vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

542 επισκέπτες, 6 χρήστες
bloodlessz, I.P, Doubt, manoslykos, ΜΗΤΣΟΣ ΠΑΠ, Jorge

Twitter

Οι συνταγες μου που πετυχαν

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Οι συνταγες μου που πετυχαν
« στις: Απριλίου 07, 2016, 19:42 »
Εδω κατα καιρους θα ανεβαζω συνταγες μου που θεωρω πως βγαλαν κατι ξεχωριστο και που πιστευω πως αξιζει να τις μοιραστω και ξεκιναω με ενα καπνικο που εβγαλε μια αρκετα ιδιεταιρη γευση που συνδυαζει το γλυκο το ξηλωδες και το πικαντικο.


http://e-liquid-recipes.com/recipe/568702

http://tjek.nu/r/4yt2



Φυσικα αν καποιος θελει να το φτιαξει μπορει να αλλαξει την περιεκτικοτητα σε νικοτινη καθως και αναλογιες vg-pg
Το συγκεκριμενο φτιαχτηκε με 6ρα βαση της ecig 50-50 και δε δειχνει να χρειαζεται ωριμανση πλεον των 5-6 ημερων.
Παροτι ιδιεταιρο σα γευση ειναι μια χαρα για all day.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 07, 2016, 20:20 από Nick74 »

Αποσυνδεδεμένος GgM

  • *
  • 56
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι συνταγες μου που πετυχαν
« Απάντηση #1 στις: Απριλίου 07, 2016, 19:57 »
Μόνο και μόνο για το όνομα, θα δοκιμαστεί σίγουρα ;D

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Οι συνταγες μου που πετυχαν
« Απάντηση #2 στις: Απριλίου 07, 2016, 20:01 »
αν δοκιμαστει θελω εντυπωσεις  :wink_stil: 

Αποσυνδεδεμένος GgM

  • *
  • 56
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι συνταγες μου που πετυχαν
« Απάντηση #3 στις: Απριλίου 07, 2016, 20:13 »
red oak και perique υπάρχουν...αύριο πάω και για τα υπόλοιπα...όταν το ατμίσω λες να παίζω και το ταυράκι σαν τον Iommi??? :))

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Κατά πόσο θα χάσει η αρχική συνταγή αν γίνει χωρίς black tea?? 
Χωρίς να το έχω δοκιμάσει, υποθέτω πως θα δίνει στυφή γεύση στο υγρό και όχι γλυκιά. Και γενικά με τα τσάγια δεν το έχω και λέω να το αποφύγω. 
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 08, 2016, 15:43 από GgM »

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Οι συνταγες μου που πετυχαν
« Απάντηση #4 στις: Απριλίου 08, 2016, 22:02 »
Κατά πόσο θα χάσει η αρχική συνταγή αν γίνει χωρίς black tea??
Χωρίς να το έχω δοκιμάσει, υποθέτω πως θα δίνει στυφή γεύση στο υγρό και όχι γλυκιά. Και γενικά με τα τσάγια δεν το έχω και λέω να το αποφύγω.

μια συνταγη που εφτιαξα και μου αρεσει μοιραζομαι, δεν ειμαστε σε κουζινα παλατιου κανενος δικτατορα να βαλεις κρεμυδακι αντι για σχοινοπρασσο και να σου καρφωσει ο σεφ ενα μαχαιρι στην παλαμη :))
Το τσαι οντως προσθετει μια πολυυυυ απειροελαχιστη επιγευση στιφαδας, αλλα ειναι τοσο μικρη που δεν μπορει με τιποτα να επισκιασει τη γλυκαδα του western και του red oak (για να μην πω και του storm που ειναι κι η βαση του υγρου γιατι κι αυτο πικρο δε το λες) αλλα αν δε σ αρεσει απλα μην το βαλεις...
Οπως πετυχε αυτη η συνταγη -για μενα- με το τσαι μπορει να πετυχει και ακομα καλυτερα με φυστικι η βανιλια πχ η οτι αλλο σ αρεσει  (γιατι οχι? ) η και απλα αφαιροντας το τσαι (το οποιο επαναλαμβαω στη συγκεκριμενη συνταγη ειναι διακριτικοτατο και λειτουργει σαν ελαφρο ενισχυτικο αλλα περι ορεξεος ουδεις λογος) οποτε φυσικα και αν θες και "το χεις" θα κανεις τις παραλλαγες σου να το φερεις στα μετρα σου και πες μας και το αποτελεσμα.

« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 08, 2016, 22:18 από Nick74 »

Αποσυνδεδεμένος GgM

  • *
  • 56
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι συνταγες μου που πετυχαν
« Απάντηση #5 στις: Απριλίου 11, 2016, 20:15 »
Τρίτη μέρα ωρίμανσης και δεν άντεξα...έσταξα μερικές σταγόνες στον derringer...Μάλλον δεν έχουν δέσει ακόμα τα αρώματα. Κυριαρχεί το perique (το οποίο σε καμιά περίπτωση δεν μου θυμίζει perique αλλά σίγουρα πλησιάζει πάρα πολύ σε μια "χορταρενια" δυνατή και νόστιμη virginia τύπου briar fox) και το western flavor το οποίο ήταν σοκ για μένα......ήταν λες και είχα ανοίξει έναν σακουλάκι καπνού half and half και μύριζα το αλκοόλ, τον σφενδαμό και φυσικά το burley.
Το red oak δεν έχει εμφανιστεί καθόλου σχεδόν, αλλά πιστεύω έχει προοπτικές..όμως ακόμα το πνίγει ίσως η γεύση του perique.
Το storm δεν το ανίχνευσα καθόλου αλλά μάλλον είναι αναμενόμενο, μιας και δεν το έχω ατμίσει πότε και είναι η πρώτη μου επαφή.
Με κυρίαρχα τα perique και westerm και με σχεδόν σίγουρη τη μεταμόρφωση του υγρού μιας και είναι πολύ νωρίς για την ωρίμανση του , έχω να πω τα εξής:
Τρομερός συνδυασμός αρωμάτων, πολύ γευστικό υγρό για την παλέτα των γεύσεων μου...Σίγουρα θα πειραματιστώ λίγο με τις αναλογίες του στο μέλλον. Προς το παρόν υπομονή για την τελική του ωρίμανση....Θα επανέλθω σε καμία βδομάδα. 

Απ: Οι συνταγες μου που πετυχαν
« Απάντηση #6 στις: Απριλίου 11, 2016, 20:54 »
Nick74  εισαι  γατοπουλο  ..... :thumpup:

periqueFA&westernPA  λυρα  100  για  mix 

θα  την  φτιαξω  παντως  ....πολυ  εξυπνο  η  προσθηκη  black tea  στην  συνταγη  υποψιαζομαι  δινει  καλο  balance  στα  αλλα  αρωματα

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Οι συνταγες μου που πετυχαν
« Απάντηση #7 στις: Απριλίου 12, 2016, 00:16 »
...

πολυ ωριμανση δε θελει, 5-6 αντε 7 μερες ειναι οκ, (βεβαια ολα τα υγρα ειναι καλυτερα οταν τ αφηνουμε πολυ αλλα απ την 6η μερα και μετα ελαχιστη διαφορα εχει για να αξιζει αναμονη) η τουλαχιστο ετσι μου μοιαζει εμενα, αλλα μην περιμενεις το red oak να φανει σα δυνατη γευση μεσα στο perique και το western flavor, δινει απλα μια ενισχυση στη γευση του western flavor περισσοτερο (χωρις αυτες τις σταγονιτσες με λιγα λογια θα παρεις πιο εντονο συνδυασμο perique/'storm).
Το τσαι φυσικα επισεις δρα ως ενισχυτικο πιο πολυ μαλλον του storm αλλα αφου δε το ηθελες δεν υπαρχει και θεμα.

.πολυ  εξυπνο  η  προσθηκη  black tea  στην  συνταγη  υποψιαζομαι  δινει  καλο  balance  στα  αλλα  αρωματα
Πιο πολυ θα ελεγα οτι ισορροπει τα perique/storm δινοντας μια πολυ ελαφρια (σχεδον ανεπαισθητη) στυφαδα

επισεις το ιδιο υγρο σε ενα 15μελο το χω φτιαξει 50-50 με το Ν.Ι.Β. που θα το παρουσιασω αργοτερα (ενα απλο φρουτωδες με  1/2 μεντα 1/4 φραουλα και 1/4 ροδακινο* ) και ειναι η "καλοκαιρινη" του εκδοχη


*οι αναλογιες του ειναι για ecig μεντα που δεν ειναι πολυ δυνατη. Με αλλες μεντες πολυ πιθανο να μη θελει ουτε το 1/10 της συνταγης

======================

Mr. Crowley

και ανεβαζω μια ακομη καπνικη μου που αν και ακομα δεν εχει ωριμασει (ειναι στην 4η μερα) καταλαβαινω οτι ειναι απο τις πολυ καλες, τουλαχιστο για τα δικα μου γουστα.
(εξ αλλου απ το πρωι εσταξα λιγο να δοκιμασω πως παει και τελικα μετα την πρωτη τζουρα γεμισα ατμοποιητη)
thanks to @panos000 που αν δε μου χε "φορτωσει" το Re(4)nu προφανως δε θα το ειχα ανακαλυψει ποτε  :D



http://tjek.nu/r/4Cwe

http://e-liquid-recipes.com/recipe/578764/Mr.+Crowley

Το υγρο αυτο ειναι καπνικο οχι υπερβολικα γλυκο (για τα γουστα μου) και βγαζει μια επιγευση σα να τριμπεκοφερνει καπως (οχι δεν εχει σχεση με τριμπεκα η καποιο κλωνο, ουτε εχει μεσα ry απλα με τη μιξη των αρωματων δημιουργειται ελαφρα μια τετοια επιγευση ).
Το τιραμισου χρησιμοποιειται ως ενισχυτικο και καλο ειναι αν καποιος θελει να το φτιαξει να μην το παραλειψει.
Ατμιζεται πολυ ομορφα μονο του αλλα θεωρω οτι θα ειναι πολυ καλο και για συνδυασμους, κι επισεις η συνταγη νομιζω πως ζηταει και την προσθηκη καποιας γευσης ποτου αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν θελει ουισκυ, κονιακ ή τιποτε αλλο... αν θελει καποιος να βοηθησει να την αναβαθμισουμε σε αυτο το κομματι ευπροσδεκτος  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 13, 2016, 15:23 από Nick74 »

Αποσυνδεδεμένος GgM

  • *
  • 56
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι συνταγες μου που πετυχαν
« Απάντηση #8 στις: Απριλίου 16, 2016, 14:15 »
8η μέρα και έσταξα μερικές σταγόνες SBS στον velocity. Πάλι καλά που κοιμάται η μικρή αλλιώς θα είχα ανοίξει το distortion και θα “βάραγα” το ομώνυμο κομμάτι.
Μικρή σχέση με την δοκιμή της 3ης μέρας. Τα αρώματα έχουν δέσει πολύ καλύτερα μεταξύ τους, το red oak  δηλώνει παρόν (όχι όμως αυτόνομα, αλλά πιο πολύ σαν να ήταν στην αρχική συνταγή του western) και η Βιργινία με το burley έχουν κάνει τον ουρανίσκο μου woodstock.
Η αρχική του γλύκα υποχωρεί γρήγορα και αφήνει μια άκρως καπνική,ξηρή και έντονη επίγευση.
Για αυτόν ακριβώς τον λόγο δεν ξέρω αν είναι ολοήμερο για μένα αλλά σίγουρα είναι μοναδικό.
Η ρινική του εκπνοή δε είναι ακριβώς ίδια με ένα φανταστικό blend VaPer (Virginia/Perique) – δεν λέω μάρκα για να μην διαφημίζω προϊόντα καπνού. :idiot1:
Το απόγευμα θα το δοκιμάσω στον erl -καθώς για αυτόν προοριζόταν – και σε σύγκριση με ένα άλλο αγαπημένο,γνωστό καπνικό.
Εν κατακλείδι, ευχαριστώ Nick!! :thumpup:

ΥΓ: κάτι σε heaven and hell σου βρίσκεται?? :laugh1:
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 16, 2016, 14:27 από GgM »

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Οι συνταγες μου που πετυχαν
« Απάντηση #9 στις: Απριλίου 19, 2016, 22:15 »
Σημερα ατμισα τις τελευταιες σταγονες και επειδη μου αρεσε παρα πολυ ηδη εχω 7 μερες ενα 30μελο.
Αν και αρχικα ειχα πει οτι μετα τις 5-6 μερες δε δινει και πολλα η επι πλεον ωριμανση, εκανα λαθος γιατι ναι μεν την 8η 9η 10η μερα δεν ειναι τρελα καλυτερο απο την 6η, απ τη 15η και μετα κυριολεκτικα απογειωνεται
Υπ οψη βεβαια οτι προσωπικα τα ωριμαζω σε θαλαμο 42 βαθμων (το ειχα 6 μερες εκει η για την ακριβεια 4 +2 με ενα μεσοδιαστημα 2 ημερων εκτος μια και το συγκεκριμενο εργαλειο το εχω για αλλους λογους κι οχι για να ωριμαζω υγρα) οποτε σε θερμοκρασια δωματιου αυτο υποθετω χοντρικα μεταφραζεται σε 4-5 μερες επι πλεον

Στάλθηκε από το SM-T705 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Οι συνταγες μου που πετυχαν
« Απάντηση #10 στις: Μαΐου 02, 2016, 14:03 »


Remember to rate it at e-liquid-recipes.com!

http://tjek.nu/r/4Wzz

καλοκαιρινο "ημικαπνικο" που μου εβγαλε παρα πολυ ωραια γευση.
ΙΣΩΣ να ειναι ακομα καλυτερο αν προστεθει και λιγη μενθολη

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Οι συνταγες μου που πετυχαν
« Απάντηση #11 στις: Μαΐου 28, 2016, 02:08 »


http://tjek.nu/r/5jmp

με αυτη τη συνταγη νομιζω πετυχα ενα παρα πολυ ωραιο γλυκο καπνικο με μια αισθηση ξυλωδους και φρεσκαδας ταυτοχρονα.
μετα απο 6 μερες ωριμανση εσταξα να δοκιμασω κι εχει γινει πιπιλα.
Το arctic winter σε αυτη την ποσοτητα δε βγαζει την εντονη μενθολη, αλλα ειναι στο ποσοστο που πολλα γκουρμε υγρα βγαζουν μια επιγευση φρεσκαδας.
βανιλλια burbon και κρεμ μπρουλε χρησιμοποιησα της ecig
επειδη μ αρεσει να πειραματιζομαι αρκετα εχω φτιαξει αρκετες συνταγες που συμφωνα με τα προσωπικα μου γουστα τις θεωρω επιτυχημενες αλλα η συγκεκριμενη πετυχε με το παραπανω :D
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 28, 2016, 02:15 από Nick74 »

Αποσυνδεδεμένος stairous

  • *
  • 48
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι συνταγες μου που πετυχαν
« Απάντηση #12 στις: Μαΐου 28, 2016, 03:50 »
Είσαι λίγο μεταλάς ή μου φενεταί;;  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Οι συνταγες μου που πετυχαν
« Απάντηση #13 στις: Ιουλίου 09, 2016, 00:57 »
MetalBeca
μια δικη μου προσεγγιση στους τριμπεκοκλωνους (με λιγο "τσιμπημενο" αρωμα)


http://e-liquid-recipes.com/recipe/745703/MetalBeca









 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1686 180363 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:40
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8274 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33898 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534847 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59711 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237240 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 555 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14264 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136093 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085183 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35317 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10127 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12