vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

408 επισκέπτες, 5 χρήστες
dkostas, lagoudakis, after_smoke, Jorge, sakissalonika

Twitter

Γεύσεις από τι αποτελούνται;

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: Γεύσεις από τι αποτελούνται;
« Απάντηση #15 στις: Δεκεμβρίου 11, 2015, 17:50 »
Ε πως; Δέλτα-Δεκαλακτόνη δεν έχω γενικά πρόβλημα να ατμίσω. Μ' αρέσει κιόλα. Αλλά όχι και ισοβουτύλ-Φαινυλακετάτη. Ήμαρτον :)

Απ: Γεύσεις από τι αποτελούνται;
« Απάντηση #16 στις: Δεκεμβρίου 11, 2015, 18:11 »
Γεύσεις από τι αποτελούνται; (ποια η σύσταση τους;)

Το οποιοδήποτε κέικ με καμμένη ζάχαρη θα μπορούσε να είναι ατύχημα στην κουζίνα, να είναι πολύ σοβαρό αν συμβεί σε ένα εργαστήριο.
Ασε που κανείς δεν ζήτησε ποτέ από κανέναν παρασκευαστή ζάχαρης ή κάποιου ζαχαροπλάστη τα πιστοποιητικά και τις αναλύσεις των πρώτων υλών για να δούμε τι παθαίνουν αυτά στους 150 ή στους 150 βαθμούς Κελσίου.
Τα μελομακάρονα με την καμμένη ζαχαρίτσα, το μέλι που αγοράζουμε και περιέχει και αυτό φυσικές αρωματικές ύλες μήπως να έχουμε το νου μας και για αυτά;
Κανείς μας δεν ξέρει τι περιέχουν, αλλά δεν τα ατμίζουμε, έχει μεγάλη διαφορά, απλά τα καταπίνουμε όπως τόσα άλλα...
Το χαρτί από τα τσιγάρα είναι κατάλληλο για ανθρώπινη χρήση;
Γιατί δεν απαγορεύεται;
Εχεις φάει παστέλι να δεις πόσο καμμένα είναι όλα τα συστατικά;
Φλαμπέ παγωτό ή Φλαμπέ cocktail που καίγονται όλα μα όλα τα συστατικά;
Βούτυρο καμμένο, πορτοκάλια, σύκα, αχλάδια, όλα αυτά μαζί με καμμένη ζάχαρη πάνω από το παγωτό το καλοκαιράκι είναι ότι πρέπει, αλλά ξέχασα, δεν το ατμίζουμε, το τρώμε.
Τι θυμήθηκα τώρα!
Τώρα ξέρω!
Φεύγω για το ζαχαροπλαστείοοοοοο


Αποσυνδεδεμένος akalokat

  • **
  • 112
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γεύσεις από τι αποτελούνται;
« Απάντηση #17 στις: Δεκεμβρίου 11, 2015, 19:40 »
Με μια λέξη. Η χημικές ενώσεις που είναι υπεύθυνες για τα αρώματα στα τρόφιμα και γενικά στα πάντα που μας μυρίζουν είτε θετικά είτε αποκρουστικά,ως επι το πλείστον  ανοίκουν στην οικογένεια των κυκλικών υδρογονανθράκων.


Αν θες  εμβαθύνω περισσότερο μιας και είναι η δουλειά μου η χημεία τροφίμων, νομίζω όμως δεν έχει νόημα καθώς θα κουράσουμε με δυσνόητα πράγματα τους συμφορουμίτες.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Γεύσεις από τι αποτελούνται;
« Απάντηση #18 στις: Δεκεμβρίου 11, 2015, 19:53 »
Νομίζω ο atmos με κάλυψε σε όλα.


@BigSur αυτό που θέλω να επισημάνω είναι: "γιατί να μην ξέρει ο καθένας"  :confused1: ότι πηγαίνοντας στην κάθε εταιρία θα αγοράσει ένα υγρό που έχει γίνει λεπτομερέστατη ανάλυση και όχι μια υποτιθέμενη ανάλυση της τάξεως δεν έχει διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη (βλέπε εδώ).
Αλήθεια μόνο το SkyLab Med υπάρχει σαν εργαστήριο γι αυτές τις έρευνες;

Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω από τη στιγμή που είναι τόσο αναπτυσσόμενο το ατμισμα γιατί δεν γίνονται και αυτοί περισσότερο "ψείρες" και να έχουν καλύτερη αντιμετώπιση από τους κακοήθης.
Σε αυτό θα ήθελα να μου απαντήσει κάποιος έμπορος ή ακόμα και χημικός ή εσύ atmos γιατί το ψάχνεις τόσο πολύ (χωρίς να προσβάλω τους υπόλοιπους)
στο: "Γιατί δεν αναγράφονται λεπτομερέστατα τα συστατικά όλου του υγρού που αγοράζουμε" (βλέπε πχ τα συστατικά που αναγράφονται πίσω από κάθε αναψυκτικό), εξάλλου όλοι αναφέρονται πως είναι φυτικά και μαγειρικά αρώματα, τι έχουν να κρύψουν λοιπόν;
O modivin απάντησε θαυμάσια αλλά θα προσθέσω κι εγώ δυο κουβέντες.
Σε κανένα προϊόν που καταναλώνουμε δεν αναγράφονται όλα τα συστατικά. Μια τεράστια λίστα χημικών ενώσεων δεν θα μας βοηθούσε καθόλου έτσι κι αλλιώς.
Δεν υπάρχει "λεπτομερέστατη ανάλυση", γενικά και αόριστα. Ψάχνεις ουσίες που είναι ανιχνεύσιμες και που μπορεί να προκαλέσουν κακό. Δεν δίνεις περιουσίες ολόκληρες για να βρεις αν υπάρχουν μικροίχνη από ουσίες που δεν κάνουν απολύτως τίποτα. Επίσης δεν μας καλύπτει η ανάλυση των υγρών. Μας ενδιαφέρει εξίσου ή και παραπάνω η ανάλυση του ατμού των υγρών η οποία δεν γίνεται από κάποιο χημείο αλλά μόνο στις επιστημονικές έρευνες. Η τεράστια πλειοψηφία των παρασκευαστών ανά τον κόσμο δεν έχουν τέτοιες δυνατότητες.

Αυτό που γενικά συμβαίνει είναι: η επιστήμη δίνει ιδέες για επικίνδυνες ουσίες που υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να υπάρχουν στον ατμό (και τα όρια που θεωρούνται ανεκτές) και όσοι παρασκευαστές είναι σοβαροί αρχίζουν την μακριά και ακριβή διαδικασία να ελέγξουν όλα τα υγρά τους. Το διακετύλιο, πχ, δεν ήταν γνωστό από πάντα πως έπρεπε να μας απασχολεί, προέκυψε από επιστημονική έρευνα. Τότε ενημερώθηκαν και οι παρασκευαστές για το θέμα. Έχουμε μικρό παρελθόν.

Δεν ξέρω γιατί οι Έλληνες προτιμούν το SkyLab Med, μπορεί να τους κάνει καλή τιμή ή οτιδήποτε.
Αν πηγαίνανε σε άλλο θα ένιωθες πιο σίγουρος ή θα σου άλλαζε τα δεδομένα;
Οι ξένοι πάνε στα δικά τους τοπικά εργαστήρια. Όσοι πάνε.
Είμαι υπέρ με τα χίλια στην δημοσίευση αναλύσεων (δεν μποϋκοτάρω ακριβώς εταιρίες που δεν έχουν αλλά... κοντεύω!  :D ) όμως δεν είναι φτηνό σπορ και δεν βλέπω τον λόγο να καταστραφεί κάποιος οικονομικά για να αντιμετωπίσει τους κακοήθεις που κακοήθεις θα μείνουν. Μου αρκεί να φροντίσουν το σωστό και όχι να ψάχνουν το απίστευτο.


@akalokat
Να δεις που εσύ θα μας φανείς χρήσιμος εδώ μέσα!  :D

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γεύσεις από τι αποτελούνται;
« Απάντηση #19 στις: Δεκεμβρίου 11, 2015, 20:18 »
Γνωρίζει κανείς όταν λέμε ότι οι αναλύσεις είναι ακριβές τι περίπου εννοούμε?


Ακριβό με ακριβό έχει διαφορά.


Ας πούμε για μένα είναι πολλά 100€ αλλά για έναν παραγωγό όχι. Αντίστοιχα μπορεί τα 10.000€ να είναι πολλά για έναν Έλληνα παραγωγό αλλά ψίχουλα για την 5 Pawns.


Είμαι περίεργος ποια είναι αυτή η τάξη μεγέθους γιατί όπως το σκέφτομαι έχει σημασία. Για να μιλήσω με πραγματικά παραδείγματα, μπορεί ο DanLucas να μην είχε αναλύσεις μέχρι πρόσφατα γιατί το κόστος του ήταν απαγορευτικό. Αν ισχύει αυτό είναι προς τιμή του που τις πλήρωσε και τις δημοσίευσε και όχι μεμπτό που δεν είχε μπορέσει να τις κάνει ως τώρα. Αν δεν ισχύει, τότε η βαρύτητα του παραδείγματος αλλάζει και σημαίνει ότι απλά δεν είχε ασχοληθεί.


Εννοείται πως τα ονόματα που διάλεξα είναι τυχαία και απλά ταίριαζε με αυτό που προσπαθώ να πώ. Δεν έχω καμία σχέση με τις εταιρίες ούτε θέλω να υπονοήσω τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γεύσεις από τι αποτελούνται;
« Απάντηση #20 στις: Δεκεμβρίου 11, 2015, 22:24 »
Νομιζω οτι πρεπει να δουμε λιγο τα πραγματα απο μια διαφορετικη οπτικη και οχι τοσο στενα επιστημονικη/οικονομικη, οσο νομικη. Η διαδικασια που κατα την αποψη μου πρεπει να ακολουθειται ειναι η εξης:

1. Οι εταιριες παρασκευης αρωματων (που ειναι βεβαια κατι αλλο απο τις εταιριες υγρων αναπληρωσης) πρεπει να υποχρεωνονται να αναγραφουν ολα τα συστατικα των αρωματων τους. Αυτο ειναι πολυ ευκολο για αυτες γιατι απο τη μια οι ιδιες παρασκευαζουν τα συστατικα του καθε αρωματος αρα γνωριζουν επακριβως ολα τα συστατικα τους και απο την αλλη τα οικονομικα τους μεγεθη ειναι τεραστια και χρειαζεται να κανουν μονο αναλυση για τις φυσικες πρωτες υλες που χρησιμοποιουν για την παρασκευη τους.

2. Στη συνεχεια οι εταιριες υγρων αναπληρωσης πρεπει να αναγραφουν τα συστατικα των υγρων τους στο επιπεδο οπου θα αναφερονται τα αρωματα των εταιρειων παρασκευης αρωματων που χρησιμοποιησαν συν τη VG, PG, νικοτινη και νερο (και ο,τι αλλο) που οι ιδιες προσθεσαν στο τελικο υγρο.

3. Σε αυτο το σημειο λοιπον προκυπτει το ζητημα των αναλυσεων που επονται για να ελεγχθει αν οντως οι παρασκευαστες λενε την αληθεια για τα συστατικα που χρησιμοποιησαν για την παρασκευη των αρωματων και αν οντως οι εταιρειες υγρων αναπληρωσης λενε την αληθεια για τα επιπλεον συστατικα που οι ιδιες προσθεσαν στο τελικο υγρο. Οι αναλυσεις λοιπον, αρα και το κοστος τους, δεν πρεπει να γινονται απο τις εταιριες υγρων αναπληρωσης. Οι αναλυσεις θα πρεπει να αποτελουν ευθυνη των αναλογων ελεγκτικων δημοσιων οργανισμων υγειας.

Τωρα το ζητημα για το αν καποια απο τα παραπανω συστατικα ειναι ασφαλη ή οχι για ατμισμα ειναι διαφορετικο. Μεχρι στιγμης οι  εταιριες παρασκευης αρωματων αρνουνται να κανουν την οποιαδηποτε ερευνα πανω σε αυτον τον τομεα (για λογους κοστους και για την αποφυγη των οποιων μελλοντικων νομικων ευθυνων) και γι αυτο αλλωστε επισημαινεται απο αυτες συχνα πυκνα οτι τα αρωματα ειναι καταλληλα μονο προς βρωση (φαγητο). Κοντολογης για ο,τι ατμιζουμε απο νομικης αποψεως φερουμε εμεις ως καταναλωτες την αποκλειστικη ευθυνη λογω απουσιας νομοθετικου πλαισιου.

Σε καθε περιπτωση θεωρω οτι τοσο η ατμιστικη κοινοτητα οσο και οι κρατικοι οργανισμοι πρεπει να πιεσουν/επιβαλλουν στις  εταιριες παρασκευης αρωματων να παρασκευαζουν αρωματα αποκλειστικα για ατμισμα ετσι ωστε να αναλαβουν και την αναλογη νομικη ευθυνη για τις οποιες επιπτωσεις στην υγεια. Μονο αυτο θα τις υποχρεωσει να προβουν στις καταλληλες και αναγκαιες ερευνες πανω στα συστατικα που χρησιμοποιουν (αναλαμβανοντας και το σχετικο κοστος). Οσο κατι τετοιο δεν γινεται, αυτες θα σφυριζουν αδιαφορα κανοντας τον Αλεκο και ισχυριζομενες οτι αυτες παραγουν αρωματα προς βρωση μονο και δεν εχουν ευθυνη για οποιαδηποτε διαφορετικη μετεπειτα χρηση. Απο την αλλη βεβαια θα θησαυριζουν καθως θα βλεπουν τις πωλησεις τους να αυξανονται γεωμετρικα με την αυξηση της ζητησης των αρωματων τους για ατμισμα.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γεύσεις από τι αποτελούνται;
« Απάντηση #21 στις: Δεκεμβρίου 11, 2015, 22:56 »
Έχεις ένα θεμελιώδες λάθος στο συλλογισμό σου που με βάζει σε σκέψεις για το τι τελικά καταλαβαίνουμε ως τελικοί καταναλωτές.


Ο λόγος που χρειάζονται αναλύσεις και που πρέπει να έπονται της παρασκευής, δεν είναι για να τσεκάρουμε την ειλικρίνεια των παρασκευαστών. Ο λόγος είναι πως έχουμε να κάνουμε με χημικά στοιχεία που αντιδρούν με άλλα, με άγνωστα αποτελέσματα.


Δύο παραδείγματα (τυχαία γιατί δεν το έχω μελετήσει τόσο βαθεία το θέμα-ακόμα):


Βάζεις σε ένα ποτήρι άρωμα μπανάνας και άρωμα σοκολάτας. Το αποτέλεσμα είναι άρωμα κάλτσας γιατί τα συγκεκριμένα στοιχεία όταν συνδυαστούν μεταξύ τους παράγουν άλλο άρωμα.
Με τον ίδιο τρόπο μπορεί να βάλεις 10 αρώματα που κανένα δεν περιέχει διακετύλιο και να καταλήξεις με ένα υγρό που περιέχει ένα σκασμό.


Το πρώτο μπορεί ένας έμπειρος παρασκευαστής να το ξέρει γιατί οι γεύσεις για τρόφιμα υπάρχουν χρόνια. Για τα υγρά ατμοποίησης όμως δεν τα γνωρίζει κανείς πολύ απλά γιατί δεν υπάρχουν ακόμα μελέτες και έρευνες και δεν θα υπάρξουν για πολλά χρόνια ακόμα.


Μην ξεχνάμε ακόμα πως όλα αυτά που αναφέρουμε (χημικά στοιχεία, χημικές ενώσεις, αρώματα, γεύσεις) έχουν ανακαλυφθεί μετά από πολλά χρόνια ερευνών και πολλά χρήματα, και τα περισσότερα είναι μυστικά του κάθε παρασκευαστή γιατί τα έσκασε για να τα ανακαλύψει και φυσικά δεν έχει καμία διάθεση να βγει να πει ότι άμα βάλεις Veratraldehyde μαζί με Gamma-Octalactone θα πάρεις γεύση λουκανικόπιτας, και την επόμενη μέρα να έχουν την ίδια γεύση όλοι. Επίσης αυτός είναι ο λόγος που βλέπουμε μια εταιρία να έχει την τάδε γεύση και η άλλη όχι.


Οπότε μπορεί η TFA να έχει βγάλει αρώματα που δεν περιέχουν τίποτα κακό και μόλις τα ανακατέψεις να βγάλουν κάτι που να είναι κακό. Αυτό δεν είναι πρόβλημα της TFA αλλά του παρασκευαστή που τα ανακάτεψε και πρέπει μετά αυτός να πληρώσει για τις αναλύσεις.

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γεύσεις από τι αποτελούνται;
« Απάντηση #22 στις: Δεκεμβρίου 11, 2015, 23:58 »
Αρχικα να πω οτι δε γνωριζω βεβαια χημεια σε τετοια εκταση ωστε να εχω αποψη τεκμηριωμενη. Θεωρω ομως οτι πχ το διακετυλιο που αναφερεις στο παραδειγμα σου δεν δημιουργειται ετσι απλα απο μια αναμειξη διαφορετικων γευσεων και απο εκει που δεν υπαρχει ξεχωριστα στις γευσεις, εμφανιζεται με απλη αναμειξη τους. Νομιζω οτι πρεπει να το παρασκευασεις με μια συγκεκριμενη βιομηχανικη μεθοδο (στο wiki αναφερεται σε αφυδρογονωση της 2,3 βουτανεδιολης με τη διαμεσολαβηση της ακετοϊνης, τρεχα γυρευε :) ) . Κανοντας λοιπον λογικες υποθεσεις παντα δε θεωρω οτι παρασκευαζονται τοσο ευκολα επικινδυνες ουσιες με απλη αναμειξη γευσεων, αλλα παρασκευαζονται και προσθετονται απο τον κατασκευαστη της καθε γευσης. Ετσι πχ αν αλειψω μερεντα σε μια φετα ψωμι, κομματακι δυσκολο να παραγω κατι επικινδυνο που δεν υπηρχε ηδη στο ψωμι ή στη μερεντα. Βεβαια καποιος χημικος μπορει να μας δωσει τα φωτα του ετι περαιτερω.

Οσο για το μυστικο της συνταγης των γευσεων του κατασκευαστη, ισχυε παλαιοτερα, αλλα σημερα πλεον οπως αναφερεται και στη σελιδα της TFA σχετικα ευκολα ο οποιοσδηποτε με τη χρηση της τεχνολογιας (GC/MS analysis) μπορει να δει σε μοριακο επιπεδο τα συστατικα της καθε γευσης. Δεν την αναπαραγει ομως προφανως γιατι υπαρχει κατοχυρωμενη η formula.

Τελος οταν αναφερομαι σε εταιριες παραγωγης γευσεων - αρωματων δεν εννοω πχ την TFA την οποια αναφερεις, αλλα τις εταιριες απο οπου η TFA προμηθευεται τις γευσεις της και τα αρωματα της για να κανει τις μειξεις της, οπως οι κολοσσοι IFF (International Flavors & Fragrancies Inc.), η Givaudan, η Firmenich κ.α. με τζιρους δισεκατομμυριων. Αυτες κυριως στοχοποιω (ο κακομοιρης  :)) ).

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γεύσεις από τι αποτελούνται;
« Απάντηση #23 στις: Δεκεμβρίου 12, 2015, 00:20 »
 Όλοι έχετε δίκιο σε ότι λέτε και πολύ χαίρομαι που έχω βάλει ένα τέτοιο δίλλημα, η σκέψη μου στην αρχή που έγραφα το θέμα αυτό ήταν να γνωρίζω κάποια βασικά πράγματα για το τι ατμιζω; Ναι είμαι απαιτητικός να ξέρω το άρωμα της flavor ή της κάθε εταιρίας περιέχει 10 διαφορετικά πράγματα, ας μην ξέρω τι είναι το κάθε ένα αλλά μπορώ να το ψάξω με αποτέλεσμα να το δημοσιεύσω και κάποιος άλλος με μεγαλύτερη γνώση να το ψάξει και εκείνος και μέσα από μια ομαδική αναζήτηση να κατασταλάξουμε αν κάνει κακό και σε τι βαθμό κάνει κακό;
 
Αφορμή επίσης έπαιξε και το βίντεο που είδα πρόσφατα του γιατρού μας κύριου Φαρσαλινου που έχει κάνει νέες μελέτες και είναι σε ένα καλό δρόμο να αλλάξουν τα συστατικά και να χρησιμοποιηθούν νέες βάσεις με αποτέλεσμα το μικρότερο κακό προς τους ατμιστές, παρακάτω το βίντεο.
[youtube]zFRfLNAuKyg[/youtube]
Δεν ξέρω πως εσείς το βλέπετε ή αν εγώ είμαι ο περίεργος να μάθω τι ατμιζω; αλλά όπως και να το κάνουμε κάποιος πρέπει να αγχώνεται για να ενεργοποιεί λίγο τις καταστάσεις.
Επιτρέψτε μου ο αγχωτικός τύπος να είμαι εγώ.
 

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γεύσεις από τι αποτελούνται;
« Απάντηση #24 στις: Δεκεμβρίου 12, 2015, 00:47 »

Κακό δεν είναι, αλλά αν σου πουν ότι το αλάτι αποτελείται από νάτριο και χλώριο που είναι και τα 2 ισχυρά δηλητήρια από μόνα τους, τι συμπέρασμα θα βγάλεις?


Από το παρακάτω τι καταλαβαίνεις?





Εγώ όχι πολλά, οπότε περιμένω από αυτούς που καταλαβαίνουν να μου πουν τι κάνει κακό και τι όχι.

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γεύσεις από τι αποτελούνται;
« Απάντηση #25 στις: Δεκεμβρίου 12, 2015, 01:00 »
Το μπέρδεμα που κάνουμε όλοι μαζί και εγώ είναι ότι μπλέκουμε πράγματα που τρώγονται με τα υγρά που ατμίζουμε.
Τι βλάβες κάνει στο πνευμονικό;
Αν μου έλεγες να ατμίσω το αλάτι τότε ίσως ήταν ακόμα μια αφορμή να το κόψω εντελώς.
Και γω τρώω ελιές που ανεβάζουν το ουρικό οξύ, δεν ξέρω όμως αν βγει υγρό με γεύση ελιά αν ανεβάζει εξίσου το ουρικό. :laugh1:
 

 Τώρα όσο για τη φωτο σίγουρα δεν ξέρω τίποτα τι είναι αλλά μου έδωσες βραδινή δουλειά. :wall:

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γεύσεις από τι αποτελούνται;
« Απάντηση #26 στις: Δεκεμβρίου 12, 2015, 01:12 »
Μα δεν κάνουμε κανένα μπέρδεμα φίλε μου. Τρώμε εδώ και 200.000 χρόνια και ατμίζουμε εδώ και 6.


Για τα τρόφιμα έχουμε στοιχεία από μελέτες που γίνονται εδώ και δεκαετίες, και πάλι δεν τα ξέρουμε όλα. Εσύ θέλεις να σου πουν τι κάνει κακό όταν ατμίζεται και καλά κάνεις, αλλά κανείς δεν ξέρει ακόμα στην πραγματικότητα, και δεν θα μάθουμε και πολύ σύντομα.


Το διακετύλιο έτυχε και μάθαμε πως είναι βλαβερό επειδή κάτι εργάτες σε ένα εργοστάσιο που έφτιαχνε popcorn, έπειτα από δεκαετίες που το ανέπνεαν, έπαθαν βλάβη στους πνεύμονες.


Κανείς δεν μπορεί να σου πει σήμερα τι κάνει κακό και τι όχι. Δεν είναι συνωμοσία. Απλά δεν ξέρουμε. Εμένα όμως μου φτάνει ότι σίγουρα δεν καπνίζω 4000 ουσίες που ξέρω ότι κάνουν κακό. Αν εσένα δεν σε καλύπτει, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να τα κόψεις όλα και να μετακομίσεις στην εξοχή  ;)




Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Γεύσεις από τι αποτελούνται;
« Απάντηση #27 στις: Δεκεμβρίου 12, 2015, 01:25 »
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους.
Νομίζω κι εγώ πως η καλύτερη απάντηση είναι του φίλου modivin. Το άγχος είναι το μεγαλύτερο δηλητήριο.

 
Ένα μικρό παράδειγμα. Κοιτάζω την οθόνη στο μοντάκι, ήδη έγραψε 15.438 τζούρες μέσα σε 41 ημέρες (τώρα πήγε 15.439). Στα 27 χρόνια καπνιστής στις πόσες τζούρες κάηκα;

 

 

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γεύσεις από τι αποτελούνται;
« Απάντηση #28 στις: Δεκεμβρίου 12, 2015, 01:33 »
Το ότι το ψάχνω είναι καθαρά και μόνο για ενημέρωση για να μπορώ να ξέρω τι πως και γιατί;
Τώρα το ότι έτυχε κάπου κάπως και ένα ποπ κορν (σαν ταινία ακούγεται αυτό) να μάθουμε για το διακετύλιο, ίσως μέσα από αυτό το forum να μάθουμε ότι πληκτρολογώντας πολλά θέματα παθαίνουμε αρθριτικά.
Περά από τον αστεϊσμό δεν πιέζω καταστάσεις να μάθω θέλοντας και μη κάτι που δεν γνωρίζει κανείς μας, απορίες εκφράζω, γι αυτό άλλωστε είμαι και σε forum σωστά;
Κάτσε να δούμε και τι υγρά θα φτιάξει ο Γιατρός γιατί κάτι μου λέει πως σε λίγο καιρό όλα αυτά θα φαίνονται απλά ιστορικά γεγονότα που υπάρχουν στο χρονοντούλαπο.
 

 Όσο για το μπέρδεμα επιμένω, άλλο το τι τρώμε άλλο το τι ατμίζουμε.
Αλλιώς για μένα και μετά από τα λεγόμενα σου μου φαίνεται λογικό να ατμίσω και καθαρή αλκοόλη, αφού επί 200.000 χρόνια μεθοκοπάμε χωρίς καμία επίπτωση, μόνο μικρές φθορές στο συκώτι, τι λες και συ;

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Γεύσεις από τι αποτελούνται;
« Απάντηση #29 στις: Δεκεμβρίου 12, 2015, 02:00 »
Είναι απόλυτα κατανοητή και σεβαστή η άποψή σου. Η αλήθεια είναι ότι μέχρι να αρχίσει το άτμισμα να γίνεται γνωστό, όλες αυτές οι αρωματικές ενώσεις απασχολούσαν αυτούς που τις χρησιμοποιούσαν. Πλέον οι χρήστες είναι πολύ περισσότεροι. Ή μήπως όχι? Και πριν ανακαλύψουμε τον ατμό, γινόμασταν δέκτες αρωμάτων, σε γλυκά, σνακ, αναψυκτικά. Για κάποιο λόγο δεν μας ένοιαζε τότε, δεχόμασταν ότι "κοτζάμ πολυεθνική που φτιάχνει ζελεδάκια" θα έχει κάνει αναλύσεις, θα είναι όλα καλά. Δεκτό εν μέρει καθώς δεν γνωρίζουμε ακόμα τι γίνεται ακριβώς στην ατμοποίηση και όχι στη βρώση. Βλέπε διακετύλιο που είναι ασφαλές να το φας. Επίσης, δεν γνωρίζουμε πολλές παραμέτρους αλληλεπίδρασης. Όλο και σε κάποια τέτοια παράμετρο θα οφείλεται η αλλαγή γεύσης από σύρμα σε σύρμα.

Καταλήγω στο ότι η απορία σου είναι ελλιπής: δε φτάνει μόνο να γνωρίζουμε τα επιμέρους συστατικά αλλά και πως αυτά αλληλεπιδρούν μεταξύ τους, με το μέταλλο της αντίστασης και με το υλικό απορρόφησης. Πολύ καλό παράδειγμα, το αλάτι. Δηλητήριο+δηλητήριο=αλάτι. Θα μπορούσε να συμβαίνει και το αντίθετο.

Με απλά λόγια, είναι πολύ νωρίς ακόμα για να έχουμε τη δυνατότητα να γνωρίζουμε όλα όσα καλώς ή κακώς επιθυμούμε να.γνωρίζουμε. Είμαστε πρωτοπόροι και πλέουμε σε άγνωστα νερά. Και με αυτό πρέπει να συμφιλιωθούμε.

Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 280 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34511 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 556841 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181539 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 110 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8815 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538101 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60418 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238662 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1201 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16685 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 139121 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz