vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Ατμοποιητής γεύσης και άτμισμα με σκέτη βάση

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Ατμοποιητής γεύσης και άτμισμα με σκέτη βάση
« Απάντηση #15 στις: Ιανουαρίου 08, 2016, 13:06 »
@SEB


Ναι, καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις, είναι βασικό κριτήριο ως θέμα: ξέφυγα απ' το τσιγάρο και σαν ατμιστής πρέπει ν' ακούω και τον οργανισμό μου. Η δική μου αλήθεια μέχρι τώρα είναι πως ακόμα δεν πιστεύω πως έφυγα από μία πολύ άσχημη εξάρτηση όπως αυτή τού καπνίσματος, από την άλλη, σαν ατμιστής πλέον νιώθω υπέροχα (ίσως επειδή είμαι στο 1ο στάδιο ικανοποίησης).


Για παράδειγμα, μου κάνει τεράστια εντύπωση πως ενώ ήμουν δυνατός καπνιστής που δεν χόρτασε ποτέ το τσιγάρο, από την 1η μέρα σαν ατμιστής πήγα σε αρωματικά υγρά, δεν θέλω καθόλου καπνικά. Η σκέτη βάση, τις ελάχιστες φορές που έκανα, μου έφερε κάτι τελείως φαρμακευτικό ενώ με τις γεύσεις βρήκα απόλαυση. Δεν βρίσκω δηλ. κάτι απολαυστικό στην σκέτη βάση, (σαν διάλειμμα ίσως το κάνω με τον καιρό, δεν ξέρω), πόσο μάλλον αν προσπαθούσα να δώσω απάντηση στην αρχική σκέψη τού νήματος: έχω έναν ατμοποιητή "κυνηγό" γεύσεων κι εγώ του βαζω σκέτη βάση με σκοπό να βρω τα άοσμα μυστικά της.

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητής γεύσης και άτμισμα με σκέτη βάση
« Απάντηση #16 στις: Ιανουαρίου 08, 2016, 13:15 »
Μα το ιδιο πραγμα συμβαινει και με τους καλυτερους ατμοποιητες με αποδοση γευσεων.
Υγρο στον eviva δεν μπορουσα να το ατμισω γιατι εβγαζε πολυ εντονα την γευση-αρωμα και στον mini kanger το ειχα καθημερινο.
Θα ακουστει καπως αλλα η αληθεια ειναι οτι απαλλαχτηκαμε απο το κτ και μπλεξαμε με το ητ βάζοντας μεγαλυτερους "μπελαδες" στην καθημερινοτητα μας.
Και αν γυρισω πισω τον χρονο και δω σταδιακα την αναπτυξη του ΗΤ θα τρομαξω σιγουρα.
Κοντευει να γινει επιστήμη. :laugh1: :laugh1:     

Αποσυνδεδεμένος Petrosa

  • **
  • 121
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητής γεύσης και άτμισμα με σκέτη βάση
« Απάντηση #17 στις: Ιανουαρίου 08, 2016, 13:21 »
Πολύ πετυχημένο το παράδειγμα με τον eviva.....το αγαπημένο μου American red, απλά σκέτο μπούχτισμα στον eviva
Φυσικα ας μην μιλήσουμε για τον iatty

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Ατμοποιητής γεύσης και άτμισμα με σκέτη βάση
« Απάντηση #18 στις: Ιανουαρίου 08, 2016, 13:23 »
χαχαχα, πες το ψέματα.
Όπως κι αν έχει, είναι απόλαυση να σας διαβάζω. Ας φύγω μακριά απ' το κάπνισμα κι ας κάνω σκέτη βάση μέχρι τα γεράματα.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Ατμοποιητής γεύσης και άτμισμα με σκέτη βάση
« Απάντηση #19 στις: Ιανουαρίου 08, 2016, 13:25 »
Μου εχει κανει εντυπωση οτι σε θεματα ατμοποιητων που εχουν στοχο τη γευση βλεπω αρκετους που γραφουν οτι κανουν σκετη βαση.

Ποιος ο λογος να ατμιζει καποιος με εναν τετοιο ατμοποιητη αφου κατα κορον κανει σκετη βαση?

Θελω να μπω στο μυαλο ενος τετοιου ατμιστη.  :)

Ο άνθρωπός σου είμαι! Θες να μπεις στο μυαλό μου? Δεν φέρω καμία ευθύνη!!!


Μάλιστα! Phenomenon Zest και σκέτη βάση.

Στην κατοχή μου έχω τρεις ατμοποιητές. Κλώνο 3.1ES, Tobecco KF4 και αυθεντικό Zest. Τι γίνεται τώρα με τη βάση.

Εγώ ατμίζω μονίμως βάση. Εκτός από ίσως ένα τανκ έτοιμου υγρού κάθε δύο μέρες. Το ποιον ατμοποιητή θα χρησιμοποιήσω, δεν με νοιάζει καν. Ο καθένας από τους τρεις αποδίδει διαφορετικά την αίσθηση του ατμού και μου αρέσουν και οι τρεις. Και με τον κλώνο Erl που είχα και χάρισα, πάλι βάση έκανα.

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους.

 
Προσωπικά συμφωνώ απόλυτα με τον φίλο Ntinlanden. Δεν βλέπω κι εγώ τον λόγο για κάτι τέτοιο. Ίσως σαν ένα διάλειμμα από αρώματα; ίσως μία παύση για ανασυγκρότηση όσφρησης; μέχρι εκεί.

 
Δεν νομίζω πως τίθεται θέμα ατμιστικής εμπειρίας ή εξοικειωμένης όσφρησης, γνώσης ή εξειδικευμένων ρόλων. Νομίζω επίσης πως δεν μιλάμε για σπάνιους οίνους, μιλάμε για βάση, όσο επώνυμη  κι αν είναι, λαμβάνω κάτι άοσμο σε καλή ποιότητα ή κάτι από φρέσκο γκαζόν αν μιλάμε για της “σειράς”. 


27 χρόνια καπνιστής κι έχω κάψει μέχρι κι εφημερίδα..., όμως σαν νέος ατμιστής σκέτη βάση δεν θα έκανα πόσο μάλλον σαν έμπειρος, ίσως μόνο για συγκεκριμένο λόγο αλλά όχι για απόλαυση.

 

Υπάρχει ένα άλλο νήμα το οποίο ασχολείται με βάσεις. Εκεί είχα ψηφίσει και δηλώσει τρανταχτά ότι δεν υπάρχει κανένα νόημα στο να ατμίζεις σκέτη βάση. Βασικά, βλέποντας το ποστ σου που παραθέτω, μου μοιάζει σαν να έχεις κλέψει το δικό μου! Μάντεψε τι ατμίζω τώρα που στο γράφω!!!

Τυχαία ξεκίνησα σκέτη βάση όταν είχα ξεχάσει και δεν είχα φτιάξει υγρά. Απλά κόλλησα. Πλέον, την ατμίζω με απόλαυση και έχω και άλλα ευεργετήματα. α) Δοκιμάζω υγρά. ΠΟΛΛΑ υγρά! Ε, πρέπει να είμαι "καθαρός". β) Το κόστος μου είναι απειροελάχιστο, αν σκεφτεί κανείς ότι στίβω κάπου στα 400ml το μήνα. γ) Έχω κάποια ΚΑΛΑ έτοιμα υγρά στο σπίτι. Από αυτά, θα ατμίσω ένα τανκάκι στη σπέσιαλ φάση μου. Και θα το απολαύσω σαν να το ατμίζω για πρώτη φορά.

Εννοείται πως τα ρέστα του ο Phenomenon τα δίνει σε υγρά με γεύσεις. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι θα τον έχω συρτάρι μέχρι να έχω ένα τέτοιο υγρό. Ούτε τον πήρα για να ατμίζω βάση. Όταν έχω ένα υγρό που θέλει καλό ατμοποιητή όμως, είναι εκεί.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Ατμοποιητής γεύσης και άτμισμα με σκέτη βάση
« Απάντηση #20 στις: Ιανουαρίου 08, 2016, 13:36 »
@Cruiser79, καλημέρα.

 
Ναι, δεν μπορώ να διαφωνήσω γιατί είμαι εκτός έδρας κι έφαγα γκολ απ' τ' αποδυτήρια. Εδώ μπαίνει ο παράγοντας: εμπειρία. Την έχετε όλοι οι παραπάνω φίλοι κι εγώ όχι, άρα είναι λίγο άδικο.

 
Ατμοποιητές 1ης γραμμής δεν έχω, αρώματα δεν μπορώ ακόμα να ξεχωρίσω. Αν τώρα μου απαντάει έτσι ένας γνώστης γεύσεων τότε έχασα πριν βγω καν στο γήπεδο. 

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Ατμοποιητής γεύσης και άτμισμα με σκέτη βάση
« Απάντηση #21 στις: Ιανουαρίου 08, 2016, 13:42 »
Μην το πολυζορίζεις, ρίξε σκέτη βάση σε ότι ατμοποιητή έχεις και δοκίμασε, δεν χρειάζεται εμπειρία ούτε να περιμένεις ότι θα απολαύσεις κάτι ιδιαίτερο.
Είτε χορταρίλα θα πάρεις, είτε κάτι σχεδόν άοσμο και ίσως λίγο γλυκό.
Αν σου κάθεται καλά το κρατάς, αν όχι έχει μπόλικα υγρά με αρώματα.
 

Αποσυνδεδεμένος giorgosss

  • **
  • 372
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητής γεύσης και άτμισμα με σκέτη βάση
« Απάντηση #22 στις: Ιανουαρίου 08, 2016, 13:44 »
Εχω φαει κραξιμο σε αλλα νηματα επειδη τολμησα να πω οτι ατμιζω βαση με τον KL+. Γιατι ρε παιδια? Τα βρωμοτσιγαρα που καπνιζαμε τοσα χρονια μυριζαν μπισκοτο, καρπουζια και πεπονια? Ελεος δηλαδη. Επεσα στη λουμπα καποια στγμη με τα "καπνικα". Καπνικο δεν ειδα. Αναγουλα και ξενες γευσεις προς εμενα. Mist 20 mg και Balance 0 mg σε αναλογια 50/50 ειναι το καθημερινο μου, και απο τα απειρα μπουκαλακια που εχω μαζεψει, αντε μερικες τζουρες καμμια φορα ετσι για αλλαγη
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 08, 2016, 13:50 από giorgosss »

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Ατμοποιητής γεύσης και άτμισμα με σκέτη βάση
« Απάντηση #23 στις: Ιανουαρίου 08, 2016, 13:56 »
@giorgosss, καλημέρα.

 
Εδώ νομίζω πως είσαι λίγο λάθος. Από τον Ναυτίλο πήγα στον Kfl+ κι ενώ ο Ναυτίλος εξακολουθεί να είναι μία άριστη επιλογή, με τον Kfl+ βρήκα γεύση και είδα για 1η φορά άρωμα. 

 
Τα βρωμοτσίγαρα που λες, ενώ στην ουσία συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, στα χρόνια που καπνίζω δεν το χόρτασα ποτέ. Μπορώ ακόμα να βρω απόλαυση και σ' αυτό (άρωμα, γεύση, χτύπημα τής κολάσεως κ.λπ. κ.λπ.). 

 
Έλεος θα έλεγα σε κάποιον που δεν έχει καπνίσει ποτέ του και από σλιμ καταστάσεις κυνηγάει πεπόνια και φρου φρου. 

 
Μην πάμε στο άλλο άκρο, να είμαι 2 ή 3 μήνες ατμιστής και να πάρω εργοστασιακό ατμοποιητή όπως ο Kfl+ για σκέτη βάση. 

Αποσυνδεδεμένος giorgosss

  • **
  • 372
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητής γεύσης και άτμισμα με σκέτη βάση
« Απάντηση #24 στις: Ιανουαρίου 08, 2016, 14:02 »
Η γευση ειναι κατι καθαρα υποκειμενικο. Η βαση οπως την εχω βρει εγω μου αρεσει και δε με κουραζει. Μια χαρα γευση δινει επισης. Προχθες δοκιμασα Tribeca (αν το γραφω σωστα). Ενα υγρο που εδω μεσα εχει γινει θεος. Και μαλιστα την ατμισα με τον Magma. Οκ για μενα για 10 τζουρες. Οχι για παραπανω

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Και οχι μια οποιαδηποτε Tribeca, αυτη που φτιαχνει με τα χερακια του ο giorgos
maniadakis. xaxa. Γεια σου Γιωργη!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 08, 2016, 14:08 από giorgosss »

Αποσυνδεδεμένος Clark_G

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητής γεύσης και άτμισμα με σκέτη βάση
« Απάντηση #25 στις: Ιανουαρίου 08, 2016, 14:06 »
Δεν ξέρω για άτμισμα βάσης με καλό ατμοποιητή, αλλά έχω μισό μπουκάλι Gambit που θα το χτυπήσω με CE4.  ;D
Έτσι...για την αλητεία...
 

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Ατμοποιητής γεύσης και άτμισμα με σκέτη βάση
« Απάντηση #26 στις: Ιανουαρίου 08, 2016, 14:11 »
@giorgosss,
Η γεύση είναι τεράστιο κεφάλαιο, πιστεύω. 
Προσωπικά, με κάλυψε απόλυτα ο φίλος Cruiser79 με την παραπάνω απάντησή του (αν και διαφωνώ στο στάδιο που είμαι τώρα).

 
Κι εμένα με έχουν κουράσει κάποια υγρά από την πρώτη τζούρα, όμως δεν πιστεύω να διαφωνεί κανείς μας πως το άτμισμα είναι α π ό λ α υ σ η. Ο φρέσκος ατμιστής θα πάει στη γεύση κι όχι στην ατμιστική συνταξιοδότηση από βρέφος. 

Αποσυνδεδεμένος giorgosss

  • **
  • 372
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητής γεύσης και άτμισμα με σκέτη βάση
« Απάντηση #27 στις: Ιανουαρίου 08, 2016, 14:42 »
σεβαστες ειναι ολες οι αποψεις. εχω 2 φιλους που ξεκινησαν το ατμισμα πριν απο εμενα και επεστρεψαν στο τσιγαρο. μολις με ειδαν λοιπον με το πρωτο μου GSair γελασαν και μου ειπαν οτι σε μια εβδομαδα θα το ειχα πεταξει. Παρατησαν λοιπον το ΗΤ επειδη ο μεν πρωτος ειχε παρει ενα υγρο το οποιο αυτος που του το πουλησε του υποσχεθηκε οτι θα βρει τη γευση του DAVIDOF που καπνιζε και ο αλλος τη γευση του MARLBORO που καπνιζε. ουτε καν τι περιεκτικοτητα σε νικοτινη ειχε το υγρο αυτο ηξεραν.
εκεινο που λεω εγω οτι πρωταρχικος στοχος του νεου ατμιστη ειναι να δωσει στον οργανισμο του τις πρωτες μερες τη νικοτινη που χρειαζεται για να κοψει το τσιγαρο. μετα ας πειραματιστει με γευσεις και τετοια. με mist 20mg ξεκινησα και τωρα ειμαι στα 10mg.
Αν ειχα ξεκινησει με μπισκοτα και τιραμισου, μαλλον στο τσιγαρο θα κατεληγα παλι

Αποσυνδεδεμένος Clark_G

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητής γεύσης και άτμισμα με σκέτη βάση
« Απάντηση #28 στις: Ιανουαρίου 08, 2016, 14:56 »
Συμφωνώ απόλυτα. Καλύτερα, και αυτό προτείνω σε νέους, να ξεκινήσουν με βάση. Κατ αρχήν αν τυχόν έχουν κάποια αλλεργία σε κάτι να μπορούν να την εντοπίσουν εύκολα. (Καλύτερα να ψάχνεις σε 3 συστατικά PG/VG/nic παρά σε αυτά + αρώματα).
Επίσης δεν θα χαθούν στον ωκεανό των γεύσεων. Είναι που είναι χαμένοι οι νέοι ατμιστές με τις μπαταρίες και πόσο θα κρατήσει η αντίσταση, αν χαθούν και στις γεύσεις...
Και σχετικά με το θέμα, έτσι δεν παίζει και ιδιαίτερο ρόλο τι ατμοποιητή θα επιλέξουν.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Ατμοποιητής γεύσης και άτμισμα με σκέτη βάση
« Απάντηση #29 στις: Ιανουαρίου 08, 2016, 14:59 »
@giorgosss,
Ναι, έχεις δίκιο. Έτσι είναι σε αρκετές περιπτώσεις.
Εγώ όμως, με 60+ τσιγάρα/μέρα, πήγα σε φράουλες, τσιχλόφουσκες, ζάχαρες και μαλλιά της γριάς, τα καπνικά δεν τα ήθελα καθόλου. Επίσης, είναι αλήθεια πως εγώ βιάστηκα σε μείωση νικοτίνης γιατί δεν ήθελα να κολλήσω ψηλά (το χτύπημα το θέλω σαν τρελός), τώρα παλεύω να μην κάνω πισωγυρίσματα. Δεν έχω ξανακαπνίσει ούτε 1 τσιγάρο.
Δεν θα επιμείνω όμως σε κάτι, κρατάω την ουσία, η οποία μου λέει πως μπήκα στο άτμισμα τυχαία και από χαμένο στοίχημα και βρήκα λύση που μακάρι να τη δουν όλοι οι καπνιστές.

 
Τέλος, το θέμα του νήματος μου έκανε μεγάλη εντύπωση κι ακόμα μεγαλύτερη οι απαντήσεις, και είδα σαν δεδομένα: επισκευάσιμο ατμοποιητή γεύσεων και άτμιση με σκέτη βάση.

 
α. τον έχω και τον χαίρομαι με τα πάντα (έτοιμα υγρά, diy, σκέτες βάσεις).

 
β. τον επιλέγω για σκέτη βάση.

 
Από κει και πέρα πολλά μπορούμε να πούμε, νέοι ή παλιοί ατμιστές.

 

 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 08, 2016, 15:10 από JoeBarTeam »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8212 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33857 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534524 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59687 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237158 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 526 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14020 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136073 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085077 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35283 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10032 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 478684 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy