vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

476 επισκέπτες, 3 χρήστες
dkostas, zamploutos, grag

Twitter

ιδιοκατασκευη εκχυλισματος καφε

Αποσυνδεδεμένος Rbmkn4

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ιδιοκατασκευη εκχυλισματος καφε
« Απάντηση #60 στις: Φεβρουαρίου 19, 2018, 10:11 »
Ρε παιδια τωρα σοβαρα, αξιζει τον κοπο?
Δεν ξερουμε αυτα τα ελαια (τα οποια σιγουρα περνουν στο υγρο) τι συμπεριφορα εχουν στον ατμοποιητη πανω, υπαρχει λογος να βαλεις στο κεφαλι σου χειροτερο μπελα απο τα σκατα που κοψαμε με το τσιγαρο?

Ή μηπως εχει αναγκη το ατμισμα απο κανα ακομα λογο για να γραφουν αντι-ατμιστικα αρθρα και νομοθεσιες σε περιπτωση που γινει καμια στραβη?

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ιδιοκατασκευη εκχυλισματος καφε
« Απάντηση #61 στις: Φεβρουαρίου 19, 2018, 10:45 »
Use at your own risk.

Αλλά ναι τα έτοιμα αρώματα καφέ χάνουν την ισχύ τους πολύ γρήγορα και οι ιδιοκατασκευές είναι πολύ πιο κοντά στον καφέ που πίνουμε και μας αρέσει, γιατί χρησιμοποιούμε την ίδια πρώτη ύλη.

Αν και δεν το λιώνω στην χρήση, έχω δύο υγρά όπου μπαίνει ιδιοκατασκευή απο μίξη δύο καφέδων που μου αρέσουν.

Αποσυνδεδεμένος vassilisk

  • **
  • 197
  • Φύλο: Άντρας
  • •ΑΦΟΒΟΝΟΘΕΟΣ• •ΑΝΥΠΟΠΤΟΝΟΘΑΝΑΤΟΣ•
Απ: ιδιοκατασκευη εκχυλισματος καφε
« Απάντηση #62 στις: Φεβρουαρίου 19, 2018, 10:58 »
Τα αρώματα έτσι κι αλλιώς σε έλαια/λίπη δεν είναι "ενσωματωμένα";

Αποσυνδεδεμένος Dimitrisbo

  • ****
  • 1120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ιδιοκατασκευη εκχυλισματος καφε
« Απάντηση #63 στις: Φεβρουαρίου 19, 2018, 11:04 »
Αν δε κάνω λάθος τα περισσότερα όχι.Αλλά όχι και όλα,ας πούμε κάποια της Lorann έχουνε και έλαια.Τα οποία έλαια γενικά λένε ότι είναι καλό να αποφεύγονται.

Αποσυνδεδεμένος Rbmkn4

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ιδιοκατασκευη εκχυλισματος καφε
« Απάντηση #64 στις: Φεβρουαρίου 19, 2018, 11:20 »
Τα αρωματα για ατμισμα ειναι τα περισσοτερα διαλυμενα σε PG ή VG και -οπως λεγεται- καποια σε αιθυλικη αλκοολη.

Τα αρωματα σε ελαια ειναι για μαγειρικη χρηση, ΔΕΝ ειναι ασφαλη προς ατμισμα (εκτος αν θελει καποιος να ρισκαρει με πιθανη λιποειδικη πνευμονια) και η Lorann εχει λιστα με ποια ειναι για ατμισμα και ποια οχι.



EDIT: Και για να μην πει καποιος οτι τα βγαζω αυτα απο το μυαλο μου, παραθετω τα λογια του Δρ. Φαρσαλινου

"The e-cigarette may be the cause of this disease, but only under one condition: the patients were inhaling lipid (oil) based flavorings and e-liquids. We know that most flavors in the food industry are dissolved in oil (usually vegetable oil). These are perfectly safe for ingestion, but should NOT be used for inhalation. Inhaling oils can lead to lipoid pneumonia."

Απο εκει και περα, φανταζομαι πως ναι οπως γραφηκε πιο πανω "Use at your own risk." αλλα δεν ειναι και δα και ανευθυνο να ενημερωνομαστε, οσο και να αποτρεπουμε κοσμο απο την ημιμαθια. 
Σπιτι σας καντε οτι θελετε, αλλα μην το προτεινετε και δημοσια.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 19, 2018, 11:26 από Rbmkn4 »

Αποσυνδεδεμένος Liana

  • *
  • 16
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ιδιοκατασκευη εκχυλισματος καφε
« Απάντηση #65 στις: Φεβρουαρίου 19, 2018, 14:14 »
Καλημέρα, καλημέρα!
Με πολύ ενδιαφέρον διαβάζω εδώ τα σχόλια
και θυμάμαι και τα χείριστα σχόλια που είχα διαβάσει κάτω απ'το βιντεάκι κοπελιάς που έδειχνε συνταγή ...
(όπως και τον τυπάκο -ειδικό απ'τα σταρμπακς- που 'λεγε τόσα και τόσα κατά, και μάλιστα ως 'ειδικός') ...



Ως άνθρωπος και μόνο, όταν βλέπω όλους αυτούς με πόσο μένος και ζόρι αντιδρούν - με πιάνει καχυποψία


Βλέπω κι εδώ τα σχόλια καλοπροαίρετων συν-φορουμιτών, συν την αναφορά στον Κο Φαρσαληνό
κι αναρωτιέμαι ...

Οπωσδήποτε, όλοι -ή, οι περισσότεροι θέλω να πιστεύω, νοιαζόμαστε για την υγεία περισσότερο,
παρά να θάψουμε μια καλή έως αξιέπαινη προσπάθεια για ίδιους λόγους(όπως στο ξένο βιντεάκι στο utube)



Θα μιλήσω, λοιπόν, μόνο για τη συγκεκριμμένη διαδικασία,
-καφέ μέσα σε PG ελαφρώς θερμαινόμενα για λίγη ώρα (15-20 λεπτά),
για την οποία έχω ίδια άποψη, αφού μόλις χτες την έκανα η ίδια.

Και -να υπενθυμίσω- ότι αναφέρομαι και μόνο σε ενήλικες, κατά προτίμηση καλοπροαίρετους! :)



Κατ'αρχάς, βλέπω ότι για να αποσπασθούν τα έλαια του καφέ χρειάζεται μια διαδικασία πολλών ωρών
(και δεν είμαι σίγουρη και πόσο υψηλών θερμοκρασιών), όπου ο καφές βαπτίζεται σε Έλαια-όχι PG.

Στην διαδικασία μας,
ο καφές εμβαπτίζεται σε Προπυλενογλυκόλη και θερμαίνεται για 15-20 λεπτά σε χαμηλή θερμοκρασία
-όπου οι θερμοκρασίες που αναπτύσσονται μέσα στο μείγμα καφέ-PG είναι περί τους 65C-(το πολύ 70).


Νομίζω ότι ο οποιοσδήποτε με κοινή λογική και μόνο μπορεί να αντιληφθεί ότι με αυτή τη μέθοδο στην τόσο χαμηλή θερμοκρασία και για τόσο λίγη ώρα, είναι πρακτικά αδύνατον να πάρουμε έλαια του καφέ στο παραγόμενο μείγμα.


Όπως και να 'χει, οπωσδήποτε με ενδιαφέρει η προστασία της Υγείας (ούσα στη θεραπεία η ίδια)
κι έτσι αν κάποιος γνώστης και πραγματικά ειδικός στο θέμα έχοντας εξετάσει και ο ίδιος με μετρήσεις κλπ την παραπάνω διαδικασία έχει κάτι να μας πει/βεβαιώσει -θα χαρώ πολύ να το ακούσω!!!

Ευχαριστώ, Καλημέρα & καλά κούλουμα
(και συγγνώμη για το σεντόνι, μα ήθελα να καλύψω το πραγμα όσο καλύτερα μπορούσα)
:)

Αποσυνδεδεμένος Rbmkn4

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ιδιοκατασκευη εκχυλισματος καφε
« Απάντηση #66 στις: Φεβρουαρίου 19, 2018, 15:49 »
Δεν μπορω να σου μιλησω επιστημονικα περαν της παραθεσης που εκανα.
Μπορω ομως να μοιραστω την δικια μου εμπειρια, οπως αυτη συνεβησε περιπου κανα χρονο πριν.
Ετσι εκανα κι εγω ενα 10μελο συγκεντρωμα καφε, αγαπημενη ποικιλια, μεσα σε PG, πανω κατω οπως κι εσυ κι οι υπολοιποι φανταζομαι.
Η γευση ηταν εξαιρετικη και καλυτερη απο τα αρωματα καφε που ειχα ως τοτε.

Παρολα αυτα, καποιο καιρο μετα, δεν θυμαμαι αν ηταν μερες ή εβδομαδες, παρατηρησα στην επιφανεια του συγκεντρωματος μου ενα φιλμ το οποιο εκανε  την πολυχρωμη αντανακλαση που με εκανε να συμπερανω πως ηταν ελαια καφε.

Κι ακριβως επειδη ειδημονας δεν ειμαι αποφασισα να το πεταξω το παρασκευασμα αφου διαβασα το παραπανω αρθρο.

Φυσικα δεν προκειται ποτε να πω σε κανεναν τι να κανει, δικια του υγεια ειναι και μπορει και να ατμισει και Tide Pod, πραγματικα δε με νοιαζει καθολου, παρολα αυτα, το θεωρω λαθος να γινεται ελαφρα συζητηση κι ανταλλαγη μεθοδολογιας σε ενα δημοσιο φορουμ για κατι που και ενδεχομενως να ειναι και ΑΚΡΩΣ βλαβερο για την υγεια.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: ιδιοκατασκευη εκχυλισματος καφε
« Απάντηση #67 στις: Φεβρουαρίου 19, 2018, 16:20 »
Νομίζω ότι ο οποιοσδήποτε με κοινή λογική και μόνο μπορεί να αντιληφθεί ότι με αυτή τη μέθοδο στην τόσο χαμηλή θερμοκρασία και για τόσο λίγη ώρα, είναι πρακτικά αδύνατον να πάρουμε έλαια του καφέ στο παραγόμενο μείγμα.


Όπως και να 'χει, οπωσδήποτε με ενδιαφέρει η προστασία της Υγείας (ούσα στη θεραπεία η ίδια)
κι έτσι αν κάποιος γνώστης και πραγματικά ειδικός στο θέμα έχοντας εξετάσει και ο ίδιος με μετρήσεις κλπ την παραπάνω διαδικασία έχει κάτι να μας πει/βεβαιώσει -θα χαρώ πολύ να το ακούσω!!!
Πρώτο και βασικό:
Ενήλικες είμαστε και παίρνουμε εν γνώσει τα ρίσκα μας. Αν είχα περιέργεια, δεν θα με σταματούσε η πιθανή παρουσία ελαίων στο υγρό. Ταυτόχρονα, τα έλαια είναι γνωστό πως κάνουν κακό στους πνεύμονες. Πότε; Πόσο; Δεν ξέρω, δεν κάνω εγώ την πρωτογενή έρευνα, απλά αναφέρω.

Όμως παρατηρώ πως απλά δηλώνεις αυτό που θεωρείς "πρακτικά αδύνατο" (μια εικασία, χωρίς κάτι απτό να την στηρίζει, και ίσως αρκεί η εμπειρία του επόμενου να την διαψεύσει) ενώ για την αντίθετη άποψη θέλεις μετρήσεις και ειδικούς.

Νιώθω λίγο περίεργα όταν σε δημόσιο λόγο δεν δεχόμαστε ένα απλό disclaimer, του τύπου "οι επιστήμονες λένε πως είναι μάλλον επιβλαβές αλλά μου αρέσει και το κάνω" και προβάλουμε την άποψη "οι επιστήμονες λένε πως είναι επιβλαβές αλλά το κάνω γιατί εγώ φαντάζομαι πως δεν είναι". Δεν είμαι καθόλου σίγουρος πως όλοι νοιάζονται το ίδιο για την υγεία τους και πως έχουν την κρίση να καταλαβαίνουν πότε απειλείται (βασικά έχω άπειρες αποδείξεις πως αυτό δεν συμβαίνει), οπότε κρίνω απαραίτητο κάθε πειραματισμός να συνοδεύεται και από τις κατάλληλες προειδοποιήσεις, και όχι να τις παραμερίζουμε χωρίς επαρκή γνώση. Ακόμα κι αν κάποτε μάθουμε πως έτυχε να μην ισχύουν. Άλλο παίρνω τα ρίσκα μου και άλλο προσποιούμαι πως δεν υπάρχει ρίσκο διότι με κάνει να νιώθω καλύτερα γι αυτό που κάνω. Και πολύ άλλο το να ενοχλούμαι αν οι υπόλοιποι μου θυμίζουν πως υπάρχει όντως κάποιο ρίσκο, έστω και μικρό. Εγώ εκεί βρίσκω λίγο ζόρι.  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Liana

  • *
  • 16
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ιδιοκατασκευη εκχυλισματος καφε
« Απάντηση #68 στις: Φεβρουαρίου 19, 2018, 16:32 »
Δεν μπορω να σου μιλησω επιστημονικα περαν της παραθεσης που εκανα.
Μπορω ομως να μοιραστω την δικια μου εμπειρια, οπως αυτη συνεβησε περιπου κανα χρονο πριν.
Ετσι εκανα κι εγω ενα 10μελο συγκεντρωμα καφε, αγαπημενη ποικιλια, μεσα σε PG, πανω κατω οπως κι εσυ κι οι υπολοιποι φανταζομαι.
Η γευση ηταν εξαιρετικη και καλυτερη απο τα αρωματα καφε που ειχα ως τοτε.

Παρολα αυτα, καποιο καιρο μετα, δεν θυμαμαι αν ηταν μερες ή εβδομαδες, παρατηρησα στην επιφανεια του συγκεντρωματος μου ενα φιλμ το οποιο εκανε  την πολυχρωμη αντανακλαση που με εκανε να συμπερανω πως ηταν ελαια καφε.

Κι ακριβως επειδη ειδημονας δεν ειμαι αποφασισα να το πεταξω το παρασκευασμα αφου διαβασα το παραπανω αρθρο.

Φυσικα δεν προκειται ποτε να πω σε κανεναν τι να κανει, δικια του υγεια ειναι και μπορει και να ατμισει και Tide Pod, πραγματικα δε με νοιαζει καθολου, παρολα αυτα, το θεωρω λαθος να γινεται ελαφρα συζητηση κι ανταλλαγη μεθοδολογιας σε ενα δημοσιο φορουμ για κατι που και ενδεχομενως να ειναι και ΑΚΡΩΣ βλαβερο για την υγεια.
Γεια σου, Rbmkn4
Βρήκες ένα φιλμ που ιρίδιζε μετά από λίγο καιρό;;; [το πού, δεν το κατάλαβα, μα ίσως δεν πειράζει]
Εντυπωσιακό, μου ακούγεται κι αν ήμουν στη θέση σου πιθανόν κι εγώ να προβληματιζόμουνα -δεν αντιλέγω σ'αυτό.
Προσωπικά, μήνες τώρα που ατμίζω βάσεις που φτιάχνω η ίδια με γεύση καφέ, ούτε κατά διάνοια δεν έχω παρατηρήσει κάτι περίεργο. [VG και PG, προμηθεύομαι από φαρμακείο].
Στο ότι στο φόρουμ που γράφουμε ο καθένας/καθεμία ΔΕΝ θα έπρεπε να γράφει κάποιος/α την DIY εμπειρία του, όμως,
σαν θέση και μόνο με προβληματίζει κάπως ...
Προσωπικά, ούτε δουλεύω, ούτε ωφελούμαι από κανέναν σ τα όσα μοιράζομαι, τα οποία αποκλειστικά και μόνο
αφορούν την προσωπική μου εμπειρία (και όχι μόνον, απ'ότι φαίνεται).
Επίσης, ως άτομο, αυτό που με ενδιαφέρει - ᾱκριβώς για λόγους καλής υγείας - είναι τα προϊόντα που χρησιμοποιώ να είναι όσο πιο αγνά, καλά, φυσικά κλπ Εξ ου και το αυξημένο ενδιαφέρον μου και για τα DIY.

Και, πράγματι, ούτε κι εγώ θεωρώ εαυτόν 'ειδικό' κι επουδενί δεν γράφω τις θέσεις μου  ως τέτοια.
Γι'αυτό και παραθέτω τα στοιχεία όπως τα κατέγραψα φτιάχνοντας το μείγμα μου, ώστε όποιος/α έχει γνώση να μας φωτίσει καλύτερα και πιο εμπεριστατωμένα. ...
Παρόλ'αυτά, αν το γεγονός ότι λέω και γράφω εδώ στο φόρουμ απόψεις και εμπειρίες μου, που πράγματι τυχαίνει να είναι δημόσιο φόρουμ, δεν συνάδει με τις αρχές ή τα όσα θέλει το φόρουμ απ'τα μέλη του -παρακαλώ, να με ενημερώσουν οι αρμόδιοι ώστε να μην υπάρχουν θέματα από 'δώ και στο εξής!
Ευχαριστώ! :)

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: ιδιοκατασκευη εκχυλισματος καφε
« Απάντηση #69 στις: Φεβρουαρίου 19, 2018, 17:07 »
Λιάνα, στο τελευταίο θα απαντήσω εγώ ως απλό μέλος.
Έχει ενδιαφέρον η εμπειρία σου και μου αρέσει να υπάρχει στο φόρουμ. Ούτε βλέπω λόγο να αντιτίθεται σε ότι το φόρουμ πρεσβεύει.
Όμως είναι σωστό αυτά να βρίσκονται στο πνεύμα ενός πειραματισμού που δεν υποκαθιστά την επιστημονική γνώση από τα προσωπικά πιστεύω.
Υπάρχουν ενήλικες που αν τους πεις "ατμίστε πίσσα, είναι καλή!" θα το κάνουν...

Για την αγνότητα των υλικών, θα ήθελα να φέρω μια άλλη οπτική. Ένα "αγνό" φυτό μπορεί να περιέχει από την φύση του κάποια ουσία υπό συνθήκες δηλητηριώδη. Ένα βιομηχανικά παρασκευασμένο σκέυασμα από το φυτό μπορεί να έχει απομονώσει τα χρήσιμα συστατικά και να έχει αφαιρέσει το επικίνδυνο. Η γενικά εννοούμενη αγνότητα από μόνη της (και για υλικά που δεν χρησιμοποιούμε χιλιετηρίδες: δεν μιλάμε για το πώς βράζουμε βλήτα, ας πούμε) δεν εγγυάται ασφάλεια. Η ατμιστική χρήση σε αρκετές περιπτώσεις είναι τελείως διαφορετική από αυτή ενός υλικού που το θεωρούμε καλό και αγνό προς βρώση. Παράδειγμα: η ζάχαρη είναι επικίνδυνο να βρίσκεται σε υγρό μας.
Γι αυτό επαγρυπνούμε αρκετά μέλη -δεν απολαμβάνουμε να κάνουμε σπάσιμο σε άλλους!
Καλή συνέχεια.

Αποσυνδεδεμένος Liana

  • *
  • 16
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ιδιοκατασκευη εκχυλισματος καφε
« Απάντηση #70 στις: Φεβρουαρίου 19, 2018, 17:39 »
 Γεια σου BigSur και χαίρομαι για την απάντησή σου :)

Λες
Υπάρχουν ενήλικες που αν τους πεις "ατμίστε πίσσα, είναι καλή!" θα το κάνουν...


Καλά, θέλω να πιστεύω πως δεν μιλάμε για τέτοια φαινόμενα ... ή, τέλος πάντων πως τέτοιες περιπτώσεις είναι εξαιρέσεις


Επίσης,
Για την αγνότητα των υλικών, θα ήθελα να φέρω μια άλλη οπτική.
Εννοείται ότι ακόμα και τα δηλητήρια -κατ' αρχάς- προέρχονται από τη φύση!
Δεν θα ατμίσουμε δηλητήριο φιδιού, όμως, ούτε θα το πίναμε!!! ;D


Γι αυτό επαγρυπνούμε αρκετά μέλη -δεν απολαμβάνουμε να κάνουμε σπάσιμο σε άλλους!
Καλή συνέχεια.
!!! Μαζί σου !!!
Και καλή συνέχεια, επίσης!

ΥΓ- για το πώς βράζονται τα βλήτα δεν έχω γνώμη -τα απεχθάνομαι!  :))

Αποσυνδεδεμένος otakis

  • **
  • 424
Απ: ιδιοκατασκευη εκχυλισματος καφε
« Απάντηση #71 στις: Φεβρουαρίου 19, 2018, 20:36 »
Τα έλαια νομίζω  δεν ατμοποιούνται.Επίσης δύσκολο να συμπαρασυρθούν μαζί με τον ατμό λόγω της διαφοράς βάρους(Σε αυτό το κομμάτι εικασία κάνω,δε γνωρίζω σίγουρα).Το σίγουρο είναι πάντως ότι τα έλαια μαζεύονται σαν μακα στην αντίσταση οπότε δεν είναι σίγουρα και ότι καλύτερο.
μαζεύουνται, καίγουνται κ τί άλλο παράγουν, εκτός από μάκα?
δεν γνωρίζω, απλώς ερωτώ
έχω υπ' όψιν μου μόνον τα τηγανέλαια κ τα καμμένα λίπη στην σχάρα

Αποσυνδεδεμένος Dimitrisbo

  • ****
  • 1120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ιδιοκατασκευη εκχυλισματος καφε
« Απάντηση #72 στις: Φεβρουαρίου 19, 2018, 21:10 »
Κάπως έτσι γίνεται και η αντίσταση,σαν τη σχάρα μετά από παιδάκια.Το θέμα είναι αυτά να μη καίγονται έστω και σε πολύ μικρή ποσότητα σε κάποιες τζούρες και τα εισπνέουμε.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: ιδιοκατασκευη εκχυλισματος καφε
« Απάντηση #73 στις: Φεβρουαρίου 19, 2018, 22:31 »
με όλα αυτά μου άνοιξε η όρεξη να πιω ένα ωραίο εσπρεσάκι :)
δεν θα το ατμίσω όμως...

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ιδιοκατασκευη εκχυλισματος καφε
« Απάντηση #74 στις: Φεβρουαρίου 19, 2018, 22:36 »
Χωρίς να σκοπεύω να μπω στην κουβέντα, απλά επειδή διάβασα κάποια πράγματα όπως ότι τα έλαια δεν βγάζουν ατμούς να αναφέρω κάποιες από τις φυσικές ιδιότητες των ελαίων (και λιπών) που αφορούν την θερμοκρασία:

1)Το Σημείο Καπνισμού (Smoke Point, S.P.) είναι η θερμοκρασία κατά την οποία ένα θερμαινόμενο έλαιο αρχίζει να “καπνίζει” δηλαδή εμφανίζεται για πρώτη φορά καπνός στην επιφάνειά του. Το S.P. χρησιμοποιείται ως δείκτης για τη σταθερότητα ενός  ελαίου και συνήθως εμφανίζεται έντονο στην περιοχή 240 –280οC. Για το λόγο αυτό τα έλαια δεν  πρέπει  να  θερμαίνονται σε  θερμοκρασίες υψηλότερες των 180 -220οC.
2)Το Σημείο Ανάφλεξης (Flash Point, Fl.P) είναι η θερμοκρασία κατά την οποία τα προϊόντα αποσύνθεσης εκλύονται σε αρκετή ποσότητα που μπορούν να αναφλεγούν αλλά χωρίς να διατηρείται η καύση.
3)Το Σήμείο Καύσης (Fire Point, Fr.P) είναι η θερμοκρασία κατά την οποία τα προϊόντα αποσύνθεσης εκλύονται σε τέτοια ποσότητα ώστε να διατηρείται η καύση τους.

Και μερικά ακόμα:

Οι φυσικές αρωματικές ουσίες κατά κύριο λόγο είναι αιθέρια έλαια και διαλύονται σε οργανικούς διαλύτες εύκολα. Πιό δύσκολα διαλύονται σε προπυλενογλυκόλη και ακόμα δυσκολότερα σε γλυκερίνη. Αυτά που δεν διαλύονται σχεδόν καθόλου τα κάνουμε διάλυμα 2 φάσεων (διάλυση σε αλκοόλη και όλο μαζί σε προπυλενογλυκόλη).

Τα περί φυσικών, φυτικών, βιομηχανικών, επεξεργασμένων ή δεν ξέρω τί άλλων χαρακτηρισμών για την προώθηση ή δυσφήμιση προϊόντων είναι λυμένα και δεδομένα για να ανακαλύπτουμε ξανά τον τροχό. Ψάξτε αλληλεπιδράσεις, πιστοποιήσεις, ανεξάρτητες μελέτες και γενικά διαβάστε για να αποκτήσετε μια πιό ολοκληρωμένη και σφαιρική άποψη που και πάλι δεν θα είναι πλήρης για να είναι απόλυτη.

Γενικά μιλώντας πάντα, προ ατμίσματος άναβα ένα τσιγάρο και έπινα έναν καφέ. Ποτέ δεν σκέφτηκα να ανάψω έναν καφέ και να πιώ ένα τσιγάρο (με καλαμάκι ή χωρίς).  :laugh1:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1459 171947 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:27
από Ηρακλης
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276375 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15381 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14014 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9377 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43025 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 417 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35436 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558757 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182498 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 195 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9995 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364