vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Η δεύτερή μου προσπάθεια να γίνω ατμιστής

Αποσυνδεδεμένος Zelatini

  • **
  • 233
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι δρόμος...
Απ: Η δεύτερή μου προσπάθεια να γίνω ατμιστής
« Απάντηση #15 στις: Μαΐου 04, 2016, 10:47 »

Το 2013 μου είχε δώσει για δοκιμή μια φίλη μια μπαταρία ego δεν θυμάμαι ακριβως. Την έπαιρνα στη δουλεια για καμια βδομάδα κι εκεί στον πρωινό καφέ με ρωτούσαν τα κορίτσια τι είναι αυτό;κάνεις και τσιγάρο;είναι ωραίο; Η αλήθεια ήταν ότι "με κάλυπτε" αλλά 1ον δεν ήταν δικό μου 2ον δεν είχα ιδέα από υγρά κτλ ΤΙΠΟΤΑ  3ον και σημαντικότερο μου είχαν φάει τ`αυτιά οι έρευνες που έλεγαν ότι το η.τ. είναι χειρότερο από το κανονικό... Μια φίλη είχε πάρει και κείνη αλλά συνέχιζε και το κανονικό και δεν μπορούσε να με πείσει... Όλα αυτά το 13...
Το 2015 όπως έχω περιγράψει μπήκα για τα καλά στο χορό. 
Οπότε η εξέλιξη 1.της τεχνολογίας 2. Η αλλαγή της στάσης απέναντι στους ατμιστές(ένας φίλος εκνευρίζεται με τον όρο και έχει κοψει το τσιγαρο με ατμο αλλά άβυσσος η ψυχή...) και γενικά οι έρευνες που έδειξαν ότι είναι πολύ λιγότερο ανθυγειινό(μαλλον ην σκότωσα την λεξη αλλα τώρα δεν γκουγκλάρω και τον Μπαμπινιώτη τον χαρισα σε ενα φιλο τρομαρα μου) γιατί κατα ταλλα η κρίση με ειχε χτυπησει πολυ καιρο αλλα...Η υγεια ενταξει δεν μου ειχε πει γιατρος να το κοψω και σαν ορκισμενη καπνιστρια εβρισκα τροπους να το δικαιολογω...τόσα αναπνεουμε και τρωμε το τσιαγαρο μας πειραξε; Τυψεις οχι γιατι δεν ειχα κανει σοβαρη προσπαθεια. Εχω κανει κατι 3μηνα και 2βδομαδα χωρις καθολου παφα πουφα αλλα μετα σκεφτομουν το μελλον μου και ο πιστος συντροφος έκλυσης ντοπαμινης ήταν εκει για να με "ανεβασει"
3. Η ενασχολιση με το φορουμ γιατι ενημερωνομαι και περναω καλα
Πλέον θα θελα να μην κανω ούτε ατμο αλλά θέλει πολυ προσωπικη δουλεια διαχείρισης του αγχους. Ίσως να ανοιγε κι ενα νημα με φιλους και φιλες που άφησαν και τον ατμο και κλα. Πως τα καταφεραν;
Καλή συνέχεια σε όλες και όλους!

Αποσυνδεδεμένος dartaholics

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η δεύτερή μου προσπάθεια να γίνω ατμιστής
« Απάντηση #16 στις: Μαΐου 24, 2016, 14:34 »
Πρωτη προσπάθεια το 2012...
Φαση ego και μετα ιδιοκατασκευη οπως φαινεται και στη φωτο...
Μεγαλη βοηθεια τοτε απο τον Ζετελ οπου με χαρα βλεπω και την εξελιξη του.
7 μηνες εμεινα τοτε χωρις τσιγαρο παρα τα σημαντικα κατ εμε προβληματα που αντιμετωπιζα, υπερχειλιση, υγρα στο στομα κλτ κλτ..
Πριν το ηλεκτρονικο καπνιζα ενα καπνο ανα 3 ημερες... ηλεκτρονικο μετα 7 μηνες ... και το κερδος παρολο που το γυρισα στο καπνο ηταν οτι πηγα σε 5-7 στριφτα ημερησιως. Βοηθησε βεβαια και η γεννηση του πρωτοτοκου οπου δεν καπνιζα πλεον μεσα στο σπιτι..
επισης με το ηλεκτρονικο αντιληφθηκα τι σημαινε βρωμα στα ρουχα στο σπιτι γκρινια γυναικας (μη καπνιστρια).
Παμε στο σήμερα... ο μεγαλυτερος βοηθος στην επιστροφη μου ηταν ο daddy μου.
Επειτα απο 40 χρονια τον βλεπω μια μερα με ενα AIO ... Ξεκινα να μου ξυπνα αναμνησεις να ψαχνομαι να βλεπω τι τεχνολογια πως εχει προχωρησει, νεα μοντ, ατμοποιητες νεες επισκευασιμες και παει λεγοντας...
Ταυτοχρονα ο daddy προχωρα σε μοντ το γνωστο pico.. και στην απλη ιδιοκατασκευη υγρων ...
Ετσι αποφασισα να δοκιμασω παλι τη τυχη μου με ενα ijust2 .. Αλλωστε με 18 ευρω απο Κινα δεν ειχα και πολλα να χασω.. Ετσι εφτασε και το δικο μου μια μερα, εψαχνα υγρα και αρχισα να χανομαι... Ποικιλια ποιοτητα γευσεις ολοκληρη γαστρονομια... Πλεον περιμενω και εγω το μοντακι μου μιας και εμαθα καλυτερα περι αντιστασεως watt θερμοκρασιων κτλ
Δεν ξεκινησα με τη λογικη να το κοψω και ομολογουμενως προσωπικη μου αποψη δεν με πειραζει να κανω και 1 τσιγαρο στο τοσο... Ξεκινησα γιατι πολλες φορες εκανα τσιγαρα ''βαρεμαρας'' , πολλες φορες εβαζα στο στομα της βαρεμαρας και αηδιαζα και ο ιδιος.
Ετσι πλεον εχω το ηλεκτρονικο μου ...ζητημα αν κανω 1,5-2ml την ημερα και αν τυχη να κανω ενα τσιγαρο το απολαμβανω. Ισως το κοψω και αυτο εντελως...
Παντως και στο ηλεκτρονικο κοβω πλεον και τις τσιγαρισιες γευσεις... γινομαι σιγα σιγα λατρεις των πιο γλυκων πχ cutwood milk after8 bite me κτλ.
Νομιζω οτι πλεον η τεχνολογια η γευσιγνωσια και σιγουρα σε εισαγωγικα η μοδα η οτι επιτρεπεται σε κλειστους χωρους κτλ εχουν βοηθησει πολλους ανθρωπους να στραφουν στο ηλεκτρονικο.
Και φυσικα ενα μεγαλο ευχαριστω στο foroum σας και στα ατομα που συνυπαρχουν εδω καθημερινα γιατι χωρις εσας παιδες δεν θα γινοταν τιποτα. ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ.

Αποσυνδεδεμένος sertikos

  • **
  • 106
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η δεύτερή μου προσπάθεια να γίνω ατμιστής
« Απάντηση #17 στις: Μαΐου 26, 2016, 00:46 »
"Δεν ξεκινησα με τη λογικη να το κοψω και ομολογουμενως προσωπικη μου αποψη δεν με πειραζει να κανω και 1 τσιγαρο στο τοσο... Ξεκινησα γιατι πολλες φορες εκανα τσιγαρα ''βαρεμαρας'' , πολλες φορες εβαζα στο στομα της βαρεμαρας και αηδιαζα και ο ιδιος."




Φιλικά, αυτό ακριβώς το λάθος έκανα την πρώτη φορά στον ατμό. Προσωπικά νομίζω πως είναι πολύ σημαντικό να περάσει κανείς ένα διάστημα καθαρός απο όλες τις ουσίες του τσιγάρου, τα έξτρα εθιστικά χημικά του τσιγάρου και να φτιάξει η γεύση και η όσφρηση. Να προλάβει να φύγει λίγο η πίσσα που μας είχε νοτίσει.

Το ένα τσιγάρο είναι σαν την μία άγκυρα. Αρκεί για να σε κρατήσει πίσω. 


Για μένα οι τρείς πρώτες μέρες ήταν ζόρι και ο πρώτος μήνας είχε "σκέψεις τσιγάρου". Άλλα περνάει. Και μετά είσαι καλύτερα. Αξίζει!  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Antonio_de_la_Svouras

  • **
  • 163
  • Φύλο: Άντρας
  • να θυμηθώ να γράψω κάτι ψαγμένο εδώ
Απ: Η δεύτερή μου προσπάθεια να γίνω ατμιστής
« Απάντηση #18 στις: Μαΐου 26, 2016, 01:06 »
Δεν θα έγραφα ...γιατί δεν είμαι σίγουρος αν το έχω πιστέψει.

Για μένα οι τρείς πρώτες μέρες ήταν ζόρι και ο πρώτος μήνας είχε "σκέψεις τσιγάρου". Άλλα περνάει. Και μετά είσαι καλύτερα. Αξίζει!  :thumpup:


Χωρίς περιστροφές αυτή η γραμμή είναι που με κάνει τώρα να γράψω εδώ.
2-3 μέρες τώρα έχω πάρει ψιλοσβάρνα το youtube και το forum...

Έκανα και εγώ μια προσπάθεια το '13,το '14 ήταν; αλλά εκείνα τα σετ δεν παρείχαν ικανοποίηση σε βαθμό απελπιστικό. Σύντομα σχετικά (βδομάδα, δεκαήμερο; ) για να μην σκοτώσω άνθρωπο ή χωρίσω στην καλύτερη
επιστροφή στο στριφτό.

Εδώ και καιρό το σκεφτόμουν να ξαναπροσπαθήσω την αλλαγή.
Πέρασα (και δεν ακούμπησα ουσιαστικά) στην φάση των φαρμακευτικών βοηθημάτων νικοτίνης. Δεν, χωρίς καπνό δεν...
Μετά βέβαια είχε πάρει το μάτι μου ότι τα μοντάκια πλέον είναι πολύ ικανοποιητικά και βουρ.

Ο βασικός λόγος είναι ο εξής: Δεν μπορώ να το ελένξω. Δεν υπήρχε μέτρο. Ποδήλατο έκανα και σταματούσα για τσιγάρο. Δηλαδή μιλάμε για μεγάλο βλήμα τι να λέμε τώρα.
Εννοείται ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΕΣΗ χωρίς πρόβλημα με σκούφο/μπουφάν/ πυρετό βγαίνω στο μπαλκόνι για τσιγάρο.

Το σετ το πήρα αρχή του μήνα, έριξα με την μία και εύκολα την κατανάλωση καπνού
σε κάτω από τα μισά,
σήμερα μπήκα στην δεύτερη μέρα που είμαι εντελώς άκαπνος...ζορίζομαι όμως.
Δεν με απασχολεί σχεδόν καθόλου η γεύση.
Έχω πολύ καλό φίλο που ασχολείται από την αρχή με το "σπορ", δοκίμασα διάφορες γεύσεις τρακαστράτος, αλλά ποτέ η γεύση δεν με έβαλε σε πειρασμό να δοκιμάσω να το συνεχίσω.

Ατμίζω 18αρι υγρό, σκέφτομαι για 24. Να πάω ή να μην πάω; Για να μην χαλάσουμε το νήμα, p.m. όποιος έχει συμβουλή.

Βασικοί παράγοντες επιστροφής: α) Η ανάπτυξη της τεχνολογίας, β)πείστηκα ότι τουλάχιστον δεν είναι χειρότερο
και κατηγορώ τον εαυτό μου που δεν είχα ασχοληθεί λίγο να ανοίξω τα στραβά μου και να πειστώ νωρίτερα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 26, 2016, 01:24 από Antonio_de_la_Svouras »

Αποσυνδεδεμένος sertikos

  • **
  • 106
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η δεύτερή μου προσπάθεια να γίνω ατμιστής
« Απάντηση #19 στις: Μαΐου 26, 2016, 01:31 »
Εδώ ουσιαστικά περιγράφω την αρχή της δέυτερης προσπάθειας να γίνω ατμιστής, τότε που το βίωνα μες την ένταση...
 
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1888.msg943041.html#msg943041

Κουράγιο, σε όσους που το χρειάζονται. Ζόρι είναι και περνάει.  :yes:

Απ: Η δεύτερή μου προσπάθεια να γίνω ατμιστής
« Απάντηση #20 στις: Μαΐου 26, 2016, 01:47 »
Με τη δευτερη εγινα ατμιστης προσωπικα. :)

Αποσυνδεδεμένος ati

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η δεύτερή μου προσπάθεια να γίνω ατμιστής
« Απάντηση #21 στις: Μαΐου 26, 2016, 01:57 »
Η πρώτη προσπάθεια κάπου στα Χριστούγεννα του 2009 με ένα eGO-V στέφθηκε με αποτυχία στο μήνα και η αιτία, όπως το καταλαβαίνω τώρα, η φύση τον τότε ατμοποιητών. Δεν ήταν ατμοποιητές αλλά δράμα, έπαιρναν μέσα αμπούλα του 1ml που την γέμιζες εσύ από το μπουκαλάκι, έπρεπε να κουβαλάς 5-6 από δαύτες στην τσέπη άσε που οι μισές χύνονταν. Δεύτερη προσπάθεια φέτος το Φεβρουάριο, αφού λίγες μέρες πριν είχα δει ένα 40αρι istick με ναυτίλο μίνι στα χέρια συγγενικού μου προσώπου.  Μετά από μια δυο μέρες ξυπνάω το πρωί και λέω θα πάω να πάρω η.τ. Πάω σε κατάστημα γνωστής αλυσίδας που είναι στα 100 μέτρα από το σπίτι μου αγοράζω ένα istick 30w τον GS Air-M μερικές αντιστάσεις και ένα 30μελο 8άρι Eastern blend της T-Juice. Γυρνάω σπίτι καθαρίζω ατμοποιητή τον γεμίζω φτιάχνω καφέ πίνω, ατμίζω και μου κάνει. Από εκείνη τη στιγμή δεν ξαναέκανα τσιγάρο. Το τρελό είναι ότι δεν το έχω επιθυμήσει ούτε μια φορά, εγώ που έκανα ένα μεγάλο καπνό το 24ωρο και πριν από τον καπνό τέσσερα πακέτα την ημέρα κάποιες φορές. Πιστεύω ότι το υγρό που θα επιλέξεις πρώτη φορά παίζει μεγάλο ρόλο δεν ξέρω αν θα είχα την ίδια πορεία αν είχα επιλέξει ένα φρουτένιο.

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η δεύτερή μου προσπάθεια να γίνω ατμιστής
« Απάντηση #22 στις: Μαΐου 26, 2016, 02:19 »
Και εμενα με προδιδει η ημερομηνια εγγραφης μου στο φορουμ. Τοτε, το 2011 ειχα ξεκινησει με ενα Nobacco Giant και RY4. Με το υγρο μια χαρα ημουνα, αφου παρομιου στυλ ατμιζω σημερα. Με τα  κω%$καρτομάιζερ δεν την παλεψα. Δοκιμασα και κατι αλλα παραξενα πραγματα που εφερνε η Nobacco με φυτιλια. Ατμιζα τοτε για κανα 2μηνο και τελικα δεν τα καταφερα. 

Ειχα παει και σε μια συγκεντρωση που ειχε γινει τοτε απο παιδια του φορουμ και ειχα μεινει με τις ιδιοκατασκευες τους και τα μηχανικα μοντ τους! Μερικοι δε, dripαρανε τοτε, αλλα τσιγαρισιες τζουρες, και 2-3 σταγονες τζουρα και παλι 2-3 σταγονες. Πολυ "πρωτογονα" πραγματα για τις μερες μας. Εγω βεβαια δεν ειχα καμια ορεξη να ξεκινησω με ιδιοκατασκευες μιας και τα μηχανικα που ειχα δει τοτε, ηταν σε μεγεθος σαν να κρατας φλογερα! Ουτε λογος βεβαια για υπαρξη box mod  :tongue_smilie:

Περισυ, ενω ηταν να γινει το δημοψηφισμα και ημουνα στην μερια του οχι, 2 μερες πριν σκεφτομαι. Αφου θα πω οχι στο δημοψηφισμα, θα πω οχι και στο τσιγαρο! Δεν ξερω πως μου ηρθε  :tongue_smilie: Εχοντας ξεχασει την υπαρξη του φορουμ, παω παλι στην Nobacco, τσιμπαω μια μπαταρια της πλακας τυπου eGo που ρυθμιζες και τα volt, παιρνω και ενα ατμοποιητη, παλι της πλακας και ξεκιναω για 1 εβδομαδα παφα πουφα, μαζι με τσιγαρο. Ε, μετα θυμηθηκα το φορουμ και αφου διαβασα διαφορα, στα γρηγορα, αποφασισα να παρω iStick 40 και eLeaf GS Air. Απο τοτε, μεσα σε 1 μηνα σταματησα το τσιγαρο και πλεον, οι περισσοτεροι απο εσας, ξερετε ποσο κολλημενος ειμαι  ;D 

Αποσυνδεδεμένος sertikos

  • **
  • 106
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η δεύτερή μου προσπάθεια να γίνω ατμιστής
« Απάντηση #23 στις: Μαΐου 26, 2016, 03:18 »
Προσπαθωντα να απαντήσω επακριβώς στο ερώτημα του νήματος νομίζω ότι η δευτερη απόπειρα να γίνω ατμιστής ήταν συνδιασμός 2 παραγόντων:

1) Η έστω και ελαφριά μα συνεχόμενη αίσθηση μειωμένης υγείας και ευεξίας λογο τσιγάρου σε συνδιασμό με την βαθιά καταχωνιασμένη σκέψη ότι "κααααποτες θα το κόψω γιατί είναι κακό ή θα πεθάνω και θα σταματήσω έτσι και αλλιως"

2) Το ερέθισμα ενός όχι ιδιαίτερα συμπαθητικού τύπου σε μια κοινωνική εκδήλωση που με την έπαρση που χαρακτηρίζει πάντα τους νεοφώτιστους φανατικούς μου "εξηγούσε" -χωρίς να ξέρει φυσικά- πως λειτουργούσε το ηλεκτρονικό τσιγάρο που του είχαν κάνει δώρο και πως τον κάλυπτε απόλυτα. 
Όπως ήδη φαντάζεστε, το περι ού ο λόγος απόλυτα καλυπτικό ηλ. τσιγάρο ήταν το εμιλυ.  :eyesplash: :idiot1: :laugh1:

Με 2 πακέτα καπνό στην τσέπη, στο παγωμένο μπαλκόνι καπνίζοντας σκέφτηκα: Αφου μπορεί αυτός ο κεφτές, δεν κάνω και εγώ άλλη μια προσπάθεια;  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος dartaholics

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η δεύτερή μου προσπάθεια να γίνω ατμιστής
« Απάντηση #24 στις: Μαΐου 26, 2016, 09:46 »
"Δεν ξεκινησα με τη λογικη να το κοψω και ομολογουμενως προσωπικη μου αποψη δεν με πειραζει να κανω και 1 τσιγαρο στο τοσο... Ξεκινησα γιατι πολλες φορες εκανα τσιγαρα ''βαρεμαρας'' , πολλες φορες εβαζα στο στομα της βαρεμαρας και αηδιαζα και ο ιδιος."




Φιλικά, αυτό ακριβώς το λάθος έκανα την πρώτη φορά στον ατμό. Προσωπικά νομίζω πως είναι πολύ σημαντικό να περάσει κανείς ένα διάστημα καθαρός απο όλες τις ουσίες του τσιγάρου, τα έξτρα εθιστικά χημικά του τσιγάρου και να φτιάξει η γεύση και η όσφρηση. Να προλάβει να φύγει λίγο η πίσσα που μας είχε νοτίσει.

Το ένα τσιγάρο είναι σαν την μία άγκυρα. Αρκεί για να σε κρατήσει πίσω.


Για μένα οι τρείς πρώτες μέρες ήταν ζόρι και ο πρώτος μήνας είχε "σκέψεις τσιγάρου". Άλλα περνάει. Και μετά είσαι καλύτερα. Αξίζει!  :thumpup:
Φίλε μου αν είδες προσεκτικά το ποστ μου ανέφερα ότι στη πρώτη προσπάθεια έμεινα 7 μήνες δίχως ένα τσιγάρο...
Το κέρδος μου ήταν από ένα καπνό κάθε δύο μέρες να θέλω ένα καπνό κάθε δέκα όπερ 6-7 στριφτά την ημέρα. 
Πλέον το κέρδος μου με το ηλεκτρονικό είναι ότι κάνω 1 τσιγάρο οπότε φέξει.. Πχ τώρα 3 ημέρες δεν έχω κάνει κανένα γιατί δεν το αποζητω. Αυτό που θέλω να πω είναι οτιβουτως η άλλως δεν είμαι - ήμουν παθιασμένος καπνιστής.. 
Δυστυχώς έκανα όπως είπα κάποια τσιγάρα βαρεμάρας.. Πχ δεν έχω δουλειά τώρα ας κάνω ένα τσιγάρο και ας μην το απολαμβάνω..
Αφού μπόρεσα να μετριασω και αυτό πάλι κερδισμένο θεωρώ τον εαυτό μου.  Και φυσικά ένα τσιγάρο στο τόσο θα το κάνω γιατί μπορεί να είναι η στιγμή που θα το απολαύσω.
Φυσικά ο καθένας βάζει τους στόχους του.
Ξέρω καπνιστή που έκανε δύο πακέτα την ημέρα και τώρα θέλει 15ml σε ηλεκτρονικό και ας μη βάζει τσιγάρο στο στόμα του..
Θεωρώ οτι πιο υγιής είμαι εγώ με 1-2 ml την ημέρα και ένα τσιγάρο οπότε βρεθώ στο κέφι..


Sent from my MX5 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος geanagno

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η δεύτερή μου προσπάθεια να γίνω ατμιστής
« Απάντηση #25 στις: Μαΐου 26, 2016, 10:49 »
Η πρώτη μου απόπειρα ήταν πριν από 3 χρόνια, με ένα σετ ego από nobacco. Λίγο ο ενθουσιασμός, λίγο το καινούργιο, έμεινα μακριά από το τσιγάρο για 2 μήνες. Ωστόσο, πότε χαλούσαν οι μπαταρίες, πότε ο ατμοποιητής παρέδιδε πνεύμα, πότε γέμιζε υγρό η τσέπη μου κτλ. Όλα αυτά τότε με οδήγησαν στο περίπτερο. 

Fast-forward, πριν από 1 χρόνο, αποφάσισα ότι δεν πάει άλλο. Παρότι σχετικά νέος καπνιστής (την τελευταία 4ετία), εγώ και η τσέπη μου το είχαμε σιχαθεί....2 πακέτα ημερησίως βλέπετε. Έκανα τις απαραίτητες αρχαιολογικές ανασκαφές, ξεκίνησα ξανά με το παλιό μου ego. Με προσπάθεια και θέληση όλα έβαιναν καλώς ώσπου...έτυχε να περάσω έξω από τον antismoke. Δοκίμασα το istick 40 και είδα το φως το αληθινό. Ούτε να αλλάζω μπαταρίες εντός της ημέρας, ικανοποιητικότατο (για τα δεδομένα) ντουμάνι, εμφανίσιμο....Αυτό ήταν.

Για να απαντήσω στην ερώτηση, για εμένα η ανάπτυξη της τεχνολογίας του ατμίσματος ήταν αυτό που με έφερε πίσω, μαζί με την πληθώρα ατμοποιητών, μοντ κτλ. 

Αποσυνδεδεμένος sopi

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η δεύτερή μου προσπάθεια να γίνω ατμιστής
« Απάντηση #26 στις: Ιουνίου 17, 2016, 18:10 »
Κι εγω εκανα την πρωτη προσπαθεια το 2012 με κατι  ego t και c.Oλα πηγαιναν καλα τις δυο πρωτες εβδομαδες μεχρι που ξαφνικα αντι να ατμιζω ξεκινησα να πινω τα υγρα(μπλιαχ....),απο τα μοντακια να πεταγονται κατι ελατηρια και ειχα καταληκσει και εξαρτημενος απο τα τανκακια αφου καθε τρεις και λιγο ψαχνομουν να βρω που τα εχω βαλει ή  ποσο γεματα ηταν.ΦΡΙΚΗ.Κρατησε κανα μηνα η ολη προσπαθεια και εν τελει πηρα ην θλιβερη αποφαση οτι αυτο το αθλημα δεν ειναι για μενα.Και πηγα παλι στον περιπτερα που με πολυαγαπουσε αφου αγοραζα καθε ημερα 2-3 πακετα κ.τ
Απο τοτε εβλεπα ανθρωπους με η.τ. και πραγματικα τους λυπομουν,τους συμπονουσα γιατι ηταν τοσο αθλια η εμπειρια μου που πιστευα οτι θα παθουν τα ιδια με εμενα. Ολα αυτα μεχρι το 2015 οπου ασυναισθητα συνειδητοποιησα οτι παρα πολλοι ατμιζουν η.τ. και μαλιστα με προηγμενα κιτακια που δεν εμοιαζαν με τιποτα απο αυτα που ηξερα εγω απο τις σκοτενες εκεινες εποχες.Βρισκω τυχαια κατι πιτσιρικαδες στη δουλεια που ατμιζανε,τους ρωταω για αυτα τα μαραφετια,μου τα διχνουνε,μου λενε για V,W,OHM κτλ που ενιωθα σαν να ξαναεδινα φυσικη στο πανεπιστημιο αλλα η ιδεα του να ξαναπροσπαθησω μου μπηκε.
Ενα απογευμα ειδα ενα μαγαζι γνωστης αλυσιδας η.τ. και μπηκα,αγορασα το μοντ με τον ατμοποιητη,και τα υγρα και ξεκινησα την προσπαθεια.Δυο μηνες το παλευα.Η.τ και κ.τ. μαζι.Και αυτο γιατι αφενος μεν  δεν το ειχα παρει αποφαση να κοψω το κ.τ αφετερου δε γιατι δεν ειχα δωσει στο η.τ. την ευκαιρεια που του αξιζε.Μεχρι που ενα πρωινο,ειχα αγορασει ενα ετοιμο υγρο με γευση σοκολατα συνειδητοποιω οτι δεν ειχα ακουμπησει το κ,τ για εξι ωρες.ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ.Εγω εξι ωρες χωρις τσιγαρο?ΟΡΙΣΤΕ???Ποιος ειστε κυριε?Αυτο ηταν.Σε μια εβδομαδα δεν ειχα ακουμπησει ξανα τσιγαρο,εκλεισα τους τεσσερις μηνες καθαρος και η πλακα ειναι οτι τωρα με πειραζει ο καπνος :idiot1:
Οποτε ΝΑΙ,η αναπτυξη της τεχνολγιας των η.τ. αλλα και γενικως της ολης βιομηχανια επαιξε και παιζει καταλυτικο ρολο στο να συνεχισω το η.τ και να παρατησω το κ.τ.

Αποσυνδεδεμένος kostasfmx

  • *
  • 89
  • Φύλο: Άντρας
    • computermods
Απ: Η δεύτερή μου προσπάθεια να γίνω ατμιστής
« Απάντηση #27 στις: Ιουλίου 06, 2016, 21:50 »
Ok μια απο τα ιδια,πρωτη προσπαθεια το 2011 ,6 μηνες ατμισμα με Ego Giant και υγρα diy ,δευτερη προσπαθεια 2014,  2 μηνες η.τ. vision spinner με ατμοποιητη estorm bdc, μετα για ενα χρομο καθαρος απο ατμισμα και απο καπνισμα!Αλλα δυστυχως ξαναρχισα και τωρα βλεπω οτι δεν με παει το κανονικο τσιγαρο.
Ξανμπηκα σημερα να διαβασω λιγο στο φορουμ αλλα χαθηκα με τις τοσες πληροφοριες 
Σκεφτομαι να παρω ενα σαν αυτο http://www.ebay.de/itm/like/252419766520 αλλα δεν ξερω ουτε τεχνικα χαρακτηριστικα ,ουτε ohm ουτε ram ,ουτε ποσα gigabyte ειναι
Θα ηθελα ενα κουτι σαν αυτο που ειναι στο λινκ ,να επισκευαζεται ο ατμοποιητης χωρις να χρειαζεται να αγοραζω κεφαλες καθε λιγο και λιγακι ,  με αυτονομια τις μπαταριας, και με χωρητικοτητα στον ατμοποιητη χωρις καθε λιγο και λιγακι να γεμιζω ,αλλα και χωρις πολλα μαθηματικα ποσα ohm ,ποσα watt κτλ...
Δεν ψαχνω την εξωμοιωση του κανονικου τσιγαρου πχ. να γρατζουναει το λαιμο,να ειναι η τζουρα σφιχτη ,ψαχνω να απαλαγω απο αυτο με οχημα μια συσκευη που δεν θα την κανω επιστημη και τροπος ζωης.
Αν εχετε να προτεινεται κατι θα με βοηθουσατε αρκετα!

Αποσυνδεδεμένος specemarine

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
  • Funeral Fog.
Απ: Η δεύτερή μου προσπάθεια να γίνω ατμιστής
« Απάντηση #28 στις: Ιουλίου 06, 2016, 23:34 »
Για χαρά.
Τα παρακάτω αποτελούν προσωπική εμπειρία και μόνο.
Αυτό που θέλεις να κάνεις εγώ το κατάφερα με Subtank Mini V2 και Evic Vtc Mini.

Αποσυνδεδεμένος alex-kal

  • *
  • 59
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η δεύτερή μου προσπάθεια να γίνω ατμιστής
« Απάντηση #29 στις: Ιουλίου 15, 2016, 12:17 »
Καλημέρα σας και καλώς σας βρήκα..
Εχω γραφτεί αρκετό καιρό αλλά περιορίστηκα στη μελέτη για να καταλάβω που βρίσκομαι..
Το 2014 είχα κάνει μια προσπάθεια (κράτησε 4-5 μήνες) αλλά κάτι οι διαρροές κάτι κάποια άλλα προβλήματα .... αποτυχία ..
Πριν από 1 μήνα είχα φτάσει ξανά τα 3-4 πακέτα την ημέρα.  Το σιχάθηκα , αλλά ήμουν 'φυλακισμένος' με το κ.τ. ..
Αποφάσισα να ξαναδοκιμάσω . Πήγα και πήρα ένα ΑΙΟ , επιστράτευσα και δύο μπαταρίες που είχαν μείνει CE5 νομίζω λέγονται , πήρα και δύο aspire BDC (αν τα γράφω καλά) . Το μεγάλο μου πρόβλημα ήταν τα υγρά/γεύσεις , δεν μου άρεσε καμιά .. 
Αποτέλεσμα να έχω τρεις διαφορετικές γεύσεις (Βανίλια Μαδαγασκάρης , Maxboro , 7 φύλλα ) και να παιδεύομαι με αυτές..
Εδώ και μια εβδομάδα -Λέω- πως το σταμάτησα το κ.τ. (λέω, γιατί στο μυαλό μου είναι ακόμα) ..
Ελπίζω να συνεχίσω το η.τ.  και να μπορέσω να διαγράψω το 30 χρόνια με κ.τ. 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 941 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:40
από axilleaspro
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 2 3638 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:08
από Dorian
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172513 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277477 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15472 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14109 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9449 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43537 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 448 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36197 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560125 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 183495 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem