vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

208 επισκέπτες, 10 χρήστες
Tem, paiktaras, GeorgeGTS, Doubt, I.P, Harris, Jorge, Buliwyf, JohnDag, grag

Twitter

Τι θα λέγατε σε έναν μη καπνιστή που ΘΕΛΕΙ να αρχίσει το άτμισμα;

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
είμαι 25 ετών... 

ξέρω πως κάνω κακό στον ευατό μου δεν είναι ότι καλύτερο και δεν προτείνω σε κανέναν να καπνίζει...  αλλα όλο το θέμα που το ξεκίνησα είναι το άγχος της δουλειάς... ήθελα με κάτι να περνάει η ώρα...

Μεγάλο παιδί είσαι και το να ξέρεις ότι κάνεις κακό στον εαυτό σου, δείχνει και μια τάση αυτοκαταστροφής και κατάθλιψης(κάτι να περνάει η ώρα).
Επειδή όμως εγώ δεν είμαι ειδικός της ψυχικής υγείας, καλό είναι να απευθυνθείς σε έναν τέτοιο.
Αν πάλι έχεις ανάγκη να συζητήσεις με αγνώστους χρήστες την επιλογή σου, αυτό το φόρουμ είναι καταλληλότερο για την περίπτωσή σου.

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Με ψυχολογικά τον βγάλατε, ανώριμο τον κρίνετε, καταλήξαμε να το κάνουμε λαϊκό δικαστήριο επειδή αποφάσισε να ατμισει.
Αν ακούει ο αντμιν παρακαλώ να κάνει ενα διαγωνισμό με πολύτιμους λίθους.
Ο άνθρωπος μπήκε να ρωτήσει για παρενέργειες, οχι για το αν έπρεπε να κάνει μια νεα κατάχρηση ή οχι.

Και τελειώνω, επειδή μάλλον όλοι μας θέλουμε γιατρό επειδή κάποτε καπνιζαμε, παρακαλώ χρειάζομαι ψυχολόγους γιατί κάποτε κάπνιζα και τώρα ατμιζω

Αποσυνδεδεμένος DownUnder

  • **
  • 163
  • Φύλο: Άντρας
θα ελεγα να μην το κανει

Αποσυνδεδεμένος Denpolypataw

  • **
  • 140
  • Φύλο: Άντρας
γνωμη μου..να μην το αρχισεις οπως σου ειπαν και τοσοι αλλοι ;)

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Όταν επαιζα μπάσκετ στο παιδικο με  πιανει στα πρασσα o μπαμπας ενός συμπαικτη μου με το τσιγαρο στο στομα και μου λεει " η μεγαλυτερη βλακεια που θα κανεις στην ζωη σου,πετα το πριν σου γινει συνηθεια",εγω τον εγραψα κανονικα μιας και ο κυριος Τασος ηταν μονιμος με ένα τσιγαρο στο χερι και λεω μεσα μου " κοιτα ποιος μιλαει",μετα από καμια 5αρια χρονια πεθανε ο κυρΤασος από καρκινο του πνευμονα,εγω συνεχισα να καπνιζω και ο γιος του κυρΤασου ξεκινησε το καπνισμα στο λυκειο (και συνεχιζει μεχρι σημερα) ,36 χρονια με πηρε να το κοψω χαρη στο ηλεκτρονικο και μακαρι να μπορεσω να κοψω και το ηλεκτρονικο τωρα !
Φιλε μακρυα από τσιγαρα ακομη και ηλεκτρονικα,με η χωρις νικοτινη,μακρυα μην τυχων και παει τιποτα το μυαλο σου να πεσεις στην λουμπα της νικοτίνης!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 18, 2016, 12:20 από valsam »

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00

Αν ο άλλος είναι ενήλικας και αν αποφάσισε να αρχίσει το άτμισμα, παρόλο που μπορεί να μην συμφωνούμε, δεν μας πέφτει κανένας λόγος στην απόφαση του και φυσικά δεν μπορούμε να απαγορεύσουμε τίποτα ακόμα και να θέλαμε.


Αυτό όμως που κατά την γνώμη μου έπρεπε να σκεφτείς πριν ξεκινήσεις όλη την αναμπουμπούλα, είναι πως αν ο άλλος το έχει αποφασίσει, τότε καλύτερα είναι να τον δεχτούμε στην παρέα μας και να του μεταδώσουμε την γνώση μας ώστε σε αυτό που αποφάσισε να είναι όσο πιο ασφαλής γίνεται.


Από ότι είδα το μόνο που καταφέραμε είναι να τον διώξουμε τον άνθρωπο και λογικό είναι αφού και εγώ δεν έχω καμία διάθεση να βρίσκομαι στην θέση να πρέπει να απολογούμαι στον κάθε άσχετο στο internet για τις επιλογές μου ως ενήλικας.


Καλημέρα σε όλους τους φίλους.


modivin, καλημέρα. Δώσε μου 1 λεπτό γιατί τώρα σε διάβασα, ξέρω πως με διαβάζεις (κατάρα το ίντερνετ).


Λοιπόν, διάβασε τα παρακάτω και θα σε παρακαλέσω, όπου είμαι λάθος να με διορθώσεις ή αν κάπου διαφωνείς να απαντήσεις, αν θέλεις βέβαια.

 
Αν είδες, από την αρχή που έγραψε ο ενήλικας και μη καπνιστής φίλος μας, έτυχε και απάντησα πρώτος. Είπα τη γνώμη μου και αν πρόσεξες επικρότησε και η Διαχείριση του φόρουμ όπως και έμπειρα και σοβαρά μέλη. Ασφαλώς και δεν μας πέφτει λόγος στην όποια του απόφαση, έγραψα και τόνισα τι πιστεύω. Διάβασες τα επόμενα σχόλια φίλων και σχημάτισες μία πιο καθαρή γνώμη; νομίζω πως όχι.

 
Ξεκίνησα αναμπουμπούλα και στην ουσία εγώ τον έδιωξα. Σοβαρά μιλάς; Μα είναι ενήλικας ο φίλος μας, εμένα τον αστείο και άσχετο -όπως αόριστα με φωτογραφίζεις- περιμένει για να τρομάξει;

 
Είπα πρώτος πως, κύριοι αυτή είναι η γνώμη μου, ΟΜΩΣ πιστεύω πως μόνο ένας γιατρός μπορεί να μιλήσει σωστά για το θέμα. Πού λέω κάτι τρελό;

 
Όποτε θελήσεις είμαι στη διάθεσή σου, τα πλήρη στοιχεία μου, είμαι υπαρκτό πρόσωπο και δεν μπήκα στο φόρουμ για πλάκα. Είχα υπέροχη διάθεση από την αρχή, άνοιξα θέματα που πιστεύω πως κάτι θα λένε, δηλώνω σε κάθε ευκαιρία πως είμαι νέος ατμιστής και νομίζω πως δεν πουλάω πνεύμα ή κάνω τον ξερόλα.

 
Δήλωσα με κάθε τρόπο πως είμαι ατμιστής πλέον, και ήταν η 1η φορά που βρήκα λύση.

 
Αν μου έλεγαν για παράδειγμα: στο παιδί σου αγαπητέ (π.χ. ενήλικας 18 ετών) λέω και προτρέπω πως μπορεί μεν να μην είναι καπνιστής όμως μιας και σκέφτηκε τη χρήση η.τ., ε, δεν χάθηκε ο κόσμος, ας ατμίσει, αρκεί να αποφύγει τη νικοτίνη.
Λυπάμαι που στο λέω αλλά σαν πατέρας θα ήμουν αντίθετος και το ελάχιστο που θα έκανα θα ήταν να ρωτήσω έναν γιατρό κι όχι εσένα τον ατμιστή.

 
Τέλος, θα σου πω κάτι σαν φίλος. Είμαι άνθρωπος που σε συζήτηση ακόμα και διαδικτυακή θα δεχτώ το λάθος μου, μπορεί να διαφωνήσουμε σε κάποια θέματα, όμως θα έχω το θάρρος να σε επικροτήσω πρώτος για όποιο θέμα σου δω ως σωστό. Ελπίζω να δω αντίστοιχο θάρρος από εσένα ή τον οποιοδήποτε φίλο στο φόρουμ.

 
Γιατί το συνεχίζουμε; Θέλετε κάτι άλλο; να διαγραφώ κι εγώ;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 18, 2016, 11:36 από JoeBarTeam »

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Ας πω και γω την εξυπνάδα μου..
Παράτησε το, και τράβα σε ένα γυμναστήριο αν θέλεις να κάνεις τη ζωή σου καλύτερη, ποιοτικότερη.
Ξεκάθαρα σου λέμε όλοι ότι δεν έχει νόημα, ειναι παιδαριώδης επιλογή και δεν θα κερδίσεις τίποτα αντιθέτως θα βάλεις ενα ακόμα βάρος στη ζωή σου.
Αν επιμένεις να γίνεις μελος των τραβαρούφηδων ειναι μια δική σου επιλογή και ευθύνη, αφου εσυ θα εχεις και τις συνέπειες. Και από ότι λες ήδη ο οργανισμος σου διαμαρτύρεται, δείξε του λιγο σεβασμο, δεν θα χάσεις.
Σχεδόν όλοι εδω μέσα παλεύουμε να φτάσουμε εκει που εισαι εσυ, δεν θα ευχόμουν σε κανενα να έρθει σε αυτη τη θέση.,

Κανονικο τσιγάρο ειναι ξεκαθαρη αυτοκτονία, αυτο δεν ειναι αποδεκτη επιλογή απο κάποιον που εχει εστω και ψήγμα λογικής.

Κανε τι καλύτερο που μπορεις για εσένα, και όποτε μπορεις και για τους άλλους. Να εισαι καλά.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Σε αυτό τον τίτλο, μπορώ να δώσω απάντηση.

Θα του έλεγα να μην το κάνει. Αν τελικά για τους δικούς του λόγους αποφασίσει ότι θέλει να το κάνει, τότε θα του έλεγα να ενημερωθεί διεξοδικά. Είτε μπαίνοντας εδώ, είτε να πάμε για ένα καφέ και να με ανακρίνει.

Το έχω γράψει και αλλού, αλλά γνωρίζω έναν φίλο ο οποίος δεν κάπνιζε αλλά τώρα ατμίζει χωρίς νικοτίνη. Μπορεί να φανεί αστείο, αλλά το έκανε για να κόψει την κόκα κόλα. Η δουλειά του είναι σε PC στο σπίτι και κατέβαζε κάτι λίτρα.

Με αυτόν πήγαμε για καφέ και μου πήρε κάνα δίωρο να του εξηγήσω τα πάντα. Πλέον, δουλεύει iStick 50 και Triton...

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Με ψυχολογικά τον βγάλατε...

Και τελειώνω, επειδή μάλλον όλοι μας θέλουμε γιατρό επειδή κάποτε καπνιζαμε, παρακαλώ χρειάζομαι ψυχολόγους γιατί κάποτε κάπνιζα και τώρα ατμιζω

Δηλαδή σου φαίνεται υγιές εσένα αυτό:

αλλα όλο το θέμα που το ξεκίνησα είναι το άγχος της δουλειάς... ήθελα με κάτι να περνάει η ώρα...

όποιος έχει άγχος λοιπόν για τον οποιοδήποτε λόγο, είναι φρόνιμο να καταφεύγει σε λιγότερο ή περισσότερο βλαβερές συνήθειες και μετά να απευθύνεται σε σχετικά φόρουμ και να ζητάει συμβουλές για τις παρενέργειες!
Δηλαδή δεχόμαστε ότι ένας μη καπνιστής μετατράπηκε σε λίγες μόλις μέρες σε ατμιστή και θεωρούμε ότι αυτή είναι μια οριστική συνειδητή επιλογή ενός ανθρώπου που δεν γνωρίζουμε καν. Μάλιστα!

Οκ! Δεν χρειάζεται να χαλάμε τις καρδιές μας. Σας αδειάζω τη γωνιά από το νήμα και θα φροντίσω να συμβουλευτώ τον ψυχολόγο μου, για μένα δηλαδή, μιας και κανένας άλλος εδώ μέσα δεν τον χρειάζεται. Μπορείτε να συνεχίσετε εσείς με τις παρενέργειες του φίλου μας και με όποιες άλλες συμβουλές (για το πώς στρίβουμε αντίσταση, πώς περνάμε το βαμβάκι κ.λπ.) κρίνετε ωφέλιμες για την καταπολέμηση του άγχους.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 18, 2016, 12:34 από Ribot »

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Ribot, καλημέρα.
Πριν αποχωρήσεις από το νήμα, να πω κάτι γιατί θα σκάσω, και κλείνω οριστικά το θέμα, σε διαβάζω εδώ και μέρες και ειλικρινά σε ζήλεψα σε πολλά θέματα (όπως και τον παραπάνω φίλο συντονιστή), προσωπικά δεν βάζω μπράβο για συμπάθεια, αύριο θα με βρεις απέναντι. Ειλικρινά όμως μπράβο σου. Αυτή είναι η διαδικτυακή απόλαυση, άνθρωποι με δυνατό πνεύμα, άσχετα το αν συμφωνούμε ή όχι.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Λοιπόν, διάβασε τα παρακάτω και θα σε παρακαλέσω, όπου είμαι λάθος να με διορθώσεις ή αν κάπου διαφωνείς να απαντήσεις, αν θέλεις βέβαια.


Δεν έχω χρόνο αυτή τη στιγμή για να απαντήσω λεπτομερώς, αλλά δυστυχώς με παρεξήγησες.


Προς το παρόν θα πω μόνο πως δεν σε κατηγόρησα για τίποτα και φυσικά δεν επιθυμώ να διαγραφείς. Αν είναι δυνατόν!

Αποσυνδεδεμένος bono

  • **
  • 382
  • Φύλο: Άντρας
Απαντώ ευθέως και χωρίς περιστροφές στο ερώτημα του νήματος με μια Κρητική λαϊκή ρήση:
"Απού καλά καθόντανε και πλιά καλά γυρεύει, ο Διάολος του κ@λου ντου κουκιά του μαγειρεύει"

Αποσυνδεδεμένος johnaros

  • *
  • 98
  • Φύλο: Άντρας
Ας το αρχίσει με 18αρα νικοτίνη για να τον πιάνει κιόλας και σιγά σιγά να εθιστεί στην νικοτίνη !Η ακόμα καλύτερα με 20άρα! Να πάρει el toro cigarillos.  Δεν είναι τίποτα κακό , ένα απλό δηλητηριάκι είναι η νικοτίνη που εθισεζαι κιόλας με τον καιρό και γίνεται ένα με σένα . Αλλιώς πιο το νόημα να το ξεκινήσει με μηδενική? Ετσί το μόνο που θα κερδίσει είναι ο ''εθισμός'' στην κίνηση του χεριού..


Αποσυνδεδεμένος akisgr1

  • **
  • 307
  • Φύλο: Άντρας
σοβαρά τώρα τι να πω??? εγώ μπήκα στην κατηγορια με τις παρενέργειες και μου ανοίξατε εσείς νέο topic με αυτό τον τίτλο??? επειδή απλά δεν δεν έκανα αναφορά ότι είχα καπνίσει και κανονικό τσιγάρο?


απλά ένιωσα ότι εθιστικά και είδα το τσιγάρο ως χαλαρωτικό... έτσι κατέληξα να κάνω ατμισμα με υγρό χωρίς νικοτίνη για να μην κάνω κανονικό τσιγάρο... 



και εσείς εδώ πέρα με βγάλατε με ψυχολογικά.... τώρα τι να σας πω???  δεν θα πω τίποτα... δεν αλλάζει κάτι... και θα παρακαλέσω τον διαχειριστή να διαγράψει άμεσα το topic...


ένα forum βρήκα για το ατμισμα να μάθω πληροφορίες και να κάνω μερικές ερώτησης και εσείς με φάγατε ρε παιδιά....


απλά είναι για γέλια η κατάσταση...


ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΑΜΕΣΑ ΣΤΟ TOPIC ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΑΤΕ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΜΟΥ...

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Φίλε μου, δε ζητάμε την άδεια των μελών για τον τρόπο που θα συντονίσουμε τις συζητήσεις.

Αν ήσουν παλιός καπνιστής όπως λες, τότε έδωσες λάθος πληροφορίες ή τουλάχιστον μισές και οδηγήθηκε η συζήτηση αλλού, γι' αυτό και έγινε ο διαχωρισμός του θέματος.
Εφόσον είσαι πρώην καπνιστής (έστω και των λίγων τσιγάρων) που νιώθει την επιθυμία ξανά να καπνίσει, γι' αυτό θέλει να κάνει ηλεκτρονικό τσιγάρο ώστε να γλιτώσει την επιστροφή στο κανονικό, τότε ή προηγούμενη συζήτηση δε σε αφορά. Έγινε μια παρεξήγηση η οποία λύθηκε με τις πληροφορίες που έδωσες τώρα.
Μπορείς να συνεχίσεις χωρίς κανένα πρόβλημα σε άλλα θέματα του φόρουμ.  :)

Το θέμα όμως, σε περίπτωση που ίσχυε αυτό που νομίσαμε όλοι στην αρχή, έχει το ενδιαφέρον του. Καλό είναι ένας μη καπνιστής (ποτέ ως τώρα καπνιστής) να έχει υπόψιν τη γνώμη των ατμιστών για το θέμα.

Πιστεύω ότι κυριάρχησε η άποψη ποτέ μην αρχίσει εισπνεόμενα, αλλά αν επιμένει και δε συζητά ούτε για εναλλακτικές λύσεις πέραν του ηλεκτρονικού, θα βοηθήσουμε όπου μπορούμε.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 314 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34566 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557014 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181617 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 117 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8831 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538297 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60476 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238756 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1552 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16724 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 139284 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz