vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

381 επισκέπτες, 7 χρήστες
Tem, mathimatikos1966, takoulas, Mimhsdr, Takis D.M, dkostas, bloodlessz

Twitter

Ηλεκτρονικό τσιγάρο και τριτη ηλικία

Αποσυνδεδεμένος dimitris2000

  • **
  • 144
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μου τους κύκλους τάραττε.
Ηλεκτρονικό τσιγάρο και τριτη ηλικία
« στις: Δεκεμβρίου 29, 2015, 15:05 »
γειά χαρα  :bye:
αφορμή για να ξεκινήσω το νήμα ήταν  όταν αναγκάστηκε συγγενικό μου πρόσωπο μεγάλης ηλικίας  να κόψει ,το κάπνισμα και με κάποιο τρόπο να το αντικαταστήσει με το ατμισμα
το πρόβλημα που δημιουργήθηκε ειναι οτι  δεν υπάρχουν ολοκληρωμένες συσκευές   ολα σε ένα  και εξηγούμε λέγοντας  οτι για εμένα  ειναι πολύ εύκολο π.χ να κανω αναπλήρωση υγρού  να αλαξω μια αντίσταση  να φτιάξω μια αντίσταση  να ρυθμίσω αέρα  και οτιδήποτε χρειάζεται  για την σωστή λειτουργία  του  mod  αλλα για κάποιον μεγάλης ηλικίας ολα αυτα του φαίνονται βουνό
ΕΡΩΤΗΣΗ
υπάρχει κάτι όλα σε ενα  σε γενικές γραμμές που να απλοποιεί όλα τα παραπάνω  Η τελικά το ηλεκτρονικό τσιγάρο ειναι ακατάλληλο για αυτές τις ηλικίες λόγω του οτι χρειάζεται έστω και μια στοιχειώδη γνώση  όλων των παραπάνω . :hmmm: :hmmm: :hmmm: :hmmm: :hmmm: :hmmm:

 

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και τριτη ηλικία
« Απάντηση #1 στις: Δεκεμβρίου 29, 2015, 15:16 »
Ηλεκτρονικό τσιγάρο που να μη χρειάζεται αναπλήρωση υγρού ή αλλαγή της αντίστασης, όχι δεν υπάρχει.
Αυτό θα ηταν το όνειρο όλων των ατμιστων, όχι μόνο αυτών της τρίτης ηλικίας. :))
Θα μπορούσε όμως να αποφύγει το κομμάτι της ρύθμισης των volt / watt / celsius της μπαταρίας αγοράζοντας μια, μη ρυθμιζόμενη. Με τους πιο σύγχρονους ατμοποιητες που έρχονται και με πιο χαμηλές σε ωμ αντιστάσεις δε θα έχει πρόβλημα από πλευρά απόδοσης.

Αποσυνδεδεμένος TRIKALA

  • **
  • 373
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και τριτη ηλικία
« Απάντηση #2 στις: Δεκεμβρίου 29, 2015, 15:18 »
Χωρις να ειμαι ειδικος πιστευω πως οχι δεν υπαρχει κατι να απλοποιει την ολη διαδικασια.
Μακαρι να υπηρχε κατι.
Δεν ειναι τοσο θεμα ηλικας αλλα θεμα κατα ποσο πιανουν τα χερια του καθενος.
Πχ εγω ακομα δεν εχω μαθει να φτιαχνω αντιστασεις.
Δεν μπορω, δεν πιανουν τα χερια μου και μου τις φτιαχνει αλλος ( Βασιλη το ακους; για εσενα ηταν η σποντα)
Παιζει ρολο βεβαια και η ηλικια που μειωνει την αντιληψη,την ικανονητα,την επιδεξιοτητα.
Οποτε δυο λυσεις υπαρχουν η τα απλα ΗΤ με τις ετοιμες αντιστασεις, τα ετοιμα υγρα ή αναλαμβανεις εσυ τον ρολο του επισκευαστη.

Αποσυνδεδεμένος Papadopoulou Ioanna

  • ***
  • 949
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και τριτη ηλικία
« Απάντηση #3 στις: Δεκεμβρίου 29, 2015, 15:25 »
Κοίτα, από προσωπική εμπειρία με τη μητέρα μου, που δεν είναι και ιδιαίτερα μεγάλη (62) έχω καταλάβει ότι δεν την πολυνοιάζει να μάθει, όπως και πάαααρα πολλούς άλλους ατμιστές.Βολεύεται βεβαίως βεβαίως, γιατί έχει εμένα να διαβάζω, να ενημερώνομαι, να προτείνω, να προμηθεύω υγρά προς δοκιμή και φυσικά το μαγαζί που ψωνίζει στην πολη που ζει που της φτιάχνει το υγρό που ατμίζει και της αλλάζει αντιστάσεις.Και επειδή είναι και ζηλιαρογατάκι και της αρέσουν τα ντουμάνια, διαθέτει και έναν subtank όπου όποιος προλαβαίνει φτιάχνει αντιστάσεις.Η ίδια σήμερα, πήγε να αλλάξει αντίσταση στο μίνι ναυτίλο της και αντί να τη βιδώσει στη βάση την έχωσε στο τανκ  :respect: και μονολογούσε "πολύ με παιδεύει αυτό το πράμα θα ξαναγυρίσω στο τσιγάρο"

Κοινώς, επειδή δεν υπάρχει η συσκευή που να τα κάνει όλα μόνη της, τουλάχιστον μία αντίσταση πρέπει να μάθει κανείς να τη βιδώνει, οι μεγαλύτεροι άνθρωποι θέλουν υπομονή, υποστήριξη, εγχειρίδια, οτιδήποτε μέχρι να μάθουν τη συσκευή τους σιγά σιγά και να εγκατασταθεί η συνήθεια. Κι ένα μαγαζί κοντά τους, με έναν γνώστη, φιλότιμο άνθρωπο μέσα να κάνει ό,τι θα έπρεπε να μάθουν αλλά δεν πρόκειται ποτέ να μάθουν αυτοί...

Το μόνο μου άγχος από τότε που απολαμβάνω το άτμισμα με επισκευάσιμους, είναι μην πάθω πάρκινσον γερνώντας και δε μπορώ να στρίψω αντιστάσεις!  ::)

Αποσυνδεδεμένος TSARLY

  • ****
  • 1067
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα λιγα χρηματα θελουν κοπο,τα πολλα τροπο!
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και τριτη ηλικία
« Απάντηση #4 στις: Δεκεμβρίου 29, 2015, 15:32 »
Δεν νομιζω ότι υπαρχει θεμα όταν πραγματικα θελεις.
Ειμαι 63 ετων αρχισα πριν 20 μηνες το ατμισμα χωρις να ξερω τιποτα.
Αμεσως γραφτηκα στο ΦΟΡΟΥΜ. :thumpup:
Διαβασα  κειμενα,βιντεο και σε 15 μερες εκανα το πρωτο στησιμο σε Kayfun.
Oρεξη και μερακι θελει το αθλημα!
Πετρος   :thumpup:



Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και τριτη ηλικία
« Απάντηση #5 στις: Δεκεμβρίου 29, 2015, 19:37 »
Μια eGo VV με μόνιμη ρύθμιση σε επιθυμητά βολτ αφαιρεί το μπέρδεμα με τα κουμπάκια των μοντ.
Αλλαγή/βίδωμα αντίστασης δεν γίνεται να το γλιτώσει κανείς, ούτε ασφαλώς και το γέμισμα με υγρό.
Κάποιος απλός clearo ή κάτι παλιότερο τύπου EVOD δεν θα έχει ρύθμιση αέρα.
Πιο απλό δεν γίνεται.

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και τριτη ηλικία
« Απάντηση #6 στις: Δεκεμβρίου 29, 2015, 21:22 »
Με έκπληξη και χαρά έχω συναντήσει "γριούλες" σε καταστήματα η.τ. να ζητούν το υγρό τους! Φυσικά μιλάμε για απλό εξοπλισμό, όπως προανέφερε ο big sur. Όλα γίνονται αν πειστούν. Λίγο σπρώξιμο χρειάζεται.  ;)

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και τριτη ηλικία
« Απάντηση #7 στις: Ιανουαρίου 02, 2016, 23:46 »
Εγώ θα σκεφτόμουν κάτι ηλεκτρονικά πούρα. Ούτε κουμπί ούτε αναπλήρωση ούτε φόρτιση ούτε τίποτα. Θα κοστίζει λίγο παραπάνω βέβαια αλλά είναι και αυτό μια λύση...

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και τριτη ηλικία
« Απάντηση #8 στις: Ιανουαρίου 03, 2016, 00:16 »
Ενας CE5 ή Κ1 με μια σπίνερ ή ένα 30ρι στικ αν λίγο παίρνει τα "ατμογράμματα"
ένας ce5 με την μικρότερη δυνατή αντίσταση και μια δυο καλές ego -με περισσότερη νικοτίνη βέβαια- στην περιπτωση που αρνείται να μάθει κάτι παραπάνω.
Αν και το καλό πλέον των στικακίων είναι ότι φορτίζουν με τον ίδιο τρόπο που φορτίζουν τα κινητά, οπότε είναι πιο εύκολα στο φόρτισμα από μια σπίνερ.
Αντιστάσεις αλλάζετε προληπτικά εσείς κάθε 20-30μλ, αν δεν μπορεί να μάθει ο ίδιος.
Καλή θέληση θέλει, ξέρω μαγαζί που πολλοί πελάτες του πηγαίνουν μια φορά τη βδομάδα και τους αλλάζει αντιστάσεις, παίρνουν και τα υγρά τους και είναι οκ.

Εξαρτάται βέβαια αν το τρίτης ηλικίας άτομο μένει κοντά σας ή όχι.
Αν μένει κοντά σας, μέχρι και επισκευάσιμο μπορείτε να του δώσετε και να αλλάζετε εσείς τις αντιστάσεις. Μιλάμε βέβαια για κάποιον εύκολο επισκευάσιμο, που να μην έχει θέματα διαρροών, δυσλειτουργιών ή δύσκολου γεμίσματος.

 

Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και τριτη ηλικία
« Απάντηση #9 στις: Ιανουαρίου 03, 2016, 01:49 »
Κι ένα μαγαζί κοντά τους, με έναν γνώστη, φιλότιμο άνθρωπο μέσα να κάνει ό,τι θα έπρεπε να μάθουν αλλά δεν πρόκειται ποτέ να μάθουν αυτοί...

Αυτό θες. Τίποτα άλλο. Ούτε κάρτα είναι δύσκολο να βάλουν στο κινητό, αλλά πολλοί μεγάλοι άνθρωποι επιλέγουν να πηγαίνουν στο κατάστημα, ώστε να κάνουν και τη βόλτα τους και να μην "υποχρεώνονται" σε παιδιά και εγγόνια.

Αποσυνδεδεμένος Gatilaras

  • **
  • 230
  • Φύλο: Άντρας
  • Που πας ρε γιδα μες την καταιγιδα χωρις μπλοκε?
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και τριτη ηλικία
« Απάντηση #10 στις: Ιανουαρίου 10, 2016, 13:03 »
Καλησπερα φιλοι συνατμιστες.
Θελω να "πασαρω" το η.τ. στον πατερα μου γιατι δεν κανει να καπνιζει αλλα δεν ακουει κιολας για να το κοψει εντελως αρα παμε στη λυση του αγαπημενου μας ατμισματος. Του πηρα κανα 2-3 φορες η.τ. μιας χρησης με αυτοματη μπαταρια και μεχρι που σταματησε να λειτουργει δεν εκανε καθολου κ.τ.,του εδωσα να δοκιμασει απο της κοπελας μου( itwist mega+aspire ets με bvc κεφαλη) και του αρεσε απ'οτι μου ειπε αλλα τον χαλαγε το συνολικο μεγεθος,αρα εχουμε κ λεμε,θελουμε κατι σε διαστασεις απλης 1300αρας ego με σφιχτη τσιγαρισια τζουρα και οχι διαρροες ωστε να το παρει,να μην "σπαστει" απο καμια διαρροη,υποτροφοδοσια κλπ ωστε να τον γλυτωσω μια και καλη απο το κ.τ. Τις γνωμες σας συνατμιστες φιλοι μου.

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και τριτη ηλικία
« Απάντηση #11 στις: Ιανουαρίου 10, 2016, 14:03 »
Ego one 1100 X 2 και μια 5αδα clr κεφαλές

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και τριτη ηλικία
« Απάντηση #12 στις: Ιανουαρίου 10, 2016, 19:15 »
Φίλε Gatilaras καλησπέρα.

Νομίζω την απάντηση στο ερώτημά σου την έδωσες μόνος σου. Από μπαταρία κάτι σε ego 1100 ή 1300, ότι τον βολεύει περισσότερο. Από ατμοποιητή, ρίξε μια ματιά στον K1 ή σε GS. Από φίλους που τώρα αρχίζουν, ακούω ότι ο Κ1 τα πάει μια χαρά με τις ego και δεν παρουσιάζει προβλήματα.

Αποσυνδεδεμένος Gatilaras

  • **
  • 230
  • Φύλο: Άντρας
  • Που πας ρε γιδα μες την καταιγιδα χωρις μπλοκε?
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και τριτη ηλικία
« Απάντηση #13 στις: Ιανουαρίου 10, 2016, 19:35 »
Φιλε cruiser δοκιμαζοντας τον κ1 πανω σε 1300αρα ego μπαταρια αποδίδει καλα αλλα οταν τον δοκιμασα πάνω στην itwist στα 4v ήταν άλλη εμπειρία πραγματικά. Κυκλοφορουν ειναι η αλήθεια καποιες ego 1300αρες με vv αλλα δεν εχω προσωπική εμπειρία, απο gs τι να προτιμήσω? Πηρα έναν gs air 2 για μια ecom-c vw αλλα εχει αρκετά αεράτη τζούρα με την 0.75Ω που ειχε μεσα και ηδη έχω κανει μοντιφα στην εισαγωγή αρα απορρίπτεται.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και τριτη ηλικία
« Απάντηση #14 στις: Ιανουαρίου 10, 2016, 19:56 »
Υπάρχουν και μπαταρίες ego upgrade αν δεν κάνω λάθος, οι οποίες δίνουν έτσι κι αλλιώς 4v. Όσον αφορά τον GS, δεν μπορώ να σε βοηθήσω παραπάνω καθώς έχω πολύ καιρό να πιάσω εργοστασιακό ατμοποιητή...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172501 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277437 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15470 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14103 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9444 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43521 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 447 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36167 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560062 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 183266 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 227 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 11278 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364