vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

379 επισκέπτες, 5 χρήστες
dkostas, Tem, camber, panoskapa, Ελένη Π

Twitter

Γυάλινο, πλαστικό ή ατσάλινο τανκάκι

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γυάλινο, πλαστικό ή ατσάλινο τανκάκι
« Απάντηση #60 στις: Μαρτίου 09, 2016, 01:34 »
Και για μένα γυαλί. Το πλαστικό φθειρεται, το μεταλλικό δεν είναι λειτουργικό.
Επίσης δεν έχω σπάσει ούτε ένα τανκακι, ανεξαρτήτως υλικού, στα σχεδόν 4 χρόνια που ατμιζω. :)

Απ: Γυάλινο, πλαστικό ή ατσάλινο τανκάκι
« Απάντηση #61 στις: Μαρτίου 09, 2016, 01:39 »
Γυαλι. πιο 'υγειινο' και 'καθαρο'. Ψηφισα και ατσαλι, με το σκεπτικο ατσαλι+γυαλι. Σκετο ατσαλι θα μου αρεζε οπτικα πιστευω, αλλα θα το αγοιγα καθε τοσο να βλεπω πως παω απο υγρο ::)

Αποσυνδεδεμένος Tasosp

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γυάλινο, πλαστικό ή ατσάλινο τανκάκι
« Απάντηση #62 στις: Μαρτίου 09, 2016, 01:58 »
Πλαστικο , λογω δουλειας στον KFL+ γιατι εχει πολυ σαβουρτα η υποθεση... Εχω σπασει 4-5 πλαστικα τανκ ... Μετα την δουλεια Bellus και ακομα δεν ειχαμε σαβουρτα ... Αφου οταν παραγγειλα τον Bellus πηρα και σετ με 5 τανκ για τις μελλοντικες του σαβουρτες   :tongue_smilie:
Ενα ατσαλινο με ελεγχο του υγρου θα ηταν πολυ βολικο για μενα  :)

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Γυάλινο, πλαστικό ή ατσάλινο τανκάκι
« Απάντηση #63 στις: Μαρτίου 09, 2016, 02:41 »
Άλλο ρωταω φιλε,και μην παρεξηγιεσε,ρωταω αν σου εχει πεσει ποτε ο ατμοποιητης από 1 μετρο κατω σε μαρμαρο-ασφαλτο-τσιμεντο κ.τ.λ και δεν εσπασε το γυαλινο τανκ,γιατι εμενα οπποτε επεσε εσπασε και μαλιστα με δαχτυλιδη σιλικόνης παρακαλω!
Δεν παρεξηγούμε αλλά τι ρόλο παίζει φίλε; Αν εμένα δεν μου έπεσε κι εσένα σου έπεσε; Αν μου έπεσε αλλά ήμουν τυχερός;
Τέλος πάντων, μου έχουν πέσει σε άσφαλτο και στο πάτωμα -όχι συχνά, γενικά προσέχω. Δεν έσπασα τίποτε ως τώρα. :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Tolis RBA

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γυάλινο, πλαστικό ή ατσάλινο τανκάκι
« Απάντηση #64 στις: Μαρτίου 09, 2016, 10:05 »
Στους 14+ μήνες ατμίσματος μου έχει σπάσει μόνο ένα γυάλινο τανκάκι.

Γιατί όχι Pyrex?
« Απάντηση #65 στις: Μαρτίου 26, 2016, 17:44 »
Ένα χαρακτηριστικό που κοιτάω κάθε φορά στους ατμοποιητές είναι το υλικό κατασκευής του tank τους. Κι αυτό που παρατηρώ είναι ότι πολλοί ατμοποιητές, ακόμα και αυτοί που ανήκουν στην ακριβή κατηγορία, έχουν πλαστικά τανκάκια (πολυκαρβουνικά ή ακρυλικά).

Φαντάζομαι ότι ο ένας λόγος που προτιμούνται από τους κατασκευαστές είναι ότι δε σπάνε τόσο εύκολα σε μια πτώση. Ένας άλλος λόγος ίσως είναι το κόστος και η ευκολία κατασκευής.

Σε κάθε περίπτωση όμως, θεωρώ ότι το pyrex (γυαλί) είναι πιο υγιεινό γιατί:
1) Υπάρχουν υγρά που ραγίζουν τα πλαστικά τανκάκια. Αυτό προφανώς γίνεται λόγω κάποιας χημικής αντίδρασης. Τα προιόντα της χημείας μάλλον καταλήγουν στον ατμό που ατμίζουμε.
2) Τα πλαστικά τανκάκια πολλές φορές θαμπώνουν μετά από κάποια περίοδο χρήσης. Κι εδώ, θεωρώ πως αυτή η θαμπάδα είναι αποτέλεσμα χημικών αντιδράσεων αλλά ας απαντήσει κάποιος πιο σχετικός.
3) Κάποιοι αναφέρουν διαφορά γεύσης (προς το καλύτερο) με χρήση γυάλινου tank. Αυτό πώς εξηγείται (αν εξηγείται και δεν είναι απλά αβάσιμες κριτικές πάνω στον ενθουσιασμό)? Αν πράγματι το πλαστικό επηρεάζει τη γεύση, τότε κάπως αντιδρά με το υγρό.
3) Πολλές φορές ο ατμοποιητής θερμαίνεται μετά από συνεχή χρήση. Πόσο ασφαλές είναι το πλαστικό στις θερμοκρασίες που αναπτύσσονται (αν και φαντάζομαι ότι το πλαστικό που χρησιμοποιείται έχει αντοχές, δε βάζουν ότι να ναι)?

Τα παραπάνω τα βάζω για προβληματισμό, ωστόσο δεν είμαι πολύ έμπειρος στα περί ατμίσματος, ούτε κατέχω πολλά από χημεία. Θα χαρώ λοιπόν να ακούσω ότι λέω μπαρούφες. :)) Άλλωστε, και τα υγρά σε μπλαστικά μπουκαλάκια έρχονται συνήθως οπότε μπορεί τα (1), (2), (3) να μην έχουν κάποια βάση ως προβληματισμοί.

Για πείτε.


Αποσυνδεδεμένος Stagonas

  • *
  • 26
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γυάλινο, πλαστικό ή ατσάλινο τανκάκι
« Απάντηση #66 στις: Αυγούστου 08, 2016, 15:48 »
Γυαλι ξεκαθαρα για εμενα. Ειχα ενα πλαστικο στο παρελθον και θολωνει πολυ πραγμα που σημαινει οτι οξειδωνεται...

Αποσυνδεδεμένος Chriskos

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
  • Enjoy the Silence ....
Απ: Γυάλινο, πλαστικό ή ατσάλινο τανκάκι
« Απάντηση #67 στις: Αυγούστου 08, 2016, 22:14 »
Προτιμώ τα γύαλινα. Αλλα λόγο Phenomenon αναγκαστικά πλαστικά.

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γυάλινο, πλαστικό ή ατσάλινο τανκάκι
« Απάντηση #68 στις: Αυγούστου 08, 2016, 22:30 »
Ανάλογος τη περίσταση , γυάλινο όταν το έχει ο ατμοποιητης , πλαστικό σε Καπνικα , ανοξείδωτο σε φρούτα γλυκά κτλ..

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 62886 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3662 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 963 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172531 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277544 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15472 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14115 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9456 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43567 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 451 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36233 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560217 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem