vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Evic VTC mini + Tron-S vs iStick 60w + Melo 2

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Evic VTC mini + Tron-S vs iStick 60w + Melo 2
« στις: Δεκεμβρίου 29, 2015, 14:02 »
Καλησπέρα, ήρθε η ώρα να κάνω το καινούριο δώρο στον εαυτό μου και φυσικά αφού έψαξα, έψαξα κατέληξα σε αυτά τα δυο μοντακια με τους δυο ατμοποιητές. Θέλω να μου πείτε τη γνώμη σας μεταξύ αυτών των δυο, τι έχετε; Με τι συνδυασμό; Θέμα style, θέμα firmware, γενικώς θέλω να αναλύσουμε λίγο αυτά τα δυο σετ που δίνονται μπας και καταλήξω και γω κάπου.
Έχω δει πολλούς με VTC και Melo 2 αλλά κανέναν με istick και TRON-S ή ακόμα με eGo ONE Mega.
 
Μετά από πολύ σκέψη κατέληξα να βγάλω τα θετικά και τα αρνητικά του καθενός.
Φυσικά να ξεκαθαρίσω πως οι αποφάσεις μου είναι καθαρά και μόνο βλέποντας reviews χωρίς να έχω οπτική με κανένα από τα δυο.
 
Το VTC μ αρέσει στο χέρι, αρκετά μικρό αλλά παράλληλα πανίσχυρο, φυσικά με ενθουσιάζει το ότι είναι αναβαθμίσιμο και τα 75w μου ακούγονται θεϊκά.
 
Το κακό είναι ότι είναι ακριβότερος σε σχέση με το συναγωνιστή του, δεν αλλάζει καπάκια, η βαφή του είναι λίγο κακής ποιότητας.
 

Ο Tron από την άλλη φαίνετε καλός, μου κάνει ωραία αίσθηση που έχει κρυφό αερισμό τα 4ml μου φαίνονται αρκετά, και φυσικά παίρνει CLR κάτι που με βρίσκει πολύ θετικό μιας που έχω ήδη τις κεφαλές αυτές δουλέψει.
 
Τα αρνητικά του βέβαια είναι πολλά σε σχέση με τον Melo 2, δεν ξέρω καν αν είναι ατσάλι, αυτό το χρώμα μου κακοφαίνεται λες και είναι κάτι βγαλμένο από play mobile δεν γεμίζει όπως ο Melo, έχουν ακουστεί διαρροές, και το τζάμι δεν ξέρω αν είναι από πυρέξ.
 

Το iStick τώρα αλλάζει καπάκια κάτι που είναι αρκετά θετικό γιατί μπορώ να έχω επιλογές χρώματος ανά πάσα στιγμή, έχει ωραίο κόψιμο (αυτό είναι αντικειμενικό) τα κουμπιά του είναι στιβαρά (κατά τα λεγόμενα) και έχει πάρα πολύ στιβαρή κατασκευή και φθηνότερος του VTC.
 
Το κακό είναι ότι είναι μόνο 60w σε σχέση με το μεγαθήριο της joytech, δεν αναβαθμίζεται και έχουν αναφερθεί προβλήματα στον πόλο.
 

Ο Melo από την άλλη είναι ανοξείδωτο ατσάλι, σπάει σε 4 κομμάτια που μπορεί να καθαριστή πάρα πολύ εύκολα, έχει πυρέξ οι κεφαλές του είναι φθηνότερες από τις CLR και φυσικά γεμίζει χωρίς καν να παιδευτείς και φυσικά πιπάκι για πνευμονικές.
 
Τα αρνητικά του είναι ότι για να δουλέψουν οι κεφαλές θέλει περισσότερα watt με αποτέλεσμα λιγότερη ατμιστική ώρα.
 

Εσείς τι γνώμη έχετε και γιατί;
 

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Evic VTC mini + Tron-S vs iStick 60w + Melo 2
« Απάντηση #1 στις: Δεκεμβρίου 29, 2015, 14:14 »

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Evic VTC mini + Tron-S vs iStick 60w + Melo 2
« Απάντηση #2 στις: Δεκεμβρίου 29, 2015, 14:22 »
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,14143.0.html

Το θέμα το άνοιξα στη κατάλληλη κατηγορία όπου γίνονται συγκρίσεις, δεν άνοιξα κάτι για ψήλου πήδημα, δεν κατάφερα να πάρω θετικά αποτελέσματα από αναζήτηση, δεν είδα καμία σύγκριση πουθενά σε όσα θέματα και αν κατάφερα να διαβάσω.
Και ζητώ συγκρίσεις όχι πως κάνουν κοκκινιστό στιφάδο.
 
Επίσης το να πετάς ένα link χωρίς ένα χρόνια πολλά ή ένα καλησπέρα ρε παιδί μου, με κάνει να νιώθω πως απευθύνεσαι σε έναν τοίχο.
Σ’ ευχαριστώ για την ενημέρωση, αν όντως είναι για ψήλου πήδημα μπορεί να πάει εκεί που ανήκει( στο κάδο δλδ)

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Evic VTC mini + Tron-S vs iStick 60w + Melo 2
« Απάντηση #3 στις: Δεκεμβρίου 29, 2015, 14:36 »
Καλησπέρα και χρόνια πολλά.
Διάβασες το πρώτο μήνυμα του λινκ και οχι τα υπόλοιπα.
Για όλα υπάρχουν απαντήσεις αν ψάξεις .
Το θέμα που αναφέρεις για συγκρίσεις να μου επιτρέψεις να σου αναφέρω δυο παραδείγματα.
Ρώτας για το χ μοντακι.
Και βγαίνει μια πληθώρα απαντήσεων που εμπειρικό πλέον και μετά απο 7 χρόνια στο φόρουμ ξέρω σίγουρα οτι θα σε μπερδέψουν ακόμα πιο πολύ.
Ο ταδε ατμοποιητης είναι καλός σε σχέση με τον ταδε?   
Και εδώ μια από τα ίδια γιατί  ως γνωστόν τα γούστα του καθενός διαφέρουν.
Με λιγα λογια καλυτερο απο το να ψαξεις μονος σου και να συγκρινεις με τα δικα σου ατμιστικα γουστα δεν υπαρχει..
Αν αυτην την στιγμη ειχα την διαθεση να ψαξω θα εβρισκα απαντησεις για ολα με μια απλη αναζητηση αριστερα στο e-kapnisma.
Eιναι πλεον κουραστικο να υπαρχουν τοσα πολλα νηματα με παρομοια περιπου ερωτηματα.
Αν πχ δεις το λινκ που σου εδωσα ανα δυο τρεις σελιδες υπαρχουν οι ιδιες ερωτησεις.
Τωρα αν εχεις την διαθεση εσυ να βλεπεις οτι σου πεταξα ενα λινκ εχει καλως.
Για τα χρονια πολλα και τα καλησπερα θεωρουμαστε πλεον μια οικογενεια,φιλοι που νομιζω οτι εννοούνται...εκτος αν μπηκες μονο για σημερα και δεν σε ξανα δουμε.

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Evic VTC mini + Tron-S vs iStick 60w + Melo 2
« Απάντηση #4 στις: Δεκεμβρίου 29, 2015, 16:57 »
 @Φίλε SEB σέβομαι την 7ετια σου στο φόρουμ, επέτρεψε μου όμως να κρίνω εγώ αν θα μπερδευτώ ή αν θα καταλήξω κάπου, η κάθε άποψη άλλωστε γράφεται και γω βγάζω το δικό μου νόημα (αν βγάλω έχει καλός αν όχι όντως έχεις δίκιο).
Το θέμα οικογένειας δεν χρειαζόταν να το αναφέρεις, με την εγγραφή μου δέχτηκα κάποια πράγματα και διάβασα άλλα τόσα εδώ μέσα οπότε ελπίζω ότι είμαι μέλλος αυτής, αν θα με ξανά δείτε αυτό δεν εξαρτάται από ένα θέμα άλλα και οι συγκυρίες, προς το παρόν δείχνω και θέλω να είμαι ενεργό μέλος, και όχι απλά ένας ακόμα που κυνήγα τους διαγωνισμούς ;)

Άλλα επειδή ξεφεύγουμε και μάλλον ξεκίνησε λάθος το όλο ποστ και θέμα, θα σε παρακαλούσα αν έχεις κάποια εμπειρία πάνω στα δυο μοντ να την αναφέρεις, αν έχεις κάποια link από άλλα θέματα θα σε παρακαλούσα να τα γράψεις και να με βοηθήσουν, συγγνώμη άλλα επειδή έτυχε να έχω δει την αναζήτηση του e-kapnisma πάνω δεξιά και να τη χρησιμοποιήσω όπως προ-ανέφερα άλλα δεν μου δώσε κανένα αποτέλεσμα, αντιθέτως με μπέρδεψε πολύ περισσότερο γιατί όποια σημεία υπήρχαν που ανέφερε το δικό μου ερώτημα για κακή μου τύχη ήταν διάσπαρτα, το αποτέλεσμα να προσπαθώ να φτιάξω ένα πάζλ που πάντα κατέληγε στο 0 και φτου απ την αρχή.
 
Χρόνια Πολλά με υγεία και χαρά.
Επέτρεψε μου να βγάλω και την κακία μου αναφέροντας ότι τα 7 σου χρόνια μέσα σε αυτό το φόρουμ θα έπρεπε να είναι περισσότερο συνεργάσιμα σε έναν νέο χρήστη που προσπαθεί να καλύψει τις απορίες του και όχι να του θυμίζει πως ήταν στον στρατό του 1960 (ο λεουρας και νέος you know???) :bye: .
 

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Evic VTC mini + Tron-S vs iStick 60w + Melo 2
« Απάντηση #5 στις: Δεκεμβρίου 29, 2015, 17:03 »
Εχεις δικιο  :bye: :bye:

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Evic VTC mini + Tron-S vs iStick 60w + Melo 2
« Απάντηση #6 στις: Δεκεμβρίου 29, 2015, 17:44 »
Φίλε Alximisth, καλώς ή κακώς στην αγορά mod τα πράγματα είναι μετρημένα κουκιά. Δυο παράγοντες κοιτάς μόνο:
1. Tα τεχνικά χαρακτηριστικά, που στη προκειμένη περίπτωση είναι δεδομένα και για τα δύο mods.
2. Αξιοπιστία του κατασκευαστή αλλά και τυχόν αναφορές προβλημάτων για το προϊόν. Και εδώ νομίζω ότι τα πράγματα αλλά και η αξιοπιστία είναι δεδομένα και για τα δυο mods που σκέπτεσαι.
Άρα η απόφαση είναι δική σου.
Σχετικά με τους ατμοποιητές που αναφέρεις, ο SEB έχει απόλυτο δίκιο. Είναι καθαρά θέμα υποκειμενικού γούστου. Πρέπει να δοκιμάσεις από κοντά, γιατί ότι και να σου πούμε εμείς, θα είναι απλά το δικό μας γούστο...

Απ: Evic VTC mini + Tron-S vs iStick 60w + Melo 2
« Απάντηση #7 στις: Δεκεμβρίου 29, 2015, 17:58 »
Τώρα δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει η απάντηση μου γιατί θα φύγω απο την σύγκριση αυτών των δύο σετ.
εγώ δεν έχω χρησιμοποιήσει το istick , το vtc που δοκίμασα δεν είχε πολύ καλή ποιότητα ρεύματος. Το λέω αυτό γιατί οι εξελήξεις στα mod τρέχουν με τρελούς ρυθμούς και η γνώμη μου είναι όταν έρχεται η στιγμή να πάρεις μοντ , καλό είναι να μην κοιτάς προϊόντα μόνο επειδή τα έχουν πολλοί και γίνεται ντόρος , γιατί πιθανά στα ίδια λεφτά πλέον να μπορείς να πάρεις κάτι αρκετά καλύτερο. Τώρα μπορεί να λες ότι σου φτάνουν 60 w , αύριο μπορεί να τα θες αυτά τα 60 με καλύτερη ποιότητα και ποιό άνετα και ίσως με μεγαλύτερη αυτονομία.
Μην λυπηθείς 20-30 ευρώ , πάρε κάτι που είναι top αυτήν την στιγμή στα λεφτά του , θα το ευχαριστηθείς πολύ περισσότερο. Αν έχεις όριο στο μπάτζετ σου , ψώνησε από έξω με πολύ χαμηλότερες τιμές και κάνε υπομονή να έρθουν , έστω ένα μήνα. Να μου πεις δεν έχεις εγγύηση κλπ οκ αλλά δύσκολα θα σου χρειαστεί και αν είναι κάτι προβληματικό στο αλλάζουν.
Ενδεικτικά τελείως
Μεγάλο μπάτζετ Wismec DNA200 180 ευρώ εδώ κάπου εκεί και έξω
Μεσαίο μπάτζετ Wismec RX200 45 ευρώ από έξω
Μεσαίο μπάτζετ Joyteck Cuboid 45 ευρώ απο έξω
Αυτά όλα είναι κλάσεις ανώτερα από αυτά που συγκρίνεις , θες έξτρα μπαταρίες 6 ευρώ η μία απο έξω.


Και οι άτμο που αναφέρεις , δεν τους έχω δοκιμάσει , αλλά από ότι έχω διαβάσει ο Subtank mini είναι αρκετά ανώτερος σε όλα και έχει και κεφαλή για επισκευάσημες αντιστάσεις να κάνεις τα πρώτα σου βήματα , εκτός από τις έτοιμες που παίρνει που είναι πάρα πολύ καλές και σε τεράστια ποικιλία.



Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Evic VTC mini + Tron-S vs iStick 60w + Melo 2
« Απάντηση #8 στις: Δεκεμβρίου 29, 2015, 18:07 »
@megst
Μα δεν έχω πρόβλημα να μου πείτε τη γνώμη σας αντιθέτως τη γνώμη σας ζητώ από το πρώτο κιόλας νήμα.
Να το θέσω αλλιώς μήπως σας έχω μπερδέψει;
Κάνω γκάλοπ τι θα διαλέγατε οεο;
Τώρα όσο για τα μοντ δεν τα ξέρω δεν τα έχω γι αυτό ρωτάω εσάς;
Σας ξεβάφουν; οι μπαταριές κρατάνε; σας βγάζουν πρόβλημα; Σας έβγαλαν ποτέ πρόβλημα; Χτυπάμε; Τσαλακώνονται; Μπορεί να μου υπογράψει πάνω ο Καρράς τραγουδώντας μου "κάνω ένα τσιγάρο και φεύγω" :laugh1: ;

@flavorslut  Σ’ ευχαριστώ και όχι δεν θα λυπηθώ τα λεφτά, αλλά όπως είπες έκανα επιλογές επειδή όλοι αυτά έχουν δεν γνωρίζω την τώρα αγορά, και φυσικά αν δεν μου πρότεινες εσύ κάτι διαφορετικό θα έμενα στις αρχικές μου επιλογές, αυτό ακριβώς ζητώ, γνώμες για να καταλήξω κάπου, τώρα για εξωτερικό το σκέπτομαι και κοιτώ στο fasttech που για πολλούς είναι ένα αξιόπιστο μαγαζάκι.
 
Σχετικά με αυτά που προτείνεις δεν είναι περισσότερο βαριά από τα δυο μοντ που αναφέρω;
 

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Evic VTC mini + Tron-S vs iStick 60w + Melo 2
« Απάντηση #9 στις: Δεκεμβρίου 29, 2015, 18:09 »
Ένα mod που δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα και δεν το έχει δει κανείς από κοντά πως είναι κλάσεις ανώτερο από ένα που κυκλοφορεί μήνες και είναι best seller?

Απ: Evic VTC mini + Tron-S vs iStick 60w + Melo 2
« Απάντηση #10 στις: Δεκεμβρίου 29, 2015, 18:21 »
με βάση τα τεχνικά του χαρακτηριστικά το λέω και το ότι είναι από αξιόπιστη εταιρία , έχω διαβάσει τα σχετικά και το ζαχαρώνω για έναν φίλο. Εγώ αν ήταν να διαθέσω 45 ευρώ αυτό θα έπαιρνα και όχι ένα από τα άλλα δύο. Με βάση τα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι αρκετά ανώτερο , το κλάσεις ίσως ήταν ατυχές , κυρίως για το DNA200 το είπα.


Για το βάρος ναι είναι αρκετά βαρυτερα , τα δύο πρώτα φτάνουν κοντά μισό κιλό γιατί παίρνουν τρεις μπαταρίες , αλλά είναι τόσο εργονομικά που δεν το καταλαβαίνεις. Το Cuboid παίρνει δύο μπαταρίες , οπότε από αυτό και μόνο θα είναι πιο βαρύ και επιπλέον λένε ότι έχει στιβαρή και βαριά αίσθηση , κατά τα άλλα είναι μικρό μοντάκι και πανέμορφο. Εγώ προσωπικά το θέλω το βάρος , αν αυτό σημαίνει αυτονομία , άσε που δεν ανατρέπεται τόσο εύκολα.

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Evic VTC mini + Tron-S vs iStick 60w + Melo 2
« Απάντηση #11 στις: Δεκεμβρίου 29, 2015, 18:32 »
 Δυστυχώς όμως το βάρος δεν με εξυπηρετεί σκέψου και το eGo ONE CT που έχω τώρα γι αυτό το λόγο το διάλεξα επειδή αναγκάζομαι να το κρατάω αρκετές ώρες στο χέρι και σκέπτομαι το θέμα κούραση, και δυστυχώς κορδονάκι δεν βοηθά μπλέκεται, όπως αρκετές φορές ένιωθα να με κουράζει αυτό το παναλαφρο πραγματάκι.
Γι αυτό εξάλλου και έχω καταλήξει σε αυτές τις επιλογές.
Παρ όλα αυτά από την ώρα που το ανέφερες τα βλέπω σε reviews...

Απ: Evic VTC mini + Tron-S vs iStick 60w + Melo 2
« Απάντηση #12 στις: Δεκεμβρίου 29, 2015, 18:38 »
έτσι , ψάξε ψάξε  ;D

Αποσυνδεδεμένος Paschal

  • **
  • 222
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Evic VTC mini + Tron-S vs iStick 60w + Melo 2
« Απάντηση #13 στις: Δεκεμβρίου 29, 2015, 18:46 »
Πάρε και τα 2 και θα είσαι μια χαρά.

Αποσυνδεδεμένος tsabasid

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Evic VTC mini + Tron-S vs iStick 60w + Melo 2
« Απάντηση #14 στις: Δεκεμβρίου 29, 2015, 19:24 »
Τα τεχνικά χαρακτηριστικά παιδιά δεν είναι πάντα μέτρο σύγκρισης. Για αυτό ρωτάμε γνώμες κατόχων. Μου θυμίζει την κουβέντα για το rx200 που θα άλλαζε την ιστορία του ατμισματος και μόλις το πήραν στα χέρια τους κόσμος έπεσαν πολύ οι τόνοι.

Στάλθηκε από το Nexus 7 (2013) μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172273 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276657 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15418 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14052 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9413 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43234 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 436 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35804 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559420 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182747 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 216 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10694 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364