vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟΙ VS ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΙΜΟΙ 2015-2016

Αποσυνδεδεμένος sergor

  • ****
  • 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • Τώρα σε ρώτανε πότε θα κόψεις το άτμισμα.
    • http://e-kapnisma.gr/userbanners/banner_details_form.php
Απ: ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟΙ VS ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΙΜΟΙ 2015-2016
« Απάντηση #15 στις: Ιουλίου 20, 2015, 02:05 »
εαν πας σε καταστημα εκει που μενεις να σου στριψει και να σου βαλει αντισταση με δικα σου υλικα σε χρεωνει?

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟΙ VS ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΙΜΟΙ 2015-2016
« Απάντηση #16 στις: Ιουλίου 20, 2015, 02:15 »
Το θεωρείς λύση αυτό; Να πηγαίνεις κάθε 3-4 μέρες σαν το ανήμπορο να σου στρίβουν αντίσταση;
Σαφέστατα και μπορεί να το κάνει στην αρχή, να σου δείξει και να σε βοηθήσει σε αποτυχημένα στησίματα. Αλλά συνέχεια να το κάνει... είναι κάπως. Ασχέτως χρέωσης... δύσκολο να σου απαντήσουμε στην ερώτησή σου, δε νομίζω κάποιος ατμιστής να το ζητάει σε μόνιμη βάση.



Αποσυνδεδεμένος angelscream

  • *
  • 51
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ατμίζω, δεν καπνίζω...
Απ: ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟΙ VS ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΙΜΟΙ 2015-2016
« Απάντηση #17 στις: Ιουλίου 20, 2015, 10:35 »
Νομιζω ότι είναι δικαιολογια η ελλειψη χρονου.
Πανω απ όλα το "στρίψιμο" είναι μερακι!

Πετρος  :thumpup:


Ίσως να έχεις και δίκιο. Άποψη μου όμως, τουλάχιστον από τα λίγα που έχω καταλάβει ως τώρα, για κάποιον πρωτάρη (καλή ώρα σαν κι εμένα) δεν είναι τόσο απλό και γρήγορο. Άσε που με τα -αναπόφευκτα- λάθη που θα γίνουν στην αρχή σίγουρα θα χρειαστούν πολλές προσπάθειες και υπομονή, την οποία δυστυχώς δεν πολύ διαθέτω, εγώ προσωπικά.  :yes:



 Πάντα υπάρχει λύση για όλα.
Αν δεν έχεις χρόνο για στρίψιμο σίγουρα κάποια στιγμή της εβδομάδας θα τον βρείς.
Οπότε :
Παίρνεις ένα subtank mini με 45 ευρώ
Αγοράζεις 2 ακόμη επισκευάσιμες κεφαλές με 20 ευρώ.
Βρίσκεις συνατμιστή και σου στήνει και τις 3 κεφαλές.
Με μία λογική κατανάλωση 7 ml την ημέρα οι κεφαλές θα σου βγάλουν την βδομάδα.
Ξανακαλείς τον φίλο στις ξαναστήνει και το κόστος σου θα είναι μια μπύρα που θα τον κεράσεις  :)) :))


Ωραία όλα αυτά, τον φίλο που θα ξέρει να τα κάνει αυτά δεν ξέρω που θα βρω... :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος vpk

  • *
  • 29
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟΙ VS ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΙΜΟΙ 2015-2016
« Απάντηση #18 στις: Ιουλίου 20, 2015, 10:41 »
Υπάρχουν και ημι-έτοιμες λύσεις, πχ (για subtank και όχι μόνο) βλ. στο https://www.fasttech.com/p/2061600

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟΙ VS ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΙΜΟΙ 2015-2016
« Απάντηση #19 στις: Ιουλίου 20, 2015, 11:06 »
Φιλε και συνατμιστη angelscream  :bye: πριν αρχεισω και εγω με τα στριψηματα δεν ειχα ιδεα ελυνα των nautilo και περνουσα τησ ετοιμεσ και ολα καλλα.λογου κοστουσ ωμοσ αποφασισα να παω στο επισκευασιμο κοματι.κανενασ μα κανενασ δεν μου εδειξε η να μου στρειψη αντισταση μεσα απο το φορουμ απο φωτο και απο βιντεο οτι ειχα δει την αρχη πεδευτικα χαλασα συρμα μπολικο μεχρι να ξεπαρουν τα δαχτυλα τσαντιστικα εβρισα αλλα πισμοσα και στο τελοσ τα καταφερα τωρα  καθε σεταρισμα το κανω με ευχαριστησ..
Αγωρασα και τησ ετοιμεσ αντιστασησ που λεη ο φιλοσ ο vpk αλλα αλο πραγμα να ειναι ολο το σεταρισμα απο τα χερια σου νιωθησ μια αλλη ικανοποιηση 
Ολοι μπορουμε αρκει να θελουμε η γνωμη μου

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟΙ VS ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΙΜΟΙ 2015-2016
« Απάντηση #20 στις: Ιουλίου 20, 2015, 11:54 »
To πρώτο μεγαλύτερο λάθος που μπορεί κάποιος να κάνει με τον ατμό είναι να ξεκινήσει το άτμισμα για να κόψει το κ.τ. χωρίς πραγματικά να το θέλει μέσα του. Πιθανότητες αποτυχίας: 99%
Το δεύτερο μεγαλύτερο λάθος είναι να πιεστεί να πάει σε επισκευάσιμο χωρίς να το έχει αποφασίσει πραγματικά.
Οσες φορές κι αν ακούσει κάποιος ότι το στρίψιμο είναι εύκολο και οικονομικό, αν δεν το ζητήσει ο ίδιος, ποτέ δεν θα το κάνει σωστά.
Υπάρχουν πάρα μα πάρα πολλοί ατμιστές εκεί έξω που ατμίζουν χρόνια με εργοστασιακούς. Δεν είναι μονόδρομος οι επισκευάσιμοι.
Οπως βολευόμαστε

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟΙ VS ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΙΜΟΙ 2015-2016
« Απάντηση #21 στις: Ιουλίου 20, 2015, 12:41 »

 
Ωραία όλα αυτά, τον φίλο που θα ξέρει να τα κάνει αυτά δεν ξέρω που θα βρω... :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie:
Εξαρτάται που μένεις.
Αθήνα, Θεσσαλονίκη και Λάρισα είναι εύκολο.
Αλλιώς άνοιξε εδώ θέμα με τίτλο " silver alert, ζητείται στρίφτης αντιστάσεων "  :)) :)) :)) :))


Απ: ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟΙ VS ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΙΜΟΙ 2015-2016
« Απάντηση #22 στις: Αυγούστου 25, 2015, 03:05 »
Και μετά βλέπεις το "πως λειτουργεί το επισκευάσιμο τμήμα του Triton της Aspire" και τρέχεις να τον αγοράσεις, αφού σου φαίνεται το ίδιο απλό με το να βιδώσεις νέο έτοιμο coil. Και πριν το καταλάβεις, τσουπ, έχεις παραγγείλει άλλους πέντε επισκευάσιμους από FastTech, Και όταν το σκέφτεσαι αναρωτιέσαι "γιατί δεν έπαιρνες νέο μοντάκι με τα ίδια χρήματα" :-)

Δεν κατακρίνω, έτσι; Τον... εαυτό μου "της τελευταίας εβδομάδας" περιγράφω :-D

Sent from my A0001 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟΙ VS ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΙΜΟΙ 2015-2016
« Απάντηση #23 στις: Αυγούστου 25, 2015, 03:54 »
Μεγάλο θεμα.. δες εδώ: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,24722.0.html

Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟΙ VS ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΙΜΟΙ 2015-2016
« Απάντηση #24 στις: Δεκεμβρίου 25, 2015, 12:25 »
Έχω απαντήσει σε αυτό το νήμα και ήμουν υπέρ των εργοστασιακών. Μέχρι που έπαθα ένα κάζο: Ατμίζω με Ναυτίλο. Είχα βρει στο εξωτερικό αντιστάσεις νικελίου ειδικά γι' αυτόν. Ακριβές (κάπου 5€ η μία), αλλά είπα ας πάει στα κομμάτια. Μέχρι που αντιμετώπισα πρόβλημα προμήθειας. Εν τέλει τις αγόρασα από τη μαμά εταιρεία μέσω αμερικάνικης διεύθυνσης (δεν έστελνε Ελλάδα) με το ανάλογο τίμημα. Μέχρι που η παραγγελία μου έφτασε Ελλάδα και η Fedex την πέρασε τελωνείο, ζητώντας μου να πληρώσω σχεδόν το 150% της τιμής της παραγγελίας μου. Έπαθα εγκεφαλικό. Τα πήρα στο κρανίο και τους είπα να τη γυρίσουν πίσω. Έχασα περίπου 100€ για να το πάρω απόφαση και να πω «Άι σιχτίρ, θα τις φτιάχνω μόνος μου τις αντιστάσεις. Τέρμα τα κερατιάτικα».

Έτσι πλέον, επισκευάζω μόνος μου τις κεφαλές του Ναυτίλου, αγόρασα κι έναν ντρίπερ και ησύχασε το κεφάλι μου. Το αστείο κόστος και η ευχέρεια που έχω τώρα, με κάνει να μετανιώνω που δεν ξεκίνησα πιο νωρίς.

Αποσυνδεδεμένος THED

  • **
  • 160
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟΙ VS ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΙΜΟΙ 2015-2016
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουαρίου 06, 2016, 16:29 »
Κι εγώ στις αρχές έλεγα :
επισκευασιμος? Ποτέ!!!
Μηχανικό? Ποτέ!!!
Σήμερα τα έχω και τα δύο σαν κύριο ατμιστικο εξοπλισμό.

Μεγάλη μπουκιά φάε... :lipssealed:

Απ: ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟΙ VS ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΙΜΟΙ 2015-2016
« Απάντηση #26 στις: Μαρτίου 29, 2016, 01:19 »
Με τους κατάλληλους εργοστασιακούς, τις κατάλληλες αντιστάσεις, τη σωστή κατανάλωση και τη σωστή συντήρηση/περιποίηση του εξοπλισμού,
ούτε φθηνότερα μου έρχεται το στρίψιμο, ούτε γρηγορότερα, ούτε απολαυστικότερα, ούτε νοστιμότερα.

Αυτό μου το εξηγείς μία?

Σκέφτομαι να γυρίσω στους εργοστασιακούς (δε μπορώ να δω σα χόμπυ το στήσιμο αντίστασης, ειδικά όταν αυτό γίνεται όταν το θέλει αυτή και όχι εγώ :tongue_smilie: ) και το μόνο που με φρενάρει είναι τα έξοδα για αντιστάσεις (όταν το στρίψιμο δε στοιχίζει τίποτα ουσιαστικά).. 10-15€ το μήνα δεν τα χαλάς για αντιστάσεις? Πώς μπορεί να μη σου έρχεται φθηνότερα το στρίψιμο?


Αποσυνδεδεμένος niknith

  • **
  • 184
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟΙ VS ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΙΜΟΙ 2015-2016
« Απάντηση #27 στις: Μαρτίου 29, 2016, 01:39 »
στις αρχες ελεγα:σιγα μην μπλεξω εγω με στριψιματα βαμβακια δεν ειμαστε καλα.μεχρι που το δοκιμασα και απο τοτε δεν εχω ξαναατμισει με εργοστασιακη.

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟΙ VS ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΙΜΟΙ 2015-2016
« Απάντηση #28 στις: Μαρτίου 29, 2016, 02:46 »
... ... (όταν το στρίψιμο δε στοιχίζει τίποτα ουσιαστικά).. 10-15€ το μήνα δεν τα χαλάς για αντιστάσεις? Πώς μπορεί να μη σου έρχεται φθηνότερα το στρίψιμο?

Γιατί δεν κοστίζει τίποτα;
Το σύρμα κοστίζει,
το βαμβάκι κοστίζει,
τα εργαλεία για να στρίψεις κοστίζουν (αν πάρεις ένα σετ εργαλείων κοστίζει από 20-40€),
η βάση για να στήσεις κοστίζει,
το ωμόμετρο κοστίζει
οι πεταμένες αποτυχημένες αντιστάσεις κοστίζουν
και πάνω από όλα ο χρόνος μου κοστίζει.

Ε, ναι, όλα αυτά εγώ τα κοστολογώ (μεσοσταθμικά πάντα) πάνω κάτω στα 10-15€ το μήνα που δίνω για αντιστάσεις.  ;)

Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟΙ VS ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΙΜΟΙ 2015-2016
« Απάντηση #29 στις: Μαρτίου 29, 2016, 02:59 »
Με 15-20 ευρώ,  έχεις υλικό για σχεδόν 100 αντιστάσεις. 100 αντιστάσεις π.χ. του Ναυτίλου κοστίζουν κάπου 300 ευρώ. Μήπως είναι χαώδης η διαφορά; Κι ο εξοπλισμός για το στρίψιμο-στήσιμο είναι ένα εφάπαξ πόσο. Πλήρωσα 60 ευρώ για μια πλήρη εργαλειοθήκη, αλλά έχει βγάλει τα λεφτά της και με το παραπάνω.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63088 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3715 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 996 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172556 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277701 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15474 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14124 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9471 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43618 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 453 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36316 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560418 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem