vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

53 επισκέπτες, 6 χρήστες
Parolos, manoslykos, treloneritis, stsoulos, Mimhsdr, camber

Twitter

Vapor Giant Kronos v1.5

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Tsekouras

  • **
  • 118
  • Φύλο: Άντρας
Vapor Giant Kronos v1.5
« στις: Απριλίου 15, 2016, 16:51 »
Vapor Giant Kronos v1.5
By Niko Vapors
[justify]Αυστριακός επισκευάσιμος τανκάτος ατμοποιητής από Niko Vapor, μου ήρθε από την Γερμανία και τον ατμίζω εδώ και έναν μήνα.  Οπτικά είναι πανέμορφος με λιτές 'αυστηρές' ή μάλλον ‘Αυστριακές’ γραμμές, ογκώδης για τα δικά μου δεδομένα με το κανονικό τανκ, αλλά υπάρχει και το Nano kit που τον μικραίνει σημαντικά κατά 10mm.  Η διάμετρος του είναι 23mm αλλά υπάρχει δακτυλίδι 22mm που εφαρμόζει άψογα σε ανάλογα μοντάκια χωρίς να δείχνει κάτι παράταιρο.  Το υλικό του, ανοξείδωτο καλής ποιότητας όμως δεν αναφέρεται πουθενά τι είναι.  Πιθανόν για τους Γερμανούς - Αυστριακούς αυτό δεν παίζει κάποιον ιδιαίτερο ρόλο?  Η ποιότητα κατασκευής είναι κυριολεκτικά 10/10, στιβαρή, με pyrex τανκάκι και ματ ανοξείδωτο που έχει χαραγμένο-σκαλισμένο με λέιζερ το λογότυπο του κατασκευαστή, έναν καλαίσθητο αετό, και στο πιο πάνω δακτυλίδι το όνομά του KRONOS με το serial no.  Το drip tip από Delrin είναι φαρδύ 9mm που μαρτυρά ότι προορίζεται για πνευμονικές.  Εύκολος στο λύσιμο - δέσιμο, λίγα κομμάτια, 10 το σύνολο και όλα Ποιοτικότατα (με το Π κεφαλαίο).  [/justify]
Τα κύρια χαρακτηριστικά του
-Διάμετρος: 23mm
-Χωρητικότητα: 4,5 ml (δεν γνωρίζω ούτε έχω μετρήσει με το Nano kit αλλά πρέπει να παίρνει  τουλάχιστον 3 ml)
-Ύψος με το κανονικό τανκ βιδωμένος στο μοντ και χωρίς drip tip: 55mm και με το Nano kit: 45mm
- Pyrex tank
-Top filling
-Airflow control
-Μονή αντίσταση
[justify]Δεν έχει ρύθμιση υγρών γιατί αυτή γίνεται από δύο οπές που βρίσκονται στην καμπάνα και θα το εξηγήσω παρακάτω.[/justify]
[justify]Είναι κάτι το διαφορετικό από την kayfun φιλοσοφία.  Ο θάλαμος ατμοποίησης βρίσκεται κάτω από το τανκ οπότε, και με το κανονικό και με το Nano, ο ατμός έρχεται πάντα δροσερός. [/justify]
[justify]Μπορείς να διορθώσεις τυχόν πρόβλημα στην αντίσταση πολύ εύκολα αλλά κυρίως πολύ γρήγορα χωρίς να χύσεις το υγρό - απλά ξεβιδώνεις το κάτω δακτυλίδι και ξεκουμπώνεις το ντεκ με μία κίνηση.[/justify]
[justify]Εάν θέλεις και είναι κάτι που θα το συνιστούσα μπορείς να τον γεμίσεις πανεύκολα από κάτω χωρίς να ξεβιδώσεις το top cap όπου έχει δύο οπές αναπλήρωσης.  Το καλό είναι ότι απλά ξεβιδώνεις το τανκ χωρίς να χρειάζεται να ξεκουμπώσεις πρώτα το θάλαμο ατμοποίησης.  Και αυτό είναι πολύ σημαντικό. [/justify]
[justify]Και πριν μπούμε στο ψητό, η καινοτομία είναι ότι η ρύθμιση υγρών γίνεται από τις δύο οπές στη βάση του τανκ που από κάτω είναι ο θάλαμος ατμοποίησης αλλά θα πρέπει να τοποθετηθούν αντίστοιχα κομμάτια Mesh που μειώνουν τη διάμετρο των οπών αφήνοντας να πάει στο θάλαμο-καμπάνα η σωστή ποσότητα.  Το Mesh δεν θερμαίνεται, ούτε ανάβει, ούτε χρειάζεται να το αντικαθιστάς, υπάρχει μόνο για την ρύθμιση του υγρού.  Δεν είναι μεσάτος ατμο.[/justify]
[justify]Μου πήρε μία βδομάδα μετά από πάρα πολλά στησίματα να πετύχω την σωστή τροφοδοσία.  Τη μία έτρωγα καψούλι και την άλλη μου γέμιζε υγρό ο θάλαμος και χυνόταν από το airflow.  Μου έσπασε κυριολεκτικά τα νεύρα. :angry_orange:  Δυστυχώς όλα τα βιντεάκια είναι στα Γερμανικά, Γαλλικά και νομίζω ένα στα Ισπανικά, γλώσσες που δεν σκαμπάζω γρι. Βλέποντας τα όμως - τώρα που τον έμαθα - ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω πώς τους έχει βγει γιατί ενώ έκανα ό,τι έβλεπα δεν μπορούσα να πετύχω το σωστό αποτέλεσμα.  Νόμιζα ότι φταίει το στήσιμο της αντίστασης αλλά τελικά το πρόβλημα ήταν άλλο. [/justify]
[justify]Είδα όμως ένα βίντεο () μιας Γερμανίδας κάτι σαν νταλικέρισα λεσβία που έμοιαζε με την αείμνηστη Σωτηρία Μπέλου, που εξηγούσε το ‘πρόβλημα’ με τον Krono.  Φαντάζομαι ότι και πολλοί άλλοι θα τράβηξαν ζόρι.  Με λίγα λόγια το 'μυστικό' είναι ότι το Mesh θα πρέπει να έχει μέγεθος 0.8mm ύψος και μήκος εάν θυμάμαι καλά γύρω στα 3mm που όταν το τυλίξεις να μειώσουν τη διάμετρο ούτως ώστε να περνάει ένα τρυπανάκι 2mm.  Και ίσως το πιο σημαντικό: ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΓΕΜΙZΕΙΣ ΑΠΟ ΕΠΑΝΩ.  Απ ό,τι καταλαβαίνω χαλάει η υποπίεση και φεύγουν παραπανίσια υγρά στο θάλαμο.  Αυτό όμως κατ' εμέ δεν δημιουργεί πρόβλημα γιατί όπως προανέφερα η αναπλήρωση από κάτω είναι πανεύκολη.[/justify]
[justify]Κάνοντας λοιπόν αυτά δεν ξανασχολήθηκα με το θέμα της τροφοδοσίας.  Όλα δουλεύουν άψογα, δεν στάζει, δεν δακρύζει ότι και να τον κάνεις, τούμπες, ανάποδα και όλα τα σχετικά - εντάξει, σε αεροπλάνο δεν τον έχω δοκιμάσει ακόμα - και έχω τελείως ξεχάσει τι σημαίνει καψούλι και υπερτροφοδοσία.  Και από τότε που πέτυχα το Mesh, δεν το έχω αλλάξει γιατί πιστεύω ότι δεν χρειάζεται - μπορεί σε κάνα χρόνο. [/justify]
[justify]Τέλος θα αναφερθώ στο στήσιμο της αντίστασης.  Τρελλά εύκολο, μόνο μονή που πιάνει σε δύο βίδες πάνω στο ντεκ που έχει χαραγμένο επάνω του ένα σχήμα αντίστασης για να ξέρεις από ποιά πλευρά να την τυλίξεις, και γιατί αυτό: η 'πλάτη' της αντίστασης πρέπει να βρίσκεται στη πλευρά της εισαγωγής του αέρα που ρυθμίζεται με ένα δακτυλίδι με τρύπες.[/justify]
[justify]Έχω στήσει Kanthal (λεπτό, χοντρό, clapton και twisted), Ni200, NiFe και ss σε 3mm πυρήνα για να μπορείς να περάσεις άφθονο βαμβάκι.  Το καθένα με τη δικιά του γοητεία, αν και πιστεύω ότι του αρέσουν χοντρά σύρματα σε Kanthal αλλά και σε Ni200 που μου αρέσει ιδιαίτερα∙ με 25mm μου δίνει απίστευτη γεύση.  Το ντουμάνι σύννεφο, πολύ καλή παραγωγή ατμού και δεν τον έχω δουλέψει πάνω από 25 W.  Βλέπω όμως στα βίντεο κάτι 60αρια W με ατμό εξάτμισης λεωφορείου...[/justify]
[justify]Το βαμβάκι θέλει λίγο προσοχή να είναι αφράτο, μπόλικο αλλά όχι too much, να καλύψει τις βίδες που δένεις την αντίσταση γιατί πάνω από αυτό το σημείο 'πατάει' το Mesh που τροφοδοτεί το 'σύστημα'.  Προτείνω drago και cotton bacon γιατί αυτά τα δύο του πάνε περισσότερο από Γιαπωνέζικα και το Native Wicks που έχω επίσης δοκιμάσει.[/justify]
[justify]Είναι ΑΕΡΑΤΟΣ.  Δεν είμαι της πνευμονικής αλλά με αυτόν τις ‘έμαθα' και πιάνω τον εαυτό μου να τις τραβάω με χαρά... εάν όμως περιορίσεις την εισαγωγή του αέρα στις δύο τρύπες, η τζούρα σφίγγει.  Παρόλα αυτά η τσιγαρίσια δεν είναι το δυνατό του σημείο.[/justify]
[justify]Και τώρα η γεύση - αυτό που πολλούς ενδιαφέρει περισσότερο απ'όλα.  Θα έβαζα 9/10.  Και σαν μέτρο σύγκρισης έχω τον CloudOne που για τα δικά μου δεδομένα του βάζω 10/10.  Να με συγχωρούν οι παλαιότεροι και εμπειρότεροι για αυτό το μέτρο, αλλά δεν έχουν περάσει από τα χέρια μου πολλοί ατμοποιητές.  Από τους προηγούμενους μου επισκευάσιμους που έχω δουλέψει πολύ, Σοφία και Calix, θεωρώ τον Cloud ανώτερο σε γεύση και με αυτόν τον συγκρίνω.  Οπότε η σύγκρισή μου είναι τουλάχιστον δίκαια θέτοντας το παραπάνω μέτρο σύγκρισης.[/justify]
[justify]Νομίζω ότι κλείνοντας δεν χρειάζεται να βγει κάποιο παραπάνω συμπέρασμα εκτός από το εάν αξίζει τα λεφτά του.  Σίγουρα τα αξίζει και με το παραπάνω!  [/justify]
[justify]Πιστεύω ότι όποιος μπήκε στον κόπο να διαβάσει το σεντονάκι, να πήρε μια ιδέα για την εμπειρία που θα αποκομίσει αποκτώντας τον KRONOS by Niko Vapor. [/justify]
+Εμφάνιση και ποιότητα κατασκευής
+Επιλογή στο μέγεθος, με το Nano kit που βέβαια χρεώνεται εξτρά
+Pyrex τανκ
+Γεύση, χτύπημα, ντουμάνια
+Ρύθμιση αέρα
+Ευκολία στο στήσιμο της αντίστασης
+Δεν στάζει δεν του φεύγουν υγρά
+Τιμή (πάντα σε σύγκριση με Ελληνικούς και Ευρωπαϊκούς)
 
-Προσοχή στο στήσιμο του Mesh
-Αν και ο κατασκευαστής διαμηνύει ότι γεμίζει και από πάνω (απροβλημάτιστα) μέχρι τώρα εγώ δεν το έχω καταφέρει αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι κάποιος άλλος δεν μπορεί

-Δεν υπάρχει διαθέσιμος στην Ελλάδα

Αποσυνδεδεμένος mandraxio

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
  • to dare is to do
Απ: Vapor Giant Kronos v1.5
« Απάντηση #1 στις: Απριλίου 15, 2016, 20:13 »
Πολύ καλή η παρουσίαση του Γιάννη.Και επειδή τον έχω δοκιμάσει,δεν τον έχω στην κατοχή μου,πιστεύω ότι αξίζει κ τα λεφτά του αλλά κ ατμιστικα είναι πολύ καλή "εμπειρία". Νομίζω ότι από τους ατμό του niko ξεχωρίζει....

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 277 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 220 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21364 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282403 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208228 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66815 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175155 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313662 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14823 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125363 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94044 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4457 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix