vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

363 επισκέπτες, 4 χρήστες
Ηρακλης, pngtszs1976, bloodlessz, Jorge

Twitter

ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟΙ VS ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΙΜΟΙ 2015-2016

Αποσυνδεδεμένος dlmen

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟΙ VS ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΙΜΟΙ 2015-2016
« Απάντηση #30 στις: Μαρτίου 29, 2016, 03:15 »
συρμα 0,60 / 0,80 e το μετρο
βαμβακι εξαρταται απο τη προτιμηση
εργαλειο ενα κατσαβιδι 3mm αρκει  - βαση δε χρειαζεται  -μετρηση πανω στο mod...( δεν χρειαζονται σετ εργαλειων κ.λ.π ....μονο εξασκηση.)
συνολικο κοστος αμελητεο....στο οικονομικο δεν υπαρχει συγκριση.... :yes:

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟΙ VS ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΙΜΟΙ 2015-2016
« Απάντηση #31 στις: Μαρτίου 29, 2016, 03:17 »
Γιατί δεν κοστίζει τίποτα;
Το σύρμα κοστίζει,
το βαμβάκι κοστίζει,
τα εργαλεία για να στρίψεις κοστίζουν (αν πάρεις ένα σετ εργαλείων κοστίζει από 20-40€),
η βάση για να στήσεις κοστίζει,
το ωμόμετρο κοστίζει
οι πεταμένες αποτυχημένες αντιστάσεις κοστίζουν
και πάνω από όλα ο χρόνος μου κοστίζει.

Ε, ναι, όλα αυτά εγώ τα κοστολογώ (μεσοσταθμικά πάντα) πάνω κάτω στα 10-15€ το μήνα που δίνω για αντιστάσεις.  ;)
Το συρμα δεν κοστιζει!
https://www.fasttech.com/products/0/10014903/2675100-authentic-ud-kanthal-a1-heating-wire-for
Το βαμβακι δεν κοστιζει!
http://www.ebay.com/itm/MUJI-Japanese-Japan-Organic-Daily-Facial-Cotton-180-sheets-/221972956874?hash=item33ae9e86ca:g:9fIAAOSwGotWlEM4
Βαση δεν χρειαζεται ντε και καλα ,στηνεις και πανω στο μοντακι.όπως επισης και ωμομετρο δεν χρειαζεται γιατι το μοντακι αν είναι ηλεκτρονικο την κανει την δουλεια να μετραει τα ohm!
Για εργαλεία για το στρίψιμο  κανουν τρυπανακια και βιδες 2-2,5-3mm που ολοι πιστευω εχουμε σπιτι μας!
Φιλε μονο ο χρονος που τρως κοστιζει!

7,5 ευρω για αντιστασεις και βαμβακια χρονων!!!!!
Λεφτα τα λες αυτά?

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
dlmen τσαμπα εγραφα ,με προλαβες για 2 λεπτα!

Αποσυνδεδεμένος Αποστολης

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟΙ VS ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΙΜΟΙ 2015-2016
« Απάντηση #32 στις: Μαρτίου 29, 2016, 08:20 »
Ότι χρειάζεσαι για να στήσεις έναν επισκευάσιμο υπάρχει μεσα στο σπίτι.

Τα υπόλοιπα είναι υπερκαταναλωτισμός για να κινείται η πιάτσα

Αποσυνδεδεμένος panpan267

  • *
  • 79
  • Φύλο: Άντρας
    • Panagioths Panagiotou
Απ: ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟΙ VS ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΙΜΟΙ 2015-2016
« Απάντηση #33 στις: Απριλίου 07, 2016, 16:44 »
Τελικα μαλον θα επρεπε να λεγεται. ελα να σε πεισω να ασχολιθεις με επισκεθασιμους :wall:

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟΙ VS ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΙΜΟΙ 2015-2016
« Απάντηση #34 στις: Απριλίου 07, 2016, 16:59 »
Προφανώς δεν ενδιαφέρει κανέναν τι ατμίζει ο άλλος για να θέλει να τον πείσει κιόλας.

Όταν όμως γράφονται ανακρίβειες (ή έστω υπερβολικά υποκειμενικές απόψεις) όπως ότι το κόστος των εργοστασιακών είναι ίδιο με των επισκευάσιμων, φυσικά και θα απαντηθούν ανάλογα, ασχέτως του τίτλου του θέματος, γιατί θα τα διαβάσει κανείς και θα τα πιστέψει λανθασμένα.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟΙ VS ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΙΜΟΙ 2015-2016
« Απάντηση #35 στις: Απριλίου 08, 2016, 10:38 »

Όταν όμως γράφονται ανακρίβειες (ή έστω υπερβολικά υποκειμενικές απόψεις) όπως ότι το κόστος των εργοστασιακών είναι ίδιο με των επισκευάσιμων, φυσικά και θα απαντηθούν ανάλογα, ασχέτως του τίτλου του θέματος, γιατί θα τα διαβάσει κανείς και θα τα πιστέψει λανθασμένα.

Eίναι τόσο υποκειμενικό το όλο θέμα, ώστε η μοναδική ανακρίβεια θα ήταν να ήμασταν απόλυτοι. Εξηγούμαι:
Πολύ λογικά υπολογίζεις, ότι πετώντας το ναυτίλο και πηγαίνοντας σε έναν καυφούν πχ, ακόμη και σε κάποιον επισκευάσιμο των 100+ ευρώ, κάνεις απόσβεση το κόστος του ατμοποιητή μετά από 15-20 κεφαλές και μετά το κόστος σου είναι 5 ευρώ το εξάμηνο για σύρμα/βαμβάκι. 

Στην πράξη όμως, οι επισκευάσιμοι καταντούν σαν τα πατατάκια. Ποτέ δε φτάνει μόνο ένας. Αν αρχίσεις να φορτώνεσαι επισκευάσιμους, μετά τα αξεσουάρ τους και μετά πάρεις και 5-6 σύρματα και βαμβάκια να παίζεις...συνυπολόγισε και τα εξτρα μλ που καταναλώνει ένας επισκευάσιμος....τότε το κόστος των εργοστασιακών είναι χαμηλότερο από αυτό των επισκευάσιμων. 

Μιλάω εκ πείρας, με δυο άτομα από το περιβάλλον μου που είναι με ένα μοντάκι και 1 ατμοποιητή, ατμίζουν 2μλ την ημέρα και ξοδεύουν το μήνα λιγότερα από μένα. Διάολε, εγώ η ίδια ξοδεύω περισσότερα τώρα, από ότι όταν άτμιζα με εργοστασιακούς. 

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟΙ VS ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΙΜΟΙ 2015-2016
« Απάντηση #36 στις: Απριλίου 08, 2016, 14:29 »
Πολύ λογικά υπολογίζεις, ότι πετώντας το ναυτίλο και πηγαίνοντας σε έναν καυφούν πχ, ακόμη και σε κάποιον επισκευάσιμο των 100+ ευρώ, κάνεις απόσβεση το κόστος του ατμοποίηση μετά από 15-20 κεφαλές και μετά το κόστος σου είναι 5 ευρώ το εξάμηνο για σύρμα/βαμβάκι.

Αντικειμενικό

Στην πράξη όμως, οι επισκευάσιμοι καταντούν σαν τα πατατάκια. Ποτέ δε φτάνει μόνο ένας. Αν αρχίσεις να φορτώνεσαι επισκευάσιμους, μετά τα αξεσουάρ τους και μετά πάρεις και 5-6 σύρματα και βαμβάκια να παίζεις...συνυπολόγισε και τα έξτρα μλ που καταναλώνει ένας επισκευάσιμος....τότε το κόστος των εργοστασιακών είναι χαμηλότερο από αυτό των επισκευάσιμων.

Υποκειμενικό

Το επιχείρημα "Μην κάνεις κάτι πιο οικονομικό γιατί θα σου αρέσει και θα πάρεις περισσότερα οικονομικά, οπότε στο τέλος θα σου βγουν ακριβότερα"  έχει μεν λογική, αλλά δεν αναιρεί την αντικειμενικότητα πως αν τα βάλεις κάτω ένα προς ένα, οι εργοστασιακές είναι ακριβότερες.

Με την ίδια λογική μην προτείνεις σε κανέναν να πάρει μοντ και ατμοποίητη της προκοπής. Οι Ego έχουν ακόμα μικρότερη κατανάλωση και έξοδα. Μιλάω εκ πείρας. Άτομο από το περιβάλλον μου έχει ακόμα Ego, κάνει 1μλ το μήνα και αλλάζει κεφαλή κάθε 6 μήνες. Όχι δεν κάνω πλάκα. Μιλάω πολύ σοβαρά. Αυτό πως με επηρεάζει εμένα όμως?

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟΙ VS ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΙΜΟΙ 2015-2016
« Απάντηση #37 στις: Απριλίου 08, 2016, 22:58 »
δεν ξέρω, είναι εντελώς φιλοσοφική η συζήτηση. 
Διότι επισημαίνεις ορθά το αντικειμενικό και το υποκειμενικό, όπως το ακριβώς το έθεσα κι εγώ. 
ελα όμως που στην πραγματική ζωή ανακατεύουμε όλοι λίγο ή πολύ αυτά τα δυο. 
Προφανώς ο φίλος με την ego δεν σε επηρεάζει, όπως δεν τον επηρεάζεις ούτε εσύ. Αν σας συγκρίνουμε όμως, ποιος θα βρεθεί να ξοδεύει περισσότερα;
Προσωπικά, τον φίλο με την ego και το 1μλ τον ζηλεύω, διότι κάνει την καλύτερη δουλειά. Είναι περισσότερο απεξαρτημένος κι απολαμβάνει με τα λίγα. 
Από την άλλη, ξέρω ότι εγώ απολαμβάνω περισσότερο και μ΄αρέσει που είμαι αυτό που είμαι κι όχι αυτός. Σίγουρα δεν θα πάω να του πω "πάρε επισκευάσιμο να γλυτώσεις χρήματα" Ενα παράδειγμα συνύπαρξης αντικειμενικού κι υποκειμενικού. 

Με περισσότερη ακρίβεια θα σου έλεγα ότι αντικειμενικά, ένας επισκευάσιμος κάνει απόσβεση μετά από λίγες κεφαλές εργοστασιακού, με την προυπόθεση όμως να μην πιάσει καταναλωτισμός τον κάτοχό του (ακριβώς επειδή απολαμβάνει περισσότερο κι έχει το άλλοθι του δεν ξοδεύω για κεφαλές) Αν το δεις στατιστικά, οι "συλλέκτες" είναι περισσότεροι στις τάξεις των επισκευάσιμων, παρά των εργοστασιακών. Κι από κοντά ακολουθεί ο καταναλωτισμός στα μοντάκια, διότι να οι τσιγαρίσιοι με τα απλά μοντ, να οι πνευμονικοί με τα πιο ισχυρά μοντ, να το μηχανικό για τα πιο γλυκά ρεύματα, κ.ο.κ. Για παράδειγμα, πιο εύκολα θα δεις να έχει μοντ τριπλής μπαταρίας κάποιος που δουλεύει με μικρή αντίσταση και λίγα βατ, παρά ένας κάτοχος ναυτίλου και ce5. 

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟΙ VS ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΙΜΟΙ 2015-2016
« Απάντηση #38 στις: Απριλίου 08, 2016, 23:49 »
Πλάκα έχουμε εδώ μέσα όταν λέμε τα ίδια και "διαφωνούμε"   :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟΙ VS ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΙΜΟΙ 2015-2016
« Απάντηση #39 στις: Απριλίου 08, 2016, 23:59 »
Με περισσότερη ακρίβεια θα σου έλεγα ότι αντικειμενικά, ένας επισκευάσιμος κάνει απόσβεση μετά από λίγες κεφαλές εργοστασιακού, με την προυπόθεση όμως να μην πιάσει καταναλωτισμός τον κάτοχό του (ακριβώς επειδή απολαμβάνει περισσότερο κι έχει το άλλοθι του δεν ξοδεύω για κεφαλές) Αν το δεις στατιστικά, οι "συλλέκτες" είναι περισσότεροι στις τάξεις των επισκευάσιμων, παρά των εργοστασιακών. Κι από κοντά ακολουθεί ο καταναλωτισμός στα μοντάκια, διότι να οι τσιγαρίσιοι με τα απλά μοντ, να οι πνευμονικοί με τα πιο ισχυρά μοντ, να το μηχανικό για τα πιο γλυκά ρεύματα, κ.ο.κ. Για παράδειγμα, πιο εύκολα θα δεις να έχει μοντ τριπλής μπαταρίας κάποιος που δουλεύει με μικρή αντίσταση και λίγα βατ, παρά ένας κάτοχος ναυτίλου και ce5.

Αυτό που λες, ισχύει και γι' αυτούς που χρησιμοποιούν μόνο εργοστασιακούς. Γιατί κι εμένα όταν ασχολούμουν μόνο με αυτούς, δεν με εμπόδισε κάτι από τον καταναλωτισμό. Το χόμπι λοιπόν και μοιραία ο υπερκαταναλωτισμός που τον ακολουθεί, δεν είναι αποκλειστικό γνώρισμα της μιας πλευράς.

Η ορθή σύγκριση επομένως, κατά τη γνώμη μου, θα πρέπει να αφορά ατμιστές με τον ίδιο βαθμό «τρέλας». Κι εκεί, όσο υποκειμενικά κι αν το δεις, ουσιαστικά δεν τίθεται θέμα σύγκρισης στο οικονομικό πεδίο. Από κει και πέρα, περί ορέξεως...

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟΙ VS ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΙΜΟΙ 2015-2016
« Απάντηση #40 στις: Απριλίου 09, 2016, 10:52 »
Διαβαζω αυτους που χρησιμοποιουν εργοστασιακούς και μιλανε για αλλαγη κεφαλης άλλος κάθε τρεις μερες άλλος κάθε πεντε άλλος κάθε βδομαδα και άλλος κάθε μηνα,εχει ανοιξει κανεις κεφαλη μετα από μια βδομαδα χρησης  να δει τι μακα ατμιζε?
Εγω όταν ετυχε να ανοιξω κεφαλη bvc μετα από μολις 3-4 μερες χρησης(με χρηση ψιλοσκουροχρωμου υγρου) την βρηκα σε τετοια περιπου κατασταση https://www.youtube.com/watch?v=xU9PlSfNWSs&nohtml5=False και πηδηξα ,και αρχισα να επισκευάζω τις μη επισκευασιμες bvc λογο ότι μου ηταν εντελος ασυμφορο κάθε μερα να αγοραζω κεφαλη!
Ενω τωρα με τον επισκευασιμο κάθε 4 ml αλλαζω βαμβακι και καθαριζω αντισταση με scotch bright,για να  κανω maka Free vaping  υπαρχει κανεις που χρησιμοποιει εργοστασιακες κεφαλες που να αλλαζει κάθε μερα κεφαλη?
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 09, 2016, 11:06 από valsam »

Αποσυνδεδεμένος kgalaz

  • **
  • 159
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟΙ VS ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΙΜΟΙ 2015-2016
« Απάντηση #41 στις: Απριλίου 09, 2016, 12:53 »
Φιλε αν θες 100% να εισαι σιγουρος για την υγεία σου τα κόβεις ολα και ησυχαζεις. Απλα πράγματα. Ολα τα υπόλοιπα ειναι συνάρτηση χρόνου, χρήματος, διάθεσης κτλ κτλ. Απο την πίσσα που καπνιζεις με το κτ πας στον ατμο του ητ ειναι αρκετό πιστευω. Τωρα το πιο σωστό μπορούσε να ειναι αλλαγη αντίστασης καθε μετα η καθε 100 τζουρες ξερω γω. Μην φτάνουμε ομως στην υπερβολή, αλλιως παμε στην πρώτη μου προταση και ειμαστε οκ


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟΙ VS ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΙΜΟΙ 2015-2016
« Απάντηση #42 στις: Απριλίου 09, 2016, 12:59 »
Διαβαζω αυτους που χρησιμοποιουν εργοστασιακούς και μιλανε για αλλαγη κεφαλης άλλος κάθε τρεις μερες άλλος κάθε πεντε άλλος κάθε βδομαδα και άλλος κάθε μηνα,εχει ανοιξει κανεις κεφαλη μετα από μια βδομαδα χρησης  να δει τι μακα ατμιζε?
Εγω όταν ετυχε να ανοιξω κεφαλη bvc μετα από μολις 3-4 μερες χρησης(με χρηση ψιλοσκουροχρωμου υγρου) την βρηκα σε τετοια περιπου κατασταση https://www.youtube.com/watch?v=xU9PlSfNWSs&nohtml5=False και πηδηξα ,και αρχισα να επισκευάζω τις μη επισκευασιμες bvc λογο ότι μου ηταν εντελος ασυμφορο κάθε μερα να αγοραζω κεφαλη!
Ενω τωρα με τον επισκευασιμο κάθε 4 ml αλλαζω βαμβακι και καθαριζω αντισταση με scotch bright,για να  κανω maka Free vaping  υπαρχει κανεις που χρησιμοποιει εργοστασιακες κεφαλες που να αλλαζει κάθε μερα κεφαλη?

Καθε 4 ml? Χαρα στο κουραγιο σου! Βεβαια καθε ποτε καταναλωνεις 4ml? Εγω αν αλλαζα καθε 4ml θα επρεπε να αλλαζω 2-3 φορες τη μερα.

Αποσυνδεδεμένος arxiloxos

  • ***
  • 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα αγαθα κο(λ)ποις κτωνται
    • arxiloxos.simplesait.com
Απ: ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟΙ VS ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΙΜΟΙ 2015-2016
« Απάντηση #43 στις: Απριλίου 14, 2016, 12:27 »
Παροτι ο kayfun μουχει κανει τα νευρα κορδόνια με την κυκλοθυμία του, :tongue_smilie: θα πω επισκευασιμους ,γιατι μαρεσει να ασχολούμαι,για την γευση και για την οικονομια απο τις αντιστάσεις.

Συνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟΙ VS ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΙΜΟΙ 2015-2016
« Απάντηση #44 στις: Απριλίου 14, 2016, 12:30 »
τι κυκλοθυμια εχει;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172476 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277385 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15460 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14101 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9441 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43510 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 447 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36152 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560018 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 183081 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 227 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 11165 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364