vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

519 επισκέπτες, 2 χρήστες
vasim, Lazy Dog

Twitter

Evic VTC mini + Tron-S vs iStick 60w + Melo 2

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Evic VTC mini + Tron-S vs iStick 60w + Melo 2
« Απάντηση #15 στις: Δεκεμβρίου 29, 2015, 19:24 »
Αφού είναι γκάλοπ... Θα επέλεγα το πρωτο σετακι. Δεν βλέπω τον λογο να πας σε μοντ με δυο ή τρεις μπαταρίες και να χάσεις το μικρο μέγεθος και βαρος.

Άσχετο αλλά εγώ όταν είδα το πρωτο μήνυμα σου νόμισα ότι εγραφες εσυ και σου την είχαν πεσει και δυο διαχειριστές μαζι με πράσινα και κόκκινα... :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Evic VTC mini + Tron-S vs iStick 60w + Melo 2
« Απάντηση #16 στις: Δεκεμβρίου 29, 2015, 21:15 »
@tsabasid κάποιοι επιλέγουν με γνώμονα τα τεχνικά χαρακτηριστικά, έχω ακούσει ανθρώπους να επιλέγουν τα 200w μόνο και μόνο επειδή είναι 200w χωρίς καν να ξέρουν σε τι χρησιμεύει ενώ ξέρω και άτομο που είναι κολλημένος με το istick 20w γιατί ποτέ δεν θα ανεβάσει τα watt του και του αρκεί αυτό. Τώρα όσο αναφορά τα δυο σετ σε ξένα φόρουμ τα έχουν στις τοπ επιλογές, όπως και εδώ, ε εντάξει όλο και κάτι θα αξίζουν δεν μπορεί.
 
@chzamp Άμα σου πω ότι την επομένη που το διάβασα (αφού είχα αλλάξει ποστ) λέω όχι ρε φίλε με πλάκωσαν στο κράξιμο και με ζωγράφισαν.
 
Εσύ τι έχεις; Έχεις επαφές με τα δυο αυτά σετ;

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Evic VTC mini + Tron-S vs iStick 60w + Melo 2
« Απάντηση #17 στις: Δεκεμβρίου 29, 2015, 22:02 »
Από μοντ έχουν περάσει και τα δυο από τα χερια μου. Το 60αρι εφυγε κατευθείαν και ισως το αδικώ καθως δεν το χρησιμοποίησα σχεδόν καθόλου. Το VTC όμως, είναι αξιοπρεπέστατο, σταθερο, εργονομικο και αναβαθμίσιμο. Κατά την αποψη μου η καλύτερη value for money αγορα αυτην την στιγμη  για τις ανάγκες σου. Για ατμοποιητες ότι σου ειπαν και οι προηγούμενοι.

Αποσυνδεδεμένος Ner0

  • *
  • 17
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Evic VTC mini + Tron-S vs iStick 60w + Melo 2
« Απάντηση #18 στις: Ιανουαρίου 04, 2016, 15:57 »
Καλησπέρα, δεν ξέρω αν κατέληξες τελικα σε κάποιο απο τα δύο. Αντιμετώπισα το ίδιο δίλημμα, λίγες μέρες πριν, ψάχνοντας για ένα οικονομικό σετάκι και ύστερα απο πολλές μέρες σε διάφορα (αγγλόφωνα) σάιτς, κατέληξα στο Istick60w με τον melo 2.
 Και όπως πολύ σωστά είπε ο SEB, ο καθένας έχει το γούστο του και τις προτιμήσεις του. Εγώ το επέλεξα για την αξιοπιστία του,με την έννοια οτι δίνει λίγα αλλα σου τα δίνει. Επίσης διάβασα για διάφορα θεματάκια στα ρεύματα του VTC (ας με συγχωρέσουν οι κατοχοι του, πολύ νέος στο άθλημα, μπορεί να πέφτω πολύ εξω). 

Επίσης ρίξε μια ματια και στο sigelei 70w tc, αν το είχα ανακαλύψει νωρίτερα, ίσως πήγαινα για εκείνο

Αποσυνδεδεμένος liakouras68

  • **
  • 461
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Evic VTC mini + Tron-S vs iStick 60w + Melo 2
« Απάντηση #19 στις: Ιανουαρίου 04, 2016, 17:12 »
οτι και να επιλεξεις σε 1 εβδομαδα θα το εχεις μετανιωσει γιατι τα μοντακια και οι ατμοποιητες ξεφυτρωνουν σαν τα μανιταρια γιαυτο μην το πολυσκεφτεσαι γιατι ετσι κιαλιως παντα θα βγαινει κατι καλυτερο....... αδραξε την ημερα........ ;)

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Evic VTC mini + Tron-S vs iStick 60w + Melo 2
« Απάντηση #20 στις: Ιανουαρίου 04, 2016, 19:00 »
Ότι θα το μετανιώσω το ξέρω, προς το παρόν το ψάχνω ακόμα.
Σκέφτομαι τώρα να πάρω το vtc + kayfun (clone) + tron-s.
Το istick αν και στιβαρό λένε οτι εχει τα θέματα του.
Περισσότερο άνοιξα αυτό το θέμα για να αναφερθούν απόψεις και προβλήματα για το καθένα χωρίς να αναγκάζεται κανείς που έχει το ίδιο δίλημμα να τρέχει στο κάθε θέμα για το κάθε μοντ.
Τελικά δεν είχε και μεγάλη επιτυχία, οπότε δεν έλυσα τις απορίες μου...

Αποσυνδεδεμένος DryEyed

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Evic VTC mini + Tron-S vs iStick 60w + Melo 2
« Απάντηση #21 στις: Ιανουαρίου 04, 2016, 21:27 »
Αγαπητέ συνατμιστή!
 Είμαι κάτοχος του istick με Melo 2 από τις 17/12/2015! Είναι το πρώτο μου mod ! Αν κι είχα κάνει μια απόπειρα με ένα ηλεκτρονικό της nobacco μια πενταετία κάπου πριν που δεν καρποφόρησε.
Δεν μπορώ να βοηθήσω πολύ καθώς δεν έχω εμπειρία ειδικά πάνω σε αντιστάσεις.
Αυτό που μπορώ να πω είναι ότι τις NI200 στα 0,15Ω τις διαβάζει σωστά με μια μικρή απόκλιση εως 0,02Ω και συνήθως προς τα κάτω. Ατμίζω στα 30W, από αυτονομία είμαι αρκετά καλά θα έλεγα! Έχω πάντα ένα καλώδιο μινι USB και μια ώρα φόρτισης στην δουλειά μου βγάζει το 8ωρο.. μου βγάζει και εως βράδυ!
 Στο δια ταύτα, Είναι στιβαρό. Με τα καπάκια μαγνητικά και να δένουν σωστά στο mod δίχως να παίζουν. Με τον connectora τον 510 στην μέση του mod που του παρέχει κάποια προστασία σε όποιο ατυχές πλάγιασμα από όρθια θέση.
 Ο Melo 2 είναι εύκολος στο γέμισμα, φαίνεται και εύκολος στην πλύση! Εγώ σαν πρωτάρης μου 'ρθαν όλα φυσικά. Το γέμισμα δε το καλύτερό μου αφού η πλάγια οπή σου λύνει τα χέρια. Να αναφέρω δε ότι συμφέρει σαν επιλογή χρηματικός να επιλέξεις το full kit , που δένει με Melo 2.

Να ευχηθώ καλές αγορές,
Τουλάχιστον ελπίζω με αυτά τα λίγα να μην σε μπέρδεψα.

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Evic VTC mini + Tron-S vs iStick 60w + Melo 2
« Απάντηση #22 στις: Ιανουαρίου 04, 2016, 21:55 »
Δεν με μπερδεύεις αντιθέτως με βοηθάς αρκετά μιας που ότι είπες είναι ακριβώς σε όσα έχω σκεφτεί. Είναι και φθηνότερο απο το σετ της joytech.

Το θέμα είναι οτι ο μελο 2 θέλει πολλά βαττ για να δώσει γεύση και ενα αξιοπρεπές ντουμανι σωστά;
Σε βι τι σι δουλεύει καλύτερα;

Αποσυνδεδεμένος DryEyed

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Evic VTC mini + Tron-S vs iStick 60w + Melo 2
« Απάντηση #23 στις: Ιανουαρίου 04, 2016, 22:33 »
Ο Melo η αλήθεια είναι ότι θέλει Watt.
 Έρχεται με αντίσταση στα 0,3 Ω η μοναδική που έχω δοκιμάσει σε V/W mode. Την  άτμισα στα 30~40 Watt, αντικειμενικός δεν μπορώ να είμαι γιατί ήταν τα πρώτα 24ωρα δίχως τσιγάρο.
 Έχει μια Ni & μια Ti αντιστοίχως μαζί το κιτ, σε προτρέπει δηλαδή να ατμίζεις με σχετικά ψηλά Watt.
Για να με καλύψει έμενα από γεύση παίζω στα 30 Watt σταθερά με μικρές αυξομοιώσεις στην θερμοκρασία(>200).
Το ντουμάνι είναι αρκετό.. δεν το λες απλά αξιοπρεπές & αναλόγως την τζούρα.
 Υπάρχει στο συρτάρι μια αντίσταση στα 1.2 Ω της Eleaf, ακόμα δεν έχει δοκιμαστεί! Λογικά θα έρθει γεύση με πιο λίγα Watt..


Για να τον δουλέψεις σε V/W δε βλέπω τον λόγο... έχω σκοπό να παίξω με αυτό σε αντιστάσεις πάνω του 1 Ω.


Αποσυνδεδεμένος oumpra

  • *
  • 47
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Evic VTC mini + Tron-S vs iStick 60w + Melo 2
« Απάντηση #24 στις: Ιανουαρίου 04, 2016, 23:21 »

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Evic VTC mini + Tron-S vs iStick 60w + Melo 2
« Απάντηση #25 στις: Ιανουαρίου 04, 2016, 23:42 »


Το live chat είναι αρκετά εύκολο στη δημιουργία του, ειδικά σε αυτή τη πλατφόρμα που κάθεται το e-kapnisma.
Το θέμα είναι ότι αν γίνει ένα chat δεν θα έχει traffic στα posts, πράγμα που το καθιστά να χάσει τη πρώτη του θέση στις μηχανές αναζήτησης ή τουλάχιστον είναι μια εικασία πολύ κοντά στην αλήθεια.

Επίσης το chat για να δουλέψει αξιοπρεπώς πρέπει να το επιβλέπει πάντα κάποιος, πράγμα που θα πρέπει να αναγκάσει άτομα να είναι πάντα standby.

Όλα αυτά που ανέφερα παραπάνω είναι δημιουργία της φαντασίας μου και μην τα λάβεις υπόψη, το μόνο που πρέπει να σκεφτείς είναι ότι αν γίνει chat και αναφέρονται κάποια σημαντικά πράγματα εκεί  δεν θα είναι προσβάσιμα από κανέναν μετά από μια εβδομάδα, γιατί απλά θα σβήνονται, πράγμα που τα ποστ μπορούν να διατηρηθούν για χρόνια και μάλιστα αρχειοθετημένα.

Απ: Evic VTC mini + Tron-S vs iStick 60w + Melo 2
« Απάντηση #26 στις: Ιανουαρίου 04, 2016, 23:59 »
Καλησπερα απο μενα!

Ειμαι κατοχος εδω και καποιες μερες του vtc mini με τον melo 2..
Το προηγουμενο μου ηλεκτρονικο ηταν το iJust 2 kit της eleaf (πολυ ευχαρστημενος για πρωτο...)

Με τα πολλα απο την δευτερη μερα παρηγγειλα και εναν Kayfun Lite Plus καθως τα συνεφα δεν με ξετρελαινουν πλεον και επισης αμα θες τσιγαρισιες τζουρες ο melo 2 δεν κανει... Συνεπως θα εχω melo 2 για πνευμονικες και kayfun για τσιγαρισιες.. Αν δω οτι τα πηγαινω καλα με τους επισκευασιμους τη θεση του melo 2 θα παρει ο lemo 2.

Δεν ξερω τι λεφτα εχεις σκοπο να χαλασεις αλλα θα προτεινα να παρεις το vtc χωρις δευτερη σκεψη.
Και αν τιθεται καποιο διλημα αυτο να ειναι στον ατμοποιητη και μονο...

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Evic VTC mini + Tron-S vs iStick 60w + Melo 2
« Απάντηση #27 στις: Ιανουαρίου 05, 2016, 01:45 »
Ναι λογικά το vtc θα έπαιρνα από την αρχή.
Εσύ ήρθες και μου έβαλες φωτιά τώρα με τον lemo 2… :wall: :wall:
Βέβαια ο lemo 2 έχει τόσες διαρροές που κάθε φορά που θα γεμίζεις θα φωνάζεις υδραυλικό.
Φτου και απ την αρχή πάλι. :eyesplash:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 05, 2016, 01:51 από Alxhmisths »

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Evic VTC mini + Tron-S vs iStick 60w + Melo 2
« Απάντηση #28 στις: Ιανουαρίου 05, 2016, 02:02 »
Λίγα λόγια για τον Lemo 2!  8)

Δεν έχει διαρροές, για τι πράγμα μιλάς; Βασικά δεν χρειάζεται καν να ξέρω για τι πράγμα μιλάς, σωστή ποσότητα βαμβακιού (περισσότερο από άλλους), γέμισμα οριζόντια και κατά προτίμηση με μπλοκαρισμένη την τρύπα του drip tip και είσαι ΟΚ.

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Evic VTC mini + Tron-S vs iStick 60w + Melo 2
« Απάντηση #29 στις: Ιανουαρίου 05, 2016, 02:16 »
Μιλάω για το αν κάνεις το λάθος και κλείσεις αέρα μέσα θα στα βγάλει όλα από την εισαγωγή αέρα κάτι που δεν κάνει ο κφ4 λόγο της ιδικής βίδας του.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172078 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276475 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15403 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14036 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9398 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43092 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 425 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35549 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558978 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182574 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 204 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10532 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364