vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

518 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, bloodlessz, anetost, camber, Tazz, manoslykos, Jorge

Twitter

Πόλεμος στα η.τ

Αποσυνδεδεμένος hippie.killer

  • **
  • 142
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #45 στις: Μαρτίου 03, 2016, 10:43 »
Πφ, οτιδήποτε έχει να κάνει με Baptists δεν το εμπιστεύομαι. Εκτός από τους extreme hardcore-άδες Baptists που δίνουν πόνο.

Στο πολλ ψήφισα το πρώτο γιατί είμαι ρομαντικός τύπος.


Αποσυνδεδεμένος giorgosss

  • **
  • 372
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #46 στις: Μαρτίου 06, 2016, 21:08 »
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 06, 2016, 21:36 από giorgosss »

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #47 στις: Μαρτίου 07, 2016, 02:14 »
και τα αυτοκινητα σας κινδυνευουν  :o  :laugh1: :laugh1:
http://www.fox13memphis.com/news/woman-suffers-burns-after-e-cigarette-car-explode/146643653
Αμ τα δόντια; Που τα πας τα δόντια; Λίγο το 'χεις να χάσεις δόντι από μοντάκι;;;  :lotpot:

Αποσυνδεδεμένος gipsy

  • *****
  • 1261
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #48 στις: Μαρτίου 10, 2016, 18:52 »
Σήμερα πρόσεξα στο ψιλικατζιδικο πακετακια μιας χρήσης Cross Made in Germany. Τρεις διαφορετικές συσκευασίες. Δεν έδωσα παραπάνω σημασία.  Διανομή μαζί με τα τσιγάρα λογικά δεν νομίζω να τα φέρνει ο άλλος με τις λακτα

Στάλθηκε από το H60-L02 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος papoys1

  • **
  • 131
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #49 στις: Μαρτίου 10, 2016, 20:02 »
μην φοβαστε απολυτως τιποτα οσο καταφερανε να εμποδισουν τη πωληση του λαθραιου τσιγαρου εδω στην περιοχη μου βραζουν τα λαθραια πιανουν εναν βγαινουν αλλοι 40 Τα τελευτεα 20 χρονια μονο απο αυτα καπνιζα.
Αλλο τοσο κακο θα κανουν και σε μας ατμιζετε ανετα και κλειστε τα αυτια σε οτι ακουτε χανουν πολλα λεφτα οι καπνοβιομηχανιες

Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #50 στις: Μαρτίου 10, 2016, 20:18 »
Το θεμα ειναι οτι αν απαγορευτουν τα 30μλ,οι βασεις,τα diy,τα τανκακια αρα και οι επισκευασιμοι ατμοποιητες, οπως γραφετε απο Μαιο,να δω πως θα τα ατμιζουμε η θα πεσουμε ολοι στην  Κινα με τα παραπανω χωρις πιστοποιησεις,αναλυσεις και ποιοτικο ελεγχο; :'(

Αποσυνδεδεμένος Olaf

  • *
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #51 στις: Μαρτίου 10, 2016, 20:29 »
Τώρα έρεβος αυτό σε χάλασε εσένα; Εδώ η FT έχει ξεσκιστεί να στέλνει Ελλάδα ( σήμερα παρέλαβα :)) :)) ) Το θέμα βέβαια - και συμφωνώ μαζί σου - είναι τα υγρά, αν και ορισμένα διάβασα στο φόρουμ είναι οκ!
Πάντως η αρχή έχει γίνει. Η Γερμανία τροποποίησε νομοθετικά το ΗΤ από φαρμακευτικό είδος σε είδος καπνού. Όλοι οι ατμιστές βρίσκονται σε επιφυλακή περιμένοντας τι θα επιφέρει το μέλλον.
Σιγά μην δεν αντιδρούσαν οι καπνοβιομηχανίες... :angry_orange: :angry_orange: :angry_orange:

Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #52 στις: Μαρτίου 10, 2016, 20:36 »
δεν ξερω αν κατι απαγορευτει στην Ευρωπη,αν μπορει ταυτοχρονα να εμπορευεται εντος των συνορων της.Οσο για την ποιοτητα τους αν ξεπερασω τα σκουριασμενα μεταλλα τους πολλες φορες σε ατμοποιητες,διαβαζεις τι γινεται με τα μαυρα και πρασινα καρουλακια στα συρματα τους.Πιστοποιηση και ελεγχος στο μεγαλειο της!Καθε καρουλακι και εκπληξη κιντερ.
σορυ για το οφ τοπικ 

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #53 στις: Μαρτίου 10, 2016, 20:51 »
Αυτό που λες θα ίσχυε αν το 90% των προιόντων που βρίσκεται αυτή τη στιγμή στα ατμομάγαζα ή πουλιέται στο internet, δεν ήταν ήδη Κινεζικής προέλευσης.

Αποσυνδεδεμένος Olaf

  • *
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #54 στις: Μαρτίου 10, 2016, 20:57 »
Δεν θεωρώ πως είσαι οφ τόπικ, ενδιαφέρει το θέμα και θα συμφωνήσω μαζί σου σε ότι αφορά μεταλλικά αντικείμενα κλπ. Αλλά αυτά δεν κάνουν και χοντρή ζημιά κατά την γνώμη μου. Αλλά με τα υγρά αλλάζει το πράγμα...
Ανάφερα την απόφαση στην Γερμανία, διότι οι εμπειρίες λένε πως ότι περνούν στην χώρα τους οι Γερμανοί, δεν αργεί να ισχύει σ' όλη την Ευρώπη. Πχ όριο ηλικίας στο ασφαλιστικό κ.α.
Για το ΗΤ ψηφήστικαν τα εξής:
1) Ανώτερη συσκευασία πωλήσεως 10ml
2) Ανώτερη περιεκτικότητα νικοτήνης 20 mg
3)  Απόσυρση πολλών αρωμάτων και αυστηρό μετέπειτα έλεγχο στα αρώματα.
4) Άμεσση απαγόρευση της μενθόλης στο ΗΤ μέχρι τελικής αποφάσεως
Ένας προμηθευτής μου υγρών από Γερμανία έχει σταματήσει να παράγει μέχρι νεωτέρας, επειδή σ' όλα τα υγρά του χρησιμοποιεί ελάχιστο ποσοστό μενθόλης και περιμένει τελικά αποτελέσματα.


Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
:thumpup: :thumpup: :thumpup:
Αυτό που λες θα ίσχυε αν το 90% των προιόντων που βρίσκεται αυτή τη στιγμή στα ατμομάγαζα ή πουλιέται στο internet, δεν ήταν ήδη Κινεζικής προέλευσης.

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #55 στις: Μαρτίου 10, 2016, 21:05 »
το θέμα είναι αν θα μπορούμε να αγοράσουμε βάση για DIY γιατί αν δεν μπορούμε την κάτσαμε την βάρκα
εγώ ατμίζω αποκλειστικά DIY και πολύ σπανια αγοράζω κανένα μπουκαλάκι
αν είναι βέβαιο ότι θα μας τις κόψουν πρέπει οπωσδήποτε να κάνω καβάντζα 2 λίτρα θα μου πάνε 1.5 - 2 χρονια

Αποσυνδεδεμένος Olaf

  • *
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #56 στις: Μαρτίου 10, 2016, 21:16 »
Μην βιάζεσαι, δεν ήρθε ακόμη η συντέλεια του κόσμου...! Απ' ότι γνωρίζω έχει αφεθεί στην απόφαση κάθε χώρας η διαχείρηση του ΗΤ.
Εδώ στην Ελλάδα δεν νομίζω να αλλάξει τόσο γρήγορα κάτι.
Έχουμε άλλα προβλήματα πιό χοντρά... ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος apagogeas

  • *
  • 31
  • Φύλο: Άντρας
    • My software
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #57 στις: Μαρτίου 10, 2016, 21:19 »
...
Πάντως η αρχή έχει γίνει. Η Γερμανία τροποποίησε νομοθετικά το ΗΤ από φαρμακευτικό είδος σε είδος καπνού. Όλοι οι ατμιστές βρίσκονται σε επιφυλακή περιμένοντας τι θα επιφέρει το μέλλον.
Σιγά μην δεν αντιδρούσαν οι καπνοβιομηχανίες... :angry_orange: :angry_orange: :angry_orange:

Οι κυβερνήσεις και τα λόμπι των καπνοβιομηχανιών θέλουν, αν όχι να τα εξαφανίσουν, να τα περάσουν σαν είδος καπνού για να παίρνουν τους φόρους οι μεν (κυβερνήσεις) και να αποτρέψουν καπνιστές στη μετάβαση στα ΗΤ προς όφελος των ΚΤ οι δε (καπνοβιομηχανίες). Η στρατηγική τους με το πρόσχημα των άγνωστων κινδύνων είναι ήδη ένα μεγάλο μείον σε ότι προσπαθούν να επιβάλλουν. Δεν έχω γνώση κανενός προϊόντος στο κόσμο που υπερφορολογήθηκε/απαγορεύτηκε χωρίς να έχουν στη διάθεσή τους πραγματικά στοιχεία "πρόκλησης ζημιάς" για να επιβάλλουν τέτοιες ενέργειες όπως πχ ο ΕΦΚ. Αντίθετα, υπάρχουν τόσες πραγματικές έρευνες που δείχνουν ότι οι όποιες επιπτώσεις είναι απειροελάχιστες, άρα ΕΦΚ δε μπορεί να στοιχειοθετηθεί. Αυτό και μόνο δείχνει τον πανικό τους με τα ΗΤ και ξεκάθαρο το που αποσκοπούν οι νόμοι που πάνε να επιβάλλουν.
Στο δια ταύτα, πρόσφατα διάβασα ότι ένα δικαστήριο, στην Αμερική νομίζω, στη βασική αιτιολόγιση για φόρους που πάνε να επιβάλλουν στο ΗΤ, δηλώνει ρητά ότι το ΗΤ δεν είναι προϊόν καπνού, άρα δε δύναται να φορολογηθεί ως τέτοιο. Τουλάχιστον το έλεγε με το σκεπτικό ότι ο τρόπος που ορίζεται ένα προϊόν καπνού με βάση τους νόμους είναι μέσω της καύσης καπνού, άρα αφού το ΗΤ δεν κάνει καύση καπνού δε μπορεί να είναι και προϊόν καπνού. Τώρα αν φτάσουν στο σημείο να θεωρήσουν ότι προϊόν καπνού είναι η νικοτίνη που υπάρχει στα ΗΤ, θα δυσαρεστήσουν τις big pharma με τα προϊόντα διακοπής καπνίσματος και τις απώλειες εσόδων που θα έχουν.
Οπότε έχει πολύ ζουμί η υπόθεση "φορολογία ΗΤ ως προϊόν καπνού" γιατί όταν πάνε να περάσουν τέτοιο νόμο με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, στα δικαστήρια απλά θα καταπέφτει ο κάθε νόμος που θα το ορίζει ως τέτοιο - ελέω νικοτίνης - είτε θα έχει μεγάλο αντίκτυπο στις μελιτζάνες/πατάτες/ντομάτες και τις big pharma. Το θέμα είναι, ποιος θα τους πηγαίνει στα δικαστήρια για να ακυρώνονται οι παράλογοι νόμοι.

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #58 στις: Μαρτίου 10, 2016, 21:19 »
Δεν θεωρώ πως είσαι οφ τόπικ, ενδιαφέρει το θέμα και θα συμφωνήσω μαζί σου σε ότι αφορά μεταλλικά αντικείμενα κλπ. Αλλά αυτά δεν κάνουν και χοντρή ζημιά κατά την γνώμη μου. Αλλά με τα υγρά αλλάζει το πράγμα...
Ανάφερα την απόφαση στην Γερμανία, διότι οι εμπειρίες λένε πως ότι περνούν στην χώρα τους οι Γερμανοί, δεν αργεί να ισχύει σ' όλη την Ευρώπη. Πχ όριο ηλικίας στο ασφαλιστικό κ.α.
Για το ΗΤ ψηφήστικαν τα εξής:
1) Ανώτερη συσκευασία πωλήσεως 10ml
2) Ανώτερη περιεκτικότητα νικοτήνης 20 mg
3)  Απόσυρση πολλών αρωμάτων και αυστηρό μετέπειτα έλεγχο στα αρώματα.
4) Άμεσση απαγόρευση της μενθόλης στο ΗΤ μέχρι τελικής αποφάσεως
Ένας προμηθευτής μου υγρών από Γερμανία έχει σταματήσει να παράγει μέχρι νεωτέρας, επειδή σ' όλα τα υγρά του χρησιμοποιεί ελάχιστο ποσοστό μενθόλης και περιμένει τελικά αποτελέσματα.





Ενα λινκ θα βοηθουσε γι΄αυτα που λες. Εγω δεν βρηκα τιποτα σχετικο. Για πες μας.

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #59 στις: Μαρτίου 10, 2016, 21:24 »
Το θέμα είναι, ποιος θα τους πηγαίνει στα δικαστήρια για να ακυρώνονται οι παράλογοι νόμοι.
Α γειά σου! Αυτό είναι το ερώτημα. Και ειδικά σε μια χώρα σαν την Ελλάδα όπου η συλλογική συνείδηση είναι άγνωστη λέξη.


Ενα λινκ θα βοηθουσε γι΄αυτα που λες. Εγω δεν βρηκα τιποτα σχετικο. Για πες μας.
http://www.thanetgazette.co.uk/E-cigarette-law-changes-affect/story-28482049-detail/story.html

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 17 8319 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:56
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180612 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33965 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536240 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59783 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237454 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 584 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15627 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136129 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085323 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35413 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10243 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12