vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Καπνικά υγρά: Μετάβαση ή προτίμηση;

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Καπνικά υγρά: Μετάβαση ή προτίμηση;
« στις: Φεβρουαρίου 29, 2016, 12:15 »
Με αφορμή τη συζήτηση σε αυτό εδώ το νήμα, και αυτό εδώ το σχόλιό μου, αποφάσισα να ξεκινήσω αυτήν τη ψηφοφορία για να εξάγουμε ορισμένα συμπεράσματα
για το κατά πόσον ένα καπνικό υγρό αποτελεί "ενδιάμεσο" στάδιο για την απεξάρτησή μας από τη "γεύση/αίσθηση" του κ.τ.
ή αποτελεί μια συνειδητή επιλογή γεύσης που μας ικανοποιεί και μας ταιριάζει σε μόνιμη βάση.

Η ερώτηση για την έναρξη ατμίσματος ΜΗ καπνικών υγρών δεν έχει "αποκλειστικό" χαρακτήρα.
Δηλαδή κάποιοι/ες μπορεί να ξεκίνησαν μη καπνικές γεύσεις σε κάποια φάση, αλλά ταυτόχρονα να ατμίζουν και καπνικές.
Η ψηφοφορία ισχύει και για αυτούς.



Αφαίρεση της λέξης "ψηφοφορία" από τον τίτλο. Εδώ και δυο χρόνια περίπου, έχουν αφαιρεθεί όλες οι "ψηφοφορίες" από τον τίτλο των θεμάτων.



Edit:
Παραθέτω εδώ και το σχόλιό μου στο άλλο νήμα (για όσους ενδιαφέρονται) για να μην πηγαινοερχόμαστε:

Παράθεση
Για όσους ψάχνουν γεύση κανονικού τσιγάρου (και όχι καπνική γεύση που είναι άλλο πράγμα) καλό θα ήταν να απογοητευτείτε εγκαίρως και να σταματήσετε να το ψάχνετε.
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να βρείτε αυτήν τη γεύση.
Και ο λόγος είναι απλός: κανένα υγρό δεν περιέχει όλα αυτά τα χημικά που περιέχουν τα κανονικά τσιγάρα, κανένα υγρό δεν μπορεί να αποδώσει τη "γεύση" του καμένου χαρτιού και κανένα υγρό όταν ατμοποιείται δεν απελευθερώνει τις χημικές ενώσεις που απελευθερώνουν τα κανονικά τσιγάρα με την καύση!
Δεν τα λέω εγώ αυτά. Τα λέει η Χημεία.

Οι καπνικές γεύσεις (και όχι "τσιγαρικές", για σκεφτείτε το λίγο) που κυκλοφορούν σε υγρά προσπαθούν να επιτύχουν δύο (κυρίως) πράγματα:
1) Σε κάποια ιδιαίτερα ψαγμένα υγρά (συνήθως ακριβά) προσπαθούν να μιμηθούν γεύσεις καπνών πίπας ή πούρου ή άντε (στην πιο κοντινή σε τσιγάρο περίπτωση) γεύσεις καπνού για στριφτό. Καπνού όμως, όχι και όλων των υπόλοιπων πραγμάτων που "εκλαμβάναμε ως γεύση" στο παρελθόν. Παρόλο που πολλές προσπάθειες είναι πολύ φιλότιμες και χρησιμοποιούνται σωστοί μέθοδοι απόσταξης, αιθέρια έλαια κλπ. τα υγρά αυτά θα ευχαριστήσουν μεν πολλούς με "ευαίσθητους" και "έμπειρους" γευστικούς κάλυκες και θα τους προσφέρουν γεύσεις και αναμνήσεις από πραγματικά καπνά, σε καμία περίπτωση όμως δε θα προσφέρουν γεύση από τσιγάρο.
2) Το δεύτερο που προσπαθούν να επιτύχουν ορισμένα τέτοια υγρά είναι να "ξεγελάσουν" τους γευστικούς μας κάλυκες και κατ' επέκταση και τον εγκέφαλό μας. Όχι φυσικά επιτυγχάνοντας "γεύση" τσιγάρου, αλλά ξεγελώντας μας με μια γεύση από ανεκτή εώς νόστιμη κατά την εισπνοή του ατμού, και ταυτόχρονα με μέρος της "πικράδας" και όλων των άλλων χαρακτηριστικών του κ.τ. κατά τη ρινική εισπνοή και εκπνοή. Και για αυτόν το λόγο ακριβώς είναι πολύ σπάνιο κάποιος να μείνει καιρό σε ένα τέτοιο υγρό. Δεν ξέρω ούτε έναν που να ατμίζει π.χ. Αγρίνιο για έναν χρόνο σερί...


Στατιστικά, πιστεύω πως η συντριπτική πλειοψηφία αυτών που ξεκίνησαν με καπνικές γεύσεις (σε μια προσπάθεια να "μιμηθούν" την παλιά τους συνήθεια), σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα μεταπήδησαν σε άλλες γεύσεις.
Όπως επίσης το ίδιο συμβαίνει και με την ποσότητα της νικοτίνης. Στις περισσότερες περιπτώσεις (όχι όλες) ξεκινάμε με υψηλότερη περιεκτικότητα νικοτίνης, σε μια προσπάθεια να μιμηθούμε την ποσότητα νικοτίνης που εκλαμβάναμε με το κ.τ., και σταδιακά την μειώνουμε διότι: α) δεν είναι η νικοτίνη αυτή καθεαυτή που μας δίνει "τσιγαρίσια" γεύση, και β) πολύ απλά δεν την χρειαζόμαστε πλέον ή έχει φτάσει ακόμα και σε σημείο να μας κουράζει.

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 29, 2016, 13:04 από e-spy »

Αποσυνδεδεμένος infernity

  • **
  • 341
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καπνικά υγρά: Μετάβαση ή προτίμηση;
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουαρίου 29, 2016, 12:22 »
μεχρι να βγει καπνικο καρελια χρυσο εγω θα ντουμανιαζω με τα odin μου.

Αποσυνδεδεμένος Psitgr

  • ***
  • 761
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καπνικά υγρά: Μετάβαση ή προτίμηση;
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουαρίου 29, 2016, 12:30 »
Εγώ στην αρχή αγόρασα ένα ή δύο 10μελα , δεν θυμάμαι,  έτοιμα καπνικά. Έτσι κι αλλιώς γεύση δεν καταλάβαινα.. Καπάκι έφτιαξα 200 ml υγρά με βάση που είχε καπνικό μέσα, περισσότερο από τον φόβο μην μου λείπει και ξανακυλήσω .. Αυτά μου κράτησαν περίπου δυο μήνες .. Μετά τα καπνικά κόπηκαν εντελώς.. Τώρα το τελευταίο δίμηνο, έχω βρεί ένα πούρο που μου αρέσει και φτιάχνω ένα υγρό μόνο με αυτό που ατμίζω που και που, αλλά το αντιμετωπίζω σαν γεύση καθαρά όχι σαν καπνικό , ότι μου θυμίζει και καλά καπνό..

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Καπνικά υγρά: Μετάβαση ή προτίμηση;
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουαρίου 29, 2016, 12:36 »
Ξεκίνησα με καπνικό υγρό, FA Cuban Supreme. Με την αιτιολογία "κάτι καπνικό θέλω, όχι φρούτα λαχανικά κλπ...". Πάντα είχα ένα μπουκαλάκι από αυτό το υγρό, αλλά κάθε φορά έπαιρνα και κάτι άλλο, κάνα Lime, κάνα τιραμισού, κάνα εσπρέσσο... Δεν πέρασε καιρός για να καταλάβω ότι τα καπνικά ήταν μόνο κατ' όνομα. Δεν έψαχνα ποτέ τσιγαρίσιο άρωμα, πάντα όμως ήλπιζα για ένα υγρό το οποίο θα αποδίδει τα αρώματα ένος καλού καπνού. Με τα πρώτα μου DIY, ξέφυγα τελείως, μόλις δυο μήνες μετά. Πάλι όμως έφτιαχνα μια μίξη RY4+Cuban Supreme, αλλά έπεφτε μέσα και η ανάλογη βανίλια ή καραμέλα ή και τα δύο... WTF, μέχρι και καπνικό με πορτοκάλι είχα φτιάξει. Και μετά, ήρθε η αποκάλυψη: El Toro! Στην αρχή μόνο δυο γεύσεις, Puros + Cigarillos. Είχε καθαρίσει αρκετά η γεύση ώστε να μπορέσω να τα εκτιμήσω και να τα απολαύσω. Και να γνωρίσω και τι εστί ΝΕΤ. Συνέχισα να δοκιμάζω πολλά καπνικά, και στα περισσότερα η κριτική μου ήταν σκληρή, καθώς είχα άποψη για το τι εστί καπνικό πλέον. Υπάρχουν κάποιες υλοποιήσεις χωρίς ΝΕΤ στοιχεία, οι οποίες είναι αξιοπρεπέστατες και μάλιστα μία είναι και από ελληνική εταιρεία, μιλώντας για το ecig Divino. Τίποτα όμως δεν πλησιάζει το ΝΕΤ. Το οποίο κάποιοι θα βρουν απαίσιο, μιας και τους θυμίζει τη συνήθεια από την οποία πάλεψαν να απαλλαγούν. Απόλυτα σεβαστό. Υπάρχουν όμως και κάποιοι οι οποίοι μπορούν ακόμα να απολαύσουν, εφόσον την βρουν σε ένα υγρό, την καθαρή γεύση του καπνού. Χωρίς καμένο χαρτί και χωρίς βρώμα. Κάποιοι μπορεί να έχουν την εντύπωση ότι περνάω μεγάλο μέρος του χρόνου μου ψάχνοντας νέα υγρά να δοκιμάσω. Δεν ισχύει. Το μοναδικό για το οποίο ξοδεύω λίγο χρόνο το μήνα, είναι σε έρευνα για ΝΕΤ υγρά και στο τι ντόρος γίνεται γύρω από το όνομά τους. Μέχρι στιγμής, μια σειρά έχω καταφέρει να δοκιμάσω (εκτός των El Toro & The Cellar) και οι εντυπώσεις μου ήταν άψογες. Περιμένω και το καινούριο τους στα μέσα Μαρτίου, ακόμα πιο εξειδικευμένο υγρό από σπάνια ποικιλία.

Ούτε μετάβαση, ούτε προτίμηση λοιπόν για μένα. Στην αρχή ναι, μετάβαση, έτσι ήταν το τρεντ. Καπνικό και ψηλή νικοτίνη. Το απαιτούσε και ο εξοπλισμός άλλωστε. Πλέον, είναι επιλογή, μια φορά και τόσο, ένα καλό καπνικό για να συνοδεύσει κάποιες φάσεις συγκεκριμένες. Κατά τα άλλα, η σκέτη βάση με καλύπτει πλήρως. Και τα διάφορα άλλα "μπινελίκια" που απολαμβάνω στο ενδιάμεσο και για λίγο.

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Καπνικά υγρά: Μετάβαση ή προτίμηση;
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουαρίου 29, 2016, 12:51 »
Νομίζω πως όλοι ξενικούν με "καπνικα" αναζητώντας στην πραγματικότητα την τασακίλα. Εγω ξεκίνησα ταυτόχρονα με καπνικά και φρουτώδη. Καπνικά για τον καφέ, φρουτώδη για τις υπόλοιπες ώρες, έτσι ώστε να μην χάνω τη γεύση. Κάθε ημέρα απομακρύνομαι περισσότερο από τα "τσιγαρίσια" ή μάλλον εκείνα που έχουν άρωμα πούρου. Μου προκαλούν αηδία, όπως και η μυρωδιά του κ.τ. ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ! :eyesplash:
Αλλά ο καφές θέλει το καπνικό του (με βανίλια, ή μαλλί της γριάς, ή μέλι κλπ). ;)
Με τα ποτά δυσκολεύομαι, συνήθως βολεύομαι με μενθόλη και φρούτα. :)

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καπνικά υγρά: Μετάβαση ή προτίμηση;
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουαρίου 29, 2016, 12:57 »
Ξεκίνησα αμέσως τα καππνικά με την σκέψη ότι για αρχη θα νιώθω πολύ κοντά στο κτ και αυτό ηταν το λάθος.
Η όλη αισθηση που δίνει το κανονικό τσιγάρο,  στο τελευταίο πράγμα που την αποδίδω είναι στην γεύση των καπνών. Δεν μιλάω για καπνο στριφτών και πιπάς, αλλά για το βιομηχανικό. Οπότε λάθος μου που πίστεψα ότι θα το αντικαταστήσω επακριβώς το κτ αγοράζοντας καθαρά καπνικά, που εν τέλη πήγανε νεροχύτη.

Βέβαια στα υγρά μου ψάχνω το καπνικό υπόβαθρο όπως κ να χει, έχοντας  όμως ξεχωρίσει στο μυαλό μου την διαφορετικότητα του ατμου από τον καπνό.
Μπορεί να πετύχω το υγρό ας πούμε που να έχει μπσκότα η αμύγδαλα, αλλά εμένα να  μου θυμιζει το καμελάκι αν το χτύπημα του είναι αξιοπρεπές!

Τώρα είμαι σε φάση μπουχτίσματος της γλυκιάς γεύσης και ξανά μανά στην ανηζήτηση καθαρού καπνικού.
Αν έχετε να προτείνετε και κάποιο, ευχαριστώς να σας ακούσω γιατί αυτές τις μέρες τριγυρνάει πολύ στο μυαλό μου το κανονικό και ανυσυχώ λιγάκι.

Άρα ξεκίνησα για την μετάβαση, αλλά εξελίχθηκε σε προτίμηση. Άφήστε που τώρα μετά από 23 χρόνια έμαθα και μερικά πράγματα για τα καπνά. :D

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Καπνικά υγρά: Μετάβαση ή προτίμηση;
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουαρίου 29, 2016, 13:08 »
@savo: Νομίζω πως ο φίλος Cruiser79 σου έδωσε ήδη κάποιες επιλογές στο σχόλιο λίγο παραπάνω από το δικό σου  ;)

Αποσυνδεδεμένος blalck

  • *
  • 58
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Καπνικά υγρά: Μετάβαση ή προτίμηση;
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουαρίου 29, 2016, 13:09 »
Ξεκίνησα με καπνικά, αφού παιδεύτηκα κάνα χρόνο κατάλαβα στο τέλος ότι δεν έχει σχέση το τσιγάρο με τα καπνικά υγρά, οπότε από τότε μη καπνικά υγρά. Συμφωνώ και εγώ με το Καρέλια χρυσό.

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καπνικά υγρά: Μετάβαση ή προτίμηση;
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουαρίου 29, 2016, 13:10 »
Μόλις το διάβασα ναι. :respect:

Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καπνικά υγρά: Μετάβαση ή προτίμηση;
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουαρίου 29, 2016, 13:13 »
Ξεκίνησα με «καπνικά» και για αρκετούς μήνες ψαχνόμουν μόνο μ' αυτά, εκτός από τη μέντα που παραμένει σταθερά εκ των βασικών μου υγρών. Τώρα είμαι των φρουτογλυκών, που τότε τα κορόιδευα.

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Καπνικά υγρά: Μετάβαση ή προτίμηση;
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουαρίου 29, 2016, 13:29 »
Από τότε που ξεκίνησα να ατμίζω και να δοκιμάζω υγρά, πάντα, μόνο δυο δρόμοι υπήρχαν στη κρίση μου για το υγρό: “Passed” και “failed”. 
Και όταν υπήρχε failed, υπήρχε έτσι...χωρίς εξήγηση. Γιατί απλά…failed. Δηλώνω, ολοσχερώς ανίκανος στο να ξεχωρίζω αν έφταιγαν οι φανερές ή οι κρυμμένες νότες μάνγκου, παπάγιας, βανιλίνης και άλλων συναφών εδωδίμων.
Με ένα μυστήριο λοιπόν τρόπο, όλα τα φρουτώδη ή γλυκά υγρά που δοκίμαζα, εισέπρατταν ένα μεγαλοπρεπέστατο….failed.
Καπνικά και μόνο. Εκεί δεν με κοροϊδεύεις... :D

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Καπνικά υγρά: Μετάβαση ή προτίμηση;
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουαρίου 29, 2016, 15:13 »
Μ αρεσει ο καπνος γι αυτο μ αρεσουν και τα καπνικα (τα κανονικα καπνικα εννοω τυπου ΝΕΤ, απο τα οποια μεχρι τωρα μονο ελ τορο εχω δοκιμασει)

Μ αρεσουν επισεις και οι περιεργες γευσεις γι αυτο μ αρεσουν και τα "δηθεν καπνικα"   (καποια απ αυτα τα χω πιπιλα).

Επισεις το ιδιο μ αρεσουν τσαγια καφεδες γλυκα και πολλα αλλα πραγματα εκτος απο καθαρα φρουτενια  (φρουτα μονο σε συνδυασμο κι αυτο σε μικρες ποσοτητες εκτος απο καποιες εξαιρεσεις)

Για μενα λοιπον ειναι ξεκαθαρα προτιμηση.
Μεταβαση στη δικη μου περιπτωση εξ αλλου δεν υπηρξε γιατι δεν το επιδιωξα. Δεν ειχα καμια καψα να κοψω το καπνισμα για να ψαχνω το ακριβες υποκαταστατο, κι επισεις επειδη προερχομαι απο αρωματικο καπνο στριφτου με οργανικα χαρτακια δεν εψαχνα την τσιγαριλα  με τα καμμενα χαρτια και τα ξεροχορτα

Στάλθηκε από το SM-T705 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος alani-jm

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καπνικά υγρά: Μετάβαση ή προτίμηση;
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουαρίου 29, 2016, 15:35 »
Τι να πρωτοθυμηθω απο τοτε που αρχισα το η.τ   :laugh1: (πριν απο 7 μερες)
Μονο γευσεις ξεκινησα και σημερα μολις πηρα 2 καπνικα τα οποια δεν τα εχω ανοιξει ακομα.Σαν καινουριος ατμιστης μαλλον εχω εθιστει και ψωνιζω ασυστολα.
Πιστευω οτι υπαρχουν πολλα ειδη καπνιστων . αυτοι που γουσταρουν νικοτινη,αυτοι που θελουν να απασχολουν τα χερια τους και σιγουρα υπαρχουν και αλλα ειδη.

Αποσυνδεδεμένος Manpet

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καπνικά υγρά: Μετάβαση ή προτίμηση;
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουαρίου 29, 2016, 15:37 »
Εγώ απο την άλλη τα τρία χρόνια που ατμίζω κάνω αποκλειστικά καπνικά (ξεκίνησα με umami tobacco).Φυσικά κάνω και τα φρουτάκια μου που και που, αλλά πάντα μα πάντα γυρνάω στα καπνικά.Όντως η γεύση των καπνικών καμία σχέση δεν έχει με το κανονικό τσιγάρο, αλλά αυτό δεν είναι αυτό που ψάχνω (μόνο όταν πρωτοξεκίνησα το γύρευα αυτό).Γενικά σταθερός στίς αξίες μου ;D πάντα ατμίζω σταθερά αυτά που έχω συνηθήσει, πάντα με 18άρα νικοτίνη, και mouth to lung με κατανάλωση που δεν υπερβαίνει τα 4 ml/ μέρα.Και με τα DIY που κάνω μόνο άπλες συνταγές ..RY69 και βάση 50-50 :)).

Αποσυνδεδεμένος hippie.killer

  • **
  • 142
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καπνικά υγρά: Μετάβαση ή προτίμηση;
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουαρίου 29, 2016, 16:04 »
Όταν πρωτοξεκίνησα το άτμισμα έκανα ένα ωραία καπνικό της myvape (Mozambique) στα 12mg. Μετά από αυτό δεν έτυχε να ξανακάνω καπνικό και πλέον ψάχνω μόνο γλυκές γεύσεις που τις γουστάρω άπειρα (περισσότερο από φρούτα) και έπεσε κιόλας στα 6mg νικοτίνης. Χθες που μου τελείωσε το φανταστικό supreme τηε eliquid france συνειδητοποίησα ότι μου είχε μείνει ένα ry4 της hangsen (12mg), το οποίο το είχα πάρει όταν πρωτοξεκίναγα από το φασττεκ και με διέλυσε. Μου φάνηκε αδιανόητα βαρύ και μου έκανε έναν πονοκέφαλο άστα να πάνε. Εκεί που έκανα ένα τανκάκι 2ml με τον μίνι ναύτιλο τη μέρα, έκανα μόλις το 1/3 ξέρω 'γω στο ίδιο διάστημα και εν τέλει το πέταξα και έβαλα ένα λεμόνι της 7sins που δεν είναι κάτι φοβερό αλλά την παλεύει. Μετά από αυτό δεν νομίζω ότι θα ξαναγυρίσω σε καπνικό.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171782 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275878 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15277 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13982 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9330 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42897 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 408 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35207 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558156 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182297 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 187 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9345 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364