vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Ακρίβεια στα DIY: Όγκος ή μάζα?

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ακρίβεια στα DIY: Όγκος ή μάζα?
« Απάντηση #30 στις: Φεβρουαρίου 17, 2016, 15:39 »
Μη μου στεναχωρείς τον κόσμο, να είσαι πιο γλυκός. :):):)

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ακρίβεια στα DIY: Όγκος ή μάζα?
« Απάντηση #31 στις: Φεβρουαρίου 17, 2016, 15:50 »
Πέσατε να τον φάτε ε;
Το μέλι δεν είναι υγρό.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Ακρίβεια στα DIY: Όγκος ή μάζα?
« Απάντηση #32 στις: Φεβρουαρίου 17, 2016, 16:16 »
Τώρα αυτό που θα πω είναι ανατρεπτικό, αλλά νομίζω ότι πάρα μα πάρα πολλοί το κάνουν... κι ας ντρέπονται να το πούνε.
(όπως στην προ καυφούν εποχή, που όσοι έλεγαν ότι ατμίζουν πλέον επισκευάσιμους, συλλαμβάνονταν κρυφατμίζοντες εργοστασιακούς  :yes: ;) )

Λοιπόν, υπάρχει και τρίτος τρόπος μέτρησης.
Αυτός με το μάτι.... άντε με τις σταγόνες στο πιο επιστημονικότερο.

Και οι δυο τρόποι που αναφέρατε μπορούν να εκτελέσουν συνταγές και αναμίξεις με μεγάλη ακρίβεια αν κάποιος ξέρει τι κάνει και μπει στον παραπανίσιο κόπο.
Αλλά, αν ρωτήσετε μια παλιά μαγείρισσα, που φτιάχνει νοστιμότατα φαγητά και γλυκά για μια συνταγή, θα σας απαντήσει "ακριβέστατα" : βάζω μια φλυτζάνα λάδι (τι φλυτζάνα, γιαγιά; του καπουτσίνο; του νες καφέ; του τσαγιού; του τζάμπο; της παρουσίασης; ) μια τσίκα κίμινο (μετάφραση δεν έχω) και νερό με το μάτι.
Ούτε μλ, ούτε γραμμάρια. Κι ας της έχουν κάνει κόρες κι εγγόνες δώρα δοσομετρητές και ζυγαριές κουζίνας.

Για κάποιους, αν είναι να αισθάνονται σαν τον μικρό χημικό που δίνει εξετάσεις για το πτυχίο, κάθε φορά που θέλουν να φτιάξουν ένα diy...πάει, χάθηκε η μαγεία του ανέμελου και απολαυστικού χόμπι.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ακρίβεια στα DIY: Όγκος ή μάζα?
« Απάντηση #33 στις: Φεβρουαρίου 17, 2016, 16:17 »
Πέσατε να τον φάτε ε;
Το μέλι δεν είναι υγρό.


Ναι είναι παχύρρευστο αέριο


Ούτε μλ, ούτε γραμμάρια. Κι ας της έχουν κάνει κόρες κι εγγόνες δώρα δοσομετρητές και ζυγαριές κουζίνας.


Μάλλον δεν φτιάχνεις γλυκά τότε. Στην μαγειρική γίνεται χωρίς ζυγαριά. Στην ζαχαροπλαστική όχι.

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Ακρίβεια στα DIY: Όγκος ή μάζα?
« Απάντηση #34 στις: Φεβρουαρίου 17, 2016, 16:18 »

Τα υγρά μετρώνται με τον όγκο και τα στερεά με το βάρος τους. Λίτρα και κιλά αντίστοιχα. Το βλέπουμε παντού σε όποιο προϊόν αγοράζουμε. Δεν αγοράσαμε ποτέ ένα λίτρο φέτα, ένα λίτρο ζάχαρη ή ένα κιλό μπύρα....


Εντάξει... κλαίω...  :laugh1: :laugh_cantstop: :laugh_cantstop: :laugh_cantstop:


Ναι είναι παχύρρευστο αέριο


Πεθαίνωωωω :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Μπα σε καλό σας μεσημεριάτικα... :heat:

Τώρα αυτό που θα πω είναι ανατρεπτικό, αλλά νομίζω ότι πάρα μα πάρα πολλοί το κάνουν... κι ας ντρέπονται να το πούνε.
(όπως στην προ καυφούν εποχή, που όσοι έλεγαν ότι ατμίζουν πλέον επισκευάσιμους, συλλαμβάνονταν κρυφατμίζοντες εργοστασιακούς  :yes: ;) )

Λοιπόν, υπάρχει και τρίτος τρόπος μέτρησης.
Αυτός με το μάτι.... άντε με τις σταγόνες στο πιο επιστημονικότερο.



Λοιπόν εγώ χωρίς να ντρέπομαι κάνω το εξής...

Παίρνω ένα μπουκάλι πλαστικό 200ml από το φαρμακείο (τσάμπα μου το δίνει) , ρίχνω πρώτα το μπουκαλάκι με το άρωμα όποια ποσότητα έχει αναλόγως την εταιρεία (10 - 5 - 3.7 ml) και μετά το γεμίζω με βάση...

Κουνάω λίγο και από την επόμενη μέρα το ατμίζω κανονικά...

Οποιοδήποτε άλλο τρόπο βαριέμαι και να τον σκεφτώ... :)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 17, 2016, 16:34 από tsiv »

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Ακρίβεια στα DIY: Όγκος ή μάζα?
« Απάντηση #35 στις: Φεβρουαρίου 17, 2016, 16:23 »
Οσον αφορά στο τυπικόν του θέματος, τα υγρά είθισται να μετρώνται σε λίτρα, τα στερεά σε κιλά, χωρίς αυτό να είναι κάτι που δεν έχει εξαιρέσεις.

Το μέλι, όπως και το παγωτό (υγρό σε κιλά, στερεό σε λίτρα) μην τα χρησιμοποιείτε ως παράδειγμα.
Εκ του πονηρού το κάνουν οι κατασκευαστές.
Το μέλι έχει ειδικό βάρος 1.4.
Τουτέστιν, το ένα κιλός είναι κάπου 600μλ
Σαφέστατα και είναι πιο πιασάρικο να λένε 10 ευρώ το κιλό, αντί 10 ευρώ τα 600 μλ

Στο παγωτό πάλι συμβαίνει το αντίθετο, με βάρος περίπου 0.5
Αλλο να σου πούνε 7 ευρώ το λίτρο κι άλλο 7 ευρώ το μισό κιλό.

Σε όλο τον κόσμο τον ατμιστικό η βάση πουλιέται με τα μλ.
Ενας έμπορας στην Ελλάδα την πούλησε σε κιλό. ε, και; σημείο αναφοράς θα τον κάνουμε;
Ούτε μας συμφέρει να αγοράζουμε σε κιλό τη γλυκερίνη, αλλά σε λίτρο.

Αυτά τα λέω για την αποκατάσταση κάποιων πραγμάτων.
Για τον τρόπο μέτρησης επιμένω ότι αφήνω στους ειδικούς να μετρήσουν όπως νομίζουν καλύτερα οι ίδιοι. Προσωπικά, θα συνεχίσω να μετρώ χονδρικά.


Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ακρίβεια στα DIY: Όγκος ή μάζα?
« Απάντηση #36 στις: Φεβρουαρίου 17, 2016, 16:51 »
Στο χωριό μου πάντως το λάδι μας το πουλάνε σε κιλά.
Μήπως το λάδι δεν είναι υγρό;
Το τσίκα ισούται με μια πρέζα για τις ψαγμένες μαγείρισσες. :laugh1:

Ο Παρλιάρος από την άλλη είναι κάθετος.
Τα γλύκα θέλουν ζυγαριά.
Τα δικά μου τα φτιάχνω σε πλάστιγγα. :lotpot:

Αποσυνδεδεμένος grigorios

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
  • keep vaping
    • GrigoriosMoraitis.com
Απ: Ακρίβεια στα DIY: Όγκος ή μάζα?
« Απάντηση #37 στις: Φεβρουαρίου 17, 2016, 17:06 »
Πολύ ωραίος τρόπος, βολικός και πρακτικός η ζυγαριά ακριβείας. Αν το χόμπυ μου ήταν η κατασκευή DIY υγρών σίγουρα θα αγόραζα μια με 10$ από Fasttech.
Όμως φτιάχνω μόνο ένα με δύο υγρά τον μήνα και αυτά μόνο με ένα άρωμα οπότε θα αρκεστώ στις σταγόνες προς το παρών.

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ακρίβεια στα DIY: Όγκος ή μάζα?
« Απάντηση #38 στις: Φεβρουαρίου 17, 2016, 17:06 »
Την ειχα πολυ καιρο αυτη την απορια και εγω, αλλα κατεληξα να αραιωνω κατα μαζα και οχι κατα ογκο. Πιο πολυ για να γινεται πιο αραιη η VG. Στην αρχη εκανα κατα ογκο και εβγαινε λιγο πιο παχυρευστη απ οτι ηθελα. Αυτο που εχει σημασια ειναι να αναφερουμε αν κανουμε αραιωση κατα ογκο ή κατα μαζα/βαρος.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ακρίβεια στα DIY: Όγκος ή μάζα?
« Απάντηση #39 στις: Φεβρουαρίου 17, 2016, 17:08 »
Διαβάζοντας για την μέθοδο της Petra, και τις αντιδράσεις του Alxhmisths σχετικά με την ταχύτητα, αντιλαμβάνομαι πως υπάρχει ένα θέμα στην συζήτηση μας.


Θεωρώ πως και οι 2 (και ίσως και άλλοι "πολέμιοι") μιλάνε για συνταγές με 1-2 αρώματα το πολύ. Σε αυτή την περίπτωση ναι, μπορείς και χονδρικά να μετρήσεις και ναι μια σύριγγα θα κάνει πιο γρήγορα την δουλειά.


Αλλά αν μιλάμε για μια συνταγή με 10 αρώματα, αλλάζει το παιχνίδι.







Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ακρίβεια στα DIY: Όγκος ή μάζα?
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουαρίου 17, 2016, 17:19 »
Σύριγγα, σωλήνες και ml. Ain't nobody got time for that!  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ακρίβεια στα DIY: Όγκος ή μάζα?
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουαρίου 17, 2016, 17:38 »
Αλλά αν μιλάμε για μια συνταγή με 10 αρώματα, αλλάζει το παιχνίδι.

Ναι κυρίως για 2-3 αρώματα.
Επίσης είναι πρακτικά αδύνατο να μετρήσεις μικροποσότητες και να είσαι ακριβείας και μάλιστα ταχύτατος απ ότι με σύριγγα.
Αν μιλάμε για 10-20 μλ άρωμα και 200 βάση εκεί οκ να ζυγίσεις όσο θες, έτσι μπορείς να βγάλεις ταχύτητες.
Ναι στα 10 αρώματα με βρίσκεις σύμφωνο πως είναι κάψιμο να έχεις 10 σύριγγες.
Αλλά είναι ελάχιστοι αυτοί που κάνουν τεράστιες συνταγές.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Ακρίβεια στα DIY: Όγκος ή μάζα?
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουαρίου 17, 2016, 17:52 »
Κι όμως, αναφέρομαι και σε περίπλοκες συνταγές.
Κοιτάξτε αυτές του Kostas44, αλλά κι αυτές σε ένα ατμοσυνταγοσάιτ, το eliquidrecipes.
Είναι όλες σε μλ και σταγόνες.

Mετά από τόσα μπουκαλάκια που πέρασαν από τα χέρια μου, κατανοώ πλέον ποιο βγάζει μεγάλη, ποιο μικρή και ποιο κανονική σταγόνα. Οπότε, ναι, με το μάτι πλέον κάνω και τις περίπλοκες συνταγές.
Μια και οι συνταγές είναι για 30μελα και τα σπασίματα γίνονται κυρίως σε 10μελα, τα άδεια 10μελα και 30μελα μπουκαλάκια βοηθούν για τη μέτρηση της ποσότητας της βάσης και του τελικού μείγματος.

Για το άρωμα χρησιμοποιώ το ίδιο του το μπουκαλάκι και σταγόνες. Αν κρίνω ότι βγάζει μικρές σταγόνες, θα βάλω κάτι παραπάνω και το αντίθετο, αν κρίνω ότι βγάζει μεγάλες σταγόνες.

Περιθώριο σφάλματος σαφέστατα και έχω κάποιο, αλλά μικρό. Στην τελική, δεν θα στείλω τα diy μου στον ατμομποτρίνι για κριτική.
Θαυμάζω την ακρίβεια και τη σχολαστικότητα κάποιων, αλλά τη δικιά μου προτιμώ να την κρατάω για τη δουλειά μου. Στο χόμπι μου θέλω να είμαι πιο χαλαρή.

Κι αυτό το γράφω περισσότερο για τους νέους ατμιστές. Να μην τρομάζουν μ΄αυτά που διαβάζουν.

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ακρίβεια στα DIY: Όγκος ή μάζα?
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουαρίου 17, 2016, 17:58 »
Ναι στα 10 αρώματα με βρίσκεις σύμφωνο πως είναι κάψιμο να έχεις 10 σύριγγες.
Αλλά είναι ελάχιστοι αυτοί που κάνουν τεράστιες συνταγές.


 Δεν χρειάζονται 10 σύριγγες.
10 βελόνες χρειάζονται και δεν είμαστε ελάχιστοι.
Συνταγή νόστιμη και κλώνος επιτυχημένος με 2 αρώματα είναι σπάνιος.


Αποσυνδεδεμένος diego

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
  • Θα Φάει η Μύγα Σίδερο και το Κουνούπι Ατσάλι...
Απ: Ακρίβεια στα DIY: Όγκος ή μάζα?
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουαρίου 17, 2016, 18:39 »
Θαυμάζω την ακρίβεια και τη σχολαστικότητα κάποιων, αλλά τη δικιά μου προτιμώ να την κρατάω για τη δουλειά μου. Στο χόμπι μου θέλω να είμαι πιο χαλαρή.

Κι αυτό το γράφω περισσότερο για τους νέους ατμιστές. Να μην τρομάζουν μ΄αυτά που διαβάζουν.
συμφωνώ απολυτά στο σημείο με τους νέους ατμιστες.. με αυτα που διαβάζουν θα τρομάξουν..
και μιλάει ενας καμενος υγρο-ιδιοκατασκευαστης με τα πολλά μπουκαλάκια του, τους ογκομετρικούς σωλήνες του, τον ιδιόχειρο μαγνητικό αναδευτήρα του, με μια συλλογή γύρο στα 30 αρώματα... οπου καθε άρωμα εχει την αντίστοιχη δίκη του σύριγγα, που παρόλο που ασχολείται εδω και ενα χρονο με την ιδιοκατασκευη υγρων ανάθεμα και εχει βγάλει κατι κάλο, πού να είναι άξιο αναφοράς... που ομως αυτο που κανει, ειναι το χόμπι του και γουστάρει που το κάνει...


Μια αναφορα για τους νεους ατμιστες και νεους στο χώρο τον ιδιοκατασκευων υγρων

Μην τρομάζετε απο αυτα που διαβαζετε
Εγω όπως και σχεδόν ίσως όλοι μας.. της πρώτες μας συνταγές τησ κάναμε με σταγόνες, η πλειοψηφία των συνταγών στο διαδίκτυο για να ξεκινήσει κάποιος να πάρει μια ιδέα, να ευπνευστει,  ειναι με σταγόνες και μλ...
Τωρα ποια μέθοδος ειναι καλύτερη, σε ταχύτητα, ακρίβεια μέτρησης  και πρακτικότητα... να πω την αλειθεια δεν ξερω, εγω με μλ μετραω, το θεμα με τα γραμμάρια το παρακολουθώ, ισως το δοκιμασω καποτε...
 
 :hmmm: αυτο πού εμενα με προβληματίζει ειναι ποια καινούργια αρώματα θα αγοράσω, πως θα αναβαθμίσω τον αναδευτήρα μου και ποιο επισκευασιμο ατμοποιητη  θα παρω....  :wink_stil:
keep vaping και σας θελω ετσι, Καμενους απο τον Ατμο, παρα καμενους απο το τσιγαρο

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1686 180421 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:40
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8286 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33909 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 535412 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59726 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237267 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 560 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14862 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136093 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085225 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35333 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10162 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12