vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

295 επισκέπτες, 8 χρήστες
Stedorian93, camber, Jorge, dkostas, manoslykos, noe, lagoudakis, I.P

Twitter

Τι λάθη ΔΕΝ κάναμε ξεκινώντας το άτμισμα

Αποσυνδεδεμένος atmismos

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
  • Το πιο βίαιο στοιχείο της κοινωνίας είναι η άγνοια
    • Atmismos
Τι λάθη ΔΕΝ κάναμε ξεκινώντας το άτμισμα
« στις: Ιανουαρίου 23, 2016, 05:46 »
Σαν εναλλακτικό του σημαντικού θέματος http://e-kapnisma.gr/index.php?topic=15099 θεώρησα σχετικό άσχετο ένα νήμα για τα λάθη που δεν κάναμε ξεκινώντας και τυχαία αποδείχτηκαν καλές επιλογές.

Το κίνητρο μου πρωταρχικά δεν ήταν να κόψω το τσιγάρο αλλά να το ελαττώσω όσο μπορούσα και να μπορώ να εστιάζω στη δουλειά μου σε εσωτερικό χώρο που δεν μπορούσα/ήθελα να καπνίσω.  Αποσπούσα την προσοχή μου και κρύωνα επιμηκύνοντας τις ώρες δουλειάς λόγω του καπνίσματος.  Μετά από 2-3 ώρες δοκιμής βγήκα για τσιγάρο.  Δε μ'άρεσε, προτιμούσα τον ατμό.

Η δεύτερη φάση ήταν να υποχρεώσω τον εαυτό μου να καπνίζω λίγο την ημέρα, όσο και να μου βρώμαγε πια, γιατί θεώρησα ότι το απότομο κόψιμο μπορεί να δημιουργήσει κάποιο σόκ στον οργανισμό και να έχω επιπτώσεις.  Τελικά από τα 3 τσιγάρα την πρώτη μέρα έφτασα στο ένα κι αυτό την τελευταία μέρα δεν μπόρεσα να το καπνίσω άλλο.  Τόσο χαζή η συνήθεια που εξακολουθούσα να έχω αναπτήρα πάντα στην τσέπη χωρίς καν να έχω τσιγάρα μαζί μου, ενώ ακόμα έχουν μείνει μερικά στο σπίτι. 

Νομίζω ότι αυτή η ψυχολογική εμμονή του κοψίματος που αντιμετωπίζουν πολλοί/ες είναι αυτή η ανύπαρκτη αστυνόμευση μην και ξαναρχίσουμε το κάπνισμα και μετά τέρμα ο ατμός, πάμε πίσω στα παλαιά κακά μας συνήθεια.  Τουλάχιστον σε μένα αυτό ίσως μου δημιουργούσε ένα πρόβλημα που στην ουσία δεν ήταν αναγκαίο να υπάρχει σαν πίεση.  Ακόμα και τώρα θεωρώ ότι μπορώ να ανάψω ένα τσιγάρο, να τραβήξω δυό ρουφηξιές και να το σβήσω γιατί δεν το θέλω, όχι μην κατρακυλήσω.

Νομίζω ότι η τεχνική/επιστημονική μόρφωση πάνω στο θέμα, ο πειραματισμός με τις διάφορες συσκευές, και τα DIY υγρά και τις γεύσεις είναι μια αναγκαία τελετουργία της ένταξης στον χώρο του ατμού και κρατάει χρόνια το ενδιαφέρον για το αντικείμενο/χόμπι.  Κανείς δεν μπορεί να σου πει, όσα και να ξέρει, πριν δοκιμάσεις , τι ακριβώς χρειάζεσαι από συσκευές και από υγρά.  Το παραλληλίζω με την μαγειρική, αν σ'αρέσει ένα φαγητό πόσο καιρό μπορείς να πειραματιστείς να το φτιάξεις μόνο σου μέχρι να το εξελίξεις στην ατομική σου τελειότητα.  Αφού ακόμα και το κινητό που το μόνο που κάνει είναι να στέλνει και να λαμβάνει ψηφιακές πληροφορίες ακόμα και καθημερινά εξελίσσεται, γιατί να φανταστούμε κάτι τόσο σύνθετο όπως το ατμισμα που βρίσκεται ακόμα στην πρωτόγονη εποχή εξέλιξης, ότι είναι ένα περιοδικό εργαλείο για να κόψουμε το κάπνισμα και μετά και το ίδιο.  Γιατί όχι κάτι που είναι πολύ πιο ενδιαφέρον και δεν μας αφήνει να ασχοληθούμε με το κάπνισμα συγχρόνως.

Αφού ζούμε στον τόπο που καταναλώνει περισσότερα τσιγάρα θα πρέπει να γίνουμε και ο τόπος με το μεγαλύτερο ποσοστό ατμιστών.  Να πάρουμε το χόμπι μας στα χέρια μας και να το κατευθύνουμε, να μην γίνουμε απλά καταναλωτές των βιομηχανικών προϊόντων..  --------------

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 25, 2016, 04:17 από atmismos »

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι λάθη ΔΕΝ κάναμε ξεκινώντας το άτμισμα
« Απάντηση #1 στις: Ιανουαρίου 23, 2016, 07:33 »
Και μετά φτιάξε άλλο ένα θέμα με τίτλο "λάθη που θα θέλατε να κάνατε ξεκινώντας το άτμισμα". :laugh1:
 
Νομίζω είσαι λίγο υπερβολικός και το πρώτο θέμα (Λάθη που κάναμε ως νέοι στο η.τ.) μπορούσε να καλύψει αυτή την κατηγορία του νέου σου θέματος.

Αποσυνδεδεμένος micron

  • ***
  • 658
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι λάθη ΔΕΝ κάναμε ξεκινώντας το άτμισμα
« Απάντηση #2 στις: Ιανουαρίου 23, 2016, 09:35 »
Το βασικοτερο ολων οσον αφορα την νεα μας συνηθεια ειναι... το ατμισμα δεν εχει καμια σχεση με το καπνισμα. Ο καπνος ειναι καπνος και ο ατμος ειναι ατμος. Το μονο κοινο στοιχειο που εχουν μεταξυ τους ειναι το οτι ειναι "εισπνεομενα" και περιεχουν νικοτινη, ΤΕΛΟΣ!


Διαφορετικη η αισθηση κατα την εισπνοη και διαφορετικος ο τροπος με τον οποιο το κανεις. Δεν γνωριζω καποιον που καπνιζε και πηγε να ατμισει και το εκανε ευκολα, ολοι (αν και ηταν 100 χρονια καπνιστες) εβηχαν και εσκουζαν και οτι αλλο τελος παντων παθαιναν. Οποτε οταν καπνιζεις και ατμιζεις ταυτοχρονα, δεν κανεις κατι ιδιο με διαφορετικο τροπο, απλα κανεις δυο διαφορετικα πραγματα μαζι.


Το ατμισμα ειναι ενα τεραστιο κεφαλαιο, τοσο για τα υλικα που συμμετεχουν στην ατμοποιηση οσο και για τις διαφορες γευσεις και τους συνδιασμους μεταξυ τους, ακομα και μετα απο τρια χρονια στον ατμο συνεχιζω να ανακαλυπτω νεα πραγματα και νεες εμπειριες με την ιδια ακριβως συνηθεια, ειναι σαν να μεταλλάσσετε καθημερινα η σχεση μου με τον ατμο. Τωρα, το ποσο γρηγορα καποιος θα εγκαταλείψει την συνηθεια του καπνου για τα ματια του ατμου ειναι κατι το τελειως σχετικο, και πιστευω πως εχει να κανει τοσο με τις επιλογές του καθενος σε μηχνηματα και σε υγρα οσο και με το ποσο εθισμενος ηταν στο τσιγαρο, εμενα μου πηρε καπου 6 με 12 μηνες να ξεμπλεξω απο το τσιγαρο ενω στην γυναικα μου 1 με 2 μηνες.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 23, 2016, 09:41 από micron »

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι λάθη ΔΕΝ κάναμε ξεκινώντας το άτμισμα
« Απάντηση #3 στις: Ιανουαρίου 23, 2016, 09:50 »
Και μετά φτιάξε άλλο ένα θέμα με τίτλο "λάθη που θα θέλατε να κάνατε ξεκινώντας το άτμισμα". :laugh1:
 
Νομίζω είσαι λίγο υπερβολικός και το πρώτο θέμα (Λάθη που κάναμε ως νέοι στο η.τ.) μπορούσε να καλύψει αυτή την κατηγορία του νέου σου θέματος.
Κατι παρομοιο σου ειχα πει πριν καιρο πολυ πιο ευγενικα και χωρις χαρακτηρισμους .
Και τελικα εβγαλες και την κακια σου οτι δεν ειμαι συνεργασιμος στο φορουμ και δεν εχω βοηθησει

 
Χρόνια Πολλά με υγεία και χαρά.
Επέτρεψε μου να βγάλω και την κακία μου αναφέροντας ότι τα 7 σου χρόνια μέσα σε αυτό το φόρουμ θα έπρεπε να είναι περισσότερο συνεργάσιμα σε έναν νέο χρήστη που προσπαθεί να καλύψει τις απορίες του και όχι να του θυμίζει πως ήταν στον στρατό του 1960 (ο λεουρας και νέος you know???) :bye: .
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,28197.msg927195.html#msg927195

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,23864.0.html

 :eyesplash: :eyesplash: Καλημερα και καλο ΣΚ  :bye:

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι λάθη ΔΕΝ κάναμε ξεκινώντας το άτμισμα
« Απάντηση #4 στις: Ιανουαρίου 23, 2016, 19:51 »
@SEB

Κατι παρομοιο σου ειχα πει πριν καιρο πολυ πιο ευγενικα και χωρις χαρακτηρισμους .
Δε βλέπω κάτι παρόμοιο στο μεταξύ μας με αυτό που έβγαλα εγώ.

Μιας που περίμενες στη γωνία να σε ενημερώσω πως το θέμα που άνοιξα (Evic VTC mini + Tron-S vs iStick 60w + Melo 2)
ήταν για προσωπική μου ερώτηση και σύγκριση δυο best seller μοντέλων που παίζουν στην αγορά.

Επίσης εγώ δε βγήκα να του πετάξω ένα link και να τον αφήσω να ψάχνει τι θέλει να πει ο ποιητής; ούτε επίσης βλέπω κάτι προσβλητικό σε ότι έγραψα εκτός και αν δεν γνωρίζεις την αίσθηση του χιούμορ.

Κάτι άλλο αφού σε έπιασα από το αυτί τότε, εσύ δεν με καθοδήγησες να κάνω τις ερωτήσεις μου σε συγκεκριμένο θέμα αλλά μας την είπες ότι άνοιξα θέμα που δεν ταιριάζει στη φιλοσοφία της τρυπάς του όζοντος, αντιθέτως με μένα που τον παρότρυνα να μπει στο ήδη υπάρχων θέμα να δώσει μια καλύτερη πινελιά να απογειωθεί.

 Εξάλλου μιλάω σε άνθρωπο που αυτοσαρκάζεται, οπότε έχω την άνεση να αστειευτώ μαζί του.
Σαν εναλλακτικό του σημαντικού θέματος http://e-kapnisma.gr/index.php?topic=15099 θεώρησα σχετικό άσχετο ένα νήμα για τα λάθη που δεν κάναμε ξεκινώντας και τυχαία αποδείχτηκαν καλές επιλογές.


Άστοχη η παρατήρηση σου.
Περίμενε το επόμενο βήμα μου! :thumpup:

 Edit: Αααα και γω δεν του είπα "μετά από 295 θέματα που έχω γράψει", έχω την εμπειρία να σε συμβουλέψω. :idiot1:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 23, 2016, 20:08 από Alxhmisths »

Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Απ: Τι λάθη ΔΕΝ κάναμε ξεκινώντας το άτμισμα
« Απάντηση #5 στις: Ιανουαρίου 24, 2016, 03:58 »
Atmisme συμφωνώ μαζί σου. Δεν γίνεται κάποιος που κάτσει και ασχοληθεί λίγο με το Η.Τ. ώστε να βρει την/τις γεύση/εις του και έστω ένα mod που κάνει τη δουλειά που αυτός αποζητά να ξαναγυρίσει στο κ.τ. .Απλώς κάποιοι δεν έχουν όρεξη να ασχοληθούν διότι δεν γνωρίζουν τι δυνατότητες υπάρχουν.

Αποσυνδεδεμένος atmismos

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
  • Το πιο βίαιο στοιχείο της κοινωνίας είναι η άγνοια
    • Atmismos
Απ: Τι λάθη ΔΕΝ κάναμε ξεκινώντας το άτμισμα
« Απάντηση #6 στις: Ιανουαρίου 24, 2016, 04:38 »
Νομίζω ότι το ηλεκτρονικό τσιγάρο και το ηλεκτρονικό κάπνισμα σύντομα θα μας δημιουργήσουν προβλήματα.  Αν κι εμείς είμαστε σε θέση να καταλάβουμε ότι είναι σχεδόν άσχετα το ένα με το άλλο, όπως το να κάνεις αναρρίχηση και να καπνίζεις που δεν μπορείς στην ουσία να τα κάνεις συγχρόνως άρα μπορεί το ένα να σε βοηθήσει να κόψεις το άλλο, οι άλλοι δεν το καταλαβαίνουν.

Οπτικά όταν βλέπουν ΗΤ βλέπουν και καπνό και άντε να εξηγήσεις στον σεκιουριτά του σταθμού ότι δεν είναι καπνός και δεν έχει καμιά σχέση.

Για να επανέλθω στο θέμα, κι εγώ δεν το άρχισα θεωρώντας ότι θα κόψω το κάπνισμα, στο δρόμο το κατάλαβα.  Δε ξέρω πως και γιατί αλλά δεν το μπορώ το τσιγάρο πιά.  Φοβόμουν να το κόψω τελείως γιατί είχα πειστεί ότι μετά από τόσα χρόνια μπορεί να μου δημιουργήσει πρόβλημα να το κόψω.

Νομίζω ότι είναι λάθος να το δεις σαν φάρμακο ή θεραπεία και είναι κάτι που δεν έκανα.  Πιο πολύ θα μπορούσα να πω ότι είναι ένας άλλος τρόπος να απολαμβάνεις το τσάϊ, βράζοντας το και εισπνέοντας τον ατμό του.  Θα πρότεινα σε κάποιον που θέλει να ξεφύγει απ'τον εθισμό του τσαγιού του βουνού να δοκιμάσει ένα ηλεκτρονικό τσάϊ.

Είμαι υπερβολικός;  Τώρα άμα σου πω καμιά κουβέντα θα με φάει η λογοκρισία  :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι λάθη ΔΕΝ κάναμε ξεκινώντας το άτμισμα
« Απάντηση #7 στις: Ιανουαρίου 24, 2016, 04:52 »
Δεν είσαι; Σκούζι 8)

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Τι λάθη ΔΕΝ κάναμε ξεκινώντας το άτμισμα
« Απάντηση #8 στις: Ιανουαρίου 24, 2016, 15:53 »
Αφού ακόμα και το κινητό που το μόνο που κάνει είναι να στέλνει και να λαμβάνει ψηφιακές πληροφορίες ακόμα και καθημερινά εξελίσσεται, γιατί να φανταστούμε κάτι τόσο σύνθετο όπως το ατμισμα που βρίσκεται ακόμα στην πρωτόγονη εποχή εξέλιξης,

Οκ αυτη η φραση πρεπει να  μεινει στην ιστορια...
και αφου ξεπερασα τα 47 εγκεφαλικα που επαθα διαβαζοντας τη,  την επυθημια να γινω μελος του isis,  και αφου σταματησα να επαναλαμβανω "Κιμ πατα το κουμπι, Κιμ πατα το κουμπι" ερχομαι να συμπληρωσω πως :

αφου ακομα κι ενα απλο διαστημοπλοιο που απλα πεταει εξελισεται γιατι να μην υπαρχει εξελιξη σε κατι τοσο πολυπλοκο οσο οι χαρτινες σαιτες;




Στάλθηκε από το SM-T705 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34427 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 556672 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:43
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 5 225 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:12
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181477 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 97 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8803 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538019 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60368 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238599 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 801 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16662 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 139007 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz