vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

373 επισκέπτες, 8 χρήστες
dkostas, antiklitos140, Tazz, vasim, billythekid, Sergios, camber, treloneritis

Twitter

Γιατί αγοράζεις τον κλώνο ενώ έχεις το αυθεντικό?

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Διαβάζω από πολλούς φίλους στο Φόρουμ ότι αγοράζουν κλώνους (κυρίως ατμοποιητών) ενώ έχουν τους αυθεντικούς.
Προσωπικά έχω κάνει το αντίστροφο αλλά δεν βρίσκω ικανούς λόγους να με ωθήσουν στο να αγοράσω τον κλώνο αφού έχω τον αυθεντικό.
Πιστεύω πως θα είχε ενδιαφέρον να ακουστούν οι απόψεις πάνω σε αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γιατί αγοράζεις τον κλώνο ενώ έχεις το αυθεντικό?
« Απάντηση #1 στις: Ιανουαρίου 07, 2016, 18:18 »
Δεν το εχω κανει ποτε αλλα σκεφτομαι οτι Τώρα που τεινουν να βγαινουν ακριβοι ατμοποιητες θα ηθελα να ξερω αν αξιζει τα λεφτα του ο αυθεντικος.

Π.χ αν ειχα δωσει 100 ευρω για εναν ατμο που ο κλωνος του κανει 20 και αποδιδει το ιδιο θα σκεφτομουν να ξαναδωσω τοσα λεφτα.

Επισης αμα ο κλωνος ειναι καλος ποιοητικα και προσφερει τα ιδια με τον αυθεντικό θα προτεινα σε αλλους τον κλωνο για να γλυτωσουν περιττα εξοδα!!

Ξαναλεω δεν εχω αγορασει αυθεντικό και μετα κλωνο αλλα για αυτους τους λογους θα επαιρνα τον κλωνο κάποιου ατμο που εχω αυθεντικο..

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γιατί αγοράζεις τον κλώνο ενώ έχεις το αυθεντικό?
« Απάντηση #2 στις: Ιανουαρίου 07, 2016, 18:27 »
Γιατι αν θελω να εχω 3-4 KFL+ για διαφορετικες γευσεις και για φιλους που ατμιζουν που και που, δεν θελω να δωσω 4 x 70€, θελω να δωσω 4 x 10€  :tongue_smilie:


Και τον αυθεντικο εννοειτια τον χρησιμοποιω εγω  :))

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γιατί αγοράζεις τον κλώνο ενώ έχεις το αυθεντικό?
« Απάντηση #3 στις: Ιανουαρίου 07, 2016, 18:35 »
Για να συγκρίνουν με τον γνήσιο και να μας πουν αν αξίζει ο κλώνος  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Γιατί αγοράζεις τον κλώνο ενώ έχεις το αυθεντικό?
« Απάντηση #4 στις: Ιανουαρίου 07, 2016, 18:43 »

γιατί είναι φθηνά και ειδικά κάποιος ατμο που τον έχεις αυθεντικό και θα ήθελες να έχεις έναν δεύτερο αλλα τα οικονομικά σου δεν σου το επιτρέπουν τότε πας στον κλώνο
αν σου βγει μάπα δεν θα κλαις τα λεφτά σου γιατί είναι πολύ λίγα και τα δίνεις χωρίς φόβο και πάθος
αν πάλι σου βγει καλός τότε μιλάμε για grand succès

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γιατί αγοράζεις τον κλώνο ενώ έχεις το αυθεντικό?
« Απάντηση #5 στις: Ιανουαρίου 07, 2016, 18:52 »
Ενδιαφέρουσες απόψεις μέχρι στιγμής :hmmm: . Εγώ πάντως όποτε έτυχε να έχω γνήσιο και κλώνο μαζί, τον κλώνο τον έτρωγε η σκόνη. Δεν μου πάει (ψυχολογικό είναι μάλλον :idiot1: ) όταν έχω τον ίδιο άτμο σε αυθεντικό-κλώνο να χρησιμοποιώ τον κλώνο. 
Βέβαια έχω και το χούι να μην έχω δύο ίδιους άτμο ακόμη και εάν είμαι πολύ ευχαριστημένος από αυτόν.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Γιατί αγοράζεις τον κλώνο ενώ έχεις το αυθεντικό?
« Απάντηση #6 στις: Ιανουαρίου 07, 2016, 18:54 »
Πήρα κλωνοκαυφούν βάση, επειδή η αυθεντική δεν βγαίνει σε χρυσό χρώμα. Ξέρω, κιτς, αλλά μ΄αρέσει.
Είχα και ένα σωρό αξεσουάρ από τον αυθεντικό, οπότε τα εκμεταλλεύτηκα.
Πάντως σαν τον αυθεντικό δεν είναι. Αλλά όπως είπε και ο shadow, ανά πάσα στιγμή μπορώ να τον δανείσω ή να τον χαρίσω σε κάποιον φίλο που θέλει να γνωρίσει τι είναι το άτμισμα ή να δοκιμάσει αν μπορεί να στήσει επισκευάσιμο.
Αλλο λόγο να έχω δυο ίδιους δεν βλέπω. Εχω αρκετούς αυθεντικούς ώστε να μην έχω θέμα να ξεμείνω κι εκτιμώ το διαφορετικό που μου προσφέρει ο καθένας τους. Το να έχω 4-5 ίδιους το βρίσκω αρκετά μονότονο.

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Γιατί αγοράζεις τον κλώνο ενώ έχεις το αυθεντικό?
« Απάντηση #7 στις: Ιανουαρίου 07, 2016, 19:09 »
Ενδιαφέρουσες απόψεις μέχρι στιγμής :hmmm: . Εγώ πάντως όποτε έτυχε να έχω γνήσιο και κλώνο μαζί, τον κλώνο τον έτρωγε η σκόνη. Δεν μου πάει (ψυχολογικό είναι μάλλον :idiot1: ) όταν έχω τον ίδιο άτμο σε αυθεντικό-κλώνο να χρησιμοποιώ τον κλώνο. 
Βέβαια έχω και το χούι να μην έχω δύο ίδιους άτμο ακόμη και εάν είμαι πολύ ευχαριστημένος από αυτόν.



δεν ξέρω ακόμα δεν έχω κλώνο και αυθεντικό αλλα περιμένω έναν
και μπορεί να είναι όπως τα λες και μόλις έρθει ο κλώνος να μπει συρτάρι
όμως το tank του θα το χρησιμοποιήσω στον αυθεντικό και αυτό και μονο είναι επιτυχία αφού το αυθεντικό tank είναι πιο ακριβό από ολόκληρο τον κλώνο και τυγχάνει να μην το έχω το συγκεκριμένο

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Γιατί αγοράζεις τον κλώνο ενώ έχεις το αυθεντικό?
« Απάντηση #8 στις: Ιανουαρίου 07, 2016, 19:13 »
Μερικοί από εμάς εδώ είμαστε (θα το πω στα αγγλικά για να μην μου την πέσει η αστυνομία του forum :) ) flavor whores και παίζουμε με 6, 7, 37 διαφορετικά υγρά συγχρόνως. Έχουμε λοιπόν 6, 7, 37 ναυτίλους και κάνουμε την δουλειά μας. Κάποια στιγμή το έτερο μας ήμισυ μας κάνει δώρο έναν αυθεντικό kayfun v4 και φυσικά παθαίνουμε την πλάκα μας. Ατμίζουμε το υγρό ΝΟ.1 σαν να μην υπάρχει αύριο και τελειώνουμε ένα 30μελο σε μια ώρα (η φάση της ΧΑΡΑΣ). Αργότερα όμως που θέλουμε να κάνουμε το υγρό ΝΟ.2, σκεφτόμαστε πως δεν είναι δυνατόν να κάνουμε το υγρό αυτό (που μας αρέσει εξ ίσου με το ΝΟ.1) στον ναυτίλο. Και συνειδητοποιούμε πως χρειαζόμαστε 6, 7, 37 kayfun v4 ακόμα (η φάση της ΑΠΕΛΠΙΣΙΑΣ). Αλλά το πονηρό μυαλό μας βρίσκει γρήγορα την λύση: θα πάρουμε 6, 7, 37 κλώνους του Κ4 (που θα μας κοστίσουν λιγότερο από ναυτίλους) και όλα μια χαρά (η φάση του ΣΥΜΒΙΒΑΣΜΟΥ).
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 08, 2016, 00:58 από cpbaroque »

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γιατί αγοράζεις τον κλώνο ενώ έχεις το αυθεντικό?
« Απάντηση #9 στις: Ιανουαρίου 07, 2016, 19:18 »


δεν ξέρω ακόμα δεν έχω κλώνο και αυθεντικό αλλα περιμένω έναν
και μπορεί να είναι όπως τα λες και μόλις έρθει ο κλώνος να μπει συρτάρι
όμως το tank του θα το χρησιμοποιήσω στον αυθεντικό και αυτό και μονο είναι επιτυχία αφού το αυθεντικό tank είναι πιο ακριβό από ολόκληρο τον κλώνο και τυγχάνει να μην το έχω το συγκεκριμένο


Kotso αυτά που γράφω ισχύουν για εμένα. Είναι δικό μου κόλλημα. Δεν είπα ότι ισχύουν για όλους. Ακόμα και να μπορούσα οικονομικά να έχω δύο αυθεντικούς δεν θα επέλεγα ποτέ να είναι δύο ίδιοι.
Το θέμα των ανταλλακτικών πάντως που αναφέρεσαι είναι όντως ένας καλός λόγος να αγοράσεις και τον κλώνο.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Μερικοί από εμάς εδώ είμαστε (θα το πω στα αγγλικά για να μην μου την πέσει η αστυνομία του forum :) ) flavor whores και παίζουμε με 6, 7, 37 διαφορετικά υγρά συγχρόνως.....


6, 7, 37 διαφορετικά υγρά συγχρόνως :confused1:  Εγώ μάλλον είμαι flavor nun που παίζω με 2-3 ;D .
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 07, 2016, 20:05 από mankar72 »

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Γιατί αγοράζεις τον κλώνο ενώ έχεις το αυθεντικό?
« Απάντηση #10 στις: Ιανουαρίου 07, 2016, 20:17 »
Το 37 είναι υπερβολή. Σε διαβεβαιώ όμως πως αυτή τη στιγμή στο γραφείο μπροστά μου υπάρχουν 8 ατμο με 8 διαφορετικά υγρά... :)

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γιατί αγοράζεις τον κλώνο ενώ έχεις το αυθεντικό?
« Απάντηση #11 στις: Ιανουαρίου 07, 2016, 20:24 »
To κατάλαβα. Πλάκα κάνω κι εγώ. :)
Αυτό που με εκπλήσσει κάθε φορά είναι οι διαφορετικές ατμιστικές συνήθειες του καθενός μας. Γι αυτό άλλωστε άνοιξα το παρών θέμα, να δούμε πως σκέφτονται κάποιοι φίλοι αυτό που για άλλους (μεταξύ αυτών και εμένα) ακούγεται περίεργο.

Αποσυνδεδεμένος Psitgr

  • ***
  • 761
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γιατί αγοράζεις τον κλώνο ενώ έχεις το αυθεντικό?
« Απάντηση #12 στις: Ιανουαρίου 07, 2016, 21:05 »
Εγώ πάντως ξέρω "άνθρωπα" που το αποτέλεσμα του κλώνου του αρέσει περισσότερο από του αυθεντικού.. Ονόματα δεν λέμε , οικογένειες δεν θίγουμε.. Αυτό λέγεται και βίτσιο στο χωριό μου..

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Γιατί αγοράζεις τον κλώνο ενώ έχεις το αυθεντικό?
« Απάντηση #13 στις: Ιανουαρίου 07, 2016, 22:15 »
Ενώ βλέποντας το πρωτο ποστ, θεώρησα ότι αυτό που λεει ο φιλοσ mankar72 είναι και το λογικο, συνειδητοποίησα ομως, ότι σε μενα δεν εχει συμβει αυτό αλλά παραδόξως το αντίθετο. Δηλαδή οσοι κλώνους πήρα είτε μου έκατσαν είτε με ξενέρωσαν και δεν πήρα τον αυθεντικο. Αντίθετα στον KLP που ειχα και ημουν ευχαριστημένος από τον αυθεντικο, πήρα και κανα δυο κλωνορεζερβες.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 08, 2016, 22:06 από chzamp »

Αποσυνδεδεμένος bono

  • **
  • 382
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γιατί αγοράζεις τον κλώνο ενώ έχεις το αυθεντικό?
« Απάντηση #14 στις: Ιανουαρίου 07, 2016, 22:21 »
Γιατί πολύ απλά μου αρέσει τόσο πολύ που θέλω κι άλλον αλλά δεν αντέχω οικονομικά οπότε βολεύομαι με έναν καλό κλώνο με ένα διαφορετικό υγρό για κάποιες ώρες της ημέρας.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63058 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3704 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 988 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172548 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277672 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15474 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14124 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9469 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43598 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 453 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36306 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560377 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem