vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

524 επισκέπτες, 9 χρήστες
Tem, dkostas, maprix, bloodlessz, grag, Jorge, Christos Z, webtool, manoslykos

Twitter

Ατμοποιητής γεύσης και άτμισμα με σκέτη βάση

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: Ατμοποιητής γεύσης και άτμισμα με σκέτη βάση
« Απάντηση #45 στις: Ιανουαρίου 08, 2016, 22:25 »
Η σκέτη βάση όπως και το νερό όπως και τα περισσότερα πράγματα έχει γεύση. Οσμή δεν ξέρω. Δεν έχω επιχειρήσει να τη μυρίσω. Έχει όμως γεύση γλυκερίνης, προπυλενογλυκόλης και νικοτίνης (κι αυτή έχει γεύση και την καταλαβαίνω τώρα που ατμίζω χωρίς νικοτίνη). Μπορεί να μη γίνεται αντιληπτή γιατί τη νιώθεις σε κάθε σου υγρό με άρωμα. Αφαιρώντας όλα τα αρώματα νομίζεις πως δεν μένει τίποτα αλλά έχει γεύση χαρακτηριστικότατη. Αν δε σ' αρέσει φυσικά είναι άλλο θέμα και δε θα σου πει κανένας τίποτα.

Για το δεύτερο ερώτημα υπάρχουν πολλές απαντήσεις να δωθούν.
Α. Γιατί τον είχες από πριν που έκανες γεύσεις
Β. Γιατί τελικά ίσως βγαίνει φτηνότερα σε βάθος χρόνου.
Γ. Γιατί η βάση έχει γεύση και εκεί σου αρέσει καλύτερα
Δ. Γιατί είσαι υπερκαταναλωτικός
Ε. Γιατί είσαι χομπίστας
Στ. Γιατί μπορείς.

Πάντως αν και ανήκω στην κατηγορία Α (εντάξει δεν έχω φαινόμενο ή εβίβα. Έναν απλό κλώνο κλ+ έχω κι ένα κλώνο ταιφούν gt2), μπορώ να σου πω πως πράγματι ισχύει και το Β και το Γ. Επίσης να επισημάνω πως όσους ατμίζουν με ego/istick 20 και ce5 τους θαυμάζω

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Ατμοποιητής γεύσης και άτμισμα με σκέτη βάση
« Απάντηση #46 στις: Ιανουαρίου 08, 2016, 22:30 »
@altan678


Υποκλίνομαι. Τέτοια ξεκάθαρη τάπα ήθελα.

Αποσυνδεδεμένος giorgosss

  • **
  • 372
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητής γεύσης και άτμισμα με σκέτη βάση
« Απάντηση #47 στις: Ιανουαρίου 08, 2016, 22:32 »
μια χαρα γευση εχει το μιγματακι που ατμιζω εγω. μια πολυ ελαφρια γλυκεια επιγευση της γλυκερινης και η νικοτινη σου ερχεται στη μυτη. εξαρταται βεβαια και απο το στησιμο. εκει γυρω στα 1,6 Ohm και 9-11 watts. χαλαρα....

Αποσυνδεδεμένος Αποστολης

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητής γεύσης και άτμισμα με σκέτη βάση
« Απάντηση #48 στις: Ιανουαρίου 08, 2016, 22:39 »
Η βάση πιστεύω πως είναι μονόδρομος στο πέρασμα του χρόνου.
Στην αρχή ψαχνόμουν με υγρά,ενθουσιαζόμουν και μπούχτιζα μετά.
Άντε πάλι άλλες δοκιμές και φτου από την αρχή.Κάποια στιγμη το πρώτο 6μηνο
είχα κάνει μια απόπειρα με βάση και είπα με τίποτα εγώ αυτό το πράγμα.
Έλα όμως που τουμπάρισε  και αυτό που με κράτησε στο άτμισμα είναι
η Βάση..Και ναι αλλάζει από ατμοποιητή σε ατμοποιητή.Άλλες φορές θέλεις πνευμονικές
και άλλες τσιγαρίσιες.Π.χ ο τηλέμαχος ο v2 σε σύγκριση με τον plus που υποτίθεται πως
είναι γευσάτος,έχει ένα κλικ που κάνει την διαφορά στο άτμισμα με βάση.Ο ένας λόγω του αέρα
παραμορφώνει την γεύση με αγριάδα και χτύπημα και ο άλλος με ίδιο στήσιμο ακόμα και στο ύψος της αντίστασης
κάνει εντελώς διαφορετικό άτμισμα.Με λίγα λόγια όταν κάνουμε βάση και ψαχνόμαστε με ατμοποιητές
δεν έχει να κάνει αποκλειστικά με την γεύση αλλά έχει να κάνει και με την ανατομία ενός ατμοποιητή
για να μας δώσει την αίσθηση του ατμίσματος που ψάχνουμε.
Τα υπόλοιπα θετικά περί οικονομίας και καθαρών αντιστάσεων είναι πραγματικά ευλογία
Όπως είπαν και οι βετεράνοι πιο πίσω

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητής γεύσης και άτμισμα με σκέτη βάση
« Απάντηση #49 στις: Ιανουαρίου 08, 2016, 22:45 »
Πάντως πιστεύω πως στο θέμα γεύσης ή όχι της βάσης και στο πως την αντιλαμβάνεται καθένας πρέπει να παίζει σημαντικό ρόλο και το αισθητήριο της γεύσης του καθενός, πέρα από τον ατμιστικό εξοπλισμό που σίγουρα βοηθά έως ένα βαθμό.
Έχω φίλο που ατμίζει πολύ λιγότερο καιρό από εμένα και βρίσκει γεύση στην βάση, όπου εγώ ακόμη δεν μπορώ να αντιληφθώ. Ο πατέρας μου καταλαβαίνει στον καφέ εάν το νερό είναι της βρύσης ή εμφιαλωμένο πράγμα που από μικρό παιδί μου φαινόταν πολύ εντυπωσιακό μιας και δεν μπορούσα με τίποτα να το ξεχωρίσω.
Πιστεύω δηλαδή πως κάποιοι άνθρωποι, όπως μάλλον και εγώ, έχουν λιγότερο αισθητήριο της γεύσης και έτσι δεν είναι εύκολο να ξεχωρίσουμε τις ελαφρές γεύσεις που πιθανά να έχει η βάση. Αυτό που έχω καταφέρει με καλύτερους ατμοποιητές είναι απλά να αραιώνω πάρα πολύ τα υγρά αλλά όχι να ευχαριστιέμαι την σκέτη βάση.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 08, 2016, 22:51 από mankar72 »

Αποσυνδεδεμένος xristos96

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητής γεύσης και άτμισμα με σκέτη βάση
« Απάντηση #50 στις: Φεβρουαρίου 26, 2016, 17:52 »
Να πω και εγώ,αν και ατμιστής 6μισι μήνες και έχω να βάλω τσιγάρο στο στόμα μου 5 μήνες,υπάρχουν φάσεις που προτιμώ να κάνω σκέτη βάση έτοιμη της e-cig στα 6mg νικοτίνη για 2-3 μέρες και μετά να επανέλθω στα καπνικά μου!Αλλος ένας λόγος είναι κυρίως τις μέρες που ξέρω ότι το επόμενο βράδυ ας πούμε θα παω για κάποιο κρασί η κάποιο ποτό η κάτι ιδιαίτερο οπότε θέλω να ατμίσω 2-4ml ενως ακριβού η αγαπημένου μου  καλού υγρού μιας που είναι 'ειδικές περιστάσεις' οπότε ατμίζω 1-2 μέρες πριν σκέτη βάση ώστε το βράδυ η την μέρα εκείνη να μπορώ να απολάυσω το υγρό μου σαν να είναι η πρώτη φορά που το ατμίζω μιας και θα έχει καθαρίσει ο ουρανίσκος μου απο τα αρώματα!Αυτό ομολογώ οτι το είχα διαβάσει πριν 2-3 μήνες εδώ στο φόρουμ ( πριν γραφτώ ) απο τον δάσκαλο cruiser79 και πραγματικά αυτή η μέθοδος έχει τα καλύτερα αποτελέσματα!Φυσικά πιστέυω οτι πρέπει κάποιος να μπορεί και να απολαυμβάνει την σκέτη βάση και όχι να πιέζεται!

Απ: Ατμοποιητής γεύσης και άτμισμα με σκέτη βάση
« Απάντηση #51 στις: Νοεμβρίου 13, 2017, 14:06 »
Να στε καλά που υπάρχει αυτό το φορουμ και βρέθηκα πάνω σ΄αυτό το θέμα.Μετά από 1,5 μήνα αποκλειστικής χρήσης η.τ. έφτασα σε αδιέξοδο.Ατμίζοντας μέχρι τώρα πάνω από 15 διαφορετικά υγρά κι ενώ σε αρκετά από αυτά ξεκινούσα με ενθουσισμό τύπου ''επιτέλους βρήκα αυτό που θέλω'' μετά από τα πρώτα 4-5 ml μπούχτιζα σε βαθμό απέχθειας.Από ουδέτερα καπνικά μέχρι γλυκά και φρούτα.Εδώ και μιάμισυ εβδομάδα ατμίζω σκέτη βάση με νικοτίνη και έσωσα την παρτίδα μην επιστρέφοντας στο κ.τ.Ταυτόχρονα απολαμβάνω κάποια αρώματα κάποιες στιγμές που θέλω κάτι διαφορετικό.Το αναφέρω για κάποιους που ίσως βρεθούν στη δικιά μου θέση.

Αποσυνδεδεμένος asdgeorge7

  • **
  • 343
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητής γεύσης και άτμισμα με σκέτη βάση
« Απάντηση #52 στις: Νοεμβρίου 13, 2017, 14:24 »
Ποτε ποτε μα ποτέ δεν βρέθηκε άρωμα που να μη με μπουχτισει.
Δεν εκανα ποτέ πούρο πίπα και ο ναργιλές δε με ενθουσίαζε.
Ήμουν καπνιστής, άνθρακας χαρτί φίλτρο και βρώμα.
Το αγαπούσα με ηρεμούσε ηταν ο φίλος μου.
Η βάση είναι πλέον το ατμισμα μου.
Τίποτα μια γεύση που δε μπορώ να προσδιορίσω μόνο τζούρα ατμός να κατεβαίνει στα πνευμόνια να βγαίνει, νικοτίνη να βαράει λαιμό και οτι αλλο στον εγκέφαλο και ευτυχία σαν τον αγαπημένο μου φονιά το τσιγάρο.
Εδώ έρχονται οι ατμο και το πώς μεταφράζουν την τζούρα.
Melo με 1,8 fuck that shit έχει τελειώσει για μένα.
Doggy, άγριο ατμισμα με γωνιες που φαίνεται η pg και η νικοτίνη γδερνει και ατμό μέτριο.
Fodi f2 χτύπημα κάργα, ανάλογα νικοτινη κοπάνα σαν παλιό ωραίο αφιλτρο τσιγάρο.
Kayfun v3/prime, βελούδο έρωτας, ένας ωραίος παχύς ατμός σε γεμίζει με αγαπη και νικοτίνη παραπάνω απο τον fodi να έρχεται να σε ταιζει σαν την μανούλα.
Αρα ΝΑΙ παίζουν ρόλο ΜΕΓΑΛΟ και εδώ οι ατμοποιητες.
Με βάση αγάπησα το ατμισμα με βάση θα συνεχίσω γιατί ήμουν καπνιστής.

Αποσυνδεδεμένος majoragi

  • ***
  • 702
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητής γεύσης και άτμισμα με σκέτη βάση
« Απάντηση #53 στις: Νοεμβρίου 13, 2017, 15:12 »
Δεν το ειχα προσεξει αυτο το νημα.
Αν και 7 χρονια ατμιστης δεν εχω κανει ποτε σκετη βαση. Καλα εδω δεν ειχα ασχοληθει με επισκευασιμους μεχρι πριν απο 7-8 μηνες.
Εκανα παντα DIY υγρα και σπανια ετοιμα. Ισως να μην εχω παρει παραπανω απο 20-25 ετοιμα 20μελα παλι ομως μεχρι πριν μια εβδομαδα που πηρα ποσοτητα απο Lemon Tart και Supreme.

Στο θεμα μας. Σκετη βαση δεν εχω κανει ποτε. Εκτος αν θεωρουμε σκετη βαση και οταν εχεις βαλει το 1/10 του αρωματος που πρεπει να βαλεις. Παραδειγμα: επρεπε να βαλω 5 σταγονες στα 10ml και εγω τις εβαλα στα 100ml.

Εχω μερικους ατμοποιητες που καθονται. Τωρα που διαβασα το νημα λεω να στησω εναν τσιγαρισιο και εναν πνευμονικο να δοκιμασω. 
Αλλα εχω μια απορια. Οταν φτιαχνεις σκετη βαση με νικοτινη πρεπει παλι να κανεις ωριμανση ? 

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητής γεύσης και άτμισμα με σκέτη βάση
« Απάντηση #54 στις: Νοεμβρίου 13, 2017, 15:17 »
Μια μικρη ωριμανση χρησιμη είναι. Μια δυο μέρες.

Αποσυνδεδεμένος asdgeorge7

  • **
  • 343
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητής γεύσης και άτμισμα με σκέτη βάση
« Απάντηση #55 στις: Νοεμβρίου 13, 2017, 15:25 »
Φτιαξε λίγο για τον mtl σου, τσιμπά και λίγο νικοτίνη παραπάνω να χτυπά να μην ειναι ανούσιο τελείως ατμισμα και πες μας.
Υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να γίνει το σταθερό σου ατμισμα και να κάνεις αρώματα οταν δεν τρέχεις και χαλαρώνεις και θες να ευχαριστιεσε την γεύση με την ησυχία σου.
Να φύγει και η βαμβακιλα που είναι έντονη και φαίνεται μέσα στη μέρα βέβαια.

Αποσυνδεδεμένος annastas

  • ****
  • 1254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ο,τι θελω θα κανω....
Απ: Ατμοποιητής γεύσης και άτμισμα με σκέτη βάση
« Απάντηση #56 στις: Νοεμβρίου 13, 2017, 15:26 »
βάση λέμε και λύνονται όλα τα προβλήματα.... :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος asdgeorge7

  • **
  • 343
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητής γεύσης και άτμισμα με σκέτη βάση
« Απάντηση #57 στις: Νοεμβρίου 13, 2017, 15:58 »
Είμαι σίγουρος οτι εαν τα μαγαζιά δίνανε σε κόσμο που δε μπορεί να το βρεί το θέμα και πάει απο καπνικο σε καπνικο να κάνουν βάση με νικοτίνη θα είχαν σώσει πολλούς που επέστρεψαν πίσω.
Το φόρουμ εδω απαρτίζεται απο χομπίστες και αυτά τα παιδιά δίνουν τα φώτα τους σε εμάς όλους.
Εκει εξω η πραγματικότητα ειναι διαφορετική και ο τσιγαροβιος να φτύσει τις τάρτες τα κεράσια και τα καπνικα πούρα.
Βάση νικοτίνη κοπανημα ηδονή.

Αποσυνδεδεμένος annastas

  • ****
  • 1254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ο,τι θελω θα κανω....
Απ: Ατμοποιητής γεύσης και άτμισμα με σκέτη βάση
« Απάντηση #58 στις: Νοεμβρίου 13, 2017, 16:07 »
Ετσι ακριβώς..δεν γίνεται να κόψεις το κ.τ. με "μπανανολούκουμα "(ναι ναι ξέρω θα πέσετε να με φάτε).Όπως και με τους ατμό..όταν πήρα τον skyline από τον guru μου λέγανε γιατί δίνεις τόσα λεφτά αφού κάνεις βάση..κι όμως...άλλο χτύπημα , άλλο άτμισμα...και όποτε μου τη βαρέσει κάνω και κανά "τασάκι" έτσι γι αλλαγή και καταλαβαίνω και γευσάρα...το τελευταίο- και σημαντικό- πλέον και οικονομία... :yes:

Αποσυνδεδεμένος majoragi

  • ***
  • 702
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητής γεύσης και άτμισμα με σκέτη βάση
« Απάντηση #59 στις: Νοεμβρίου 13, 2017, 16:13 »
Κανω νικοτινη απο 2.5 εως 5 αναλογα τα κεφια το υγρο και τον ατμοποιητη.
Θα βαλω 2-3 διαφορετικα 30μελα να δω πως παει.
Θα παιξω σε kl+ και σε v5 με η χωρις mtl kit, Doggy, Nautilus X, Goblin mini v1, και Ultimo για πιο αερατο. Γενικοτερα ισως παιξω με ολους που καθονται αυτην την στιγμη.
Καλα να ειμαστε απο mod και ατμοποιητες εχουμε καλο stok  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8442 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180830 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34083 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537037 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59965 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237903 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 612 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16133 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136226 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085475 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35534 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10377 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12