vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

294 επισκέπτες, 6 χρήστες
Milarepa, tony1976, Blackwolf, lagoudakis, panikad, antre

Twitter

Γεύσεις από τι αποτελούνται;

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γεύσεις από τι αποτελούνται;
« Απάντηση #30 στις: Δεκεμβρίου 12, 2015, 02:11 »
Όσο για το μπέρδεμα επιμένω, άλλο το τι τρώμε άλλο το τι ατμίζουμε.
Αλλιώς για μένα και μετά από τα λεγόμενα σου μου φαίνεται λογικό να ατμίσω και καθαρή αλκοόλη, αφού επί 200.000 χρόνια μεθοκοπάμε χωρίς καμία επίπτωση, μόνο μικρές φθορές στο συκώτι, τι λες και συ;


Λέω ότι δεν κατάλαβες τα λεγόμενα μου, ότι δεν γνωρίζω, γιατί δεν υπάρχουν μελέτες, και σε παραπέμπω εδώ:


[youtube]9GUXDAfiC2M[/youtube]
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 12, 2015, 02:19 από modivin »

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γεύσεις από τι αποτελούνται;
« Απάντηση #31 στις: Δεκεμβρίου 12, 2015, 02:15 »
Χημικοι δε θα γινουμε και ουτε προκειται (και δε χρειαζεται) να γνωρισουμε ολες αυτες τις ουσιες που περιεχονται στα υγρα. Αυτη ειναι η δουλεια των ειδικων. Το ΚΤ εχει βγει απο την εξισωση και ειναι τεραστιο θετικο για ολους μας, αυτο ειναι δεδομενο.
Απο την αλλη ομως εχουμε το δικαιωμα να γνωριζουμε τι συνεπειες εχουν αυτα που βαζουμε στον οργανισμο μας. Ναι ειναι πολυ νωρις μεν, αλλα πρεπει να ξεκινησουν αυτες οι ρημαδες μακροχρονιες ερευνες, δε γινονται απο μονες τους. Αν απλα καθομαστε και περιμενουμε, κανεις δε θα ενδιαφερθει να κανει τις ερευνες για εμας αν δεν πιεσουμε και εμεις οι ιδιοι προς αυτη την κατευθυνση.

Αρα απο τη μια ας μη τρελενομαστε με υπερβολικο αγχος και ανησυχιες (πραγμα που φανταζει και ολιγον γελοιο αν αναλογιστουμε τι καναμε στον εαυτο μας τοσα χρονια), αλλα και απο την αλλη οχι επειδη πλεουμε σε αγνωστα νερα να αφησουμε τη βαρκα να μας βγαλει και οπου να ναι. Ας τραβηξουμε και λιγο κουπακι, ας ξεκινησουμε να κοιταμε και τα αστρα να προσανατολιζομαστε σιγα σιγα βρε αδερφε!  :boat:

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Γεύσεις από τι αποτελούνται;
« Απάντηση #32 στις: Δεκεμβρίου 12, 2015, 02:20 »
Όσο για το μπέρδεμα επιμένω, άλλο το τι τρώμε άλλο το τι ατμίζουμε.
Δεν υποστήριξε κάτι τέτοιο ο modivin. Έδωσε απλά ένα παράδειγμα του πώς η ανάλυση ενός γνώριμου υλικού το κάνει να φαίνεται σαν εξωγήινο σε πολυπλοκότητα, διότι η ανάλυση η ίδια δεν λέει κάτι αν δεν ξέρεις τι ψάχνεις. Και στο βίντεο βλέπουμε διαφορετικά πρωτόκολλα μέτρησης για διαφορετικές ουσίες. Δεν γίνεται κάποια γενική ανάλυση όπου καταγράφονται τα πάντα και οι σχέσεις ματαξύ τους.

Είναι όχι μόνο θεμιτό αλλά και αυτονόητο να θέλεις να ξέρεις τι ατμίζεις. Και το κλειδί για πολλές ουσίες είναι στα αρώματα. Αλλά ο πλήρης κατάλογος όλων των ουσιών που υπάρχουν στα αρώματα και το πώς αλληλεπιδρούν μεταξύ τους είναι σαν να θες να μάθεις τώρα τα πάντα για τα πάντα. Δεν θα συμβεί με μια κίνηση ή με το να στείλεις υγρό στο χημείο. Αυτό που ελπίζουμε είναι να εντοπιστούν τα "ύποπτα" και να αντικατασταθούν με άλλα, αλλά αυτή είναι μια αργή εξέλιξη.

@caros:
Ειδικά το διακτύλιο φαίνεται πως προκύπτει και από υλικά που δεν το περιέχουν, κατά την μίξη τους. Όχι μεγάλες ποσότητες αλλά συμβαίνει και έχει καταγραφεί από έκπληκτους παρασκευαστές υγρών.

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γεύσεις από τι αποτελούνται;
« Απάντηση #33 στις: Δεκεμβρίου 12, 2015, 13:08 »
 @modivin το vapshot ή vaportini ή Vapor ή ότι άλλο μπορεί να γνωρίζει κάποιος για να ατμιστή (τυχαίνει να το έχω δοκιμάσει, δεν ήταν τυχαίο το παράδειγμα μου βλέπεις) πρέπει να κουβαλάς πρώτον τη μηχανή του, το τεράστιο μπουκάλι και αν όχι όλο το σύνολο την τρόμπα και το μπουκάλι εξίσου, καθόλου πρακτικό δε λες; Ενώ με το γκατσετακι ε;

@caros Σίγουρα δεν θα γίνουμε χημικοί αλλά ρε γμτ κάπως πρέπει να γεμίσουμε και αυτή την περιέργεια μας.
Ναι σίγουρα φύγαμε από τον κόσμο του τσιγάρου και 1000 φορές έχουμε σκεφτεί ή μας έχουν πει τι καπνίζαμε τόσα χρόνια.
Αλλά ναι κάπως πρέπει να αρχίσει να πυροδοτείτε ο οργανισμός του ατμίσματος (όποιος και αν είναι αυτός) και με βρίσκεις απολύτως σύμφωνο, αλλά όπως λένε και οι προλαλήσαντες που εν μέρη συμφωνώ μαζί τους χρειάζονται χρόνια μελέτης και αρκετά χρήματα.

@BigSur ίσως να είναι και έτσι και όντως να μην κατάλαβα το συλλογισμό του γι αυτό άλλωστε παίρνουν μέρος και άλλοι στη συζήτηση για να δώσουν την δική τους οπτική γωνία και πως το αντιλαμβάνονται αυτοί τα λεγόμενα κάποιου.
 
Για να καταλήξουμε, Πρέπει ή δεν πρέπει να ήμαστε ενήμεροι για το τι γίνεται με τα αρώματα;
Υπάρχει περίπτωση να αλλάξουν τα συστατικά ή να γίνουν λιγότερο βλαβερά;
Να συνεχίσουμε να ατμίζουμε αμέριμνοι χωρίς να γνωρίζουμε τι μας βάζουν στο πολυτελέστατο μπουκαλάκι;
Μήπως πρέπει να μπουν δυο μέτρα και δυο σταθμά και να πορεύονται σε κάποια στάνταρ; Λέω εγώ τώρα ρε παιδί μου ότι τα υγρά θα έχουν αυτά, αυτά και αυτά και οι αντιστάσεις δεν θα φτάνουν μέχρι χ θερμοκρασία και χ watt.
Δε ξέρω αλλά όσο το συζητάω τόσο περισσότερο δεν με νοιάζει τι έχει μέσα αλλά με νοιάζει κάποια στιγμή να ξέρω ότι η απορία μου απέδωσε καρπούς.

Αποσυνδεδεμένος akalokat

  • **
  • 112
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γεύσεις από τι αποτελούνται;
« Απάντηση #34 στις: Δεκεμβρίου 12, 2015, 13:31 »
Γιατί έχετε τρελαθεί τόσο με τα αρώματα?


Δηλαδή από τότε που γεννηθήκαμε τι εισπνέουμαι κάθε μέρα. Μόνο οξυγόνο ? 72% συγκέντρωση έχει ο αέρας που κατεβάζεται κάθε μερα σε οξυγόνο, το υπόλοιπο 28% αποτελείτε απο διάφορα αλλά αέρια όπως άζωτο μονοξίδιο διοξίδιο και πολλά ακόμα καθώς και από  150 χιλιαδες ενώσεις  αρωματικών υδρογονανθράκων.
Είναι άοσμη η μέρα του καθενός ? 24/365 εισπνέεται κυκλικούς υδρογονάνθρακες με την πλειοψηφία τους βλαβερούς.
Δεν σας βλέπω να ασχολείσται με τους πολυκυκλικούς υδρογονάνθρακες που αναπνέετε όλη μέρα στην Αθήνα σε συγκεντρώσεις πολλαπλάσιες του επιτρεπτού, αλλά θέλετε να μάθετε τα πάντα για τα πτητικά της φράουλας................. τι να πω.




Μου θυμίζουμε τον αλλόν στην ταβέρνα με το γουρουνόπουλο μπροστά και τις συκωταριές αλλα δίπλα με την κόλα λαιτ να διαβάζει την περιεκτικότα σε θερμίδες. και να έχει αναστατώσει το σύπμαν γιατί δεν έχει ο ταβερνιάρης κολά με στέβια.




Έχουμε χαθεί στη μετάφραση.
Και ο λύκος έρχεται ......................




Υ.Γ. προς αποφυγή παρεξηγήσεων
Καλά κάνει ο καθένας να το ψάχνει και έτσι πρέπει.
Αλλά η πρεμούρα και το άγχος μην πιαστούμε σε καμιά κλωστή όταν είμαστε  δεμένοι με τριχιά με ξενίζει.

Αποσυνδεδεμένος polygrafos

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Στέλιος Νιάπος
    • Προσκλητήρια Γάμου Βάπτισης
Απ: Γεύσεις από τι αποτελούνται;
« Απάντηση #35 στις: Δεκεμβρίου 12, 2015, 13:55 »
Όταν μέναμε στη Θεσσαλονίκη, ο γιος μου ήταν 3 χρονών και έπασχε από ασθματική βροχίτιδα.
Είχε θέματα λαχανιάσματος και αναπνευστικά προβλήματα.
Όταν μετακομίσαμε σε βουνό δυτικά, σε σπίτι με πάρα πολύ υγρασία (τα μισά σε ύψος δωμάτια μέσα στο χώμα,
νερά στα ντουβάρια κλπ) η κατάστασή του καλυτέρευσε απρόσμενα μέσα σε λίγους μήνες ενώ φοβόμασταν για
το αντίθετο. Δεν ξαναεμφάνισε ποτέ τίποτα τα επόμενα 15 χρόνια στο ίδιο σπίτι.
Γιατρός παθολόγος μου εξήγησε ότι όλα τα προβλήματα που είχε ήταν από τα μικροσωματίδια που αιωρούνται
σε όλες τις πόλεις κι ότι στο βουνό, παρά την υγρασία η ατμόσφαιρα είναι πιο υγιεινή.
Άρα το τι αναπνέουμε στις πόλεις σε σχέση με το η.τ. μιλάει από μόνο του...

Αποσυνδεδεμένος Giwrgos sigma

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γεύσεις από τι αποτελούνται;
« Απάντηση #36 στις: Δεκεμβρίου 12, 2015, 20:01 »
Φίλε polygrafos αυτό είναι δεδομένο.Εγώ κάθε χρόνο πηγαίνω σε βουνό ,υψόμετρο περι τα 1.500+ μέτρα και μένω για 6-7 μέρες.
Το πως λειτουργούν τα πνευμόνια δεν περιγράφεται .Απλά σκέψου ότι εισπνέεις τεράστιες ποσότητες οξυγόνου σε αντίθεση με τον βρώμικο αέρα της πόλης.....Και καθαρός να ήταν δηλαδή έχει κατα πολύ μειωμένη την περιεκτικότητά του σε οξυγόνο σε σχέση με τη φύση.
Οπως και να χει να είναι καλά το παλικάρι σου !




Πάντως απ΄ότι φαίνεται το τι περιέχουν τα αρώματα  και το πως επιδρούν στο ανθρώπινο οργανισμό όταν ατμίζονται δεν λύνεται με κουβέντα και ανταλλαγή απόψεων ,αλλά με τους κατάλληλους επιστήμονες και την ανάλογη δουλεία που χρειάζεται για να έχουμε αποτελέσματα . Ελπίζω κάποια στιγμή να συμβεί και αυτό.

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γεύσεις από τι αποτελούνται;
« Απάντηση #37 στις: Δεκεμβρίου 12, 2015, 23:29 »
Σε τι έχετε μπερδευτεί όλοι και πιάσαμε τις ραχούλες και τους κάμπους; Πραγματικά φίλε @akalokat μ άρεσε πολύ το παράδειγμα σου και μου προκάλεσε ταυτόχρονη σύσπαση των μυών σε έκφραση ευχαρίστησης… :o
 
Δεν τρελενομαστέεεεέ απλά δεν έχουμε αποφασίσει ακόμα τι μας φταίει στο Η.Τ. και ασχολούμαστε με φούμαρα, το θέμα είναι και μένω σταθερός στην άποψη μου γιατί να μην ξέρω από τι δημιουργείτε;
Γνώμη μου πάντα αλλά ίσως έτσι κερδίσει περισσότερους καχύποπτους, και έχουμε πει σε σχέση με το Κ.Τ το Η.Τ είναι αγιασμα.
 
Εξάλλου δεν νομίζω να είναι τόσο παράλογο που εγώ όπως και κρυφοί θαυμαστές μου να μάθουν κατά πόσο κάνει κακό μια γεύση. :laugh1:
 

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γεύσεις από τι αποτελούνται;
« Απάντηση #38 στις: Δεκεμβρίου 13, 2015, 00:44 »
Για μια τελευταία φορά. Δεν είπε κανείς πως είναι παράλογο αυτό που ζητάς. Είναι όμως υπερβολικό και λάθος διατυπωμένο.


Καλό είναι να θέλεις να μάθεις τι ακριβώς ατμίζεις αλλά:



1. Και να μάθεις από ποια ακριβώς χημικά συστατικά αποτελείται ένα άρωμα σε σε μοριακό επίπεδο, κανείς δεν μπορεί να σου πει αν κάνει κακό όταν ατμίζεται, χωρίς επιστημονικές μελέτες που ακόμα δεν υπάρχουν και θα πάρουν χρόνια να γίνουν.
2. Ακόμα και να γίνουν, τα συστατικά είναι τόσο πολλά που δεν θα προλάβουμε μάλλον να μάθουμε για όλα σε αυτή τη ζωή εμείς.




Αυτά από εμένα.



Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γεύσεις από τι αποτελούνται;
« Απάντηση #39 στις: Δεκεμβρίου 13, 2015, 01:17 »
Μα το ξέρω ότι είναι λάθος διατυπωμένο, εξάλλου έχουμε συμφωνήσει ότι πρέπει να βρω μια νέα διατύπωση, που θα πάει απάντηση με την απάντηση θα βγει και η σωστή διατύπωση.

Επίσης να το θέσω μια τελευταία φορά δεν με νοιάζει να μάθω τα πάντα για τα πάντα, με νοιάζει όμως να ξέρω ότι το Χ υγρό είναι 10 φορές ασφαλέστερο ή να το πω σωστότερα, να μου πλασάρουν κάτι σαν 10 φορές ασφαλέστερο (δεν ζω σε αυταπάτες έχω νοημοσύνη), εξάλλου έτσι ζούμε πάντα μας ταΐζουν και τα τρώμε όλα.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Γεύσεις από τι αποτελούνται;
« Απάντηση #40 στις: Δεκεμβρίου 13, 2015, 02:15 »
Φίλε κι εγώ δεν νομίζω πως καταλαβαίνω τι ψάχνεις.
Το τι συμβαίνει με τα αρώματα απαντήθηκε. Το γιατί δεν ξέρουμε περισσότερα ακόμα απαντήθηκε.
Πριν κλείσει 25ετία το άτμισμα δεν είναι απολύτως δεδομένο το τι γίνεται σε μακροχρόνια χρήση.
Ως τότε υπάρχουν έρευνες (πολλές θα βρεις στο φόρουμ) που ερευνούν το ΗΤ. Και, φυσικά, και τα αρώματα καθότι άτμισμα χωρίς αρώματα αφορά πολύ λίγους οπότε όλοι μελετούν τα έτοιμα υγρά.

Δεν υπάρχει καλύτερη διατύπωση, δεν είναι θέμα διατύπωσης.
Βασικά θέλεις 100% σιγουριά. Όλοι την θέλουμε. Δεν την έχουμε, δεν υπάρχει.
Όλο το νήμα είναι κατά κάποιον τρόπο άκυρο. Ή θα συνεχίσεις να ατμίζεις έχοντας τα μάτια σου ανοιχτά για τις επιστημονικές εξελίξεις ή θα κάνεις σκέτη βάση ή θα το σταματήσεις. Πάντως το να καρδιοχτυπάς μήπως μία από τις χιλιάδες ενώσεις που βρίσκονται στις εκατοντάδες γεύσεις σου κάνει κάποιο κακό δεν είναι λύση.
 :dontknow: :bye:

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γεύσεις από τι αποτελούνται;
« Απάντηση #41 στις: Δεκεμβρίου 13, 2015, 14:51 »
Δηλαδή από τότε που γεννηθήκαμε τι εισπνέουμαι κάθε μέρα. Μόνο οξυγόνο ? 72% συγκέντρωση έχει ο αέρας που κατεβάζεται κάθε μερα σε οξυγόνο, το υπόλοιπο 28% αποτελείτε απο διάφορα αλλά αέρια όπως άζωτο μονοξίδιο διοξίδιο και πολλά ακόμα καθώς και από  150 χιλιαδες ενώσεις  αρωματικών υδρογονανθράκων.
Είναι άοσμη η μέρα του καθενός ? 24/365 εισπνέεται κυκλικούς υδρογονάνθρακες με την πλειοψηφία τους βλαβερούς.
Ανάποδα έχεις γράψει τα ποσοστά, 78% άζωτο, 21% οξυγόνο

http://www.aviamet.gr/cms.jsp?moduleId=002&extLang=
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 13, 2015, 15:42 από Doubt »

Αποσυνδεδεμένος akalokat

  • **
  • 112
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γεύσεις από τι αποτελούνται;
« Απάντηση #42 στις: Δεκεμβρίου 13, 2015, 16:48 »
Πολύ σωστός όντως τώρα το είδα και εγώ, πως τα έχω γράψει ανάποδα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 285 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34515 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 556852 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181543 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 111 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8815 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538109 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60422 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238664 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1239 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16686 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 139131 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz