vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

525 επισκέπτες, 1 χρήστης
camber

Twitter

Evic VTC mini + Tron-S vs iStick 60w + Melo 2

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Evic VTC mini + Tron-S vs iStick 60w + Melo 2
« Απάντηση #30 στις: Ιανουαρίου 05, 2016, 03:09 »
Οχι ρε συ. Ο Lemo 2 για μενα ειναι απο τους πιο ευκολους. Απλα την εισαγωγη αερα απο κατω κλεινω, ξαπλωνω λιγακι, γεμιζω και ετοιμος. Και απο γευση, σκιζει.

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Evic VTC mini + Tron-S vs iStick 60w + Melo 2
« Απάντηση #31 στις: Ιανουαρίου 05, 2016, 03:17 »
Ωραία, με πάτε τώρα σε νέα μονοπάτια, ρε κοιτά να δεις μπέρδεμα. :wall:

Νέο δίλλημα τώρα, kayfun ή lemo 2; :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Evic VTC mini + Tron-S vs iStick 60w + Melo 2
« Απάντηση #32 στις: Ιανουαρίου 05, 2016, 03:34 »
Καμια σχεση ο ενας με τον αλλο. Παρε και τους 2.

Απ: Evic VTC mini + Tron-S vs iStick 60w + Melo 2
« Απάντηση #33 στις: Ιανουαρίου 05, 2016, 03:42 »
Αυτό! Πάρε και τους δύο να πιάσεις όλο το εύρος όσον αφορά τον τύπο τζούρας.

Αν ξεκίναγα από την αρχή θα έπαιρνα βασικά ένα vtc mini με kayfun, και αργότερα έναν lemo 2 για τα έχω όλα...

Αποσυνδεδεμένος Stentor

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Evic VTC mini + Tron-S vs iStick 60w + Melo 2
« Απάντηση #34 στις: Ιανουαρίου 05, 2016, 11:05 »
Eιμαι κατοχος του Ιstick+Melo 2 ενα μηνα τωρα.
Με την 0.3 εχεις  χτυπημα και πολυ ντουμανι ακομα και με 50/50 στα 5mg. Αλλα μονο για πνευμονικες, και δουλεμα 22+ watt. Προσωπικα μου αρεσε πολυ ,περαν της αυτονομιας (και ως λογικο και της καταναλωσης υγρου). Διαρροες 0 και γεμισμα ακομα και με το ενα χερι.
Οι TC προσωπικα δεν με ενθουσιασαν. Ειμαι βεβαια και σχετικα νεος ατμιστης 5 μηνες.
Αγορασα την ECR της Eleaf, την εστησα στα 1,7 με 29awg, και ετσι εχω την δυνατοτητα τσιγαρισιας, χαμηλων Watt κτλ.

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Evic VTC mini + Tron-S vs iStick 60w + Melo 2
« Απάντηση #35 στις: Ιανουαρίου 05, 2016, 23:59 »
Ο kayfun ήδη μπήκε στο καλάθι, και τώρα κοιτάω αν θα βάλω και το lemo 2, δυστυχώς η παραγγελία μου βγαίνει πάνω από 100$ οπότε πρέπει να δω τι θα κόψω;

Τον melo 2 σίγουρα δεν θα τον πάρω, τώρα πλέον που καλοσκέφτηκα και καλό είδα τον lemo 2 που είναι επισκευάσιμος.

Απ: Evic VTC mini + Tron-S vs iStick 60w + Melo 2
« Απάντηση #36 στις: Ιανουαρίου 10, 2016, 21:03 »
Δεν έχω μεγάλη εμπειρία αλλά έχω  το  Evic VTC mini + Tron-S και Evic VTC mini + GS-tank.

Και σαν καινούργιος στο άτμισμα 1,5 μήνες δεν με έχουν δυσκολέψει καθόλου και έχουν άριστη συμπεριφορά.

Τα έχω κατά ευχαριστηθεί.

Άσχετο ποιον kayfun θα παραγγείλεις ; Κλώνο ; Από που; Γιατί τον ψήνω .... ::)

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Evic VTC mini + Tron-S vs iStick 60w + Melo 2
« Απάντηση #37 στις: Ιανουαρίου 10, 2016, 22:15 »
Για kayfun v4 κατέληξα σε αυτό που το έχω παραγγείλει.
Τώρα για μοντάκι λογικά είμαι 100% στο vtc βέβαια καθημερινό ατμοποιητή λογικά τον tron και σαν επισκευάσιμο τον kayfun και lemo 2, αλλά είναι ακόμα μια σκέψη.

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Evic VTC mini + Tron-S vs iStick 60w + Melo 2
« Απάντηση #38 στις: Ιανουαρίου 10, 2016, 22:56 »
Θα πω την γνωμη και ας ειναι ηδη αργα ...

Δεν θα σου προτεινα να πας σε K4  και μαλιστα κλωνο μιας και εισαι και καινουριος αλλα και ειναι λιγο θεμα ο κλωνος σε καποια σημεια του που ισως σε αγαναχτησουν ...

οποτε ακου και αποφασισε
αν πας σε kayfun  να πας σε ενα lite plus  που ειναι και φθηνος αλλα και αυθεντικος για μια ζωη που λενε .. εδω απο Ελλαδα ...
αν πας σε evic vtc mini  καλυτερα παλι να το παρεις απο εδω για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο αν ου μην γενητω παθει κατι και χρειαστει εγγυηση αλλιως απο εξω και δεν τρεχει και τιποτα ... ειναι πολυ καλο μοντακι ασχετα αν ακουστηκαν διαφορα γιαυτο ...

αν πας σε Τρον δεν ξερω αλλα ποτε δεν τον συμπαθησα και δωθηκε αμεσως σε αλλο ατμιστη .. εγω για αρχη σου προτεινω να πας με τα δυο που σου ειπα στην αρχη να ηρεμησεις να τα βρεις με το ατμισμα να ψαξεις υγρα που θα ικανοποιουν και μετα πολυ μετα κανεις αλλες ερευνες που θα σου δωσουν αν θελεις και κατι αλλο ...

και νομιζω οτι αυτο θα ηταν πιο συνετο παρα να πας σε αγορες που θα ειναι ασκοπες :yes:

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Evic VTC mini + Tron-S vs iStick 60w + Melo 2
« Απάντηση #39 στις: Ιανουαρίου 10, 2016, 23:15 »
Νομίζω ότι έχουμε μπερδευτεί λίγο, δε σε κατηγορώ προς θεού, δεν είμαι νέος στο άθλημα, στο φόρουμ είμαι νέος , εκτός και αν δεν πηγαίνει σε μένα οπότε προκαταβολικά συγγνώμη.

Αν αφορά εμένα να σου πω ότι:

Με τα υγρά μου έχω καταλήξει (βέβαια κάθε μέρα ψάχνω και ένα νέο καπνικό αλλά αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο), με τον kl+ έχω εμπειρίες απλά με εκνευρίζει που γεμίζει από κάτω οπότε τον απέρριψα, ο v4 έχει αγοραστεί με μόνο ένα σκεπτικό, είναι ο περισσότερο περίπλοκος και θα με βάλει περισσότερο στο πνεύμα της επισκευής, ο lemo 2 είναι μια καθαρή επισκευή αλλά παράλληλα γεμίζει από πάνω κάτι που ψάχνω καιρό γι αυτό και με ενδιέφερε ο melo 2.

Για το vtc είναι ένα best seller οπότε είναι και οι πρώτη επιλογή πολλών, φυσικά και αξιόπιστος,  όσο αφορά για αγορές Ελλάδα ή εξωτερικό, εκτός το ότι θα ταλαιπωρηθώ  στα πέρα δώθε γλυτώνω πολλά χρήματα, και με τις ίδιες εγγυήσεις.

Αγορά από Ελλάδα έκανα και μου βγήκε απογοήτευση μιας που μέσα σε 3 μέρες άλλαξα 3 Joyetech eCom Mega Set και ένα ijust 2 γιατί όλα είχαν πρόβλημα στη μπαταρία, στο fire button, διαρροές (Ευχαριστώ την eCig για την υπομονή της να με βλέπει κάθε μέρα να ωρύομαι), κατέληξα στο eGo One CT μιας που θέλω κάτι ελαφρύ και βολικό για να το έχω πάντα μαζί μου. Τώρα το mod το θέλω περισσότερο για τη διάρκεια του για να εγκλιματιστώ στα mod και για να μπορώ να αλλάξω μπαταρία όποτε θέλω χωρίς να περιμένω 3 ώρες στο φορτιστή ή να κουβαλάω και pbank.

edit: ναι το ξέρω είναι άσκοπες, αλλά εδώ που ήρθα σε τούτο το φόρουμ μου βάλαν το σαράκι της καταναλωτικής μανίας

Και ερώτηση γιατί kl+ και όχι lemo 2;

Να πω την αλήθεια, δεν έχω κάνει αγορά ακόμα γιατί περιμένω να τελειώσει ο διαγωνισμός σου για το elephone που μου αρέσει σαν μοντακι.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 10, 2016, 23:40 από Alxhmisths »

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: Evic VTC mini + Tron-S vs iStick 60w + Melo 2
« Απάντηση #40 στις: Ιανουαρίου 11, 2016, 02:22 »
Απάντηση στο αρχικό σου ερώτημα vtc mini + tron s λόγω αξιοπιστίας, καλής τιμής, εύρος επιλογών σε αντιστάσεις, μοντάκι με πολλές αναβαθμίσεις κ.α.
Τώρα, σαν κάτοχος του lemo 2 αναφέρω ότι έχει τρομερή γεύση αλλά για μένα είναι μεγάλο μειονέκτημα ότι για να επέμβεις στο deck πρέπει να αδειάσεις το υγρό.

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Evic VTC mini + Tron-S vs iStick 60w + Melo 2
« Απάντηση #41 στις: Ιανουαρίου 11, 2016, 08:47 »
Ναι το ξέρω για το λεμο 2, με χαλάει και μένα αυτό, αλλά αξίζει.
Τον τρον τον έχω αλλά πίνει τα έντερα του, το μοντάκι με προβληματίζει ακόμα αλλά μάλλον θα είναι η τελική μου επιλογή, τώρα για το λεμο 2 το ντεκ είναι το λιγότερο, ισχύει οτι θέλει πολλά βατ για να δουλεύει;

Αποσυνδεδεμένος apagogeas

  • *
  • 31
  • Φύλο: Άντρας
    • My software
Απ: Evic VTC mini + Tron-S vs iStick 60w + Melo 2
« Απάντηση #42 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 11:26 »
Αν θέλεις μια επιπλέον άποψη, γιατί έχω ακριβώς την ίδια απορία με εσένα για αυτά τα δύο mods.
Ξανασχολήθηκα με το η.τ. πριν 1.5 μήνα (σκέτη απογοήτευση όταν πρωτοπήρα cig-like πριν 3-4 χρόνια) και μου προτάθηκε iStick60 + melo2. Το δοκίμασα με όλες τις αντιστάσεις που έχει (0.3/1.8 kanthal (της Triton αυτή), 0.5Ti & 0.15Ni) και έφτιαξα και τη πρώτη δική μου αντίσταση Ni με την ECR επισκευάσιμη κεφαλή. Ατμίζω αρκετά 6-8ml τη μέρα, ξεκίνησα με το kanthal και έπαιζα 11-15W το οποίο γευστικά ήταν οκ, σε 2 εβδομάδες μπούκωσε η κεφαλή και την άλλαξα με Ti. Με Τi λάτρεψα τη γεύση που έβγαινε (καπνικά κάνω) και με Ni την εργοστασιακή αρχικά μου κάθησε περίεργα και την έβγαλα. Μπούκωσε και το Ti coil μετά από 2 βδομάδες και έβαλα ξανά την εργοστασιακη Ni και ως δια μαγείας ήταν πολύ ευχάριστο (το TC το λειτουργώ 25-40W & 190-240C, ανεβάζω σιγά σιγά όταν αρχίζει να μπουκώνει με τις μέρες). Δοκιμαστικά έφτιαξα και μια Ni αντίσταση (που μου βγαίνει στα 0.23Ω με 13 σπείρες, μετά από 3-4 αποτυχημένες προσπάθειες) και 3 μέρες τώρα είναι επίσης υπέροχη η γεύση και η αίσθηση (40W, 190C). Η LG HG2 3000mAh δε μου φτάνει για όλη τη μέρα και πήρα και 2η να σέρνω μαζί μου.

Η σούμα είναι ότι είναι αξιοπρεπέστατο kit, ο τρόπος που γεμίζει είναι πολύ βολικός και μπορείς να αλλάξεις coil χωρίς να αδειάζεις το tank και η επισκευάσιμη ECR κεφαλή φαίνεται καλή, αλλά θέλει λίγο πειραματισμό να βρεις τι αποδίδει καλύτερα για τα γευστικά γούστα του καθενός. Δεν έχω να το συγκρίνω ακόμα με κάτι άλλο αλλά εμένα προς το παρόν με έχει καλύψει πάρα πολύ, δεδομένου ότι δεν έχω μπει καθόλου στο πειρασμό να βάλω κανονικό τσιγάρο στο στόμα 1.5 μήνα τώρα (20 χρόνια γαρ 1.5 πακέτο βαριά, δε το πιστεύω ότι δεν καπνίζω πλέον!).
Για θέμα backup βασικά, μη τύχει και πάθει κάτι το υπάρχον σετ, σκέφτομαι και τον VTC μινι + melo 2 (ή κάτι άλλο;) καθαρά βασιζόμενος στο τι έχω διαβάσει για το VTC mini. Ο melo 2 τον θεωρώ πολύ καλό επίσης αλλά είμαι ανοιχτός σε προτάσεις που προάγουν τη γεύση. Οπότε πιστεύω ότι και τους 2 συνδυασμούς να τους έχεις αν είναι δυνατό θα έχεις καλύψει σχεδόν τα πάντα και αργότερα βλέπεις για νέα μοντέλα. Αντικειμενικά, ότι και να διαλέξεις θα σε καλύψει πιστεύω, σαν συσκευή ο VTC φαίνεται λίγο καλύτερος από το iStick60W από τεχνικής σκοπιάς. Σαν tank ο melo 2 επίσης πολύ καλός με καλό ντουμάνι (αν και δε με ενδιαφέρει αυτό, η γεύση είναι που μετράει). Με kanthal δε ξετρελάθηκα, με Ni και Ti ανέβηκε επίπεδο πάντως και πλέον σε αυτά τα mode κάνω.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 15, 2016, 00:40 από apagogeas »

Αποσυνδεδεμένος vimana

  • **
  • 332
  • Φύλο: Άντρας
    • UCA coin
Απ: Evic VTC mini + Tron-S vs iStick 60w + Melo 2
« Απάντηση #43 στις: Ιανουαρίου 18, 2016, 19:59 »
Τελικά τί έκανες Αλχημιστή; πήρες κάποιο από τα δύο; :hmmm:


Έπεσα κατά λάθος πάνω στο θέμα σου ψάχνοντας πληροφορίες για τον Melo-2. Τις τελευταίες μέρες είχα παρόμοιο δίλημμα, καθώς θέλω μια πρακτική λύση, δεδομένου ότι δεν ασχολούμαι με επισκευάσιμους, mods, diy και γενικότερα με μαστορέματα. Προσωπικά, αποφάσισα να πάρω τον ατμοποιητή αυτόν γιατί διάβασα πολλές θετικές κριτικές, μιας και ο 2 φαίνεται να είναι η βελτιωμένη εξέλιξη του αρχικού Melo. Μόνο που δεν θα τον αγοράσω με μπαταρία iStick αλλά με της Joyetech (ONE) λόγω κυλινδρικού σχήματος (βολεύει στο τσαντάκι, στη θήκη αλλά και στη τσέπη, ενώ το τετραγωνισμένο της eLeaf όχι).


Τις επόμενες μέρες θα σου πω εντυπώσεις  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Evic VTC mini + Tron-S vs iStick 60w + Melo 2
« Απάντηση #44 στις: Ιανουαρίου 18, 2016, 20:20 »
Παράγγειλα, το vtc είχα τον tron-s απο πρώτη αγορά.
Δε πήρα το λεμο 2 μιας που φιλοσοφικά δεν εξυπηρετεί στην επισκευή του.
Πήρα εναν subtank mini για τη γεύση και εναν cthulhu για ολο το φάσμα γέμισμα και επισκευή χωρίς μεγάλα βάσανα.
Έδωσα τον Κ4 γιατί με χτικιασε, 100 κομμάτια ολα κολλούσαν και πολλές διαρροές... Να τους ακους τους παλιούς :tongue_smilie:

Βέβαια ακόμα δεν κατέληξα καλά καλά γιατί δούλευα το μοντακι του γαμπρού μου iStick και νομίζω έχει καλύτερα ρεύματα και αυτονομία απο το vtc, φυσικά με την ίδια μπαταρία LG.
Θα δούμε μπορεί να αγοράσω το Pioneer τώρα.
Ναι το ξερω είμαι κουκουρουκου αλλά οσο αφορά την αρχική μου ερώτηση κατέληξα στο vtc + Tron-s

Ενημερωτικό Δελτίο: Δοκίμασα το ego One VT με melo 2 σε VV high και απογοητευτικά, μήπως να το ξανά σκεφτείς; Επίσης μου είπε το φιλαράκι οτι του κατασπαράζει τη μπαταρία σε σχέση με το One Mega
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 18, 2016, 20:26 από Alxhmisths »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172154 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276522 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15405 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14043 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9405 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43167 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 432 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35653 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559180 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182651 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 208 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10615 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364