ εσωτερικά 0,2 0,16 ή 0,12 Nichrome ή κανθαλ  εξωτερικά. Επιλεγείς και παίρνεις   ;)


https://youtu.be/rAjZeLhwQeU?t=5m37s

Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Απ: Επιλογή σύρματος για Clapton Coils
« Απάντηση #2 στις: Απριλίου 21, 2016, 01:04 »
@BlaCkMamba καλύτερα να ρωτήσεις εδώ μπας και σε βοηθήσει κανείς.
Προσωπικά Ψιλοαποφεϋγω αυτά τα σύρματα γενικότερα γιατί παίζω σε ψηλά βατ. :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος BlaCkMamba

  • **
  • 113
  • Φύλο: Άντρας
  • VTC+Pico, CloudOne V3, Kayfun L+, Vaporesso Gemini
Απ: Επιλογή σύρματος για Clapton Coils
« Απάντηση #3 στις: Απριλίου 23, 2016, 12:05 »
Πρώτα απο ολα σε ζηλεύω που σου ήρθε ο Gemini .. 1-2 μέρες ομως θα σε ζηλεύω ακομα μόνο να ξέρεις .. Όπου να'ναι φτάνει σε μαύρο


Sent from my iPhone using Tapatalk

Καλημερα παιδες..
Ο Gemini μπορει να μου φαγε 1 βραδι ολοκληρο να του παρω τον αερα (ω ναι εφαγα 5-10ml σε διαρροες γιατι δεν εβαζα καλα τα βαμβακια)
Και πανω που πηγα να απογοητευτω με απογείωσε όταν τον καταφερα..
Τον εχω στημμενο με 10 σπειρες σε 0.24 πυρηνα και ss316L της UD.. απλα coils και ατμιζω στα 33 watt και τα ντουμανια ειναι απεριοριστα, οπως και η γευση (κατι που δεν περιμενα).
Η δοκιμη που εκανα με twisted coil που εφτιαξα μονος μου με SS ηταν αποτυχημενη γιατι εκανα 5 σπειρες σε 0.30 πυρηνα και μου βγηκαν 0.2Ω οι αντιστασεις.. παρα πολλα watt και πολλα σκασιματα.. πιθανολογο οτι παλι σκατα εβαζα τα βαμβακια.
Clapton δεν εχω δοκιμασει ακομα (εκει θα δειξει πραγματικα τι εχει να προσφερει ο Gemini).. Παραγγειλα 0,50 και 0.20 Kanthals απο Γερμανια για να χω και το κεφαλι μου ησυχο γιατι δεν παιζω με ελεγχο θερμοκρασιας στον Gemini (ουτως ή αλλως πανω απο 140-150C δεν παει με αυτο το στησιμο).

Αγορινα και γω τον μαυρο λιγουρευομουν αλλα κολωσα και μου φαινεται οτι εκανα καλα.. Αργα ή γρηγορα οι μαυροι ατμοποιητες "ξεφτιζουν" και ειδικα στα σημεια που βιδωνεις ξεβιδωνεις (δυστυχως λογω των 3μιση ml πρεπει να το κανεις συχνα στις εισαγωγες αερα/υγρων κτλ).. Και το λυπηθηκα τετοιο στολιδι να το δω με σημαδια. Απο που το πηρες σε μαυρο αν επιτρεπεται?
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 23, 2016, 14:42 από BlaCkMamba »

Αποσυνδεδεμένος antoNiO_an2one

  • **
  • 320
  • Φύλο: Άντρας
Επιλογή σύρματος για Clapton Coils
« Απάντηση #4 στις: Απριλίου 23, 2016, 13:21 »
Απο 3FVape, έχει φτάσει Ελλάδα και περιμένω να ανοίξουν το σάκο. Νομίζω δεν ειναι βαμμένος αλλα χρωματισμένο μέταλλο αδερφέ

Clapton με SS και Ni200 να δοκιμάσω;
Ή πρέπει υποχρεωτικά και κανθαλ;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος BlaCkMamba

  • **
  • 113
  • Φύλο: Άντρας
  • VTC+Pico, CloudOne V3, Kayfun L+, Vaporesso Gemini
Απ: Επιλογή σύρματος για Clapton Coils
« Απάντηση #5 στις: Απριλίου 23, 2016, 14:12 »
Πολλοι κάνουν ss με ss... Δεν ειναι απαραιτητο να κανεις mix.. Τωρα για το χρωμα τι να σου πω.. δεν το βρηκα να αναφερεται πουθενα και δεν το ρισκαρα... Θα μου πεις εσυ σε καμποσους μηνες αν ειναι ακομα ενταξει το χρωμα του, να τον παραγγειλω και σε μαυρο ;D
Παντως και σε SS που δεν ηθελα παλι ατμο σε SS μια χαρα δενει με το μαυρο drip tip και το mod..
Ερωτας μεγαλος ο Gemini!

Αποσυνδεδεμένος antoNiO_an2one

  • **
  • 320
  • Φύλο: Άντρας
Επιλογή σύρματος για Clapton Coils
« Απάντηση #6 στις: Απριλίου 23, 2016, 14:37 »
Άσε τον περιμένω πως και πως να παίξω μαζί του
Θα ειναι ολοκαίνουργιο όλο το σετακι και θα πέσει το στήσιμο της αρκουδας
Όσο για το χρωμα θα διαπιστωθεί άμεσα αν ειναι βαμμένος ή οχι

Α! TCR του νικελίου θα χρησιμοποιήσω;

Sent from my iPhone using Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 23, 2016, 14:48 από antoNiO_an2one »

Αποσυνδεδεμένος BlaCkMamba

  • **
  • 113
  • Φύλο: Άντρας
  • VTC+Pico, CloudOne V3, Kayfun L+, Vaporesso Gemini
Απ: Επιλογή σύρματος για Clapton Coils
« Απάντηση #7 στις: Απριλίου 23, 2016, 15:01 »
Θα βαλεις το TCR του συρματος που θα χρησιμοποιεις για πυρηνα. Του κεντρικου συρματος. Αν αυτο το συρμα ειναι Ni τοτε Ni θα επιλεξεις.. Αν και σου λεω πιθανοτατα να μην το χρειαστεις καν.. Και γω που το εβαλα την πρωτη μερα ειδα οτι τελικα πανω απο 140 βαθμους δεν επιανε στα επιθυμητα watt που το ειχα, οποτε το δουλευω σε Power..

Αποσυνδεδεμένος antoNiO_an2one

  • **
  • 320
  • Φύλο: Άντρας
Επιλογή σύρματος για Clapton Coils
« Απάντηση #8 στις: Απριλίου 24, 2016, 13:57 »
Σημερα θα φτιάξω κλαπτονακι με νικέλιο και SS  για να ντριπαρω στο velocity
Πύρινας Ni200 0,40 και εξωτερικά SS 0,35

Κατι γίνεται και δε μου παίζει η θερμοκρασία θα το ψάξω και θα σας πω αν βρω κατι

Sent from my iPhone using Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 24, 2016, 18:39 από antoNiO_an2one »

Αποσυνδεδεμένος BlaCkMamba

  • **
  • 113
  • Φύλο: Άντρας
  • VTC+Pico, CloudOne V3, Kayfun L+, Vaporesso Gemini
Απ: Επιλογή σύρματος για Clapton Coils
« Απάντηση #9 στις: Μαΐου 03, 2016, 13:52 »
Φρόντισε στον ελεγχο θερμοκρασιας να βαλεις το προφιλ για το συρμα που εχεις ως πυρηνα, για να σου δουλεψει σωστα..

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180492 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8294 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33919 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 535973 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59736 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237306 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 572 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15446 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136093 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085252 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35364 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10193 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12