vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

379 επισκέπτες, 6 χρήστες
Jorge, Milarepa, kyrgiannis, TasMan, Paso, maprix

Twitter

Γυάλινο, πλαστικό ή ατσάλινο τανκάκι

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Γυάλινο, πλαστικό ή ατσάλινο τανκάκι
« Απάντηση #15 στις: Μαρτίου 04, 2016, 16:04 »
Eδω με στρατιωτακι από σκακι πιπιλαμε (five pawns drip tip)το καντηλι θα μας πειραξει?

Αποσυνδεδεμένος thomasprevere

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γυάλινο, πλαστικό ή ατσάλινο τανκάκι
« Απάντηση #16 στις: Μαρτίου 04, 2016, 16:08 »
Παλι καλα που εχεις στρατιωτακι και δεν εχεις βαλει τον βασιλια :))

Αποσυνδεδεμένος Tolis RBA

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γυάλινο, πλαστικό ή ατσάλινο τανκάκι
« Απάντηση #17 στις: Μαρτίου 04, 2016, 16:21 »
Οι πιο πολλοί κατασκευαστές που βγάζουν πλαστικό τανκάκι βγάζουν και μεταλλικό.
Τί τους εμποδίζει να βγάλουν και ένα σαν το μεταλλικό τους τανκάκι αλλά που στο εσωτερικό να έχει γυαλί? Εννοώ κάτι σαν το Calix Caged ή σαν αυτό που πόσταρε προηγουμένως ο valsam.
Δεν μου φαίνεται δύσκολο κατασκευαστικά, δεν μεγαλώνει το μέγεθος του ατμοποιητή, με μόνο μειονέκτημα ότι θα έχει λιγότερα ml χωρητικότητα λόγω του ότι το γυαλί εσωτερικά από το μεταλλικό περίβλημα πιάνει κάποιο χώρο. Εγώ πάντως θα το προτιμούσα και ας γέμιζα συχνότερα. Βέβαια μπορεί έτσι να εναρμονίζονται και με το νέο νόμο που επιτρέπει 2 ml χωρητικότητα, να μια ιδέα για τους Έλληνες κατασκευαστές που έχουν ανησυχία για το τι θα κάνουν το στοκ των ατμοποιητών όταν και αν εφαρμοστεί αυτή η νομοθεσία που θα απαγορεύει την πώληση πάνω από 2μλ.

Άλλη λύση που είχα δει σε κάποιον ατμοποιητή που δυστυχώς δεν θυμάμαι, όποιος τον θυμάται ας τον ποστάρει να τον ξαναθυμηθούμε, είναι το καπάκι στο πάνω μέρος του τανκ να έχει ένα μέρος από γυαλί. Δηλαδή όλο το τανκάκι μεταλλικό, αλλά μπορείς να δεις από το πάνω μέρος πόσο υγρό έχεις, υποθέτω γυρνάς πλάι ή ανάποδα τον ατμοποιητή για να δεις αν τελείωσε.

Λύσεις υπάρχουν, δεν νομίζω να χρειάζεται να αλλάξει ολόκληρη η φιλοσοφία του ατμοποιητή τουλάχιστον στις 2 παραπάνω υλοποιήσεις που ανέφερα.

Αλλά ακόμα και αν χρειάζεται να αλλάξει ολόκληρη η φιλοσοφία αργά η γρήγορα θα πρέπει να το ξανασκεφτούν γιατί όλο και βγαίνουν κάποιοι καλοί ατμοποιητές με γυαλί, άσε που η νομοθεσία μπορεί και να το επιβάλλει κάποια στιγμή.

Αποσυνδεδεμένος blackdrone

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Tα τυφλα πουλια ο Θεος τα χτιζει φωλια....
Απ: Γυάλινο, πλαστικό ή ατσάλινο τανκάκι
« Απάντηση #18 στις: Μαρτίου 04, 2016, 16:53 »
Το πολυκαρβ.-πλαστικο ειναι θεματακι για τους λογους που αναφερθηκαν παραπανω ,αλλα δεν με σταματησε αυτο απο το να παρω ατμο που ηθελα π.χ.pheno.απλα προσεχω τι υγρα θα βαλω και δεν τον αφηνω με το υγρο μεσα να με περιμενει πανω απο μια ημερα,θα γεμισω θα ατμισω μεχρι να τελειωσει ,πλυσιμο και ξαναγεμισμα.
Τωρα με τα ατσαλινα ,ειναι προβλημα στο οτι δε βλεπεις τη σταθμη του υγρου και δεν εχω παρει ατμο.μονο και μονο για αυτο το λογο..και ειναι κριμα.
Παράθεση
Μια καλή λύση για όσους φοβούνται πάντως, είναι η εξοικείωση με τα ss tanks και να μάθουν να λειτουργούν τους ατμοποιητές, χωρίς να βλέπουν τη στάθμη,
Ribot εξηγησε το λιγο αυτο ,εννοεις να μαθεις τον ατμο σου και να υπολογιζεις ποτε περιπου τελειωνει το υγρο?
Εγω εχθες στη δουλεια με ναυτιλο να φανταστεις,που βλεπεις τι γινεται,ειδα οτι ειμαι καπου στα τελειωματα ,αφαιρεθηκα απο τη δουλεια, επρεπε να εχω τα ματια και το μυαλο σε αυτο που κανω και ταυτοχρονα τραβαγα και τις τζουριτσες μου και ξαφνικα πηρα και τα καρβουνακια μου  :)) ,σκεψου να μην βλεπω καθολου τι γινεται μεσα στο τανκ θα ειμαι συνεχεια στα καμμενα ,ανοιγε αλλαζε βαμβακια κτλ.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γυάλινο, πλαστικό ή ατσάλινο τανκάκι
« Απάντηση #19 στις: Μαρτίου 04, 2016, 17:10 »
Δεν μου φαίνεται δύσκολο κατασκευαστικά

Στο γυαλί δεν μπορούν να μπουν βόλτες. Πρέπει ή να έχει μεταλλικά δαχτυλίδια με κόλα (βλέπε calix) πράγμα που αναιρεί την ασφάλεια του γυαλιού, ή να είναι τέτοια η κατασκευή όλου του ατμοποιητή ώστε να επιτρέπει στο γυαλί να σφηνώνει ανάμεσα σε μεταλλικά μέρη (βλέπε kayfun V4) που όλοι τον κράζουν ότι έχει πολλά μέρη και είναι περίπλοκος. Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.

Σε όσους ατμοποιητές έχουν τανκ με βόλτες, είναι σχεδόν αδύνατον να μπει γυάλινο.

Αποσυνδεδεμένος MARK-ANTONY

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γυάλινο, πλαστικό ή ατσάλινο τανκάκι
« Απάντηση #20 στις: Μαρτίου 04, 2016, 17:12 »
Nautilus!Δεν μπορούν κάτι ανάλογο? :confused1:

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γυάλινο, πλαστικό ή ατσάλινο τανκάκι
« Απάντηση #21 στις: Μαρτίου 04, 2016, 17:19 »
Η λύση του kayfun v4 και ν3 mini δεν είναι καθόλου δύσκολο να υλοποιηθεί παιδιά, ναι ίσως θα αυξάνεται το μέγεθος και θα μειώνεται κάπως η χωρητικότητα του τανκ, δεν μπορούμε όμως να τα έχουμε όλα σ'αυτή τη ζωή.

Υπάρχουν κι άλλες λύσεις όμως όπως τον cleito ας πούμε, έναν ατμοποιητή των 30 ευρώ. Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο θα μπορούσε να γίνει σε επισκευάσιμο με deck, περιστρεφόμενη καμπάνα κλπ..

Προσωπικά δεν έχω αντιμετωπίσει θέμα και με τα πλαστικά μέχρι σήμερα πάντως.

Αποσυνδεδεμένος Tolis RBA

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γυάλινο, πλαστικό ή ατσάλινο τανκάκι
« Απάντηση #22 στις: Μαρτίου 04, 2016, 17:24 »
Στο γυαλί δεν μπορούν να μπουν βόλτες. Πρέπει ή να έχει μεταλλικά δαχτυλίδια με κόλα (βλέπε calix) πράγμα που αναιρεί την ασφάλεια του γυαλιού, ή να είναι τέτοια η κατασκευή όλου του ατμοποιητή ώστε να επιτρέπει στο γυαλί να σφηνώνει ανάμεσα σε μεταλλικά μέρη (βλέπε kayfun V4) που όλοι τον κράζουν ότι έχει πολλά μέρη και είναι περίπλοκος. Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.

Σε όσους ατμοποιητές έχουν τανκ με βόλτες, είναι σχεδόν αδύνατον να μπει γυάλινο.

Μην κοιτάς το τανκάκι με την κόλλα που είναι η χειρότερη λύση του Leo, δες το παρακάτω
http://www.byleo.eu/bl/el/calix-rba/195-calix-v2-cage-p3.html

Ούτε κόλα έχει, ούτε πολλά μέρη ούτε είναι περίπλοκος, γυαλί και ατσάλι, δεν σε νοιάζει τι υγρό θα βάλεις ούτε σπάει το γυαλί. Όλα μια χαρά όπως πρέπει.


Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Γυάλινο, πλαστικό ή ατσάλινο τανκάκι
« Απάντηση #23 στις: Μαρτίου 04, 2016, 17:41 »
Ribot εξηγησε το λιγο αυτο ,εννοεις να μαθεις τον ατμο σου και να υπολογιζεις ποτε περιπου τελειωνει το υγρο?
Εγω εχθες στη δουλεια με ναυτιλο...

Ακριβώς αυτό εννοώ. Με Εβιβα και Cloud που μπορω να σου πω με σιγουριά, δεν υπάρχει περίπτωση να μην καταλάβεις ότι πρέπει να γεμίσεις.Θα νιώσεις την αλλοίωση της γεύσης πριν φας καμμένο. Τώρα αν ξεχνιέται κανείς και με το Ναυτίλο, που έχει και γυάλινο τανκ, τι να πω ρε αδερφέ, αυτή είναι άλλη συζήτηση, για άλλο νήμα.

@Τόλη, μιας και έχεις Φαινόμενο, θεωρείς ότι είναι τόσο απλό να μπει σπείρωμα στη βάση, χωρίς αυτή να διπλασιαστεί σχεδόν σε ύψος και να φορέσει μεταλικό βιδωτό δαχτυλίδι, με κολλητό γυαλί ή εσωτερικό σε cage? Θα μιλάμε για άλλον ατμοποιητή φίλε μου, με άλλο μέγεθος, άλλη χωρητικότητα, άλλο αέρα και άλλη συμπεριφορά γενικώς.
Δεν είναι θέμα κόστους, είναι θέμα αρχιτεκτονικής. Εγώ προσωπικά δεν είμαι διατεθειμένος να παραχωρήσω κάποια πλεονεκτήματα που έχουν στην απόδοση πολλοί ατμοποιητές για χάριν ενός γυαλιού. Για παράδειγμα, δεν θυσιάζω την απόδοση, το μέγεθος και την ευχρηστία του Κ4 με το diamond των steam tuners, για να τον έχω με το γυαλί του. Γενικά βάζω σε προτεραιότητα τις ανησυχίες μου για τα υγρά και τα σύρματα, παρά για το τανκάκι. Και στην τελική μπορώ να ζήσω και χωρίς κανέλλες, αν φοβάμαι τόσο το σπάσιμο του τανκ.
Προσωπικές απόψεις φυσικά όλα αυτά κι ο καθένας διαφωνεί ή συμφωνεί.

Αποσυνδεδεμένος Tolis RBA

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γυάλινο, πλαστικό ή ατσάλινο τανκάκι
« Απάντηση #24 στις: Μαρτίου 04, 2016, 18:01 »
Ribot τα έχεις μπλέξει λιγάκι, όντως μιλάμε για διαφορετικό ατμοποιητή. Δεν έχω Φαινόμενο, Τηλέμαχο έχω και σ'αυτόν δεν βλέπω κανένα πρόβλημα αν το μεταλλικό τανκάκι είχε ανοίγματα σαν του Calix και εσωτερικό γυαλί. Ίσως να μην χώραγε στον Τηλέμαχο των 21mm (χωρίς να να μικρύνει λίγο η καμπάνα οπότε μιλάμε για κάποια αλλαγή στην αρχιτεκτονική), αλλά στον 22 και 23 mm δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.
Ο καθένας έχει διαφορετικές προτεραιότητες, αντίθετα με σένα εγώ δεν θα θυσίαζα τη σιγουριά του γυαλιού και την ελευθερία να δοκιμάζεις ότι υγρό θέλεις κάθε στιγμή για το μέγεθος,σε λογικά πλαίσια πάντα, όχι να πάρω καμιά κουμούτσα ατμοποιητή.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γυάλινο, πλαστικό ή ατσάλινο τανκάκι
« Απάντηση #25 στις: Μαρτίου 04, 2016, 18:15 »
Αν είχε cage και γυάλινο τανκ ο Τηλέμαχος, θα ήταν dripper. Εδώ με το υπάρχον μεταλλικό και θέλει γέμισμα κάθε 6 ώρες.

Αποσυνδεδεμένος Tolis RBA

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γυάλινο, πλαστικό ή ατσάλινο τανκάκι
« Απάντηση #26 στις: Μαρτίου 04, 2016, 18:20 »
Στην τελική θα προτιμούσα να μην θυσιάσω ούτε καν το μέγεθος.
Ο παρακάτω ατμοποιητής έχει γυαλί είναι και μικρότερος από τον Φαινόμενο και χωράει 4μλ, καλύπτει και τον modivin για κανά 8ωρο. Ας βάλουν κάτω το μυαλό τους να σκεφτούν οι κατασκευαστές, λύσεις υπάρχουν.
Βέβαια δεν έχω δοκιμάσει ούτε τον έναν ούτε τον άλλο, λένε πάντως ότι είναι πολύ καλός.

http://markbugs.com/index.php?route=product/product&product_id=62
Glass tank - 4ml
Stainless steel tank - 5ml

Hybrid configuration (without the tip): 36.9mm
510 configuration (without the tip): 38.9mm

Αποσυνδεδεμένος blackdrone

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Tα τυφλα πουλια ο Θεος τα χτιζει φωλια....
Απ: Γυάλινο, πλαστικό ή ατσάλινο τανκάκι
« Απάντηση #27 στις: Μαρτίου 04, 2016, 18:21 »
Παράθεση
 Τώρα αν ξεχνιέται κανείς και με το Ναυτίλο, που έχει και γυάλινο τανκ, τι να πω ρε αδερφέ, αυτή είναι άλλη συζήτηση, για άλλο νήμα.
;D Παρενεργειες απο το η.τ....?Νταξ χοντρο αλλα το επαθα ,ειχα τα ματια κολλημενα αλλου ,λιγο στρεσσαρισμενος και ρουφαγα αδυσωπητα μεχρι που το εφαγα.

Αποσυνδεδεμένος Tolis RBA

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γυάλινο, πλαστικό ή ατσάλινο τανκάκι
« Απάντηση #28 στις: Μαρτίου 04, 2016, 18:31 »
blackdrone ντροπή σου, είσαι ο μόνος που έχει φάει καμμένο εδώ μέσα, και να ξεχαστούμε μας ειδοποιεί ο ατμοποιητής :))

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γυάλινο, πλαστικό ή ατσάλινο τανκάκι
« Απάντηση #29 στις: Μαρτίου 04, 2016, 19:03 »
 Ας βάλουν κάτω το μυαλό τους να σκεφτούν οι κατασκευαστές, λύσεις υπάρχουν.

Και εγώ και ο Ribot τόση ώρα προσπαθούμε να σου πούμε ότι το να βάλεις γυάλινο τανκ σε κάποιους ατμοποιητές δεν είναι όσο απλό το έχεις στο μυαλό σου, ειδικά αν δεν θυσιάσεις είτε την αρχιτεκτονική τους είτε το μέγεθος.

Υπάρχει κάποιος λόγος που ο Τηλέμαχος έχει καλύτερη γεύση από τον Ναυτίλο. Και υπάρχει λόγος που ο Kayfun έχει μεν γεύση αλλά με τίμημα το να είναι κουμούτσα και με 400 πολύπλοκα μέρη.

Το να φέρνεις παράδειγμα ατμοποιητές με σταθερή καμπάνα όπως ο Gem, είναι λίγο άκυρο. Τώρα αν πραγματικά πιστεύεις ότι δεν το κάνουν επειδή δεν βάζουν το μυαλό τους κάτω, ε δεν έχω κάτι παραπάνω να πω.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63186 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3743 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1008 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172569 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277798 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15476 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14127 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9481 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43648 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 464 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36352 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560509 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem