vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

415 επισκέπτες, 8 χρήστες
Milarepa, dkostas, Blackwolf, lagoudakis, kon95, Bobbiger, camber, Jorge

Twitter

ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ Χ ΜΗΝΕΣ ΑΠΟΧΗΣ - ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Έκανα ένα πείραμα σήμερα. Μετά από αρκετούς μήνες αποχής και μια που βρίσκομαι σε άδεια, είχα τις ιδανικές συνθήκες (όπως θα έλεγα παλαιότερα) για να απολαύσω ένα κανονικό τσιγάρο.
Όμορφο πρωινό, ξεκούραστος και έναν εσπρέσο φρέντο βαρύ στο χέρι, έξω στον κήπο μου. Τέλεια :yes:
Πήρα δανικό ένα κόκκινο μάρλμπορο και το κάπνισα σχεδόν όλο (τα 3/4) με αρκετή ευχαρίστηση θα έλεγα :-[
Όμως...  ;D
Κάπνισα τα 3/4 όπως είπα γιατί αισθάνθηκα μία φοβερή ζαλάδα που κράτησε 5-6 λεπτά :-\
Απορία δική μου και για όποιον τύχει στο μέλλον να δοκιμάσει το "πείραμα".
Που οφείλεται αυτό?
Από τη στιγμή που συνεχίζω να λαμβάνω νικοτίνη από το Η.Τ. (στα 11-12mg) τι προκάλεσε αυτήν τη ζαλάδα?
Μήπως τελικά (αν είναι η νικοτίνη που την προκάλεσε) δεν προσλαμβάνουμε την μεγάλη ποσότητα νικοτίνης που υποψιαζόμαστε από το Η.Τ. ? :hmmm:
Δεν σκοπεύω να επαναλάβω ξανά (στο άμεσο μέλλον τουλάχιστον) το "πείραμα", ένιωσα αρκετά δυσάρεστα θα έλεγα.
Αν έχει κάποιος σχετική εμπειρία ή άποψη, ας την καταθέσει.

υ.γ. Δεν νομίζω να φταίει η πίσσα για τις ζαλάδες όπως έγραψες παρακάτω Σταύρο. Είναι γνωστό "παρατράγουδο" της νικοτίνης οι ζαλάδες.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 14, 2011, 15:14 από atmistis »

Αποσυνδεδεμένος jonybda

  • *
  • 49
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ Χ ΜΗΝΕΣ ΑΠΟΧΗΣ - ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ
« Απάντηση #1 στις: Αυγούστου 14, 2011, 11:18 »
εμπειρια τετοια προσωπικα δεν εχω
εχω ομως απο φιλους που ειτε γιατι εμειναν απο μπαταρια ειτε απο υγρα αναψαν ΚΤ.δεν εφτασαν ουτε στη μεση το πεταξαν γιατι ζαλιστηκαν
γιατρος μου εχει πει οτι η νικοτηνη στα ΚΤ αναλογικα ειναι περισσοτερη αλλα κυριως σε μορφη καπνου ειναι πιο γρηγορη η αποροφηση της απο τον οργανισμο
σε μορφη ατμου εινε πιο αργη γι αυτο και προκαλειτε ζαλη

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ Χ ΜΗΝΕΣ ΑΠΟΧΗΣ - ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ
« Απάντηση #2 στις: Αυγούστου 14, 2011, 11:30 »
Μάλον η πίσσα Κώστα, ελλειπής οξυγόνωση στα πνευμόνια. Οταν καπνίζαμε το είχαμε συνηθίσει, όταν αρχίσαμε το τσιγάρο ζαλιζόμασταν σε κάθε τζούρα.

Αποσυνδεδεμένος nassos33

  • ***
  • 888
  • Φύλο: Άντρας
  • vape_neat
Απ: ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ Χ ΜΗΝΕΣ ΑΠΟΧΗΣ - ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ
« Απάντηση #3 στις: Αυγούστου 14, 2011, 11:42 »
Στους 9 μηνες αποχης  απο το κτ εχω κανει 4 τζουρες απο 2 τσιγαρα. Μια στους 2 μηνες αποχης και αλλη μια φορα στον 4ο μηνα αποχης. Την 1η φορα που δοκιμασα και πηρα τις τζουρες ενιωσα την αυτη εντονη ζαλη που ειχα να νιωσω απο τα 15 μου !! Η 2η ηταν πιο δραματικη γιατι ειχα πιει 5-6 βοτκες και στο τσακιρ κεφι λεω" δεν βαριεσαι.. 4 μηνες χωρις , ας κανω ενα.. " και αφου πηρα 2 τζουρες απο ενα extra slim ( αυτα τα γυναικεια.. )  καθισα σε μια καρεκλα για κανα 20λεπτο να συνελθω και με πηγαν σπιτι αφου δεν μπορουσα να παρω τα ποδια μου !!! Και δεν εχει να κανει με τα ποτα αλλα μαλλον με τον συνδυασμο ποτου τσιγαρου . Μετα απ,αυτο το περιστατικο , το κλειδωσα στο μυαλο μου οτι αν κανω καμμια τζουρα κτ θα ξεραθω και δεν θα σηκωνομαι  :)) Εξαλλου , δεν θεωρω οτι εχω κοψει το τσιγαρο , απλα εχω αλλαξει τροπο καπνισματος  ;)

Αποσυνδεδεμένος zantos

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ Χ ΜΗΝΕΣ ΑΠΟΧΗΣ - ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ
« Απάντηση #4 στις: Αυγούστου 14, 2011, 12:17 »
  :)) Εξαλλου , δεν θεωρω οτι εχω κοψει το τσιγαρο , απλα εχω αλλαξει τροπο καπνισματος  ;)
ΣΟΦΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΑΥΤΗ.το ιδιο λεω και εγω. :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος notis_2011

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο αετός πεθαίνει στον αέρα ελεύθερος και δυνατός!!
Απ: ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ Χ ΜΗΝΕΣ ΑΠΟΧΗΣ - ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ
« Απάντηση #5 στις: Αυγούστου 14, 2011, 12:52 »
Η δικιά μου περίπτωση είναι:Ατμίζω 5 μήνες στον 2ο μήνα είπα να κάνω κι εγώ το πείραμα που έκανε o atmistis με τη μόνη διαφορά ότι έκανα 1 τζούρα από stuvensant μπλε από 1 τσιγάρο που έκανε η μητέρα μου(να πω την αλήθεια μου φοβόμουν λίγο μήπως και μου άρεσε και ξαναγυρνούσα πάλι στο κ.τ).Ε τα αποτελέσματα είναι ότι με το που έκανα την τζούρα 1) πέταξα κατευθείαν το τσιγάρο 2) μου ήρθε ένας τρομερός βήχας και 3) και καλύτερο απόρησα πως έκανα τόσα χρόνια αυτήν την αηδία(μπορεί να με θεωρήσετε υπερβολικό,αλλά έτσι έννοιωσα).Από τότε ούτε στιγμή δεν έχει περάσει από το μυαλό να κάνω κ.τ ούτε ποτέ είχα την θέληση,εμένα μου βήκε σε καλό.

ΠΡΟΣΟΧΗ:Το ότι είχα εγώ αυτήν την αντίδραση με την 1η τζούρα δεν σημαίνει ότι θα την έχει ο καθένας(κάτσε μην πάρω κανέναν στο λαιμό μου ;D ;D ;D)


Κι εγώ όπως ο nassos33 δεν θεωρώ πως έχω κόψει το τσιγάρο,απλά είναι ένας εναλακτικός τόπος καπνίσματος(σίγουρα και πιο υγιεινός).

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ Χ ΜΗΝΕΣ ΑΠΟΧΗΣ - ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ
« Απάντηση #6 στις: Αυγούστου 14, 2011, 13:20 »
Μετά από 6μήνες χρήσης η/τ κ 4.5μήνες μη καπνίσματος,δοκίμασα κ εγώ αυτό το "πείραμα".Πήρα,λοιπόν 1 τσιγάρο τράκα από ένα φίλο και μπορώ να πω πως δε μπορούσα να το καπνίσω με τίποτα,με υπερπροσπάθεια το έκανα ολόκληρο.Κατ αρχήν δε καταλάβαινα τίποτα,ένας πικρός αέρας που μου έφερνε αναγούλα και βήχα,χωρίς να με καλύπτει καπνιστικά(ήταν βαρύ τσιγάρο Stuvensant Κόκκινο).Τα δικά μου συμπεράσματα είναι πως αν το επιχειρούσα όταν έκανα κάποιο εμπορικού τύπου η/τ θα κάπνιζα κ/τ με ευχαρίστηση και το λέω γιατί το είχα ξαναδοκιμάσει το "πείραμα" κ μια χαρά μπορούσα να καπνίζω(πριν 1.5μήνα).Πιστεύω πως αυτό σχετίζεται με πολλά,ένα είναι πως έχω αρχίσει κ ατμίζω στα 5-6V(2βδομάδες).Ένα άλλο πως τα 18-24 mg/ml νικοτίνης υγρού ατμίζματος καλύπτουν τον οργανισμό μου(ήμουν "δυνατός" καπνιστής Camel/Prince σκληρό 2-2.5πακέτα/ημ) με δοσολογία 2ml ημερησίως στα 5V.Αν έκανα την ίδια ποσότητα στα κλασσικά Volt 3.7-4.2 κ ας ήταν,24αρι το υγρό,θα μπορούσα να καπνίζω άνετα(δοκιμασμένο).
Τέλος,να αναφέρω πως είμαι ακριβώς της ίδιας άποψης,δηλαδή,δε θεωρώ πως έκοψα το τσιγάρο(κ ούτε ήθελα άλλωστε),απλά άλλαξα τρόπο καπνίσματος.


Συγχώνευση μηνυμάτων: Αυγούστου 14, 2011, 13:26
[spoiler]Μετά από 6μήνες χρήσης η/τ κ 4.5μήνες μη καπνίσματος κ/τ,δοκίμασα κ εγώ αυτό το "πείραμα".Πήρα,λοιπόν 1 τσιγάρο τράκα από ένα φίλο και μπορώ να πω πως δε μπορούσα να το καπνίσω με τίποτα,με υπερπροσπάθεια το έκανα ολόκληρο.Κατ αρχήν δε καταλάβαινα τίποτα,ένας πικρός αέρας που μου έφερνε αναγούλα και βήχα,χωρίς να με καλύπτει καπνιστικά(ήταν βαρύ τσιγάρο Steavenson Κόκκινο).Τα δικά μου συμπεράσματα είναι πως αν το επιχειρούσα όταν έκανα κάποιο εμπορικού τύπου η/τ θα κάπνιζα κ/τ με ευχαρίστηση.Το λέω διότι είχα ξαναδοκιμάσει το "πείραμα" αυτό και μπορούσα να καπνίζω(πριν 1.5μήνα)άνετα.Πιστεύω πως αυτό σχετίζεται με πολλά,ένα είναι πως έχω αρχίσει κ ατμίζω στα 5-6V(2βδομάδες)[/spoiler]
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 14, 2011, 13:26 από Steamboy »

Αποσυνδεδεμένος E-Alekos

  • **
  • 127
  • Φύλο: Άντρας
  • Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια.
Απ: ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ Χ ΜΗΝΕΣ ΑΠΟΧΗΣ - ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ
« Απάντηση #7 στις: Αυγούστου 14, 2011, 14:37 »
Κι εγω στην ιδια φιλοσοφια ειμαι. Δεν το κοψα απλα το αλλαξα. Σαν να αλλαζω μαρκα τσιγαρου ενα πραμα.
Πριν καμια βδομαδα στα κτελ κοζανης προς αθηνα, εκατσα να πιω ενα καφεδακι πριν το ταξιδι. δε γ@μιεται λεω ας αναψω ενα να δω πως εινα, ετσι εκανα τρακα απο ενα συνεπιβατη. Απο γευση σιχαμαρα, απο ντουμανι πολυ κατωτερο του εγο-Τ μου.  Απο χτυπημα στα ιδια περιπου.  Δεν μπορω να πω οτι το ευχαριστηθηκα κιολας αλλα το καπνισα γιατι θα ηταν αγενεια να το αναβα και να το εσβηνα κατευθειαν,αφου ο συνεπιβατης καθοταν στο διπλα τραπεζακι  :eyesplash:

Αποσυνδεδεμένος geo

  • **
  • 289
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ Χ ΜΗΝΕΣ ΑΠΟΧΗΣ - ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ
« Απάντηση #8 στις: Αυγούστου 14, 2011, 17:23 »
Gr μπλέ 25, συγνώμη παιδιά αλλά δεν τολμώ ούτε να φανταστώ ότι το ξανακαπνίζω, μετά από 2 μήνες ατμό. Δεν ξαναγυρίζω.

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ Χ ΜΗΝΕΣ ΑΠΟΧΗΣ - ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ
« Απάντηση #9 στις: Αυγούστου 14, 2011, 17:28 »
50 ΚΤ την ημερα. Δοκιμη ΚΤ δυο μερες μετα την εισαγωγη στο ΗΤ. Ουτε 3 τζουρες δεν καταφερα. Το ειχα σφηνωσει τοσο καλα στο μυαλο μου που μονο η αναφορα στο ονομα του μου εφερνε αναγουλα. Απο τοτε κανενα και ουτε ΠΡΟΚΕΙΤΕ  8) 8) 8)

Αποσυνδεδεμένος geo

  • **
  • 289
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ Χ ΜΗΝΕΣ ΑΠΟΧΗΣ - ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ
« Απάντηση #10 στις: Αυγούστου 14, 2011, 17:33 »
Έτσι, αφήστε τις επιστροφές, και τις δοκιμές. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος nassos33

  • ***
  • 888
  • Φύλο: Άντρας
  • vape_neat
Απ: ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ Χ ΜΗΝΕΣ ΑΠΟΧΗΣ - ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ
« Απάντηση #11 στις: Αυγούστου 14, 2011, 17:37 »
Απο τοτε κανενα και ουτε ΠΡΟΚΕΙΤΕ  8) 8) 8)
Βαριες τζουρες κανε , βαριες κουβεντες μη λες ...  :)  Ποτε δεν ξερεις , γι,αυτο το παλευουμε εδω και βαστα με να σε βαστω...  :))

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ Χ ΜΗΝΕΣ ΑΠΟΧΗΣ - ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ
« Απάντηση #12 στις: Αυγούστου 14, 2011, 17:55 »
Βαριες τζουρες κανε , βαριες κουβεντες μη λες ...  :)  Ποτε δεν ξερεις , γι,αυτο το παλευουμε εδω και βαστα με να σε βαστω...  :))
Νασσο φιλε μου το λεω διοτι ουτε αυτο το εχω αναγκη. Οταν παλια το ειχα κοψει 3 χρονια, πραγματι δεν ηθελα να το κοψω. Καθε μερα και πιο δυσκολη αντι ευκολη. Τωρα εινε διαφορετικα, σφηνωσε για καλα. ΤΕΛΟΣ. Δεν κανω πλεον ουτε 1ml. Το εχω δει σαν χομπυ. Αν δεν ειχα ασχοληθει με mod θα το ειχα παρατησει. Ελα ομως που μου αρεσουν :
1ον οι κατασκευες  8)
2ον  να φερνω και αλλους μαζι μας (εστω να προσπαθουν)  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ Χ ΜΗΝΕΣ ΑΠΟΧΗΣ - ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ
« Απάντηση #13 στις: Αυγούστου 14, 2011, 18:05 »
Χαίρομαι  που βρήκε τόση ανταπόκριση το θέμα :)
[spoiler]Βρε παιδιά για εξηγήστε, γιατί όταν πάω σε οποιοδήποτε θέμα να δώσω +1 μου ζητάει να κάνω λογαριασμό gmail?  :eyesplash:[/spoiler]
[spoiler]angelos ευχαριστώ![/spoiler]
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 15, 2011, 09:09 από atmistis »

Αποσυνδεδεμένος atmomixani

  • *
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • το μεγεθος μετραει
Απ: ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ Χ ΜΗΝΕΣ ΑΠΟΧΗΣ - ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ
« Απάντηση #14 στις: Αυγούστου 14, 2011, 18:17 »
Έτσι, αφήστε τις επιστροφές, και τις δοκιμές. :thumpup:
+1000 ουτε αν μοθ καει ο lr κουφια η ορα ... ντουκ ντουκ  :nope:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 280 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34511 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 556831 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181535 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 110 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8815 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538095 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60416 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238658 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1179 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16681 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 139116 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz