vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

413 επισκέπτες, 11 χρήστες
Jorge, dkostas, sakissalonika, Sergios, panoskapa, camber, teo77, Milarepa, Doubt, yorgoss, ZoeM

Twitter

Υγρό βανίλια

Αποσυνδεδεμένος steve35

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρό βανίλια
« Απάντηση #30 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 05:19 »
Για τη Capella v2 μιλάω εγω την έφτιαξα με 15% κιόλας και τα τελευταία ml που έχουν μείνει έχουν φτάσει τον 1,5 μήνα τωρα πια...εκτός κι αν υπήρχε κάτι λάθος στη παρτίδα και ειναι διαφορετική γιατι με 15% και 1,5 μήνα οτι ήταν να δείξει το έδειξε!! Ιςως η v1 ειναι καλύτερη απ οτι εχω ακούσει αλλα δεν τη βρήκα.
Thorin εγω με 12% έφτιαξα το πρώτο granny's και το δεύτερο μετα απο λίγες μέρες με 14% για να δω τι θα μου αρεςει περισοτερο...πάντως χτες που δοκιμαςα αυτο με το 12% στις 8 μέρες δεν απείχε πολυ απο το έτοιμο και ήταν μόλις 8 μέρες..
Πάντως εμένα το colonel αν και μου αρεςε δεν το ξαναπήρα γιατι ακόμα και μετα απο 1+ μήνα ήταν ελαφρύ για τα γούστα μου άρα κατέληξα στο granny's


Sent from my iPhone 6 using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρό βανίλια
« Απάντηση #31 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 05:59 »
Κάποια στιγμή πρέπει να καταλάβουμε πότε ένα άρωμα είναι έτοιμη συνταγή (coloner custard, grannys) και πότε είναι απλά ΕΝΑ άρωμα. Να πχ η Custard της Cap μπορεί να γίνει αυτό:

French Vanilla (CAP) 3%
New York Cheesecake (CAP) 3%
Vanilla Custard v1 (CAP) 4%
Ethyl Maltol 1%

Ή ότι άλλο θες. Αλλά συνήθως αυτά τα αρώματα είναι για μίξεις. Δεν λέει να τα κρίνουμε με αρώματα-έτοιμες συνταγές. Θέλει 2-3-4 αρώματα για να πάρεις το Colonel Custard ας πούμε.

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: Υγρό βανίλια
« Απάντηση #32 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 07:43 »


Και μάλλον έχει δίκιο γιατί και ο αδερφός μου με 10% είχε φτιάξει κι αυτός το δικό του και βγήκε μια χαρά. Σε εμένα όμως, όχι...
Και γενικά τα DIY υγρά μου, εγώ προσωπικά τα αφήνω να "ωριμάσουν" μίνιμουμ 45 - 50 μέρες και μετά τα δοκιμάζω (ή τα ατμιζω).

Αλάνι, αν θες άκου τη γνώμη μου. Μην τα αφήνεις τόσο καιρό. Ειδικά αν αφήνεις αέρα στο μπουκαλάκι, ξεθυμαίνουν. Στην ουσία η ωρίμανση αυτό είναι. Γνώμη μου βέβαια που ξέρω πως διαφωνεις αλλά δε χάνεις τίποτα να φτιάξεις ένα 10μελο να το φραπεδιάσεις και να το ατμίσεις την επομένη

Αποσυνδεδεμένος Thorin13

  • ***
  • 837
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρό βανίλια
« Απάντηση #33 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 07:55 »
Αλ(τ)άνι μου  ;D , θα το (ξανα)δοκιμάσω. Και λέω θα το ξανδοκιμάσω γιατί πιο παλιά όταν έφτιαχνα τα υγρά μου, άλλες φορές τα δοκίμαζα την επόμενη, άλλες μετά από εβδομάδα και άλλες μετά τον μήνα και ΠΑΝΤΑ στο μήνα πάνω και μετά έπαιρνα το peak της γεύσης του υγρού...  :dontknow:


Θα σε ακούσω και θα το κάνω όμως στο επόμενο μου "μαγείρεμα"...  :yes:

Απ: Υγρό βανίλια
« Απάντηση #34 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 08:01 »
Κάποια στιγμή πρέπει να καταλάβουμε πότε ένα άρωμα είναι έτοιμη συνταγή (coloner custard, grannys) και πότε είναι απλά ΕΝΑ άρωμα. Να πχ η Custard της Cap μπορεί να γίνει αυτό:

French Vanilla (CAP) 3%
New York Cheesecake (CAP) 3%
Vanilla Custard v1 (CAP) 4%
Ethyl Maltol 1%

Ή ότι άλλο θες. Αλλά συνήθως αυτά τα αρώματα είναι για μίξεις. Δεν λέει να τα κρίνουμε με αρώματα-έτοιμες συνταγές. Θέλει 2-3-4 αρώματα για να πάρεις το Colonel Custard ας πούμε.

μηπως  λεει  να  τα κρινουμε φιλε μου  μαλλον για  δουμε  και  τι συνταγη  θα φτιαξουμε  ;    :)

η  να δει  ενας  πιο  νεος  πως αρχισει  να  κανει  συνταγες ;

η  να  δει  ενας  πιο  παλιος  πως  θα κανει  καλυτερες  συνταγες  ;

πως  θα το κανεις   αμα δεν  ξερεις  τα  χαραχτηριστικα  ενος  αρωματος 


French Vanilla (CAP) 3%
New York Cheesecake (CAP) 3%
Vanilla Custard v1 (CAP) 4%
Ethyl Maltol 1%

 http://vapingunderground.com/threads/more-clones.38508/

Grants Vanilla Custard clone II
 
 3% French Vanilla (Cap)
 3% New York Cheesecake (Cap)
 4% Vanilla Custard (Cap)
 1% FS


  βγαινει  σαν  συνολο  καλυτερα  απο  ενα αρωμα  μονο  του  ;
 
 κανε μας  μια  περιγραφη  πως  δουλευει  το  καθ  αρωμα  στην συνταγη  και  παιρνεις  με  2-3-4 αρωματα  στο  τελος  μια  καλη  κρεμα


New York Cheesecake (CAP) 3%   τι δινει  παραπανω  ; 

ευχαριστω   :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 14, 2016, 15:04 από xalkidapro »

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρό βανίλια
« Απάντηση #35 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 09:52 »
Ρε παιδια.. το ατμιστικο υγρο κρινουμε, οχι τα ιδια τα αρωματα. Δεν εχει σημασια ποιος βρηκε την συνταγη ή ποια ειναι αυτη ή πως δουλευει το καθε αρωμα μεσα της.

Οταν το ατμιζεις στο τελος.. αν σου αρεσει η γευση ..και γιατι ειναι το θεμα. Ολα τα αλλα ειναι λεπτομεριες

Απ: Υγρό βανίλια
« Απάντηση #36 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 10:23 »
οταν  μιλας  για ενα  ατμιστικο  υγρο  μιλας  ουσιαστικα  για  το  συνολο  των  αρωματων  κατα  την  γνωμη  μου 

στο do it ομως  που  ειναι ενα  παιχνιδι  πανω  απο  ολα , τουλαχιστον  για  εμενα 

και  για  ευκολια   διαλογου  και  μονο  λες  και  2  πραγματα  ...οχι  αναλυση  αλλα  2  κουβεντες 

ολοι  απο 2  κουβεντες  που ακουσαμε  μαθαμε  και μαθαινουμε

 :)


Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρό βανίλια
« Απάντηση #37 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 17:38 »
Το New York σε αυτή την συνταγή δένει τις δύο κρέμες και δίνει μια πιο ψημένη αίσθηση. Τα αρώματα αλλάζουν ανάλογα με το πως τα χρησιμοποιείς σε κάθε συνταγή, αυτό που λες ότι κρίνεις το κάθε άρωμα ξεχωριστά είναι μεν σωστό, επειδή πρέπει να ξέρεις τι κάνει το καθένα, δεν πετάς τυχαία πράγματα μέσα, αλλά το τελικό υγρό είναι συχνά κάτι παραπάνω από μια απλή μίξη των επιμέρους υλικών.

Εγώ απλά έδωσα ένα παράδειγμα πως το άρωμα της καπέλα μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για να φτιάξεις μια custard. Μπορείς να φτιάξεις όμως και lemon pie, strawberry cream και γενικά ότι θες. Τα colonel custard και granny's είναι ήδη έτοιμα υγρά στην ουσία, με κάποια custard όπως η καπέλα μέσα και άλλα γλυκαντικά κτλ.

Απ: Υγρό βανίλια
« Απάντηση #38 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 18:56 »
 :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος chris03

  • **
  • 404
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρό βανίλια
« Απάντηση #39 στις: Φεβρουαρίου 07, 2016, 16:23 »
Παιδια ψαχνω ενα υγρο να μοιζει οσο το δυνατον πιο πολυ σε βανιλια παγωτο!Οπως αυτα της μηχανης που πουλανε!Της innovation μοιαζει?λεω να την παρω μαζι με μια σοκολατα να δοκιμασω,αν καποιος ξερει καποια ας μου πει γιατι εχω παθει ενα κορεσμο απο το πολυ paramour και δε μπορω να βρω κατι!

Αποσυνδεδεμένος Estella11

  • **
  • 172
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Tilemahos!!!
Απ: Υγρό βανίλια
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουαρίου 07, 2016, 16:27 »
Ενα που μολις μου τελειωσε και ηταν σαν παγωτο βανιλια μηχανης ειναι το milkman
 http://www.esmokeguru.com/el/e-liquid-diy/e-liquids/the-milkman-premium-liquid-en/the-milkman-en.html
η απο εδω
http://www.fabvape.gr/index.php?route=product/product&path=82_283&product_id=1509

Αποσυνδεδεμένος chris03

  • **
  • 404
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρό βανίλια
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουαρίου 07, 2016, 16:40 »
Estella την προηγουμενη βδομαδα το πηρα απο guru και μου φανηκε υποτονικο στον τηλε που εχω κ γω,μπορει λογω vg!Τι να πω...Εχεις κατι παρομοιο υποψιν σου?

Αποσυνδεδεμένος Estella11

  • **
  • 172
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Tilemahos!!!
Απ: Υγρό βανίλια
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουαρίου 07, 2016, 17:09 »
Και εγω τα vigaτα υγρα δεν τα συμπαθω ιδαιτερα για αυτο το λογο , ενα αλλο που απο μυρωδια μου το εβγαλε αυτο ειναι το αρωμα παγωτο βανιλια και το κουσταρντ της capela που μπορεις να τα φτιαξεις σε βαση  που σου αρεσει ..
Δυστυχως σε βανιλια του εμποριου δυσκολα εχω βρει να μου αρεσει με εξαιρεση το grannys -pink mule ( λατρεμενο ) που ειναι βεβαια πιο πολυ κρεμα βανιλια .


Στο μιλκμαν εριχνα και λιγο βαση κοκκινη pink mule( που ειναι φουλ pg ) και καθοταν καλυτερα .

Αποσυνδεδεμένος chris03

  • **
  • 404
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρό βανίλια
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουαρίου 07, 2016, 18:18 »
Εχω δικιμασει απο το shadockan το grannys,πινουμε καφε που κ που,αλλα το κανει φουλ vg!ισως δοκιμασω το ετοιμο να δω τι λεει μιας και με diy δεν εχω ασχοληθει λογω ελλειψης χρονου!

Αποσυνδεδεμένος Thorin13

  • ***
  • 837
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρό βανίλια
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουαρίου 07, 2016, 18:27 »
με εξαιρεση το grannys -pink mule ( λατρεμενο )


Granny's...  :love_hearts:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172370 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277079 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15439 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14081 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9424 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43362 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 437 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35961 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559698 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182838 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 221 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10868 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364