vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

391 επισκέπτες, 2 χρήστες
Jorge, tasos1976

Twitter

Γυάλινο, πλαστικό ή ατσάλινο τανκάκι

Αποσυνδεδεμένος Tolis RBA

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Γυάλινο, πλαστικό ή ατσάλινο τανκάκι
« στις: Μαρτίου 04, 2016, 11:34 »
Ως γνωστό, το γυαλί είναι είναι χημικά και βιολογικά αδρανές, είναι το πιο κατάλληλο υλικό για ατμοποιητές, πιο αδρανές ακόμα και από το ατσάλι.

Αντίθετα το πλαστικό τανκάκι συχνά ραγίζει ή θολώνει από διάφορα υγρά με επακόλουθο οικονομικό κόστος για ανταλλακτικό.
Το πιο βασικό, ίσως να επηρεάζει την υγεία όταν εισπνέουμε κάποιες ποσότητες διαλυμένου πλαστικού έως ότου αντιληφθούμε ότι το συγκεκριμένο υγρό είναι tank cracker.
Δεν γνωρίζω αν υπάρχει μια μικρή διάβρωση ακόμη και στα υγρά που δεν θολώνουν το τανκάκι ή αν είμαστε απόλυτα ασφαλείς (σαν το γυάλινο) αν βεβαιωθούμε ότι το πλαστικό τανκάκι δεν θολώνει. Το τελευταίο αν το γνωρίζει κάποιος ειδικός έχει πολύ ενδιαφέρον να μας δώσει τα φώτα του. Πάντως σε συνέντευξη του δρ. Φαρσαλινού είχε πει ότι προτιμάμε οι ατμοποιητές μας να είναι από γυαλί και ατσάλι.

Υπάρχουν πολλοί αξιόλογοι ατμοποιητές που δεν έχουν έκδοση με γυαλί, όπως οι περισσότεροι Ελληνικοί, και έχουν και μεγάλες πωλήσεις.
Από την ψηφοφορία ίσως να βγει κάποιο συμπέρασμα για το πόσο σημαντικό θεωρούν οι ατμιστές το γυάλινο τανκάκι, αν είμαστε πολλοί, ίσως να το λάβουν υπόψιν και οι κατασκευαστές, αν όχι, συνεχίζουμε όπως είμαστε και ο καθένας μας κάνει τις επιλογές του.

Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γυάλινο, πλαστικό ή ατσάλινο τανκάκι
« Απάντηση #1 στις: Μαρτίου 04, 2016, 11:49 »
Φαίνονται απολύτως λογικά τα όσα αναφέρεις, αλλά ακόμα και αν δεν ισχύουν , προσωπικά θα ήθελα μόνο ατσάλι και γυαλί , έστω κι αν πληρώνω που και που κανένα γυαλάκι.
Οι λόγοι; Ψυχολογικοί!

Πάντως για τον Expro υπάρχουν γυάλινες λύσεις,
              για τον Κ 4 χρησιμοποιώ γυαλί-ατσάλι αλλά
              με τους KL+  έχω πρόβλημα, γιατί δεν υπάρχει γυαλί.
               

Αποσυνδεδεμένος Tolis RBA

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γυάλινο, πλαστικό ή ατσάλινο τανκάκι
« Απάντηση #2 στις: Μαρτίου 04, 2016, 11:58 »
Εγώ έχω πρόβλημα με τον Τηλέμαχο, δοκίμασα τον κλώνο και την άλλη μέρα θα είχα αγοράσει τουλάχιστον 1 ή 2 αυθεντικούς αν είχε γυάλινο τανκάκι. Τώρα είμαι σε δίλημμα να αγοράσω τον Τηλέμαχο με το ατσάλινο που με εκνευρίζει να μην ξέρω πόσο υγρό έχω, ή να ψάξω για άλλον ατμοποιητή >:(

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Γυάλινο, πλαστικό ή ατσάλινο τανκάκι
« Απάντηση #3 στις: Μαρτίου 04, 2016, 12:10 »

              με τους KL+  έχω πρόβλημα, γιατί δεν υπάρχει γυαλί.(Image removed from quote.)
              

Eγώ στον KL+ χρησιμοποιώ αυτό το τανκάκι με γυαλί και είναι μια χαρά:

https://www.fasttech.com/products/3739100

Επίσης έχω και αυτό:

https://www.fasttech.com/products/3702500

Σ' αυτό (το σκαλιστό) θέλει και καμινάδα πιο κοντή όπως στο προηγούμενο που όμως την έχει πακέτο.

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Γυάλινο, πλαστικό ή ατσάλινο τανκάκι
« Απάντηση #4 στις: Μαρτίου 04, 2016, 12:21 »
Kαλο το γυαλι αλλα εντελος ασυμφορο για μας που μας πεφτει ο εξοπλισμος  3-4 φορες την εβδομαδα!
Πλαστικο τανκ με δακτυλιδι σιλικόνης και παλι τα σπασιματα είναι αναποφευχτα!

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Γυάλινο, πλαστικό ή ατσάλινο τανκάκι
« Απάντηση #5 στις: Μαρτίου 04, 2016, 12:45 »
Φαίνονται απολύτως λογικά τα όσα αναφέρεις, αλλά ακόμα και αν δεν ισχύουν , προσωπικά θα ήθελα μόνο ατσάλι και γυαλί , έστω κι αν πληρώνω που και που κανένα γυαλάκι. Οι λόγοι; Ψυχολογικοί! Πάντως για τον Expro υπάρχουν γυάλινες λύσεις, για τον Κ 4 χρησιμοποιώ γυαλί-ατσάλι αλλά με τους KL+ έχω πρόβλημα, γιατί δεν υπάρχει γυαλί.(Image removed from quote.)
κι εγω ψαχνω για γυαλινο tank για τον kfl αλλα δεν υπαρχει

Αποσυνδεδεμένος Tolis RBA

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γυάλινο, πλαστικό ή ατσάλινο τανκάκι
« Απάντηση #6 στις: Μαρτίου 04, 2016, 12:49 »
Kαλο το γυαλι αλλα εντελος ασυμφορο για μας που μας πεφτει ο εξοπλισμος  3-4 φορες την εβδομαδα!
Πλαστικο τανκ με δακτυλιδι σιλικόνης και παλι τα σπασιματα είναι αναποφευχτα!
Υπάρχουν και γυάλινα με μεταλλικό περίβλημα τύπου Calix Cage, δεν μου έσπασε ποτέ το γυαλί. Βέβαια μόνο οικονομικό δεν το λες το cage...
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 04, 2016, 13:02 από Tolis RBA »

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Γυάλινο, πλαστικό ή ατσάλινο τανκάκι
« Απάντηση #7 στις: Μαρτίου 04, 2016, 13:04 »
ναι οικονομικα εννοουσα

Αποσυνδεδεμένος stroum

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γυάλινο, πλαστικό ή ατσάλινο τανκάκι
« Απάντηση #8 στις: Μαρτίου 04, 2016, 13:27 »
Το σημαντικότερο για μένα το έχει ήδη αναφέρει ο Tolis RBA:  όταν το τανκάκι είναι διαβρωμένο, είναι σίγουρο πως το υλικό του έχει περάσει στο υγρό και το έχουμε ατμίσει. Άρα γυαλί και πάλι γυαλί.

Εδώ σκοτωνόμαστε να βρούμε τις πιστοποιήσεις των υγρων ατμίσματος και θα ατμίζουμε το πλαστικό τού τανκ;

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Γυάλινο, πλαστικό ή ατσάλινο τανκάκι
« Απάντηση #9 στις: Μαρτίου 04, 2016, 13:44 »
Καλά όλα αυτά, αλλά στην περίπτωση των περισσότερων ελληνικών ατμοποιητών, που είναι με πολυκαρβονικό τανκ, θα πρέπει να αλλάξει η φιλοσοφία κατασκευής τους και το μέγεθός τους προφανώς. Δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι αυτό και αν θα μας αρέσει το αποτέλεσμα. :dontknow:
Εγώ προσωπικά δεν τα φοβάμαι τα πλαστικά τανκάκια, εφόσον είναι καλής ποιότητας, τα οποία δεν έχουν πρόβλημα ούτε με όξινα υγρά. Εμένα τουλάχιστον δεν μου έχει παρουσιαστεί κάποιο θέμα σε Φαινόμενο, Εβιβα, Cloud. Τον  Τηλέμαχο δεν τον βάζω γιατί τον έχω πολύ λίγο καιρό.
Μια καλή λύση για όσους φοβούνται πάντως, είναι η εξοικείωση με τα ss tanks και να μάθουν να λειτουργούν τους ατμοποιητές, χωρίς να βλέπουν τη στάθμη, γιατί το να καταλήγεις σ' ένα μάπα ατμοποιητή, απλά και μόνο επειδή έχει γυάλινο τανκ, εμένα δεν με ικανοποιεί.

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Γυάλινο, πλαστικό ή ατσάλινο τανκάκι
« Απάντηση #10 στις: Μαρτίου 04, 2016, 14:26 »
... ...το να καταλήγεις σ' ένα μάπα ατμοποιητή, απλά και μόνο επειδή έχει γυάλινο τανκ, εμένα δεν με ικανοποιεί.

Δεν είναι απαραίτητο ότι οι μόνο οι "μάπα" ατμοποιητές έχουν γυάλινα tank.  ;)
(σόρρυ αν δεν το κατάλαβα καλά, αλλά έτσι όπως το έγραψες...)

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Γυάλινο, πλαστικό ή ατσάλινο τανκάκι
« Απάντηση #11 στις: Μαρτίου 04, 2016, 14:38 »
Ήθελα να πω ότι περιορίζονται πολύ οι επιλογές, αν θέσουμε ως προϋπόθεση το γυαλί, ή ξεφεύγουν πάρα πολύ σε κόστος (π.χ Hurricane, Squape) με αμφίβολα ως προς την απόδοση αποτελέσματα. Τώρα αν μιλάμε για λέμους, μέλους, μπέλους και λοιπούς, πάω πάσο. :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος t@sos

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γυάλινο, πλαστικό ή ατσάλινο τανκάκι
« Απάντηση #12 στις: Μαρτίου 04, 2016, 14:43 »
προσωπικα προτιμω να εχει τανκακι γυαλινο με ατσαλι το θεωρω πιο ασφαλες και επιπλεον δεν εχεις θεμα με καποια υγρα που καταστρεφουν τα πλαστικα 

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Γυάλινο, πλαστικό ή ατσάλινο τανκάκι
« Απάντηση #13 στις: Μαρτίου 04, 2016, 15:36 »
Για γυαλι και αντοχή στα πεσιματα για εμας τους ατζαμιδες  μονο με κανα τετοιο https://www.fasttech.com/products/0/10011983/2124802-replacement-stainless-steel-glass-tank-for-taifun

Αποσυνδεδεμένος thomasprevere

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γυάλινο, πλαστικό ή ατσάλινο τανκάκι
« Απάντηση #14 στις: Μαρτίου 04, 2016, 16:00 »
Του βαζεις και ενα κερακι και το κανεις καντηλι!
και ego one ειναι καλος για πεσιματα ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63315 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3758 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1020 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172602 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277926 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15477 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14135 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9490 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43688 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 468 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36424 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560741 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem